fot. CCC-Liv

Marianne Vos (CCC-Liv) jest bezkonkurencyjna na trasie Ladies Tour of Norway. Holenderka wygrała królewski etap i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Katarzyna Niewiadoma zajęła 5. miejsce.

Trzeci etap wyścigu w Norwegii rozegrany został na dystansie 125 kilometrów z Moss do twierdzy Fredriksten. Do mety prowadził liczący nieco ponad kilometr podjazd o średnim nachyleniu 7,3%. Prawdopodobnie to on będzie decydujący dla losów całego wyścigu.

Kilkanaście kilometrów po starcie od peletonu odskoczyła Shannon Malseed (Team TIBCO-SVB). Australijka wypracowała 7 minut przewagi i bardzo długo samotnie kręciła przed peletonem. Jej akcja została zlikwidowana na 15 kilometrów przed metą, więc trwała blisko 100 kilometrów.

Na 8 kilometrów przed metą znajdował się pierwszy przejazd przez linię mety. Tym samym zawodniczki zapoznały się z finałowym podjazdem. Aktywnie jechała Katarzyna Niewiadoma, ale na atak zdecydowała się Marianne Vos. Do liderki wyścigu dołączyła Coryn Rivera.

Na rundzie Holenderka i Amerykanka wypracowały ponad pół minuty przewagi. W końcówce ruszyła jeszcze Niewiadoma, ale nikt nie był w stanie dojechać do czołowej dwójki. Na finiszu lepsza okazała się Vos. Zawodniczka CCC-Liv umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Katarzyna Niewiadoma tuż przed linią mety została wyprzedzona przez Demi Vollering i Leah Kirchmann. Polka jest 4. w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 3. etapu:

1 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 3:24:20
2 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb 0:00:05
3 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:11
4 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:11
5 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:11
6 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:13
7 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:00:15
8 Margarita Victo Garcia Cañellas (Esp) Movistar Women’s Team 0:00:17
9 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:00:17
10 Vita Heine (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:00:17
11 Stine Borgli (Nor) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:20
12 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:22
13 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:00:25
14 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:00:25
15 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:25
16 Anna Henderson (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:28
17 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:00:30
18 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:30
19 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:32
20 Marta Bastianelli (Ita) Team Virtu Cycling 0:00:32
21 Eugénie Duval (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:32
22 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:33
23 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:39
24 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:00:39
25 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:00:39
26 Elizabeth Holden (GBr) Drops 0:00:39
27 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:43
28 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 0:00:47
29 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:01:02
30 Anastasiia Chursina (Rus) BTC City Ljubljana 0:01:15
31 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 0:01:22
32 Elena Cecchini (Ita) Canyon//SRAM Racing 0:01:22
33 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:22
34 Lisa Klein (GER) Canyon//SRAM Racing 0:01:22
35 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:01:22
36 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:01:22
37 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:22
38 Joscelin Lowden (GBr) Drops 0:01:26
39 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:01:26
40 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:33
41 Jip Van Den Bos (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:45
42 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:01:55
43 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:58
44 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:02:00
45 Heidi Franz (USA) Rally UHC Cycling 0:02:11
46 Franziska Koch (GER) Team Sunweb 0:02:11
47 Roxane Knetemann (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:02:11
48 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:02:11
49 Valerie Demey (Bel) CCC – Liv 0:02:11
50 Vibeke Lystad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:02:11
51 Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:02:11
52 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:02:11
53 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:02:11
54 Amalie Lutro (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:02:11
55 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:02:11
56 Rebecca Durrell (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:11
57 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:02:11
58 Jesse Vandenbulcke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:02:11
59 Susanne Andersen (Nor) Team Sunweb 0:02:19
60 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:02:31
61 Silvia Magri (Ita) BePink 0:02:32
62 Anna Christian (GBr) Drops 0:02:43
63 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:02:52
64 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Alé Cipollini 0:02:57
65 Manon Lloyd (GBr) Drops 0:03:14
66 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:03:28
67 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:03:33
68 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:03:33
69 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:03:35
70 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:03:35
71 Emelie Røe Utvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:03:35
72 Severine Eraud (Fra) Doltcini – Van Eyck Sport 0:03:35
73 Agnieszka Skalniak (Pol) CCC – Liv 0:03:35
74 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:03:39
75 Melissa Van Neck (Cze) BePink 0:03:45
76 Natalie Redmond (Aus) Drops 0:03:51
77 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:03:58
78 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:03:58
79 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:03:58
80 Alice Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:03:58
81 Lauretta Hanson (Aus) Trek – Segafredo 0:04:04
82 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 0:04:07
83 Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:04:20
84 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:04:20
85 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:04:20
86 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:04:20
87 Julie Solvang (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:04:51
88 Letizia Paternoster (Ita) Trek – Segafredo 0:05:08
89 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 0:05:16
90 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:16
91 Birgitte Ravndal (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:05:27
92 Hayley Simmonds (GBr) BTC City Ljubljana 0:05:27
93 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling 0:05:41
94 Francesca Pattaro (Ita) BePink 0:06:04
95 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:06:35
96 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:35
97 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:35
98 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:07:05
99 Katherine Maine (Can) Rally UHC Cycling 0:08:00
100 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:08:55
101 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:09:05
102 Nicole Steigenga (Ned) BePink 0:10:36
103 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Women’s Team 0:17:11
DNF Ingvild Gåskjenn (Nor) Hitec Products – Birk Sport
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport
DNS Lauren Kitchen (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope
DNS Karlijn Swinkels (Ned) Alé Cipollini

Klasyfikacja generalna:

1 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 10:00:00
2 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb 0:00:19
3 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:31
4 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:31
5 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:32
6 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:00:35
7 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:45
8 Marta Bastianelli (Ita) Team Virtu Cycling 0:00:48
9 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:00:50
10 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:50
11 Eugénie Duval (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:52
12 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:00:52
13 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:00:53
14 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:53
15 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:00:59
16 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb 0:00:59
17 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott 0:01:07
18 Marta Lach (Pol) CCC – Liv 0:01:22
19 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:38
20 Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo 0:01:42
21 Lisa Klein (GER) Canyon//SRAM Racing 0:01:42
22 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:01:46
23 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:53
24 Anna Henderson (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:05
25 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:02:20
26 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:02:31
27 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:02:31
28 Valerie Demey (Bel) CCC – Liv 0:02:31
29 Susanne Andersen (Nor) Team Sunweb 0:02:39
30 Vita Heine (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:02:58
31 Elena Pirrone (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:03:12
32 Franziska Koch (GER) Team Sunweb 0:03:24
33 Joscelin Lowden (GBr) Drops 0:04:15
34 Anastasiia Chursina (Rus) BTC City Ljubljana 0:04:19
35 Stine Borgli (Nor) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:04:38
36 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:04:43
37 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:04:43
38 Margarita Victo Garcia Cañellas (Esp) Movistar Women’s Team 0:04:48
39 Elizabeth Holden (GBr) Drops 0:04:57
40 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:05:11
41 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:24
42 Letizia Paternoster (Ita) Trek – Segafredo 0:05:28
43 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:05:28
44 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:05:31
45 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:05:38
46 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:05:40
47 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:05:40
48 Elena Cecchini (Ita) Canyon//SRAM Racing 0:05:53
49 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:06:16
50 Vibeke Lystad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:06:42
51 Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing 0:06:42
52 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:55
53 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:06:57
54 Jip Van Den Bos (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:07:33
55 Severine Eraud (Fra) Doltcini – Van Eyck Sport 0:07:53
56 Agnieszka Skalniak (Pol) CCC – Liv 0:07:53
57 Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling 0:07:53
58 Alice Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:08:10
59 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:08:34
60 Tayler Wiles (USA) Trek – Segafredo 0:08:49
61 Emelie Røe Utvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:09:10
62 Lauretta Hanson (Aus) Trek – Segafredo 0:09:25
63 Amalie Lutro (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:09:42
64 Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:09:42
65 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:09:46
66 Silvia Magri (Ita) BePink 0:10:42
67 Roxane Knetemann (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:11:30
68 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:11:30
69 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:11:41
70 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:11:47
71 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Women’s Team 0:11:56
72 Jesse Vandenbulcke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:11:57
73 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:11:57
74 Heidi Franz (USA) Rally UHC Cycling 0:12:56
75 Birgitte Ravndal (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:12:58
76 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:13:14
77 Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:13:19
78 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:13:39
79 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:13:40
80 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:13:44
81 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:14:06
82 Anna Christian (GBr) Drops 0:14:12
83 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Alé Cipollini 0:14:26
84 Manon Lloyd (GBr) Drops 0:14:43
85 Emilie Moberg (Nor) Team Virtu Cycling 0:15:00
86 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:15:04
87 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 0:15:36
88 Francesca Pattaro (Ita) BePink 0:15:50
89 Julie Solvang (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:16:20
90 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 0:16:45
91 Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott 0:16:45
92 Louise Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:16:49
93 Hayley Simmonds (GBr) BTC City Ljubljana 0:16:56
94 Katherine Maine (Can) Rally UHC Cycling 0:17:46
95 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:18:04
96 Melissa Van Neck (Cze) BePink 0:18:24
97 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:18:34
98 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:18:41
99 Mieke Docx (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:20:34
100 Rebecca Durrell (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:21:06
101 Nicole Steigenga (Ned) BePink 0:22:05
102 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Movistar Women’s Team 0:28:40
103 Natalie Redmond (Aus) Drops 0:36:11