Foto: Velofocus / Team Virtu Cycling Women

Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling) wygrała kobiecą odsłonę Ronde van Vlaanderen. Na szóstym miejscu rywalizację zakończyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing).

Prawie 160 kilometrów wokół Oudenaarde miały do pokonania zawodniczki walczące o prymat w 16. edycji Ronde van Vlaanderen. Cztery płaskie sektory bruku i dziesięć podjazdów (także brukowanych) dawały nadzieję na piękną walkę o triumf.

Na liście startowej mieliśmy dwie Polki: Katarzynę Niewiadomą (Canyon SRAM Racing) i Katarzynę Pawłowską (Team Virtu Cycling).

Tuż po starcie z peletonu oderwały się: Ilaria Sanguineti (Valcar Cylance Cycling), Giulia Marchesini (Aromitalia Vaiano), Kseniya Dobrynina (Servetto – Piumate – Beltrami TSA) i Silvia Valsecchi (Bepink). Po kilku kilometrach dojechały do nich: Séverine Eraud (Doltcini – Van Eyck Sport), Kylie Waterreus (Health Mate – Cyclelive Team) i Chanella Stougje (Hitec Products).

Niestety już 90 kilometrów przed metą z peletonu odpadła Katarzyna Pawłowska. Ucieczka miała w tym momencie ponad trzy minuty przewagi. Podczas pokonywania Muur-Kapelmuur (1200 metrów długości, średnie nachylenie 6,8 %) ucieczka rozpadła się kontakt  czołówką straciła Valsecchi.

Z peletonu na sektorach brukowanych także odpadały kolejne zawodniczki. Już przed podjazdem Kanarieberg ucieczka przeszła do historii. Bardzo mocno we znaki dał się paniom brukowany podjazd pod Taaienberg. Na 40 kilometrów przed metą na czele jechało około 60 zawodniczek.

Po kilku kilometrach wytchnienia kolarki zaczęły Kruisberg/Hotond (2,5 km długości; średnie nachylenie 5,0%). Pod koniec tego podjazdu zaatakowała Niewiadoma, ale akcja Polki została szybko zneutralizowana. Jednak w czołówce zostało już tylko 30 zawodniczek.

Oude Kwaremont (2,2 km długości; średnie nachylenie 4,0%) wszystko się naciągnęło, a na czele pojawiły się: Kasia Niewiadoma, Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott), Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling) i Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling). Niestety przez defekty szanse na zwycięstwo straciły Marianne Vos (CCC-Liv) i Lotte Kopecky (Lotto Soudal).

Krótki, ale wymęczający Paterberg spowodował, że Niewiadoma straciła kontakt z prowadzącą trójką, a do Polki dojechały: Chantal Blaak (Boels – Dolmans), Ellen van Dijk (Trek-Segafredo Women) i Sofia Bertizzolo (Team Virtu Cycling). Na 10 kilometrów przed metą dystans między grupkami wynosił 24 sekundy.

Trójka mocno kręciła i nie pozwoliła, aby kolejne zawodniczki dojechały do czołówki. Najlepsza na finiszu zdawała się być Bastianelli, więc na 2300 metrów przed kreską zaatakowała van Vleuten. Jednak ta akcja Holenderki nie powiodła się.

Pierwsza finisz rozpoczęła van Vleuten, ale na ostatnich metrach musiała uznać wyższość Bastianelli.

Szóste miejsce wywalczyła Katarzyna Niewiadoma.

Wyniki:

1 Marta Bastianelli (Ita) Team Virtu Cycling 4:16:50
2 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 0:00:00
3 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:00:00
4 Sofia Bertizzolo (Ita) Team Virtu Cycling 0:00:07
5 Ellen Van Dijk (Ned) Trek – Segafredo 0:00:07
6 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon//SRAM Racing 0:00:07
7 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:10
8 Lisa Brennauer (GER) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:00:55
9 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:00:55
10 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:00:55
11 Marta Cavalli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:55
12 Soraya Paladin (Ita) Alé Cipollini 0:00:55
13 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:55
14 Lisa Klein (GER) Canyon//SRAM Racing 0:00:55
15 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:55
16 Sofie De Vuyst (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:00:55
17 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek – Segafredo 0:00:55
18 Vita Heine (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:00:55
19 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:00:55
20 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:58
21 Elena Cecchini (Ita) Canyon//SRAM Racing 0:01:00
22 Marianne Vos (Ned) CCC – Liv 0:01:55
23 Emilia Fahlin (Swe) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:01:55
24 Anouska Koster (Ned) Team Virtu Cycling 0:01:55
25 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:01:55
26 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:01:55
27 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:01:55
28 Erica Magnaldi (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:01:55
29 Ruth Winder (USA) Trek – Segafredo 0:02:49
30 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb 0:02:49
31 Jeanne Korevaar (Ned) CCC – Liv 0:02:49
32 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:03:26
33 Sarah Roy (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:48
34 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:03:48
35 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:03:48
36 Tatiana Guderzo (Ita) BePink 0:03:48
37 Julie Leth (Den) Bigla 0:03:48
38 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:03:51
39 Romy Kasper (GER) Alé Cipollini 0:03:51
40 Evy Kuijpers (Ned) CCC – Liv 0:04:38
41 Jolien D`Hoore (Bel) Boels Dolmans Cycling Team 0:04:38
42 Roxane Knetemann (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:04:38
43 Chloe Hosking (Aus) Alé Cipollini 0:04:38
44 Eugénie Duval (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:04:38
45 Kirsten Wild (Ned) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:04:38
46 Anastasiia Chursina (Rus) BTC City Ljubljana 0:04:38
47 Leah Thomas (USA) Bigla 0:04:38
48 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:04:38
49 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:04:38
50 Severine Eraud (Fra) Doltcini – Van Eyck Sport 0:04:38
51 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:04:38
52 Jesse Vandenbulcke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:04:38
53 Demi De Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:04:38
54 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:04:38
55 Daniela Reis (Por) Doltcini – Van Eyck Sport 0:04:38
56 Sarah Rijkes (AUT) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:05:18
57 Lara Vieceli (Ita) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:05:18
58 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) WNT – Rotor Pro Cycling Team 0:05:18
59 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC – Liv 0:05:51
60 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:05:51
61 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cycling Team 0:06:21
62 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:06:21
63 Valerie Demey (Bel) CCC – Liv 0:06:24
64 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 0:06:24
65 Liane Lippert (GER) Team Sunweb 0:06:24
66 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:06:24
67 Aude Biannic (Fra) Movistar Women’s Team 0:06:24
68 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team 0:06:24
69 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:07:41
70 Bryony Van Velzen (Ned) Doltcini – Van Eyck Sport 0:07:41
71 Kathrin Schweinberger (AUT) Health Mate – Ladies Team 0:07:41
72 Diana Carolina Peñuela Martinez (Col) Alé Cipollini 0:07:41
73 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:07:41
74 Maria Vittoria Sperotto (Ita) Bigla 0:07:41
75 Kylie Waterreus (Ned) Health Mate – Ladies Team 0:07:41
76 Vittoria Guazzini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:07:41
77 Lizbeth Yareli Salazar Vazquez (Mex) Astana Women’s Team 0:07:41
78 Pascale Jeuland (Fra) Doltcini – Van Eyck Sport 0:07:41
79 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:07:41
80 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:07:41
81 Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini – Van Eyck Sport 0:07:41
82 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products – Birk Sport 0:07:41
83 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:07:41
84 Sofia Beggin (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano 0:07:41
85 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:07:41
86 Anna Potokina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA 0:07:41
87 Riejanne Markus (Ned) CCC – Liv 0:07:41
88 Anja Longyka (Slo) BTC City Ljubljana 0:07:41
89 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:07:41
90 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:07:41
91 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:07:41
92 Rozanne Slik (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:07:41
93 Lauren Stephens (USA) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:07:41
94 Charlotte Becker (GER) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:07:41
95 Lauren Kitchen (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:07:41
96 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:07:41
97 Sara Mustonen (Swe) Health Mate – Ladies Team 0:07:41
98 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Women’s Team 0:07:53
99 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Movistar Women’s Team 0:07:53
100 Alba Teruel Ribes (Esp) Movistar Women’s Team 0:07:53
DNF Nina Kessler (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank
DNF Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano
DNF Michela Balducci (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano
DNF Christina Schweinberger (AUT) Health Mate – Ladies Team
DNF Kirstie Van Haaften (Ned) Health Mate – Ladies Team
DNF Fien Delbaere (Bel) Health Mate – Ladies Team
DNF Francesca Balducci (Ita) Servetto – Piumate – Beltrami TSA
DNF Mónika Király (Hun) Servetto – Piumate – Beltrami TSA
DNF Alexandra Goncharova (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA
DNF Roxane Fournier (Fra) Movistar Women’s Team
DNF Elisa Balsamo (Ita) Valcar Cylance Cycling
DNF Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia – Basso Bikes – Vaiano
DNF Francesca Pattaro (Ita) BePink
DNF Nicole Steigenga (Ned) BePink
DNF Chiara Perini (Ita) BePink
DNF Alena Amialiusik (Blr) Canyon//SRAM Racing
DNF Julie Solvang (Nor) Hitec Products – Birk Sport
DNF Audrey Cordon-Ragot (Fra) Trek – Segafredo
DNF Chanella Stougje (Ned) Hitec Products – Birk Sport
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Hitec Products – Birk Sport
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink
DNF Martina Alzini (Ita) Bigla
DNF Coryn Rivera (USA) Team Sunweb
DNF Julia Soek (Ned) Team Sunweb
DNF Lotta Lepistö (Fin) Trek – Segafredo
DNF Alexis Ryan (USA) Canyon//SRAM Racing
DNF Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling
DNF Katarzyna Pawłowska (Pol) Team Virtu Cycling
DNF Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling
DNF Jessica Allen (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Pernille Larsen Feldmann (Nor) Hitec Products – Birk Sport
DNF Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Piumate – Beltrami TSA
DNF Mikayla Harvey (NZl) Bigla
DNF Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
DNF Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana
DNF Jip Van Den Bos (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
DNF Faina Potapova (Kaz) Astana Women’s Team
DNF Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women’s Team
DNF Marie Soleil Blais (Can) Astana Women’s Team
DNF Trixi Worrack (GER) Trek – Segafredo
DNF Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton – Scott