fot. Team Ineos / Getty Images

Owain Doull (Team Ineos) okazał się lepszy w dwójkowym sprincie z Matthiasem Brändle (Start-Up Nation) o etapowe zwycięstwo na czwartym i zarazem ostatnim etapie wyścigu Tour de La Provence. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Nairo Quintana (Arkéa-Samsic). 

Czwarta odsłona rywalizacji w Wyścigu dookoła Prowansji była zarazem ostatnią. Kolarze musieli zmierzyć się z niełatwą trasą z Avignon do Aix-en-Provence o długości 140,2 km. W niedzielnym menu znajdowały się trzy premie górskie – drugiej, pierwszej i trzeciej kategorii. Ta ostatnia – La Cride (2,6 km; 5,7 proc.) – była usytuowana 14 km przed metą, ale po niej następował jeszcze mały “ząbek” i zjazd do mety.

Do ostatniego etapu jako lider wyścigu przystąpił Nairo Quintana (Arkéa-Samsic), który wygrał królewski etap z metą w stacji narciarskiej Chalet Reynard na słynnym Mont Ventoux. Kolumbijczyk zaprezentował zdumiewające przyspieszenie, które dało mu pewną przewagę do samej mety. Nad drugim Alexandrem Vlasovem (Astana) miał minutę i cztery sekundy przewagi, zaś nad trzecim Alexeyem Lutsenką (również Astana) minutę i 28 sekund. Wobec tego mało prawdopodobne było to, aby wypuścił z rąk zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tego wyścigu.

Ucieczkę dnia stworzyło czterech zawodników: Ian Garrison (Deceuninck-Quick Step), Matthias Brändle (Israel Start-Up Nation), Owain Doull (Team Ineos) oraz Romain Combaud (NIPPO Delko One Provence).

Do momentu aż do końca wyścigu pozostało 30 km na czele peletonu pracowała drużyna lidera – Arkéa-Samsic, ale w tym momencie Francuzi odpuścili, ponieważ żaden z kolarzy znajdujących się w ucieczce nie zagrażał Quintanie. Przewaga kwartetu wynosiła wówczas około trzech i pół minuty.

Na dojeździe do ostatniej premii górskiej stery w peletonie objęła drużyna EF Education wykonująca pracę dla Magnusa Corta. Kolarze w różowych strojach zredukowali przewagę ucieczki do nieco ponad minuty, a na podjeździe na czoło głównej grupy wysunęła się Astana, pracująca najpewniej dla mistrza Kazachstanu – Lutsenki.

10 km przed końcem przewaga uciekinierów wciąż wynosiła około 50 sekund, zatem rozpoczęło się interesujące przeciąganie liny pomiędzy prowadzącym kwartetem a peletonem, w którym pracującą jeszcze na podjeździe Astanę zastąpił Team Sunweb.

Wszyscy czterej uciekający zawodnicy razem wjechali na flamme rouge, mając wówczas około 10 sekund przewagi. Jako pierwszy zrobił to Brändle, który jako dobry czasowiec wykonał w końcówce efektywną pracę, i to w dużej mierze dzięki niemu harcownicy dotrwali do końca. To między Austriakiem a Owainem Doullem odbył się sprint o etapowe zwycięstwo, które odniósł mniej zmęczony i szybki Walijczyk z Team Ineos. Jest to jego drugie zwycięstwo w profesjonalnej karierze, a jego forma dobrze wróży przed nadchodzącymi klasykami.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Nairo Quintana, który odniósł tym samym pierwsze zwycięstwo w “generalce” w nowych barwach. Zresztą, pierwsza trójka ogólnego zestawienia nie uległa zmianie. Brawa należą się również drugiemu Alexandrowi Vlasovowi, który pokonał jeszcze pecha związanego z przebiciem opony w końcówce, szczęśliwie doganiając peleton.

W związku z rozstrzygnięciami w Prowansji jedyną drużyną World Tour, która nie ma jeszcze zwycięstwa w 2020 roku jest CCC Team, chociaż polska drużyna ma na pocieszenie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej Jonasa Kocha.

Top 10 czwartego etapu: 

1Owain Doull (GBr) Team Ineos4:07:32
2Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation
3Ian Garrison (USA) Deceuninck-Quickstep0:00:02
4Romain Combaud (Fra) Nippo Delko Provence
5Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:00:06
6Damien Touze (Fra) Cofidis
7Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
8Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling
9Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-Quickstep
10Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo
11Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
12Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93
13Jonas Koch (Ger) CCC Team
14Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb
15Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
16Pieter Serry (Bel) Deceuninck-Quickstep
17Alex Aranburu Deba (Spa) Astana Pro Team
18Mikael Cherel (Fra) AG2R la Mondiale
19Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team
20Gianni Moscon (Ita) Team Ineos
21Julien El Fares (Fra) Nippo Delko Provence
22Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
23Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
24Michał Gołaś (Pol) Team Ineos
25Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma
26Edward Dunbar (Irl) Team Ineos
27Jesus Herrada (Spa) Cofidis
28Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
29Fabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert
30Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
31Jesper Hansen (Den) Cofidis
32Aleksandr Vlasov (Rus) Astana Pro Team
33Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
34Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
35Domenico Pozzovivo (Ita) NTT Pro Cycling
36Fausto Masnada (Ita) CCC Team
37David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
38Rémy Rochas (Fra) Nippo Delko Provence
39Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R la Mondiale
40Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-Quickstep
41Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma
42Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
43Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels-Vital Concept
44Hugh Carthy (GBr) EF Pro Cycling
45Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
46Chad Haga (USA) Team Sunweb0:00:35
47Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling0:01:40
48Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert
49Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence
50Ivan Centrone (Lux) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
51Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation
52Mathias De Witte (Bel) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
53Nico Denz (Ger) Team Sunweb
54Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert
55Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
56Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
57Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
58Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
59Julien Vermote (Bel) Cofidis
60Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
61Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis
62Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation
63Gijs Leemreize (Ned) Team Jumbo-Visma
64Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic
65Ian Stannard (GBr) Team Ineos
66Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
67Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
68Jaakko Hanninen (Fin) AG2R la Mondiale
69Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
70Ruben Guerreiro (Por) EF Pro Cycling
71Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
72Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence
73Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
74Attila Valter (Hun) CCC Team
75Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling
76Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93
77Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team
78Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie
79Tanel Kangert (Est) EF Pro Cycling
80Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep
81Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling
82Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
83Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team
84Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
85François Bidard (Fra) AG2R la Mondiale
86Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
87Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
88William Barta (USA) CCC Team
89Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation
90Jan Hirt (Cze) CCC Team
91Thomas Degand (Bel) Circus-Wanty Gobert0:02:02
92Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
93Jeremy Bellicaud (Fra) Circus-Wanty Gobert
94Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ0:04:06
95Juri Hollmann (Ger) Movistar Team0:04:08
96Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ
97Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-Quickstep
98Victor Lafay (Fra) Cofidis0:04:23
99Thibault Ferasse (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:05:15
100Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma
101Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling
102Nans Peters (Fra) AG2R la Mondiale
103Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie
104Martin Salmon (Ger) Team Sunweb
105Yoann Offredo (Fra) Circus-Wanty Gobert
106Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling
107Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
108Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
109Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-Quickstep
110Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis0:07:59
111Krists Neilands (Lat) Israel Start-Up Nation0:08:00
112Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic0:08:01
113Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence0:08:46
114Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
115Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
116Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
117Sep Vanmarcke (Bel) EF Pro Cycling
118José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence
119Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale
120Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Pro Cycling
121Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept
122Jérémy Leveau (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:10:35
123Michał Paluta (Pol) CCC Team
124Bert De Backer (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
125Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie
126Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie
DNFBram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
DNFMorné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
DNFFlavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
DNFTony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93
DNFBaptiste Constantin (Fra) St Michel-Auber 93
DNFBryan Alaphilippe (Fra) St Michel-Auber 93
DNFChristophe Masson (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
DNFFlorian Maitre (Fra) Total Direct Energie
DNFAlexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
DNFGabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team
DNFNorman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation
DNFGuy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
DNFJakub Mareczko (Ita) CCC Team
DNFLeonardo Bonifazio (Ita) Total Direct Energie

Końcowa klasyfikacja generalna:

1Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic15:31:50
2Aleksandr Vlasov (Rus) Astana Pro Team0:01:04
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:01:28
4Hugh Carthy (GBr) EF Pro Cycling0:01:38
5Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb0:02:16
6Edward Dunbar (Irl) Team Ineos0:02:21
7Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ0:02:22
8Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma0:02:26
9Jesus Herrada (Spa) Cofidis
10David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ0:02:35
11Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R la Mondiale0:02:44
12Fausto Masnada (Ita) CCC Team0:03:15
13Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo0:03:50
14Domenico Pozzovivo (Ita) NTT Pro Cycling0:03:51
15Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma0:03:53
16Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-Quickstep0:03:55
17Sam Oomen (Ned) Team Sunweb0:04:09
18Mikael Cherel (Fra) AG2R la Mondiale0:04:17
19Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ0:04:30
20Julien El Fares (Fra) Nippo Delko Provence0:04:42
21Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos0:04:44
22Tanel Kangert (Est) EF Pro Cycling0:04:57
23Romain Combaud (Fra) Nippo Delko Provence0:05:19
24Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic0:05:25
25Fabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert0:05:32
26Ruben Guerreiro (Por) EF Pro Cycling0:05:36
27Chad Haga (USA) Team Sunweb0:05:38
28Attila Valter (Hun) CCC Team0:05:45
29Rémy Rochas (Fra) Nippo Delko Provence0:05:46
30Jesper Hansen (Den) Cofidis0:05:54
31Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team0:06:18
32Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling0:06:22
33Gijs Leemreize (Ned) Team Jumbo-Visma0:06:58
34Jaakko Hanninen (Fin) AG2R la Mondiale0:07:21
35François Bidard (Fra) AG2R la Mondiale0:07:37
36Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma0:07:40
37Pieter Serry (Bel) Deceuninck-Quickstep0:08:00
38Mathias De Witte (Bel) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:08:05
39Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie0:10:24
40Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team0:10:43
41Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling0:12:09
42Gianni Moscon (Ita) Team Ineos0:12:25
43Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo0:12:45
44Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team0:13:23
45Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie0:13:29
46Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence0:13:30
47Jeremy Bellicaud (Fra) Circus-Wanty Gobert0:13:45
48Jan Hirt (Cze) CCC Team0:13:52
49Alex Aranburu Deba (Spa) Astana Pro Team0:14:28
50Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling0:15:31
51William Barta (USA) CCC Team0:16:17
52Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb0:16:19
53Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea-Samsic0:16:39
54Julien Vermote (Bel) Cofidis0:17:09
55Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels-Vital Concept0:17:21
56Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo0:17:36
57Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-Quickstep0:18:15
58Thomas Degand (Bel) Circus-Wanty Gobert0:18:31
59Nans Peters (Fra) AG2R la Mondiale0:18:41
60Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
61Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis0:18:48
62Owain Doull (GBr) Team Ineos0:18:55
63Ian Garrison (USA) Deceuninck-Quickstep0:19:01
64Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo0:19:10
65Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-Quickstep0:19:11
66Michał Gołaś (Pol) Team Ineos
67Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep0:19:55
68Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling0:20:02
69Damien Touze (Fra) Cofidis0:20:32
70Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept0:20:43
71Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team0:20:45
72Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ0:21:34
73Thibault Ferasse (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:21:38
74Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:22:03
75Martin Salmon (Ger) Team Sunweb0:22:39
76Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:22:46
77Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team0:22:55
78Nico Denz (Ger) Team Sunweb0:23:54
79Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 930:23:58
80Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling0:24:20
81Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation0:24:26
82Ivan Centrone (Lux) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:24:31
83Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:24:34
84Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation0:25:43
85Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
86Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic0:25:44
87Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo0:25:46
88Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation0:25:47
89Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ0:26:07
90Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Pro Cycling0:26:21
91Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert0:26:26
92Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels-Vital Concept0:27:04
93Ian Stannard (GBr) Team Ineos
94Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma0:27:12
95Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 930:27:35
96Jonas Koch (Ger) CCC Team0:28:13
97Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling0:28:18
98Victor Lafay (Fra) Cofidis0:29:03
99Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic0:29:21
100Sep Vanmarcke (Bel) EF Pro Cycling0:29:50
101Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept0:30:48
102Krists Neilands (Lat) Israel Start-Up Nation0:31:14
103Juri Hollmann (Ger) Movistar Team0:31:27
104José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence0:32:00
105Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence0:32:01
106Christopher Lawless (GBr) Team Ineos0:32:02
107Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie0:32:18
108Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis0:32:51
109Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling0:32:56
110Michał Paluta (Pol) CCC Team0:33:08
111Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation0:33:13
112Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ0:33:17
113Yoann Offredo (Fra) Circus-Wanty Gobert0:33:37
114Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-Quickstep0:33:46
115Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale0:34:08
116Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team0:37:32
117Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic0:38:00
118Johan Jacobs (Swi) Movistar Team0:38:05
119Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert0:38:08
120Jérémy Leveau (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:40:40
121Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie0:41:35
122Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept0:43:37
123Bert De Backer (Bel) B&B Hotels-Vital Concept0:43:55
124Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence0:44:23
125Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie0:44:53
126Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo0:51:20