fot. Mitchelton-Scott

Już w najbliższy czwartek 16 stycznia peleton pań zainauguruje sezon 2020. Rozpocznie się bowiem piąta edycja australijskiego wyścigu etapowego Santos Women’s Tour Down Under (2.Pro), w którym zobaczymy jedną reprezentantkę Polski – mistrzynię Polski w jeździe indywidualnej na czas Annę Plichtę (Trek-Segafredo Women). 

Trasa

Biorąc pod uwagę charakterystykę ścigania pań oraz trasy tegorocznej edycji wyścigu Women’s Tour Down Under, można spodziewać się dynamicznego i otwartego – a co za tym idzie – interesującego ścigania. Wszystko za sprawą tego, że organizatorzy zdecydowali się usunąć podjazd Mengler Hill, który między innymi w ubiegłym roku rozstrzygnął o losach klasyfikacji generalnej. Tym razem etapy bardziej przypominają wyścigi klasyczne – trudno wskazać odcinek określany mianem królewskiego.

Jest zatem bardzo, bardzo prawdopodobne, że Santos Women’s Tour Down Under rozegra się na sekundy. Istotne będzie zbieranie bonifikat, a także efektywna taktycznie jazda drużyny oraz bez wątpienia jej moc. Do tej pory klucz do wygrywania w tej imprezie posiadła ekipa gospodarzy, czyli Mitchelton-Scott. Zawodniczki reprezentujące jej barwy zwyciężyły we wszystkich czterech dotychczas rozegranych edycjach – w 2016 roku była to Katrin Garfoot, a przez trzy kolejne lata Amanda Spratt, która dosłownie kilka dni temu została mistrzynią Australii.

Podsumowując, w trakcie czterech dni ścigania rozegrane zostaną dwa etapy sprinterskie oraz dwa pagórkowate. W sumie zawodniczki pokonają 382,8 km po szosach południowej Australii, która w ostatnim czasie zmaga się z gigantycznymi pożarami. Organizatorzy wyścigu uznali jednak, że nie ma niebezpieczeństwa dla zawodniczek, dlatego zgodnie z najbardziej aktualnymi informacjami wyścig odbędzie się bez żadnych przeszkód.

Etap 1: Czwartek, 16 stycznia Hahndorf – Macclesfield (116,3 km) 


Etap 2: Piątek, 17 stycznia Murray Bridge – Birdwood (114,9 km)


Etap 3: Sobota, 18 stycznia Nairne – Stirling  

Etap 4: Niedziela, 19 stycznia Adelajda (42,5 km)

Lista  startowa 

Trudno nie stawiać w roli największych faworytek Amandy Spratt i spółki. Oprócz świeżo upieczonej mistrzyni “kraju Kangurów” będzie brązowa medalistka Grace Brown.

Silna będzie także drużyna Trek-Segafredo Women, w której na dwóch sprinterskich etapach powalczy Finka Lotta Henttala, a do rywalizacji o klasyfikację generalną powinny włączyć się Amerykanki – Ruth Winder i Tayler Wiles. Wsparcie Anny Plichty, dla której będzie to debiut w południowej Australii, z pewnością okaże się niezbędne, a jeśli nadarzy się okazja, to Polska z pewnością zgarnie ją dwiema rękami.

Podtrzymać znakomitą mimo czterdziestu wiosen na karku z pewnością będzie chciała podtrzymać druga w wyścigu o mistrzostw Australii ze startu wspólnego Justine Barrow z drużyny Roxsolt Attaquer.

Pełna lista startowa znajduje się > TUTAJ.

Gdzie oglądać? 

Z uwagi na różnicę czasu (w trakcie trwania wyścigu w Polsce jest noc) śledzenie Santos Women’s Tour może być kłopotliwe. Ponadto żadna polskojęzyczna telewizja nie prowadzi z niego transmisji. Chętni do oglądania muszą szukać w internecie streamów lub skrótów. Polecamy oficjalny profil wyścigu kobiet i mężczyzn w serwisie YouTube > TUTAJ. Na naszym portalu będzie można przeczytać sprawozdania z każdego etapu wraz z wynikami i newsy dotyczące rywalizacji.