fot. Wyścig mjr Hubala

Już za dwa tygodnie w Poświętnem rozpocznie się kolarska rywalizacja w 14. edycji Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour.

Wyścig rozgrywany ku pamięci majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego zadebiutował w kolarskim kalendarzu w 2000 roku i od tego czasu rozgrywany był z niewielkimi przerwami. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Seulu, Andrzej Sypytkowski. Podobnie jak w poprzednim roku, tak i teraz wyścig posiada kategorię 2.1, co oznacza, że obecnie „Hubal” jest najważniejszym polskim wyścigiem zgłoszonym do kalendarza europejskiego Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Tegoroczna odsłona Wyścigu Hubala rozpocznie się 31 maja w Poświętnem, skąd kolarze wyruszą na liczącą 180 kilometrów trasę do Opoczna. Trasa prowadzi po dwóch dużych i sześciu małych rundach, zahaczając po drodze o Drzewicę i Dęborzeczkę, gdzie wyznaczone są premie lotne i górskie 3. kategorii. 

Następnego dnia na kolarzy czekać będą dwa półetapy. Najpierw staną oni w szranki w ramach jazdy indywidualnej na czas w Busku Zdroju, gdzie pokonywać będą liczący nieco ponad 21 kilometrów odcinek – dokładnie ten sam, na którym rywalizowano na czas przed rokiem. Wówczas czasówka okazała się decydująca dla losów całego wyścigu – jak będzie tym razem?

Po wyłonieniu zwycięzcy przedpołudniowego etapu, peleton opuści malowniczą, uzdrowiskową miejscowość i przeniesie się do pobliskiej Morawicy. Stamtąd uda się na 120-kilometrową trasę wiodącą m.in. przez Sypów, Kózki i Plechówek, aż do Kazimierzy Wielkiej, gdzie wyznaczono metę popołudniowego odcinka Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour.

Etap z Morawicy do Kazimierzy wielkiej zapowiada się na dynamiczny nie tylko z uwagi na krótki dystans, ale także ze względu na trzy premie górskie 3. kategorii i dwie premie specjalne. O wiele ciekawiej będzie jednak podczas finałowego etapu z Radoszyc do Końskich, gdzie tradycyjnie już zakończy się „hubalska” rywalizacja. 

Na dystansie 154 kilometrów na zawodników czekać będą na początek dwie lotne premie w Łopusznie i Strawczynie, a następnie czterokrotnie podjeżdżać będą pod premię górską 1. kategorii wyznaczoną na Widomej. Na koniec do rozegrania zostanie jeszcze jeden lotny finisz w Mniowie i ostatnia górska premia 2. kategorii w Kamiennej Woli, z której peleton podąży bezpośrednio w stronę mety w Końskich. Tam dowiemy się, do kogo trafi pamiątkowa replika szabli majora „Hubala” Dobrzańskiego.

Do rywalizacji w 14. edycji Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour przystąpi 19 zespołów, pośród których będą zarówno zawodowe grupy z Polski, jak i goście ze Słowacji, Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w historii na polskim wyścigu obecna będzie drużyna z Iranu.

Trasa Wyścigu mjr Hubala – Sante Tour 2019:

Etap 1 (31 maja): Poświętne – Opoczno, 180,6 km

Etap 2A (1 czerwca): Busko Zdrój – Busko Zdrój, jazda indywidualna na czas, 21,35 km

Etap 2B (1 czerwca):  Morawica – Kazimierza Wielka, 120,7 km

Etap 3 (2 czerwca): Radoszyce – Końskie, 154 km

Poprzedni artykułGiro d’Italia 2019: Czy ósmy etap będzie tak łatwy, na jaki się zapowiada?
Następny artykułVuelta Aragon 2019: Hivert najlepszy na drugim etapie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments