Foto: The Women's Tour

Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo Women) wygrała klasyfikację generalną OVO Energy Women’s Tour. Ostatni etap dla Amy Pieters (Boels – Dolmans).

Ostatni etap brytyjskiego wyścigu prowadził z Carmarthen do Pembrey Country Park i liczył niespełna 126 kilometrów. Trasa była wymagająca, a w połowie odcinka na panie czekał trudny podjazd pod Black Mountain (6,7 km długości; średnie nachylenie 5,4 %).

Dość szybko peleton puścił odjazd w składzie: Coryn Rivera (Team Sunweb), Anna Christian (Drops), Grace Brown (Mitchelton-Scott), Chantal Blaak (Boels – Dolmans), Romy Kasper (Alé Cipollini), Hannah Barnes (Canyon SRAM Racing), Ellen van Dijk (Trek-Segafredo Women), Leah Thomas (Bigla Pro Cycling), Pauliena Rooijakkers (CCC – Liv), Eugénie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) i Janneke Ensing (WNT-Rotor Pro Cycling).

Najwyżej sklasyfikowaną w generalce zawodniczką była Leah Thomas, która traciła do prowadzącej Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo Women) minutę, więc ten odjazd nie był po myśli peletonu.

Na podjeździe pod Bethlehem Hill ucieczka podzieliła się, a duża grupa coraz bardziej się zbliżała.

Górską premię na Black Mountain (6,7 km długości; średnie nachylenie 5,4 %) pierwsza przejechała Leah Thomas, ale już na zjeździe ucieczka przeszła do historii.

Na lotnym finiszu bardzo ważną jedną sekundę zdobyła liderująca Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo Women), która powiększyła przewagę nad naszą Katarzyną Niewiadomą (Canyon SRAM Racing) do dwóch sekund.

15 kilometrów przed metą na atak zdecydowała się Nadia Quagliotto (Alé Cipollini). Do Włoszki zdecydowała się dojechać Grace Brown (Mitchelton-Scott).

Jednak zgodnie z oczekiwaniami dwójka została złapana i o końcowych rozstrzygnięciach zadecydował sprinterski finisz.

Najszybsza okazała się Amy Pieters (Boels – Dolmans).

Generalkę wygrała Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo Women) przed Katarzyną Niewiadomą (Canyon SRAM Racing).

Wyniki ostatniego etapu:

1 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 3:27:02
2 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:00
3 Roxane Fournier (Fra) Movistar Women’s Team 0:00:00
4 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:00
5 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:00
6 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:00:00
7 Lisa Brennauer (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:00
8 Elizabeth Deignan (GBr) Trek – Segafredo 0:00:00
9 Marta Cavalli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:00
10 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
11 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 0:00:00
12 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
13 Leah Thomas (USA) Bigla 0:00:00
14 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:00
15 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:00
16 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:00:00
17 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:00:00
18 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:00
19 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:00
20 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling 0:00:00
21 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:00:00
22 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:00:00
23 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
24 Eugénie Duval (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:00
25 Ellen Van Dijk (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
26 Martina Alzini (Ita) Bigla 0:00:00
27 Eleanor Dickinson (GBr) Drops 0:00:00
28 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:00:00
29 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:00:00
30 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:00
31 Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:00
32 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:00
33 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:00
34 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:15
35 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:15
36 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:00:15
37 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:00:15
38 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb 0:00:15
39 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:00:15
40 Roxane Knetemann (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:15
41 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:15
42 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:00:23
43 Susanne Andersen (Nor) Team Sunweb 0:00:23
44 Jolien D`Hoore (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:28
45 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:28
46 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:00:44
47 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:00:44
48 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:55
49 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:00:55
50 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:01:49
51 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:04:32
52 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:13:12
53 Rozanne Slik (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:13:12
54 Lauren Kitchen (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:13:12
55 Anna Christian (GBr) Drops 0:13:12
56 Alice Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:13:12
57 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Segafredo 0:13:12
58 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 0:15:17
59 Manon Lloyd (GBr) Drops 0:15:17
60 Sarah Rijkes (AUT) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:15:17
61 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:15:17
62 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:15:17
63 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:15:17
64 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:15:17
65 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:19:58
66 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:19:58
67 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:19:58
DNF Lisa Klein (GER) Canyon//SRAM Racing
DNF Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team
DNF Alice Cobb (GBr) Team TIBCO – Silicon Valley Bank
DNS Maëlle Grossetete (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope
DNS Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Elizabeth Deignan (GBr) Trek – Segafredo 21:09:25
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:02
3 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:23
4 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:49
5 Demi Vollering (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:51
6 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:00:54
7 Elizabeth Banks (GBr) Bigla 0:00:58
8 Leah Thomas (USA) Bigla 0:00:58
9 Małgorzata Jasińska (Pol) Movistar Women’s Team 0:00:59
10 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:01:01
11 Marta Cavalli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:01:03
12 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:01:03
13 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:01:08
14 Rachel Neylan (Aus) Team Virtu Cycling 0:01:12
15 Ellen Van Dijk (Ned) Trek – Segafredo 0:01:14
16 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:01:18
17 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:01:24
18 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:01:48
19 Hannah Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:02:23
20 Lisa Brennauer (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:02:32
21 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:02:50
22 Janneke Ensing (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:03:41
23 Grace Brown (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:21
24 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:06:28
25 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb 0:06:42
26 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:07:27
27 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:08:14
28 Eleanor Dickinson (GBr) Drops 0:08:17
29 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:08:24
30 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:08:32
31 Kathrin Hammes (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:08:35
32 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:08:52
33 Roxane Knetemann (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:08:53
34 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:09:01
35 Eugénie Duval (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:09:53
36 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:10:37
37 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:10:54
38 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team 0:15:05
39 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:15:30
40 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:15:57
41 Alessia Vigilia (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:16:27
42 Roxane Fournier (Fra) Movistar Women’s Team 0:16:51
43 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:17:01
44 Femke Markus (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:17:35
45 Jolien D`Hoore (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 0:20:41
46 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:20:42
47 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling 0:22:09
48 Martina Alzini (Ita) Bigla 0:22:17
49 Susanne Andersen (Nor) Team Sunweb 0:22:30
50 Anna Christian (GBr) Drops 0:23:23
51 Paulien Rooijakkers (Ned) CCC – Liv 0:24:21
52 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:25:23
53 Lauren Kitchen (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:30:51
54 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:32:32
55 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:34:30
56 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:36:19
57 Manon Lloyd (GBr) Drops 0:39:11
58 Julia Soek (Ned) Team Sunweb 0:39:55
59 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:40:27
60 Anna Plichta (Pol) Trek – Segafredo 0:41:05
61 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:42:16
62 Alice Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:43:23
63 Sarah Rijkes (AUT) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:44:58
64 Abigail Van Twisk (GBr) Trek – Segafredo 0:46:36
65 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:47:05
66 Rozanne Slik (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:49:07
67 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 1:01:02