Jonas Abrahamsen z Uno-X Pro Cycling Team po ucieczce zwyciężył na drugim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na kolejnych miejscach uplasowali się Marcin Budziński (Wibatech Merx) i Adam Żuber (Mazowsze Serce Polski Cycling Team).

Zawodnicy rywalizowali dziś na 142-kilometrowej, pagórkowatej trasie. Etap rozpoczął się spod renesansowego Zamku Królewskiego w Niepołomicach, a zakończył na rynku w Nowym Targu. Po drodze, kolarze pokonali trzy górskie i trzy lotne premie, jednak ostatnie 20 kilometrów prowadziło po płaskim terenie.

Na początku etapu od peletonu oderwała się trójka zawodników, która uformowała odjazd dnia. Tworzyli ją Adam Żuber (Mazowsze Serce Polski Cycling Team), Marcin Budziński (Wibatech Merx) i Jonas Abrahamsen (Uno-X Pro Cycling Team). Do harcowników próbowali doskoczyć jeszcze Denis Rugovac (AC Sparta Praha) i Pauls Rubenis (Tartu 2024/BalticChainCycling.com), lecz ich akcja się nie powiodła.

Wszystkie lotne finisze na dzisiejszym etapie wygrał Marcin Budziński, natomiast Jonas Abrahamsen zgarnął pełną pulę punktów na górskich premiach. Dzięki temu, obaj zawodnicy zostali nowymi liderami pobocznych klasyfikacji – Budziński najaktywniejszego kolarza, a Abrahamsen górskiej.

Na drugiej górskiej premii peleton zmniejszył stratę do ucieczki do minuty i 20 sekund, ale współpraca w grupie nie układała się najlepiej i odjazd ponownie zaczął nadrabiać. Na 20 kilometrów do mety trzech uciekinierów miało ponad dwie minuty przewagi nad peletonem, co zapowiadało bardzo ciekawą końcówkę.

Ostatecznie odjazd zdołał dojechać do mety kilka sekund przed główną grupą. W trójkowym finiszu najszybszy był Jonas Abrahamsen. Podium uzupełnili Marcin Budziński i Adam Żuber. Sprint o czwarte miejsce z peletonu wygrał Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team), który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Pełne wyniki 2. etapu można znaleźć tutaj.

Poprzedni artykułSkoda-Tour de Luxembourg 2020: Andreas Kron bierze ostatni etap, a Diego Ulissi cały wyścig
Następny artykułGiro dell’Appennino 2020: Ethan Hayter najszybszy w Genui