fot. Jumbo-Visma

Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma) zwyciężył na pierwszym etapie Vuelta a Espana i tym samym został liderem wyścigu. Podium uzupełnili Richard Carapaz (INEOS Grenadiers) i Dan Martin (Israel Start-Up Nation).

Dziś 173-kilometrowym etapem z Irun do Arrate rozpoczęła się 75. edycja Vuelta a Espana. W drugiej części trasy zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema podjazdami oznaczonymi jako premia górska: Puerto de Udana (3. kat.; 4,8km; 2,2%), Alto de Kanpazar (3. kat.; 5,5km; 4,7%), Alto de Elgeta (3. kat.; 2,9km; 8,8%) i Alto de Arrate (1. kat.; 5km; 8,5%). Dwa kilometry po ostatnim wzniesieniu zlokalizowana była meta.

fot. procyclingstats.com

Kilka kilometrów po starcie ostrym, z peletonu zaatakowała trójka kolarzy – Remi Cavagna (Deceuninck – Quick Step), Quentin Jaregui (AG2R La Mondiale) i Jasha Sütherlin (Team Sunweb). Po chwili z głównej grupy skontrowali Tim Wellens (Lotto Soudal) i Jetse Bol (Burgos-BH), którzy szybko dołączyli do uciekinierów. Do odjazdu próbował jeszcze doskoczyć Aritz Bagües (Caja Rural – Seguros RGA), lecz ta sztuka mu się nie udała.

Ucieczka nie zdołała wyrobić sobie zbyt dużej przewagi, ponieważ cały czas była kontrolowana przez peleton. Harcownicy przejechali przed peletonem przez pierwsze dwa kategoryzowane podjazdy, na których pełną pulę punktów zdobywał Quentin Jaregui. W odjeździe doszło do kilku ataków, ale żaden z kolarzy nie dał rady odjechać od pozostałych. W międzyczasie w peletonie mogliśmy oglądać kilka kraks, w których ucierpieli Daniel Felipe Martinez (EF Pro Cycling), Kevin Inkelaar (Bahrain – McLaren) czy Stefan De Bod (NTT Pro Cycling). Z wyścigu wycofali się Ilan Van Wilder (Team Sunweb), Mathias Frank i Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale).

Ucieczka została dogoniona na 25 kilometrów do mety. Wtedy z peletonu zaatakował Willie Smit (Burgos-BH), jednak jego akcja nie trwała długo. Kilka kilometrów później na wąskiej drodze upadł Michael Woods (EF Pro Cycling), przez co peleton na chwilę się podzielił. Na podjeździe pod Alto de Elgeta na czoło wysunęła się ekipa INEOS Grenadiers. Z tego powodu z peletonu odpadło wielu kolarzy, w tym Chris Froome (INEOS Grenadiers), który, pomimo wielu prób, nie zdołał wrócić do peletonu.

Na finałowym wzniesieniu z czołówki spłynęli Alexandr Vlasov (Astana Pro Team) oraz Wout Poels (Bahrain – McLaren), którzy zamierzali walczyć o miejsce w czołówce klasyfikacji generalnej. Na 4,7 kilomerta do mety zaatakował Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma), za którym pojechali jedynie Hugh Carthy (EF Pro Cycling), Enric Mas (Movistar Team), Richard Carapaz (INEOS Grenadiers), Dan Martin (Israel Start-Up Nation) i Primoz Roglic (Team Jumbo-Visma). Po chwili do prowadzącej szóstki dołączyli Felix Grossschartner (BORA-hansgrohe), Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) i George Bennett (Team Jumbo-Visma), który jednak nie wytrzymał tempa czołówki.

Na trochę ponad kilometr do mety, z grupki zaatakował Carthy, a chwilę później poprawił  po nim Primoz Roglic, który nie dał się dogonić. Kolejne miejsca zajęli Richard Carapaz i Dan Martin.

Wyniki pierwszego etapu Vuelta a Espana 2020:

1 Roglič Primož Team Jumbo-Visma 4:22:34
2 Carapaz Richard INEOS Grenadiers 0:01
3 Martin Dan Israel Start-Up Nation ,,
4 Chaves Esteban Mitchelton-Scott ,,
5 Großschartner Felix BORA – hansgrohe ,,
6 Mas Enric Movistar Team ,,
7 Carthy Hugh EF Pro Cycling 0:04
8 Kuss Sepp Team Jumbo-Visma 0:10
9 Bennett George Team Jumbo-Visma 0:40
10 Bagioli Andrea Deceuninck – Quick Step 0:51
11 Valverde Alejandro Movistar Team ,,
12 Gesink Robert Team Jumbo-Visma ,,
13 Izagirre Gorka Astana Pro Team ,,
14 Nieve Mikel Mitchelton-Scott ,,
15 de la Cruz David UAE-Team Emirates ,,
16 Dumoulin Tom Team Jumbo-Visma ,,
17 Formolo Davide UAE-Team Emirates ,,
18 Martin Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 1:08
19 Elissonde Kenny Trek – Segafredo 1:17
20 Soler Marc Movistar Team ,,
21 Mäder Gino NTT Pro Cycling 1:32
22 Henao Sergio UAE-Team Emirates 1:38
23 Costa Rui UAE-Team Emirates ,,
24 Eg Niklas Trek – Segafredo ,,
25 Sosa Iván Ramiro INEOS Grenadiers 1:51
26 Mohorič Matej Bahrain – McLaren ,,
27 Poels Wout Bahrain – McLaren ,,
28 Champoussin Clément AG2R La Mondiale ,,
29 Simon Julien Team Total Direct Energie 2:22
30 Zimmermann Georg CCC Team ,,
31 Amezqueta Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
32 Cattaneo Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
33 Herrada José Cofidis, Solutions Crédits ,,
34 Hirt Jan CCC Team ,,
35 Gaudu David Groupama – FDJ ,,
36 López Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
37 Barta Will CCC Team 4:06
38 Rojas José Joaquín Movistar Team 4:29
39 Martínez Daniel Felipe EF Pro Cycling ,,
40 Verona Carlos Movistar Team ,,
41 Sánchez Luis León Astana Pro Team 4:31
42 Vlasov Aleksandr Astana Pro Team ,,
43 Ries Michel Trek – Segafredo 4:51
44 Sicard Romain Team Total Direct Energie 4:57
45 Lafay Victor Cofidis, Solutions Crédits 5:36
46 Armirail Bruno Groupama – FDJ ,,
47 Rivera Brandon Smith INEOS Grenadiers 5:38
48 Goossens Kobe Lotto Soudal 5:49
49 Badilatti Matteo Israel Start-Up Nation 5:51
50 García Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 7:33
51 Serrano Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA ,,
52 Cepeda Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA ,,
53 Oliveira Nelson Movistar Team ,,
54 Erviti Imanol Movistar Team ,,
55 Maté Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
56 Valgren Michael NTT Pro Cycling 7:54
57 de Bod Stefan NTT Pro Cycling 8:32
58 Peters Nans AG2R La Mondiale ,,
59 Lastra Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 8:59
60 Storer Michael Team Sunweb ,,
61 Ourselin Paul Team Total Direct Energie 9:01
62 Power Robert Team Sunweb ,,
63 Pinot Thibaut Groupama – FDJ 9:56
64 Mertz Rémy Lotto Soudal ,,
65 Schelling Ide BORA – hansgrohe 10:16
66 Vingegaard Jonas Team Jumbo-Visma 10:18
67 Hofstede Lennard Team Jumbo-Visma 10:50
68 Arensman Thymen Team Sunweb ,,
69 Kudus Merhawi Astana Pro Team ,,
70 Barceló Fernando Cofidis, Solutions Crédits 11:12
71 Izagirre Ion Astana Pro Team ,,
72 Froome Chris INEOS Grenadiers ,,
73 van Baarle Dylan INEOS Grenadiers ,,
74 Godon Dorian AG2R La Mondiale ,,
75 Cabedo Óscar Burgos-BH ,,
76 de Kort Koen Trek – Segafredo ,,
77 Amador Andrey INEOS Grenadiers ,,
78 McCarthy Jay BORA – hansgrohe ,,
79 Hivert Jonathan Team Total Direct Energie 11:42
80 Stannard Robert Mitchelton-Scott ,,
81 Grmay Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
82 Madrazo Ángel Burgos-BH 12:16
83 Gasparotto Enrico NTT Pro Cycling ,,
84 Aranburu Alex Astana Pro Team ,,
85 Terpstra Niki Team Total Direct Energie 12:37
86 Le Gac Olivier Groupama – FDJ 14:02
87 Janse van Rensburg Reinardt NTT Pro Cycling 14:35
88 Van Moer Brent Lotto Soudal 14:37
89 Goldstein Omer Israel Start-Up Nation 14:51
90 Fraile Omar Astana Pro Team 15:20
91 Ezquerra Jesús Burgos-BH ,,
92 Marczyński Tomasz Lotto Soudal ,,
93 Osorio Juan Felipe Burgos-BH ,,
94 Piccoli James Israel Start-Up Nation ,,
95 Smit Willie Burgos-BH ,,
96 Steimle Jannik Deceuninck – Quick Step ,,
97 Ladagnous Matthieu Groupama – FDJ ,,
98 Dlamini Nic NTT Pro Cycling ,,
99 Bole Grega Bahrain – McLaren ,,
100 Oliveira Rui UAE-Team Emirates ,,
101 Bagües Aritz Caja Rural – Seguros RGA ,,
102 Wright Alfred Bahrain – McLaren ,,
103 Thijssen Gerben Lotto Soudal ,,
104 Wurf Cameron INEOS Grenadiers ,,
105 Vilela Ricardo Burgos-BH ,,
106 Dyball Benjamin NTT Pro Cycling ,,
107 Hollenstein Reto Israel Start-Up Nation ,,
108 Arcas Jorge Movistar Team ,,
109 Inkelaar Kevin Bahrain – McLaren ,,
110 Davies Scott Bahrain – McLaren ,,
111 Ferron Valentin Team Total Direct Energie ,,
112 Barbero Carlos NTT Pro Cycling ,,
113 Smith Dion Mitchelton-Scott ,,
114 Renard Alexis Israel Start-Up Nation ,,
115 Buitrago Santiago Bahrain – McLaren ,,
116 van Garderen Tejay EF Pro Cycling ,,
117 Donovan Mark Team Sunweb ,,
118 Schultz Nick Mitchelton-Scott ,,
119 Gołaś Michał INEOS Grenadiers ,,
120 Wiśniowski Łukasz CCC Team ,,
121 Scotson Callum Mitchelton-Scott ,,
122 Wellens Tim Lotto Soudal ,,
123 Riabushenko Alexandr UAE-Team Emirates ,,
124 Roux Anthony Groupama – FDJ ,,
125 Manzin Lorrenzo Team Total Direct Energie ,,
126 Aberasturi Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
127 Sáez Héctor Caja Rural – Seguros RGA ,,
128 Garrison Ian Deceuninck – Quick Step ,,
129 Van der Sande Tosh Lotto Soudal ,,
130 Dewulf Stan Lotto Soudal ,,
131 Morin Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits ,,
132 Cort Magnus EF Pro Cycling ,,
133 Kamp Alexander Trek – Segafredo ,,
134 Périchon Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
135 Štybar Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
136 Mørkøv Michael Deceuninck – Quick Step ,,
137 Williams Stephen Bahrain – McLaren ,,
138 Bennett Sam Deceuninck – Quick Step ,,
139 Gruzdev Dmitriy Astana Pro Team ,,
140 Seigle Romain Groupama – FDJ ,,
141 Geschke Simon CCC Team 16:21
142 Kanter Max Team Sunweb ,,
143 Salmon Martin Team Sunweb ,,
144 Tanfield Harry AG2R La Mondiale ,,
145 Mareczko Jakub CCC Team ,,
146 Ventoso Francisco José CCC Team ,,
147 Ligthart Pim Team Total Direct Energie 17:51
148 van den Berg Julius EF Pro Cycling ,,
149 Schwarzmann Michael BORA – hansgrohe ,,
150 Martens Paul Team Jumbo-Visma ,,
151 Bol Jetse Burgos-BH 18:29
152 Sutherland Rory Israel Start-Up Nation ,,
153 Docker Mitchell EF Pro Cycling ,,
154 Paluta Michał CCC Team ,,
155 Berhane Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
156 Philipsen Jasper UAE-Team Emirates ,,
157 Woods Michael EF Pro Cycling ,,
158 Molenaar Alex Burgos-BH ,,
159 Domont Axel AG2R La Mondiale ,,
160 Edmondson Alex Mitchelton-Scott ,,
161 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale 18:45
162 Cavagna Rémi Deceuninck – Quick Step 19:31
163 Räim Mihkel Israel Start-Up Nation 20:14
164 Liepiņš Emīls Trek – Segafredo ,,
165 Oliveira Ivo UAE-Team Emirates ,,
166 Sütterlin Jasha Team Sunweb ,,
167 Selig Rüdiger BORA – hansgrohe 20:24
168 Schillinger Andreas BORA – hansgrohe ,,
169 Laas Martin BORA – hansgrohe 20:26
170 Ackermann Pascal BORA – hansgrohe 20:28
171 Owen Logan EF Pro Cycling ,,
172 Moschetti Matteo Trek – Segafredo 22:33
173 Delage Mickaël Groupama – FDJ ,,
DNF Geniez Alexandre AG2R La Mondiale
DNF Frank Mathias AG2R La Mondiale ,,
DNF Van Wilder Ilan Team Sunweb ,,

Klasyfikacja generalna Vuelta a Espana 2020 po pierwszym etapie:

1 Roglič Primož Team Jumbo-Visma 4:22:34
2 Carapaz Richard INEOS Grenadiers 0:01
3 Martin Dan Israel Start-Up Nation ,,
4 Chaves Esteban Mitchelton-Scott ,,
5 Großschartner Felix BORA – hansgrohe ,,
6 Mas Enric Movistar Team ,,
7 Carthy Hugh EF Pro Cycling 0:04
8 Kuss Sepp Team Jumbo-Visma 0:10
9 Bennett George Team Jumbo-Visma 0:40
10 Bagioli Andrea Deceuninck – Quick Step 0:51
11 Valverde Alejandro Movistar Team ,,
12 Gesink Robert Team Jumbo-Visma ,,
13 Izagirre Gorka Astana Pro Team ,,
14 Nieve Mikel Mitchelton-Scott ,,
15 de la Cruz David UAE-Team Emirates ,,
16 Dumoulin Tom Team Jumbo-Visma ,,
17 Formolo Davide UAE-Team Emirates ,,
18 Martin Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 1:08
19 Elissonde Kenny Trek – Segafredo 1:17
20 Soler Marc Movistar Team ,,
21 Mäder Gino NTT Pro Cycling 1:32
22 Henao Sergio UAE-Team Emirates 1:38
23 Costa Rui UAE-Team Emirates ,,
24 Eg Niklas Trek – Segafredo ,,
25 Sosa Iván Ramiro INEOS Grenadiers 1:51
26 Mohorič Matej Bahrain – McLaren ,,
27 Poels Wout Bahrain – McLaren ,,
28 Champoussin Clément AG2R La Mondiale ,,
29 Simon Julien Team Total Direct Energie 2:22
30 Zimmermann Georg CCC Team ,,
31 Amezqueta Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
32 Cattaneo Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
33 Herrada José Cofidis, Solutions Crédits ,,
34 Hirt Jan CCC Team ,,
35 Gaudu David Groupama – FDJ ,,
36 López Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
37 Barta Will CCC Team 4:06
38 Rojas José Joaquín Movistar Team 4:29
39 Martínez Daniel Felipe EF Pro Cycling ,,
40 Verona Carlos Movistar Team ,,
41 Sánchez Luis León Astana Pro Team 4:31
42 Vlasov Aleksandr Astana Pro Team ,,
43 Ries Michel Trek – Segafredo 4:51
44 Sicard Romain Team Total Direct Energie 4:57
45 Lafay Victor Cofidis, Solutions Crédits 5:36
46 Armirail Bruno Groupama – FDJ ,,
47 Rivera Brandon Smith INEOS Grenadiers 5:38
48 Goossens Kobe Lotto Soudal 5:49
49 Badilatti Matteo Israel Start-Up Nation 5:51
50 García Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 7:33
51 Serrano Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA ,,
52 Cepeda Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA ,,
53 Oliveira Nelson Movistar Team ,,
54 Erviti Imanol Movistar Team ,,
55 Maté Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
56 Valgren Michael NTT Pro Cycling 7:54
57 de Bod Stefan NTT Pro Cycling 8:32
58 Peters Nans AG2R La Mondiale ,,
59 Lastra Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 8:59
60 Storer Michael Team Sunweb ,,
61 Ourselin Paul Team Total Direct Energie 9:01
62 Power Robert Team Sunweb ,,
63 Pinot Thibaut Groupama – FDJ 9:56
64 Mertz Rémy Lotto Soudal ,,
65 Schelling Ide BORA – hansgrohe 10:16
66 Vingegaard Jonas Team Jumbo-Visma 10:18
67 Hofstede Lennard Team Jumbo-Visma 10:50
68 Arensman Thymen Team Sunweb ,,
69 Kudus Merhawi Astana Pro Team ,,
70 Barceló Fernando Cofidis, Solutions Crédits 11:12
71 Izagirre Ion Astana Pro Team ,,
72 Froome Chris INEOS Grenadiers ,,
73 van Baarle Dylan INEOS Grenadiers ,,
74 Godon Dorian AG2R La Mondiale ,,
75 Cabedo Óscar Burgos-BH ,,
76 de Kort Koen Trek – Segafredo ,,
77 Amador Andrey INEOS Grenadiers ,,
78 McCarthy Jay BORA – hansgrohe ,,
79 Hivert Jonathan Team Total Direct Energie 11:42
80 Stannard Robert Mitchelton-Scott ,,
81 Grmay Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
82 Madrazo Ángel Burgos-BH 12:16
83 Gasparotto Enrico NTT Pro Cycling ,,
84 Aranburu Alex Astana Pro Team ,,
85 Terpstra Niki Team Total Direct Energie 12:37
86 Le Gac Olivier Groupama – FDJ 14:02
87 Janse van Rensburg Reinardt NTT Pro Cycling 14:35
88 Van Moer Brent Lotto Soudal 14:37
89 Goldstein Omer Israel Start-Up Nation 14:51
90 Fraile Omar Astana Pro Team 15:20
91 Ezquerra Jesús Burgos-BH ,,
92 Marczyński Tomasz Lotto Soudal ,,
93 Osorio Juan Felipe Burgos-BH ,,
94 Piccoli James Israel Start-Up Nation ,,
95 Smit Willie Burgos-BH ,,
96 Steimle Jannik Deceuninck – Quick Step ,,
97 Ladagnous Matthieu Groupama – FDJ ,,
98 Dlamini Nic NTT Pro Cycling ,,
99 Bole Grega Bahrain – McLaren ,,
100 Oliveira Rui UAE-Team Emirates ,,
101 Bagües Aritz Caja Rural – Seguros RGA ,,
102 Wright Alfred Bahrain – McLaren ,,
103 Thijssen Gerben Lotto Soudal ,,
104 Wurf Cameron INEOS Grenadiers ,,
105 Vilela Ricardo Burgos-BH ,,
106 Dyball Benjamin NTT Pro Cycling ,,
107 Hollenstein Reto Israel Start-Up Nation ,,
108 Arcas Jorge Movistar Team ,,
109 Inkelaar Kevin Bahrain – McLaren ,,
110 Davies Scott Bahrain – McLaren ,,
111 Ferron Valentin Team Total Direct Energie ,,
112 Barbero Carlos NTT Pro Cycling ,,
113 Smith Dion Mitchelton-Scott ,,
114 Renard Alexis Israel Start-Up Nation ,,
115 Buitrago Santiago Bahrain – McLaren ,,
116 van Garderen Tejay EF Pro Cycling ,,
117 Donovan Mark Team Sunweb ,,
118 Schultz Nick Mitchelton-Scott ,,
119 Gołaś Michał INEOS Grenadiers ,,
120 Wiśniowski Łukasz CCC Team ,,
121 Scotson Callum Mitchelton-Scott ,,
122 Wellens Tim Lotto Soudal ,,
123 Riabushenko Alexandr UAE-Team Emirates ,,
124 Roux Anthony Groupama – FDJ ,,
125 Manzin Lorrenzo Team Total Direct Energie ,,
126 Aberasturi Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
127 Sáez Héctor Caja Rural – Seguros RGA ,,
128 Garrison Ian Deceuninck – Quick Step ,,
129 Van der Sande Tosh Lotto Soudal ,,
130 Dewulf Stan Lotto Soudal ,,
131 Morin Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits ,,
132 Cort Magnus EF Pro Cycling ,,
133 Kamp Alexander Trek – Segafredo ,,
134 Périchon Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
135 Štybar Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
136 Mørkøv Michael Deceuninck – Quick Step ,,
137 Williams Stephen Bahrain – McLaren ,,
138 Bennett Sam Deceuninck – Quick Step ,,
139 Gruzdev Dmitriy Astana Pro Team ,,
140 Seigle Romain Groupama – FDJ ,,
141 Geschke Simon CCC Team 16:21
142 Kanter Max Team Sunweb ,,
143 Salmon Martin Team Sunweb ,,
144 Tanfield Harry AG2R La Mondiale ,,
145 Mareczko Jakub CCC Team ,,
146 Ventoso Francisco José CCC Team ,,
147 Ligthart Pim Team Total Direct Energie 17:51
148 van den Berg Julius EF Pro Cycling ,,
149 Schwarzmann Michael BORA – hansgrohe ,,
150 Martens Paul Team Jumbo-Visma ,,
151 Bol Jetse Burgos-BH 18:29
152 Sutherland Rory Israel Start-Up Nation ,,
153 Docker Mitchell EF Pro Cycling ,,
154 Paluta Michał CCC Team ,,
155 Berhane Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
156 Philipsen Jasper UAE-Team Emirates ,,
157 Woods Michael EF Pro Cycling ,,
158 Molenaar Alex Burgos-BH ,,
159 Domont Axel AG2R La Mondiale ,,
160 Edmondson Alex Mitchelton-Scott ,,
161 Jauregui Quentin AG2R La Mondiale 18:45
162 Cavagna Rémi Deceuninck – Quick Step 19:31
163 Räim Mihkel Israel Start-Up Nation 20:14
164 Liepiņš Emīls Trek – Segafredo ,,
165 Oliveira Ivo UAE-Team Emirates ,,
166 Sütterlin Jasha Team Sunweb ,,
167 Selig Rüdiger BORA – hansgrohe 20:24
168 Schillinger Andreas BORA – hansgrohe ,,
169 Laas Martin BORA – hansgrohe 20:26
170 Ackermann Pascal BORA – hansgrohe 20:28
171 Owen Logan EF Pro Cycling ,,
172 Moschetti Matteo Trek – Segafredo 22:33
173 Delage Mickaël Groupama – FDJ ,,