Foto: Boels Dolmans Cycling Team

Anna van der Breggen (Boels Dolmans) wygrała szósty raz z rzędu “Walońską Strzałę”! Katarzyna Niewiadoma na dziesiątym miejscu.

23. edycja La Flèche Wallonne Féminine rozegrana została dzisiaj w Walonii. Zawodniczki startowały w miejscowości Huy, a po 124- kilometrach miały walczyć o zwycięstwo na ściance Mur de Huy (1300 metrów długości; średnie nachylenie 9,6 %, maksymalne 19 %).

Tak naprawdę pytanie na dziś było jedno: Czy podwójna mistrzyni świata Anna van der Breggen (Boels – Dolmans Cycling Team) wygra po raz szósty z rzędu na Mur de Huy?

Na liście startowej mieliśmy dwie Polki: Katarzynę Niewiadomą (Canyon SRAM Racing) i Annę Plichtę (Trek-Segafredo Women).

Po 30 kilometrach przejechanych w szybkim tempie od peletonu oderwały się: Mireia Benito (Massi – Tactic Women Team), Marieke Van Witzenburg (Doltcini – Van Eyck Sport) i Kirstie van Haaften (Ciclotel).

Po podjeździe Côte de Warre (2100 metrów długości; średnie nachylenie 5,2 %) z ucieczki odpadła Marieke Van Witzenburg, a po kolejnej wspinaczce pierwsza ucieczka przeszła do historii.

Prawdziwa “zabawa” rozpoczęła się na Mur de Huy. Podczas pierwszego podjazdu pod słynną ściankę z mocno naciągniętego peletonu zaatakowało kilka zawodniczek i duża grupa rozpadła się. Niestety jazdę utrudniał padający deszcz.

W czołówce zostało niespełna 30 zawodniczek, a wśród nich była nasza Katarzyna Niewiadoma. Panie dość spokojnie przejechały Côte d’Ereffe (2,2 km długości; średnie nachylenie 5,4 %), a do mety pozostawało 20 kilometrów.

Na czele grupki najczęściej pracowała drużyna Trek-Segafredo. Kiedy rozpoczął się podjazd pod Côte de Chemin des Gueuses (1,6 km długości; średnie nachylenie 6,1 %) “rządy” w peletonie przejęła ekipa Boels – Dolmans Cycling Team, pracująca dla Anny van der Breggen.

10 kilometrów przed metą w pierwszej grupie było już tylko 21 kolarek. Kolejne minuty to była cisza przed burzą, która miała nastąpić na ściance Mur de Huy. Nie było ataków, a wszystkie zawodniczki patrzyły co zrobi van der Breggen.

Mistrzyni świata wyszła na czoło na 700 metrów przed metą. Wysoko jechała Katarzyna Niewiadoma, ale na 200 metrów dalej straciła dystans. Zaatakowała Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg), ale mistrzyni świata nie odpuszczała.

150 metrów przed metą mistrzyni świata włączyła “szósty bieg” i wywalczyła swoje pierwsze zwycięstwo w “tęczowej koszulce”. To także jej szósty z rzędu trumf w “Walońskiej Strzale”!

Druga była Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope), a trzecia Demi Vollering (Parkhotel Valkenburg). Na dziesiątym miejscu rywalizację zakończyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing).

Wyniki:

1 ANNA VAN DER BREGGEN BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM les 124 km en 3h17’28”
2 CECILIE UTTRUP LUDWIG FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 00’02”
3 DEMI VOLLERING PARKHOTEL VALKENBURG 00’06”
4 ELIZABETH DEIGNAN TREK-SEGAFREDO 00’11”
5 ELISA LONGO BORGHINI TREK-SEGAFREDO 00’11”
6 ASHLEIGH MOOLMAN-PASIO CCC-LIV 00’11”
7 MIKAYLA HARVEY EQUIPE PAULE KA 00’11”
8 LIANE LIPPERT TEAM SUNWEB 00’18”
9 MARIANNE VOS CCC-LIV 00’22”
10 KATARZYNA NIEWIADOMA CANYON // SRAM RACING 00’25”
11 KATRINE AALERUD MOVISTAR TEAM WOMEN 00’32”
12 NIAMH FISHER-BLACK EQUIPE PAULE KA 00’32”
13 GRACE BROWN MITCHELTON SCOTT 00’37”
14 LUCY KENNEDY MITCHELTON SCOTT 00’41”
15 LAUREN STEPHENS TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 00’43”
16 ANASTASIIA CHURSINA ALE’BTC LJUBLJANA 00’46”
17 MARTA CAVALLI VALCAR-TRAVEL & SERVICE 01’01”
18 FLOORTJE MACKAIJ TEAM SUNWEB 01’11”
19 AMY PIETERS BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 01’37”
20 HANNAH BARNES CANYON // SRAM RACING 01’37”
21 CHANTAL VAN DEN BROEK-BLAAK BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 01’54”
22 JULIETTE LABOUS TEAM SUNWEB 02’02”
23 NANCY VAN DER BURG PARKHOTEL VALKENBURG 02’05”
24 ELISE CHABBEY EQUIPE PAULE KA 02’08”
25 URSKA PINTAR ALE’BTC LJUBLJANA 02’10”
26 SANDRA LEVENEZ TEAM ARKEA 02’20”
27 ANOUSKA KOSTER PARKHOTEL VALKENBURG 02’24”
28 JELENA ERIC MOVISTAR TEAM WOMEN 02’51”
29 PAULIENA ROOIJAKKERS CCC-LIV 03’27”
30 KATIA RAGUSA ASTANA WOMEN’S TEAM 03’39”
31 RUTH WINDER TREK-SEGAFREDO 04’00”
32 SABRINA STULTIENS CCC-LIV 04’00”
33 KRISTEN FAULKNER TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 05’46”
34 EUGENIA BUJAK ALE’BTC LJUBLJANA 05’57”
35 ARLENIS SIERRA CANADILLA ASTANA WOMEN’S TEAM 06’07”
36 HANNA NILSSON PARKHOTEL VALKENBURG 06’15”
37 AUDREY CORDON RAGOT TREK-SEGAFREDO 06’25”
38 MARGARITA VICTO GARCIA CAÑELLAS ALE’BTC LJUBLJANA 06’49”
39 TIFFANY CROMWELL CANYON // SRAM RACING 06’52”
40 ALISON JACKSON TEAM SUNWEB 06’55”
41 PAULA ANDREA PATIÑO MOVISTAR TEAM WOMEN 06’57”
42 ERICA MAGNALDI CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 06’57”
43 TEUNTJE BEEKHUIS LOTTO SOUDAL LADIES 07’01”
44 LEAH KIRCHMANN TEAM SUNWEB 07’01”
45 CHRISTINE MAJERUS BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 07’05”
46 ELISA BALSAMO VALCAR-TRAVEL & SERVICE 07’07”
47 ELENA CECCHINI CANYON // SRAM RACING 07’07”
48 BRODIE CHAPMAN FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 07’10”
49 OMER SHAPIRA CANYON // SRAM RACING 07’10”
50 ERI YONAMINE ALE’BTC LJUBLJANA 07’13”
51 GLORIA RODRIGUEZ MOVISTAR TEAM WOMEN 07’15”
52 NIKOLA NOSKOVA EQUIPE PAULE KA 07’19”
53 KAROL-ANN CANUEL BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 07’19”
54 CARMELA CIPRIANI AROMITALIA-BASSO BIKES-VAIANO 07’19”
55 RASA LELEIVYTE AROMITALIA-BASSO BIKES-VAIANO 07’31”
56 EVITA MUZIC FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 07’34”
57 AIGUL GAREEVA COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 08’36”
58 MARIA NOVOLODSKAYA COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 08’36”
59 DIANA KLIMOVA COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 09’09”
60 SARA VAN DE VEL CICLOTEL 09’22”
61 VALERIYA KONONENKO CICLOTEL 09’50”
62 MANON SOUYRIS CHARENTE-MARITIME WOMEN CYCLING 10’54”
63 KARLIJN SWINKELS PARKHOTEL VALKENBURG 10’54”
64 TYPHAINE LAURANCE TEAM ARKEA 10’54”
65 GLADYS VERHULST TEAM ARKEA 10’54”
66 KATHRIN HAMMES CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 10’54”
67 NICOLE STEIGENGA DOLTCINI-VAN EYCK SPORT UCI WOMEN CYCLING 10’54”
68 GEORGIA WILLIAMS MITCHELTON SCOTT 10’54”
69 SARAH RIJKES CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 10’54”
70 VICTORIE GUILMAN FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 11’01”
71 NINA KESSLER TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 11’03”
72 INDIA GRANGIER CHARENTE-MARITIME WOMEN CYCLING 11’03”
73 LARA VIECELI CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 11’03”
74 CHRISTINA SCHWEINBERGER DOLTCINI-VAN EYCK SPORT UCI WOMEN CYCLING 11’09”
75 EVA BUURMAN BOELS DOLMANS CYCLINGTEAM 11’12”
76 ROSSELLA RATTO CHEVALMEIRE CYCLING TEAM 11’12”
77 NINA BUIJSMAN PARKHOTEL VALKENBURG 11’12”
78 JADE WIEL FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 11’12”
79 EUGÉNIE DUVAL FDJ NOUVELLE-AQUITAINE FUTUROSCOPE 11’12”
80 LEAH DIXON TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 11’12”
81 SHARLOTTE LUCAS TEAM TIBCO-SILICON VALLEY BANK 11’12”
82 CORALIE HOUDIN TEAM ARKEA 11’12”
83 JULIE LETH CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 11’12”
84 SOFIA BERTIZZOLO CCC-LIV 11’12”
85 TATIANA GUDERZO ALE’BTC LJUBLJANA 11’16”
86 SORAYA PALADIN CCC-LIV 11’16”
87 ALEXIS RYAN CANYON // SRAM RACING 11’20”
88 VITTORIA GUAZZINI VALCAR-TRAVEL & SERVICE 11’20”
89 LAURA ASENCIO CERATIZIT-WNT PRO CYCLING TEAM 11’20”
90 LETIZIA BORGHESI AROMITALIA-BASSO BIKES-VAIANO 11’20”
91 WILMA OLAUSSON TEAM SUNWEB 11’26”
92 NOEMIE ABGRALL CHARENTE-MARITIME WOMEN CYCLING 11’28”
93 ALICIA GONZALEZ BLANCO MOVISTAR TEAM WOMEN 11’51”
94 IULIIA GALIMULLINA COGEAS METTLER LOOK PRO CYCLING TEAM 14’10”
95 KELLY VAN DEN STEEN CHEVALMEIRE CYCLING TEAM 14’42”
96 MIEKE DOCX DOLTCINI-VAN EYCK SPORT UCI WOMEN CYCLING 14’42”
97 LONE MEERTENS LOTTO SOUDAL LADIES 14’42”
98 ALICE SHARPE CICLOTEL 14’46”
99 LOURDES OYARBIDE JIMENEZ MOVISTAR TEAM WOMEN 14’46”
100 MIREIA TRIAS JORDAN MASSI-TACTIC WOMEN TEAM 14’46”
101 JESSICA ALLEN MITCHELTON SCOTT 15’09”
102 SILVIA POLLICINI VALCAR-TRAVEL & SERVICE 15’17”
103 OLHA KULYNYCH CICLOTEL 15’20”
104 JANNEKE ENSING MITCHELTON SCOTT 15’47”

Poza limitem czasu:
PILOTE-FORTIN Gabrielle MASSI-TACTIC WOMEN TEAM

Wycofały się:
PLICHTA Anna TREK-SEGAFREDO
WILES Tayler TREK-SEGAFREDO
MORENO Blanca Liliana ASTANA WOMEN’S TEAM
MOONEN Puck CHEVALMEIRE CYCLING TEAM