Fot. Młoda Photography

Stanisław Aniołkowski nowym mistrzem Polski. Zawodnik CCC Development Team wygrał po finiszu z mniejszej grupy. Szymon Krawczyk (CCC Development Team) mistrzem Polski młodzieżowców.

Zawodnicy elity mieli dziś do przejechania 196 kilometrów. Deszcz, który przeszkadzał juniorkom, ustąpił chwilę po starcie, co oznaczało, że zawodnicy mogli już skupić się na walce z trudnościami wynikającymi wyłącznie z profilu trasy.

Ta była bardzo skomplikowana. Znajdowało się na niej wiele zakrętów i pagórków – trudno było znaleźć jakiś całkowicie płaski odcinek, a przewyższenie każdej z ośmiu rund wynosiło 300 metrów. Wszystko kończyło się 500 metrowym podjazdem o średnim nachyleniu 4%.

fot. Mistrzostwa Polski 2020

Początek wyścigu przyniósł kilka prób samotnego skoku. Najskuteczniejszy okazał się Szymon Krawczyk, który przypuścił atak po około 45 kilometrach od startu. Kolarz CCC Development Team być może liczył na to, że do jego odjazdu dołączą kolejni kolarze, z którymi uda mu się zawiązać większą ucieczkę. Niestety nic takiego nie miało miejsca i Krawczyk najpierw przejechał samotnie około 30 kilometrów, by chwilę przed półmetkiem rywalizacji wrócić do nieco przerzedzonego już peletonu.

Po dopędzeniu mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas orlików, w głównej grupie znów zrobiło się zamieszanie. Znów zaczęły się skoki, aż w końcu, na 5. okrążeniu uformowała się kolejna ucieczka, w której znaleźli się Adrian Banaszek (Mazowsze Serce Polski), Łukasz Wiśniowski (CCC Team), Mateusz Grabis (Voster ATS Team). Choć skład trójki był bardzo mocny, to praca kolarzy Wibatech Merx Wrocław jej przewaga nie była duża – długo nie byli w stanie uzyskać przewagi przekraczającej minutę.

Tyle że praca Wibatechu szybko się skończyła i w liczącym sobie już zaledwie 50 kolarzy peletonie nastąpił krótki postój. Przewaga uciekinierów zaczęła więc jeszcze szybciej rosnąć. Jednak chwilę po tym, jak dobiła do 1:10, z tyłu znów zaczęło się wiele dziać. Zaczęły się kontrataki, które spowodowały, że grupa chwilę po wjechaniu na ostatnią rundę, na około 48 kilometrów przed metą, dopadła uciekinierów.

Niedługo później ataku próbowała mocna grupa, złożona m.in z dwóch Kamilów z CCC Team – mistrza Polski w czasówce – Gradka i będącego w świetnej formie Małeckiego, ale i ona szybko została spacyfikowana. To jednak nie zrażało kolarzy w pomarańczowych strojach, bo po chwili 6. zawodnik ostatniego Tour de Pologne znów ruszył do przodu z kolegą z zespołu – tym razem był nim Łukasz Wiśniowski. Szybko dołączył do nich… Alan Banaszek, którego wszyscy kojarzą raczej ze sprinterskimi finiszami.

Gdy kolarze usłyszeli dzwonki, oznaczające wjazd na ostatnią rundę, ich przewaga wynosiła ponad pół minuty. Próbę odrabiania strat podjęła kilkuosobowa grupa. Ta szybko zmniejszyła różnicę do 15 sekund. To pobudziło Małeckiego do podjęcia kolejnego wysiłku.

Kolarz z Bytowa urwał Wiśniowskiego oraz Banaszka i samotnie popędził w kierunku mety. Jego niedawni koledzy z ucieczki szybko zasilili szeregi peletoniku. W grupce panował duży chaos, z którego skorzystał Maciej Paterski, który szybko dopędził Małeckiego. Na 3 kilometry przed metą przewaga dwójki nad peletonikiem wynosiła 20 sekund, ale szybko spadała. Gdy do mety pozostał już zaledwie kilometr główna grupka była już tuż tuż.

W ostatniej chwili dogoniła uciekinierów, a na finiszu i tak najlepszy okazał się kolarz w pomarańczowej koszulce. Został nim Stanisław Aniołkowski – zawodnik CCC Development Team. Podium uzupełnili dwaj inni szybcy zawodnicy – Szymon Sajnok (CCC Team) i Paweł Franczak.

Mistrzem Polski młodzieżowców został Szymon Krawczyk (CCC Development Team).

Wyniki (TOP 10):

  1. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team)
  2. Szymon Sajnok (CCC Team)
  3. Paweł Franczak (Voster ATS Team)
  4. Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski)
  5. Michał Gołaś (Team Ineos)
  6. Paweł Bernas (Mazowsze Serce Polski)
  7. Szymon Krawczyk (CCC Development Team)
  8. Patryk Stosz (Voster ATS Team)
  9. Paweł Szóstka (Wibatech Merx)
  10. Łukasz Wiśniowski (CCC Team)

Pełne wyniki elity mężczyzn.

Pełne wyniki U-23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments