fot. ASO/Alex Broadway

Kolumbijczyk został uhonorowany przez organizację Laureus, która zdecydowała się przyznać mu trofeum za “przełom roku”.

Pomysłodawcą nagród Laureus był Nelson Mandela. Przyznawane są one od 2000 roku w sześciu kategoriach (m.in dla najlepszego sportowca, zespołu i sportowej osobowości roku). Laureatów wybiera komisja złożona z 55 byłych słynnych sportowców.

Bernal dostał nagrodę w kategorii “przełom roku”. Kolumbijczyk zasłużył na nią przede wszystkim zwycięstwem Tour de France – dokonał tego w wieku zaledwie 22 lat, dzięki czemu stał się najmłodszym kolarzem który tego dokonał po II Wojnie Światowej. 

Kolumbijczyk znalazł się we wspaniałym towarzystwie. Oprócz niego nagrodzeni zostali m.in Lewis Hamilton i Leo Messi (sportowcy roku – po raz pierwszy w historii wybrano dwóch laureatów) i Dirk Nowitzki (sportowa osobowość roku).

To dla mnie wspaniałe wyróżnienie. Naprawdę bardzo się cieszę z tego, że zostałem doceniony przez jury. Nigdy nie zapomnę tego momentu i mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się znów sięgnąć po tę statuetkę

– mówił Egan Bernal w krótkim nagraniu umieszczonym na Twitterze przez Team Ineos.

Do tej pory jedynym kolarzem, który został doceniony przez Laureus, był Lance Armstrong – w 2000 roku uhonorowano go statuetką za “powrót roku” – za to, że niecałe dwa lata po wyleczeniu choroby nowotworowej zdołał sięgnąć po swoje pierwsze zwycięstwo w Tour de France. Natomiast 3 lata później przypadł mu tytuł sportowca roku, za 4. z rzędu zwycięstwo w Wielkiej Pętli (które, podobnie jak pozostałe odebrano mu w 2012 roku).