Foto: Strade Bianche

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wygrała po pięknym ataku kobiecą odsłonę Strade Bianche. Trzecie miejsce wywalczyła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing).

Piąta edycja kobiecego Strade Bianche rozgrywana była na bliźniaczej trasie z tą ubiegłoroczną. Panie miały do pokonania 136 kilometrów, a po drodze musiały się zmierzyć z ośmioma odcinkami “białych dróg” o łącznej długości ponad 31 kilometrów.

Na liście startowej mieliśmy cztery Polki: Katarzynę Niewiadomą (Canyon SRAM Racing), Małgorzatę Jasińską (Movistar), Agnieszką Skalniak (CCC Liv) i Annę Plichtę (Trek-Segafredo Women).

W ciągu pierwszej godziny zawodniczki przejechały 39,5 kilometra i żadnej nie udało się na dłużej odjechać od peletonu.

Na czwartym sektorze szutru duża grupa mocno się rozciągnęła, ale po chwili wszystko wróciło do normy. Niestety w połowie dystansu upadek zaliczyła Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) i musiała się wycofać z rywalizacji.

Sektor numer pięć (najdłuższy w wyścigu- 9,6 km długości) spowodował, że w pierwszej grupie znalazło się około 50 zawodniczek. 50 kilometrów przed metą z czołówki oderwały się: Jip van den Bos (Boels – Dolmans), Eri Yonamine (Alé Cipollini), Elena Cecchini (Canyon SRAM Racing), Riejanne Markus i Pauliena Rooijakkers (obie CCC – Liv), Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott), Alicia González (Movistar), Juliette Labous i Coryn Rivera (obie Sunweb), Anouska Koster i Rachel Neylan (obie Team Virtu Cycling) oraz Ellen van Dijk (Trek-Segafredo Women).

Do prowadzącej dwunastki dość szybko dołączyły kolejne zawodniczki. Na następnych sektorach “białych dróg” czołówka po raz kolejny się dzieliła. 15 kilometrów przed metą w pierwszej grupie było około 11 kolarek, w tym Katarzyna Niewiadoma.

Tuż przed Le Tolfe zaatakowały Chantal Blaak (Boels – Dolmans) i Janneke Ensing (Sunweb). Jednak ta dwójka szybko została skasowana. Pod koniec tego sektora na czele wysforowała się Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott). Mistrzyni świata w jeździe na czas postanowiła na solo pokonać ostatnie kilometry wyścigu.

Osiem kilometrów przed metą Holenderka miała 30 sekund przewagi nad grupką, którą tworzyły: Hannah Ludwig i Niewiadoma (obie Canyon SRAM Racing), Ensing (Sunweb), Blaak, Anna van der Breggen i Annika Langvad (wszystkie Boels – Dolmans), Marianne Vos i Ashleigh Moolman (obie CCC – Liv), Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling) i Ruth Winder (Trek-Segafredo Women).

Holenderka nie zwalniała i powiększała swoją przewagę, która cztery kilometry dalej wynosiła już ponad 40 sekund. Z tyłu współpraca niezbyt się układała, więc szanse van Vleuten na zwycięstwo rosły z każdym metrem.

Na Piazza del Campo Annemiek van Vleuten wjechała z dużą przewagą i miała czas na celebrację pięknego zwycięstwa. Na ostatnim podjeździe trwała walka o drugie miejsce. Najlepiej rozegrała to Annika Langvad (Boels – Dolmans), a tuż za nią linię mety przecięła nasza Kasia Niewiadoma!

Wyniki:

Pozycja Zawodniczka Ekipa Czas
1  VAN VLEUTEN Annemiek Mitchelton-Scott 03:48:49
2  LANGVAD Annika Boels – Dolmans Cycling Team 00:37
3  NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 00:40
4  BASTIANELLI Marta Team Virtu Cycling 00:44
5  LUDWIG Cecilie Uttrup Bigla Pro Cycling ,,
6  MOOLMAN Ashleigh CCC – Liv 00:51
7  VOS Marianne CCC – Liv 00:52
8  ENSING Janneke Team Sunweb 00:54
9  VAN DER BREGGEN Anna Boels – Dolmans Cycling Team 01:28
10  BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team 01:50
11  WINDER Ruth Trek-Segafredo Women 02:50
12  GUDERZO Tatiana Bepink 03:33
13  YONAMINE Eri Alé Cipollini ,,
14  PALADIN Soraya Alé Cipollini 03:35
15  BIANNIC Aude Movistar Team 03:36
16  VAN DIJK Ellen Trek-Segafredo Women ,,
17  THOMAS Leah Bigla Pro Cycling 03:38
18  GILLOW Shara FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 03:39
19  KOREVAAR Jeanne CCC – Liv 03:41
20  CORDON-RAGOT Audrey Trek-Segafredo Women ,,
21  AMIALIUSIK Alena Canyon SRAM Racing 03:44
22  VAN DE VELDE Julie Lotto Soudal Ladies ,,
23  KOPPENBURG Clara WNT-Rotor Pro Cycling ,,
24  CHURSINA Anastasia BTC City Ljubljana 03:47
25  KENNEDY Lucy Mitchelton-Scott 03:50
26  BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano ,,
27  LELEIVYTĖ Rasa Aromitalia Vaiano 03:53
28  KOSTER Claudia WNT-Rotor Pro Cycling 04:08
29  BRAND Lucinda Team Sunweb 04:17
30  NEYLAN Rachel Team Virtu Cycling 04:19
31  KOSTER Anouska Team Virtu Cycling 04:34
32  KASPER Romy Alé Cipollini 04:45
33  JASIŃSKA Małgorzata Movistar Team ,,
34  CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team 04:49
35  VAN DEN BOS Jip Boels – Dolmans Cycling Team 04:58
36  MUZIC Évita FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 05:19
37  WILES Tayler Trek-Segafredo Women 05:22
38  LIPPERT Liane Team Sunweb ,,
39  BARNES Hannah Canyon SRAM Racing ,,
40  CAVALLI Marta Valcar Cylance Cycling 06:22
41  MARKUS Riejanne CCC – Liv 07:30
42  CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing ,,
43  CECCHINI Elena Canyon SRAM Racing 09:33
44  ROOIJAKKERS Pauliena CCC – Liv 09:36
45  GONZÁLEZ Alicia Movistar Team 09:41
46  MAGNALDI Erica WNT-Rotor Pro Cycling 10:08
47  JACKSON Alison Team TIBCO – SVB ,,
48  CHABBEY Elise Bigla Pro Cycling 11:59
49  BERTIZZOLO Sofia Team Virtu Cycling 12:55
50  LABOUS Juliette Team Sunweb ,,
51  RAGUSA Katia Bepink 13:00
52  BROWN Grace Mitchelton-Scott ,,
53  KIRCHMANN Leah Team Sunweb ,,
54  BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 13:04
55  VIECELI Lara WNT-Rotor Pro Cycling 13:05
56  BEGGIN Sofia Aromitalia Vaiano 13:20
57  ALLEN Jessica Mitchelton-Scott ,,
58  GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling 13:46
59  RICHIOUD Greta FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 15:00
60  RIVERA Coryn Team Sunweb ,,
OTL  TOMASI Laura Top Girls Fassa Bortolo -3:48:49
OTL  SILVESTRI Debora Eurotarget – Bianchi – Vittoria ,,
OTL  DOM Annelies Lotto Soudal Ladies ,,
OTL  MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team ,,
OTL  PATIÑO Paula Movistar Team ,,
OTL  PLICHTA Anna Trek-Segafredo Women ,,
OTL  POTOKINA Anna Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
OTL  SPEROTTO Maria Vittoria Bigla Pro Cycling ,,
OTL  OYARBIDE Lourdes Movistar Team ,,
OTL  PENTON Sara Team Virtu Cycling ,,
OTL  HANSON Lauretta Trek-Segafredo Women ,,
OTL  ERIĆ Jelena Alé Cipollini ,,
OTL  LUDWIG Hannah Canyon SRAM Racing ,,
OTL  RODRÍGUEZ Gloria Movistar Team ,,
OTL  SKALNIAK Agnieszka CCC – Liv ,,
OTL  HANSELMANN Nicole Bigla Pro Cycling ,,
OTL  PEÑUELA Diana Alé Cipollini ,,
OTL  CHRISTMAS Dani Lotto Soudal Ladies ,,
OTL  MARTURANO Greta Top Girls Fassa Bortolo ,,
OTL  HARVEY Mikayla Bigla Pro Cycling ,,
OTL  BORGHESI Letizia Aromitalia Vaiano ,,
OTL  SLIK Rozanne Team TIBCO – SVB ,,
OTL  GUILMAN Victorie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
DNF  PERSICO Silvia Valcar Cylance Cycling ,,
DNF  DOBRYNINA Kseniya Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
DNF  MORZENTI Lisa Eurotarget – Bianchi – Vittoria ,,
DNF  QUAGLIOTTO Nadia Alé Cipollini ,,
DNF  SPRATT Amanda Mitchelton-Scott ,,
DNF  PERINOVIC Maja Top Girls Fassa Bortolo ,,
DNF  KESSLER Nina Team TIBCO – SVB ,,
DNF  DE JONG Demi Lotto Soudal Ladies ,,
DNF  PERINI Chiara Bepink ,,
DNF  PALADIN Asja Valcar Cylance Cycling ,,
DNF  HAJKOVA Marketa Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
DNF  GASPARINI Alice Eurotarget – Bianchi – Vittoria ,,
DNF  BOOGAARD Maaike BTC City Ljubljana ,,
DNF  MOONEN Puck Lotto Soudal Ladies ,,
DNF  RIJKES Sarah WNT-Rotor Pro Cycling ,,
DNF  DREXEL Ingrid Team TIBCO – SVB ,,
DNF  GROSSETETE Maelle FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
DNF  MEDVEĎOVÁ Tereza Bepink ,,
DNF  GUAZZINI Vittoria Valcar Cylance Cycling ,,
DNF  CASASOLA Sara Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
DNF  FRANCHI Elena Eurotarget – Bianchi – Vittoria ,,
DNF  ZIGART Urska BTC City Ljubljana ,,
DNF  NILSSON Hanna BTC City Ljubljana ,,
DNF  PILOTE-FORTIN Gabrielle WNT-Rotor Pro Cycling ,,
DNF  VYSOTSKA Yevgenia Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
DNF  BRAVARD Charlotte FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
DNF  MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano ,,
DNF  CONFALONIERI Maria Giulia Valcar Cylance Cycling ,,
DNF  DALLA VALLE Elisa Top Girls Fassa Bortolo ,,
DNF  LONGYKA Anja BTC City Ljubljana ,,
DNF  CANVELLI Vania Bepink ,,
DNF  SANGUINETI Ilaria Valcar Cylance Cycling ,,
DNF  KIRÁLY Mónika Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
DNF  ROSSATO Beatrice Eurotarget – Bianchi – Vittoria ,,
DNF  CIPRIANI Carmela Aromitalia Vaiano ,,
DNF  STEFANI Martina Top Girls Fassa Bortolo ,,
DNF  LEONARDI Elena Top Girls Fassa Bortolo ,,
DNF  RYAN Kendall Team TIBCO – SVB ,,
DNF  DESSART Marie Lotto Soudal Ladies ,,
DNF  ZANARDI Silvia Bepink ,,
DNS  WILLIAMS Georgia Mitchelton-Scott ,,