Na inauguracyjnej konferencji prasowej przed Tour de Pologne oficjalnie zaprezentowano nowe powołane Stowarzyszenie Kolarzy Zawodowych w Polsce (SKZP).

W piątek 2 sierpnia w Krakowie czołowi polscy kolarze zebrali się, aby formalnie powołać stowarzyszenie, która ma bronić interesów ponad 50 zawodników i zawodniczek z Polski, współpracując z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Kolarzy (CPA).

W wydarzeniu wzięli udział Michał Gołaś, Tomasz Marczyński, Marek Rutkiewicz i Jarosław Marycz, przy czym ten ostatni, po zakończeniu kariery w 2018, już kilkakrotnie pełnił rolę delegata CPA na najważniejszych kolarskich wyścigach .

Cieszymy się, że w końcu udało nam się zjednoczyć, osiągnąć wspólny cel, jakim jest dbanie o bezpieczeństwo i dobro polskich kolarzy. To idealny czas na powołanie stowarzyszenia, nigdy nie mieliśmy tylu zawodników w drużynach World Tour, Professional i Continental, ponadto mamy także świetny wyścig w międzynarodowym kalendarzu, takim jest Tour de Pologne

– komentuje Jarosław Marycz, który otrzymał zadanie utworzenia stowarzyszenia w Polsce od prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolarzy (CPA) Gianni Bugno.

Muszę także gorąco podziękować, nieobecnej tutaj dziś z nami, aktualnej mistrzyni Polski Annie Plichcie, która wniosła także ogromny wkład w powstanie tego stowarzyszenia, Które będzie oczywiście reprezentować zarówno polskich kolarzy jak i kolarki. Dziękuję serdecznie wszystkim zaangażowanym osobom, jesteśmy dumni z bycia częścią rodziny CPA. Wszystkim polskim zawodnikom życzę powodzenia i udanej drugiej części sezonu.