Tour de l'Avenir

Egan Bernal w 2017 roku triumfował w Tour de l’Avenir. Już dwa lata później został zwycięzcą Tour de France. To pokazuje, jak ważnym wyścigiem dla młodzieżowców jest Tour de l’Avenir.

Trzynastokrotnie zwycięzcami „Wielkiej Pętli” zostali wcześniejsi triumfatorzy Tour de l’Avenir. Oprócz Egana Bernala na liście zwycięzców obydwu francuskich wyścigów są: Greg LeMond, Miguel Indurain, Laurent Fignon, Joop Zoetemelk i Felice Gimondi. Bernal jest jednak pierwszym kolarzem, który wygrał dwa wyścigi od 2007 roku. Właśnie wtedy postanowiono, że w Tour de l’Avenir mogą startować tylko kolarze do lat 23.

Avenir po francusku oznacza przyszłość. Warto przyglądać się poczynaniom kolarzy na wyścigu orlików, gdyż wielu z nich później oglądamy w głównych rolach na najważniejszych wyścigach na świecie. Popatrzymy wyniki chociażby edycji z 2017 roku, którą wygrał Egan Bernal. Niestety, przy okazji będziemy mieć smutne wspomnienia, bo wówczas drugi był Bjorg Lambrecht. Trzecie miejsce zajął świetnie radzący sobie w Trek-Segafredo Niklas Eg. Zwycięzca Tour de Pologne, Pavel Sivakov był 24. w generalce, ale wygrał ostatni etap i klasyfikację górską. Drugi kolarz naszego narodowego wyścigu, Jai Hindley zamknął czołową dziesiątkę. Oprócz Bernala i Sivakova etapy wygrali m.in.: Fabio Jakobsen, Kasper Asgreen, Chris Lawless, Kristoffer Halvorsen i Alvaro Jose Hodeg. W wynikach znajdziemy także nazwiska: ubiegłorocznego mistrza świata orlików Marca Hirschiego, Ivana Ramiro Sosy, medalisty mistrzostw Europy elity na czas Edoardo Affiniego, Jamesa Knoxa, Daniela Felipe Martineza czy drugiego na etapie w Bukowinie Neilsona Powlessa.

Nawet uczestnicy poprzedniej edycji są już znanymi kolarzami. Ubiegłoroczny triumfator Tour de l’Avenir, Tadej Pogacar ma w tym sezonie świetne wyniki, na czele ze zwycięstwem Tour of California. Jechali także: wspomnieni wyżej Hirschi i Affini, świeżo upieczony mistrz Europy orlików Alberto Dainese czy zwycięzca etapu Tour de Pologne Jonas Vingegaard.

Patrząc na listę zwycięzców Tour de l’Avenir w obecnym formacie (od 2007 roku), można znaleźć najlepszych kolarzy współczesnego peletonu. Na tej liście znajdują się m.in.: Bauke Mollema, Nairo Quintana, Jan Bakelants, Johan Esteban Chaves, David Gaudu, Warren Barguil, Miguel Angel Lopez i Marc Soler. W ostatnich 12 latach etapy na Tour de l’Avenir wygrali m.in.: Jonathan Castroviejo, Taylor Phinney, John Degenkolb, Romain Bardet, Simon Yates, Silvan Dillier, Caleb Ewan, Michael Valgren, Dylan Teuns, Soren Kragh Andersen, Julian Alaphilippe czy Guillaume Martin. Oczywiście sukces na Tour de l’Avenir nie zawsze daje gwarancję wielkiej kariery. Jednak warto śledzić Tour de France dla młodzieżowców.

Trasa

Etap 1, Marmande-Marmande (128,8 km)

Wyścig rozpocznie się w Marmande w Akwitanii. Na kolarzy czekają pierwsze podjazdy. O zwycięstwo powinni powalczyć sprinterzy, którzy radzą sobie w trudniejszym terenie.

Etap 2, Eymet-Bergerac (32,5 km – TTT)

Już drugiego dnia rozegrany zostanie etap jazdy drużynowej na czas. 30 kilometrów po pofałdowanej trasie da się kolarzom we znaki. Będzie to pierwszy sprawdzian dla kolarzy walczących o zwycięstwo w całym wyścigu. Oczywiście także dla ich drużyn. Rok temu najlepsi byli Duńczycy.

Etap 3, Montignac-Lascaux Mauriac (162,3 km)

Będzie to najdłuższy etap wyścigu. Zobaczymy, kto powinien liczyć się na podjazdach. Etap zakończy się w Mauriac, tuż po Cote de Mauriac.

Etap 4, Mauriac-Espalion (158,2 km)

Odcinek z Mauriac do Espalion także można zaliczyć jako pagórkowaty. Największą trudnością będzie premia drugiej kategorii na Col de Legal. Końcówka będzie łatwiejsza, więc można się spodziewać sukcesu ucieczki.

Etap 5, Espalion-Saint-Julien-Chapteuil (158,9 km)

Kolejnego dnia także nie będzie łatwo. Trasa o profilu góra-dół i koniec także na wzniesieniu.

Etap 6, Saint-Julien Chapteuil-Privas (124 km)

Tym razem łatwiejszy odcinek. W końcówce znajduje się premia górska czwartej kategorii. Na finiszu kolarze również będą jechać pod górę. Jednak profil nie robi takiego wrażenia, jak na poprzednich etapach.

Etap 7, Gresy-sur-Isere-La Giettaz (106,4 km)

Etap po dniu przerwy. Wyścig wchodzi w decydującą fazę, więc wielu kolarzy będzie chciało odrobić poniesione wcześniej straty.

Etap 8, Brides-les-Bains-Meribel (23 km)

Do przejechania tylko 23 kilometrów, ale wszystko pod górę, na Col de la Loze. Oto tutaj mogą rozstrzygnąć się losy całego wyścigu.

Etap 9, Villaroger-Tignes (67,2 km)

Także krótki i dynamiczny etap. Po drodze znajdą się trzy premie drugiej kategorii i podjazd pierwszej kategorii na metę.

Etap 10, Saint-Colomban-des-Villards-Le Corbier (78,1 km)

Ostatni etap Tour de l’Avenir. Na początku kolarze zmierzą się z Col du Glandon. Wyścig zakończą się prawie 19-kilometrową wspinaczką na Le Corbier. Po środku – Col du Mollard.

Lista startowa

Niestety, na liście startowej zabraknie reprezentantów Polski. To pierwsza taka sytuacja od 2013 roku. W górach główne role powinni odgrywać Kolumbijczycy. Co prawda, zabraknie zwycięzcy Giro d’Italia młodzieżowców Andresa Camilo Ardilii, ale w składzie reprezentacji z Ameryki Południowej są drugi – Einer Augusto Rubio i trzeci – Juan Diego Alba – kolarz tego wyścigu.

Francuzi liczą na piątego przed rokiem Clementa Champoussina, który podpisał kontrakt z AG2R La Mondiale. Na wyścigu Orlen Puchar Narodów Champoussin był liderem po drużynówce, a po jego defekcie wyścig wygrał Nicolas Prodhomme. Przed rokiem drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w wieku 18 lat zajął Thymen Arensman. Holender podpisał już kontrakt z Team Sunweb. Teraz powalczy o kolejny sukces na Tour de l’Avenir.

Wśród faworytów są także: zwycięzca młodzieżowego Paris-Roubaix i Tour Alsace – Thomas Pidcock (Wielka Brytania), triumfator Giro Ciclistico della Valle d’Aosta Mont Blanc – Mauri Vansevanant, Ilan van Wilder (obaj Belgia), Patrick Gamper (Austria), Andreas Kron, mistrz Europy w jeździe na czas – Johan Price-Pejtersen (obaj Dania), Jefferson Alexander Cepeda (Ekwador), Jose Felix Parra (Hiszpania), Tobias Foss (Norwegia), zwycięzca Ronde de l’Isard – Andrea Bagioli, drugi w Karpackim Wyścigu Kurierów – Giovanni Aleotti, czwarty w młodzieżowym Giro – Alessandro Covi (obaj Włochy), Michel Ries (Luksemburg), Jaka Primozić, Ziga Horvat (obaj Słowenia).

Na sprinterskich odcinkach powinni się liczyć: Ethan Hayter (Wielka Brytania), Kaden Groves (Australia), Jens Reynders (Belgia), Andreas Stokbro (Dania) i Stefan Bissegger (Szwajcaria). Pomimo braku reprezentantów Polski mamy kolarzy z polskich grup. Węgry reprezentować będzie Attila Valter. Kolarz CCC Development Team ma duże szanse na dobry wynik w klasyfikacji generalnej. Podobnie jest w przypadku Georga Zimmermanna. Niemiec jest stażystą w CCC Team, z którym podpisał dwuletni kontrakt.

Lista startowa

Poprzedni artykułVuelta a Burgos 2019: Jon Aberasturi daje radość Hiszpanom
Następny artykułTiesj Benoot zawodnikiem Team Sunweb
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments