fot. Mitchelton-Scott

Annemiek van Vleuten po solowym ataku wygrała 5. etap Giro Rosa. Holenderka uzyskała dużą przewagę i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Katarzyna Niewiadoma zajęła 3. miejsce i straciła koszulkę liderki.

Pierwotnie trasa etapu miała prowadzić na Passo Gavia. Organizatorzy zostali zmuszeni do zmiany końcówki 5. odcinka. Panie pojechały w kierunku Lago di Cancano. W końcówce znalazł się podjazd na Torri di Fraele. Do pokonania było 87,5 kilometra.

Jako pierwsze zaatakowały Karol-Ann Canuel (Boels Dolmans Team) i Pauliena Rooijakkers (CCC-Liv). Ich akcja została szybko skasowana. Na pierwszej premii górskiej ruszyła Marianne Vos (CCC-Liv), ale pojechała za nią Katarzyna Niewiadoma, która broniła koszulki liderki.

Potem od głównej grupy próbowała odjechać Elena Pirrone (Valcar Cycling Team), ale bezskutecznie. Premię górską wygrała Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott), a w czołówce pozostało już niewiele zawodniczek.

Na ponad 50 kilometrów przed metą zaatakowała Nikola Noskova. Czeszka z Bigla Pro Cycling uzyskała ponad 2 minuty przewagi. Grupę pościgową stworzyły Pauliena Rooijakkers i Leah Kirchmann (Team Sunweb). Na ponad 20 kilometrów przed metą dojechały do Czeszki.

Noskova odpadła z czołówki, a czołowa dwójka miała niewielką przewagę. Na 9 kilometrów przed metą na samotny atak zdecydowała się Annemiek van Vleuten. Zwyciężczyni ubiegłorocznego wyścigu szybko uzyskała minutę przewagi.

Na 5 kilometrów przed linią mety Holenderka miała już 2 minuty przewagi nad grupą liderki, z której odpadła wiceliderka Cecilie Uttrup Ludwig. Ostatecznie van Vleuten przyjechała na metę z przewagą 3 minut i prowadzi w klasyfikacji generalnej z dużą przewagą.

Druga była Lucinda Brand (Team Sunweb), a trzecia Katarzyna Niewiadoma. Polka spadła na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jej strata do van Vleuten wynosi 2 minuty i 16 sekund. Trzecia ze stratą 3 minut i 5 sekund jest Ashleigh Moolman.

Wyniki 5. etapu:

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott
2 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb + 2:57
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing “
4 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini ”
5 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott ”
6 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team ”
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv ”
8 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team ”
9 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo ”
10 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg “