fot. Arkea-Samsic

Kolumbijski kolarz z drużyny Arkea Samsic w wielkim stylu wygrał królewski etap Tour de La Provence i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego wyścigu.

Trzeci odcinek wyścigu etapowego odbywającego się na południu Francji miał zakończyć się na słynnym “Gigancie Prowansji”. Mowa tu oczywiście o legendarnym Mont Ventoux, a konkretnie jego pierwszej części kończącej się w Chalet Reynard. Parametry “tylko” pierwszej części podjazdu nadal są imponujące. Kolarze na 143 kilometrowym etapie będą mieli do pokonania wspinaczkę o długości 9,6 kilometra o średnim nachyleniu 9,2%. Znaczące emocje oraz różnice były gwarantowane.

Do odjazdu dnia zabrała się piątka kolarzy. Byli nimi: Rémi Cavagna (Deceuninck Quick-Step), Bryan Alaphilippe (St Michel – Auber93), Timothy Dupont(Circus – Wanty Gobert), Jérémy Leveau (Roubaix Lille Métropole) oraz Johan Jacobs (Movistar). Przewaga harcowników w szczytowym momencie wynosiła cztery i pół minuty.

Następnie na samodzielną akcję zdecydował się Francuz z “Watahy”. Pozostali uciekinierzy na 40 kilometrów do mety tracili półtorej minuty, a peleton aż pięć i pół minuty. W tym momencie Cavagna był wirtualnym liderem całego wyścigu. Grupę zasadniczą prowadziła Astana, mimo tego przewaga 24-letniego zawodnika dalej rosła.

Na 14 kilometrów przed finałową kreską pozostali uciekinierzy zostali wchłonięci przez peleton, w którym rządy przejęła Groupama-FDJ. W tym momencie Cavagna zyskiwała nad grupą lidera nieco ponad 4 minuty. Już wtedy droga powoli zaczęła się wznosić i Francuz z każdym kilometrem tracił swoją przewagę.

Po rozpoczęciu podjazdu pod Chalet Reynard Cavagna przeżywał bardzo trudne chwile i został doścignięty na nieco ponad 7 kilometrów przed metą, dzięki wytężonej pracy drużyny Arkea Samsic pracującej na rzecz Nairo Quintany.

Winner Anacona (Arkea Samsic) wprawił w problemy lidera Alexandra Vlasova (Astana) oraz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Gdy skończył swoją pracę na akcję zdecydował się Quintana w podobnym stylu jak miało to podczas Tour de France 2013 na stokach Mont Ventoux. Kolumbijczyk zerwał wszystkich i samotnie zmierzał do mety.

Pościg stworzyli Alexey Lutsenko (Astana), Sepp Kuss (Jumbo – Visma) oraz Hugh Carty (EF Pro Cycling). W grupie lidera tempo dyktował David Gaudu (Groupama-FDJ) pomagając swojemu liderowi Pinot. Z drugiej grupy odpadł Amerykanin Kuss. Natomiast Vlasov zdecydował się na samotny przeskok do pościgu.

Po tym jak liderowi udało się dołączyć do drugiej grupy to mimo zgodnej współpracy przewaga Kolumbijczyka nad rywalami tylko się powiększała, dzięki czemu niezagrożony minął linię mety. Podium ze stratą półtorej minuty uzupełnili Alexey Lutsenko oraz Hugh Carty. Tuż za nimi przybył dotychczasowy lider Vlasov.

Wyniki trzeciego etapu:

1Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic3:36:26
2Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:01:28
3Hugh Carthy (GBr) EF Pro Cycling
4Aleksandr Vlasov (Rus) Astana Pro Team
5Edward Dunbar (Irl) Team Ineos0:02:11
6Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma0:02:12
7Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
8Jesus Herrada (Spa) Cofidis
9Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ
10David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ0:02:25
11Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R la Mondiale0:02:34
12Fausto Masnada (Ita) CCC Team0:02:57
13Tanel Kangert (Est) EF Pro Cycling0:03:03
14Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo0:03:06
15Domenico Pozzovivo (Ita) NTT Pro Cycling0:03:21
16Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
17Ruben Guerreiro (Por) EF Pro Cycling
18Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma0:03:31
19Chad Haga (USA) Team Sunweb0:03:45
20Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-Quickstep
21Sam Oomen (Ned) Team Sunweb0:03:55
22Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling
23Attila Valter (Hun) CCC Team0:03:57
24Mikael Cherel (Fra) AG2R la Mondiale0:03:59
25Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ0:04:16
26Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma0:04:21
27Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie0:04:25
28Julien El Fares (Fra) Nippo Delko Provence0:04:28
29Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team0:04:30
30Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
31Jesper Hansen (Den) Cofidis
32Jaakko Hanninen (Fin) AG2R la Mondiale0:04:32
33Gijs Leemreize (Ned) Team Jumbo-Visma0:04:43
34Romain Combaud (Fra) Nippo Delko Provence
35Fabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert0:05:02
36Rémy Rochas (Fra) Nippo Delko Provence0:05:10
37Mathias De Witte (Bel) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:05:27
38Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling0:05:36
39François Bidard (Fra) AG2R la Mondiale
40Jan Hirt (Cze) CCC Team
41Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie0:06:02
42Pieter Serry (Bel) Deceuninck-Quickstep0:06:36
43Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence0:07:06
44Jeremy Bellicaud (Fra) Circus-Wanty Gobert0:07:59
45Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea-Samsic0:08:46
46Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling0:09:42
47Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team
48Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
49Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team
50Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Pro Cycling
51Sep Vanmarcke (Bel) EF Pro Cycling
52Thibault Ferasse (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
53Nans Peters (Fra) AG2R la Mondiale
54Victor Lafay (Fra) Cofidis0:11:42
55Thomas Degand (Bel) Circus-Wanty Gobert0:11:45
56Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert
57Julien Vermote (Bel) Cofidis
58Damien Touze (Fra) Cofidis
59William Barta (USA) CCC Team
60Gianni Moscon (Ita) Team Ineos0:12:01
61Ivan Centrone (Lux) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:12:48
62Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-Quickstep
63Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic0:13:40
64Martin Salmon (Ger) Team Sunweb
65Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis0:14:18
66Alex Aranburu Deba (Spa) Astana Pro Team
67Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
68Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo0:14:38
69Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling
70Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
71Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ0:14:39
72Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep
73Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team0:15:07
74Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-Quickstep0:15:21
75Yoann Offredo (Fra) Circus-Wanty Gobert
76Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
77Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels-Vital Concept
78Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
79Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
80Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ
81Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
82Owain Doull (GBr) Team Ineos
83Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale
84Baptiste Constantin (Fra) St Michel-Auber 93
85Ian Garrison (USA) Deceuninck-Quickstep
86Krists Neilands (Lat) Israel Start-Up Nation
87Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation
88Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept
89Ian Stannard (GBr) Team Ineos
90Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
91Michal Golas (Pol) Team Ineos
92Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma
93Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling
94Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling
95Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-Quickstep
96Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
97Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb
98José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence
99Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:15:36
100Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis0:15:46
101Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:17:00
102Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic
103Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team
104Christophe Masson (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
105Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 93
106Julien Antomarchi (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
107Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie
108Florian Maitre (Fra) Total Direct Energie0:17:28
109Nico Denz (Ger) Team Sunweb0:18:33
110Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling0:20:19
111Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo
112Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
113Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
114Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation
115Bert De Backer (Bel) B&B Hotels-Vital Concept
116Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
117Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation
118Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation
119Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
120Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
121Michal Paluta (Pol) CCC Team
122Jonas Koch (Ger) CCC Team
123Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie0:21:17
124Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept0:21:50
125Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ0:22:28
126Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence
127Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence0:22:36
128Leonardo Bonifazio (Ita) Total Direct Energie0:23:19
129Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling0:23:29
130Jakub Mareczko (Ita) CCC Team
131Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
132Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert
133Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
134Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
135Jérémy Leveau (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
136Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93
137Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 93
138Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie
139Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation0:23:56
140Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team0:25:49
141Bryan Alaphilippe (Fra) St Michel-Auber 930:27:43
DNSDavide Villella (Ita) Movistar Team

Klasyfikacja generalna: 

1Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic11:24:12
2Aleksandr Vlasov (Rus) Astana Pro Team0:01:04
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:01:28
4Hugh Carthy (GBr) EF Pro Cycling0:01:38
5Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb0:02:16
6Edward Dunbar (Irl) Team Ineos0:02:21
7Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ0:02:22
8Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma0:02:26
9Jesus Herrada (Spa) Cofidis
10David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ0:02:35
11Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R la Mondiale0:02:44
12Fausto Masnada (Ita) CCC Team0:03:15
13Tanel Kangert (Est) EF Pro Cycling0:03:23
14Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo0:03:50
15Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic0:03:51
16Domenico Pozzovivo (Ita) NTT Pro Cycling
17Robert Gesink (Ned) Team Jumbo-Visma0:03:53
18Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-Quickstep0:03:55
19Ruben Guerreiro (Por) EF Pro Cycling0:04:02
20Sam Oomen (Ned) Team Sunweb0:04:09
21Attila Valter (Hun) CCC Team0:04:11
22Mikael Cherel (Fra) AG2R la Mondiale0:04:17
23Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ0:04:30
24Julien El Fares (Fra) Nippo Delko Provence0:04:42
25Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos0:04:44
26Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
27Amanuel Gebreigzabhier (Eri) NTT Pro Cycling0:04:48
28Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie0:04:49
29Chad Haga (USA) Team Sunweb0:05:09
30Gijs Leemreize (Ned) Team Jumbo-Visma0:05:24
31Romain Combaud (Fra) Nippo Delko Provence0:05:26
32Fabien Doubey (Fra) Circus-Wanty Gobert0:05:32
33Rémy Rochas (Fra) Nippo Delko Provence0:05:46
34Jaakko Hanninen (Fin) AG2R la Mondiale0:05:47
35Jesper Hansen (Den) Cofidis0:05:54
36François Bidard (Fra) AG2R la Mondiale0:06:03
37Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma0:06:06
38Mathias De Witte (Bel) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:06:31
39Roman Kreuziger (Cze) NTT Pro Cycling0:07:00
40Pieter Serry (Bel) Deceuninck-Quickstep0:08:00
41Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie0:08:50
42Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team0:10:43
43Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo0:11:11
44Winner Andrew Anacona (Col) Team Arkea-Samsic0:11:30
45Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Movistar Team0:11:49
46Jeremy Bellicaud (Fra) Circus-Wanty Gobert
47Kinfe Hailemichael (Eth) Nippo Delko Provence0:11:56
48Jan Hirt (Cze) CCC Team0:12:18
49Gianni Moscon (Ita) Team Ineos0:12:25
50Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-Quickstep0:13:06
51Nans Peters (Fra) AG2R la Mondiale0:13:32
52Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
53Alex Aranburu Deba (Spa) Astana Pro Team0:14:28
54William Barta (USA) CCC Team0:14:43
55Magnus Cort Nielsen (Den) EF Pro Cycling0:15:31
56Julien Vermote (Bel) Cofidis0:15:35
57Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb0:16:19
58Thibault Ferasse (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:16:29
59Thomas Degand (Bel) Circus-Wanty Gobert0:16:35
60Fernando Barcelo Aragon (Spa) Cofidis0:17:14
61Tom-Jelte Slagter (Ned) B&B Hotels-Vital Concept0:17:21
62Martin Salmon (Ger) Team Sunweb0:17:30
63Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo0:17:36
64Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
65Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Pro Cycling0:17:41
66Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-Quickstep0:18:23
67Matteo Sobrero (Ita) NTT Pro Cycling0:18:28
68Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-Quickstep0:19:11
69Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
70Sean Bennett (USA) EF Pro Cycling
71Owain Doull (GBr) Team Ineos
72Ian Garrison (USA) Deceuninck-Quickstep
73Michal Golas (Pol) Team Ineos
74Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:19:26
75Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ0:20:00
76Damien Touze (Fra) Cofidis0:20:32
77Cyril Barthe (Fra) B&B Hotels-Vital Concept0:20:43
78Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:20:50
79Sep Vanmarcke (Bel) EF Pro Cycling0:21:10
80Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team0:21:21
81Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic0:21:26
82Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:22:03
83Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma
84Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ0:22:07
85Arnaud Courteille (Fra) B&B Hotels-Vital Concept0:22:08
86Nico Denz (Ger) Team Sunweb0:22:23
87Louis Louvet (Fra) St Michel-Auber 930:22:24
88Michal Paluta (Pol) CCC Team0:22:39
89Alexis Renard (Fra) Israel Start-Up Nation0:22:52
90Ivan Centrone (Lux) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:22:57
91Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:23:00
92Krists Neilands (Lat) Israel Start-Up Nation0:23:20
93José Gonçalves (Por) Nippo Delko Provence
94Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-Up Nation0:24:09
95Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
96Connor Swift (GBr) Team Arkea-Samsic0:24:10
97Guy Niv (Isr) Israel Start-Up Nation0:24:13
98Victor Lafay (Fra) Cofidis0:24:47
99Kevin Van Melsen (Bel) Circus-Wanty Gobert0:24:52
100Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis0:24:58
101Julien Duval (Fra) AG2R la Mondiale0:25:28
102Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels-Vital Concept0:25:30
103Ian Stannard (GBr) Team Ineos
104Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo0:25:46
105Julien Antomarchi (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:26:48
106Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie0:27:09
107Juri Hollmann (Ger) Movistar Team0:27:25
108Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 930:27:35
109Jonas Koch (Ger) CCC Team0:28:13
110Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo0:28:18
111Guy Sagiv (Isr) Israel Start-Up Nation
112Rasmus Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
113Yoann Offredo (Fra) Circus-Wanty Gobert0:28:28
114Morné Van Niekerk (RSA) St Michel-Auber 93
115Baptiste Constantin (Fra) St Michel-Auber 93
116Ignatas Konovalovas (Ltu) Groupama-FDJ0:29:15
117Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-Quickstep0:29:44
118Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team0:30:07
119Christophe Masson (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole
120Jérémy Leveau (Fra) Natura4ever-Roubaix-Lille Metropole0:30:11
121Evaldas Siskevicius (Ltu) Nippo Delko Provence0:30:27
122Christopher Lawless (GBr) Team Ineos0:30:28
123Florian Maitre (Fra) Total Direct Energie0:30:35
124Marlon Gaillard (Fra) Total Direct Energie0:31:06
125Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling0:31:22
126Bert De Backer (Bel) B&B Hotels-Vital Concept0:33:26
127Matthias Brändle (Aut) Israel Start-Up Nation
128Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:33:38
129Lorrenzo Manzin (Fra) Total Direct Energie0:34:24
130Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels-Vital Concept0:34:57
131Pierre Barbier (Fra) Nippo Delko Provence0:35:43
132Vadim Pronskiy (Kaz) Astana Pro Team0:35:58
133Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic0:36:26
134Leonardo Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
135Jakub Mareczko (Ita) CCC Team0:36:30
136Johan Jacobs (Swi) Movistar Team0:36:31
137Timothy Dupont (Bel) Circus-Wanty Gobert0:36:34
138Norman Vahtra (Est) Israel Start-Up Nation0:37:03
139Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic0:37:23
140Bryan Alaphilippe (Fra) St Michel-Auber 930:40:50
141Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo0:42:40