fot. Neri - Selle Italia - KTM

Simone Velasco (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM) po fantastycznej akcji wygrał włoski klasyk i zanotował pierwszy triumf w profesjonalnej karierze. 

56. edycja Trofeo Laigueglia liczyła ponad 203 kilometry. Rozgrywana była na bardzo pofałdowanej trasie wokół miejscowości Laigueglia. Naszpikowany podjazdami odcinek sprzyjał kolarzom specjalizującym się w klasykach.

Pierwszą ucieczkę utworzyli: Jonas Aaen (Riwal Readynez), Michael Piccot (Biesse Carrera), Giulio Masotto (Colpack), Andrea Ferrari (Iseo Serrature), Evgeny Kobernyak (Gazprom Rusvelo), Federico Burchio (D’Amico UM Tools) oraz Emanuele Amadio (C.t. Friuli). Na początku ich przewaga wynosiła nawet ponad osiem minut, ale peleton starał się kontrolować dystans.

Na kolejnych podjazdach czołowa grupa ulegała zmniejszeniu. 70 kilometrów przed metą w ucieczce jechali już tylko: Aaen, Piccot, Masotto i Ferrari. Jednak ta grupka dziesięć kilometrów dalej została doścignięta przez mocno naciągnięty peleton.

Na rundach zaatakował Simone Velasco (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM). Za Włochem kręcili: Alexander Cataford (Israel Cycling Academy), Jacopo Mosca (D’Amico – UM Tools) i Andrea Toniatti (Team Colpack). Przed nimi było jeszcze łącznie sześć podjazdów.

Velasco prowadził 25 kilometrów przed metą o 22 sekundy nad trójką i ponad minutę nad małym peletonem. Do goniącej grupki na podjeździe Colla Michieri dojechali: Giulio Ciccone (reprezentacja Włoch), Matteo Montaguti (Androni Giocattoli – Sidermec) i Davide Gabburo (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM).

Kiedy w małym peletonie za pracę zabrali się kolarze Ag2r La Mondiale goniąca Velasco grupka została skasowana. Zawodnik Neri Sottoli – Selle Italia – KTM nie dawał za wygraną, mimo że z tyłu próbowali go gonić kolejni zawodnicy.

Velasco nie dał się już doścignąć i mógł się cieszyć z pierwszego, jakże pięknego zwycięstwa w profesjonalnej karierze. Drugi był Nicola Bagioli (Nippo Vini Fantini Faizanè), a trzeci Matteo Sobrero (reprezentacja Włoch).

Pełne wyniki: 

1 Simone Velasco (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM 5:10:21
2 Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:00:42
3 Matteo Sobrero (Ita) Dimension Data Continental
4 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
5 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
6 Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
7 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ
8 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
9 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
10 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:01:18
11 Giovanni Visconti (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
12 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
13 Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic
14 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo
15 Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
16 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico Um Tools
17 Davide Botta (Ita) Team Colpack
18 Davide Gabburo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
19 Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo
20 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
21 Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic 0:01:22
22 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 0:01:24
23 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:02:35
24 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:02:39
25 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ
26 Paolo Totò (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis 0:03:14
27 Marco Tizza (Ita) Amore & Vita
28 Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team
29 Fabio Mazzucco (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
30 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team
31 Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ
32 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
33 Simone Zandomeneghi (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
34 Andrea Toniatti (Ita) Team Colpack
35 Edoardo Zardini (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
36 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:03:16
37 Moreno Moser (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
38 Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ
39 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ 0:03:46
40 Mattia Bais (Ita) Cycling Team Friuli ASD 0:03:57
41 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
42 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy 0:03:58
43 Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
44 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
45 Simone Ravanelli (Ita) Biesse Carrera
46 Filippo Conca (Ita) Biesse Carrera 0:04:36
47 Luca Colnaghi (Ita) Team Colpack
48 Denis Marian Vulcan (Rom) Giotti Victoria
49 Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic
50 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
51 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
52 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
53 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ
54 Matteo Montaguti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
55 Jacopo Mosca (Ita) D’Amico Um Tools
56 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
57 Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
58 Filippo Bertone (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
59 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
60 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
61 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale
62 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
63 Kevin Colleoni (Ita) Biesse Carrera
64 Filippo Zana (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
65 Andrea Bagioli (Ita) Team Colpack
66 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:04:46
67 Nicola Venchiarutti (Ita) Cycling Team Friuli ASD 0:06:15
68 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:06:58
69 Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria
70 Damiano Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
71 Lorenzo Delcó (Swi) Biesse Carrera 0:07:22
72 Filippo Tagliani (Ita) Italy 0:09:44
73 Federico Zurlo (Ita) Giotti Victoria
DNF Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Giovanni Lonardi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Cezary Grodzicki (Ita) Italy
DNF Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF
DNF Umberto Orsini (Ita) Bardiani CSF
DNF Alessandro Pessot (Ita) Bardiani CSF
DNF Luca Covili (Ita) Bardiani CSF
DNF Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic
DNF Thibault Guernalec (Fra) Arkéa Samsic
DNF Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic
DNF Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic
DNF Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo
DNF Umberto Marengo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
DNF Luca Raggio (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM
DNF Jonas Aaen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
DNF Alberto Amici (Ita) Biesse Carrera
DNF Matteo Bellia (Ita) Biesse Carrera
DNF Michel Piccot (Ita) Biesse Carrera
DNF Federico Burchio (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Roman Kustadinchev (Rus) D’Amico Um Tools
DNF Orlando Pitzanti (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Angelo Raffaele (Ita) D’Amico Um Tools
DNF Paolo Baccio (Ita) Team Colpack
DNF Jalel Duranti (Ita) Team Colpack
DNF Giulio Masotto (Ita) Team Colpack
DNF Emanuele Amadio (Ita) Cycling Team Friuli ASD
DNF Davide Bais (Ita) Cycling Team Friuli ASD
DNF Alberto Giuriato (Ita) Cycling Team Friuli ASD
DNF Massimo Orlandi (Ita) Cycling Team Friuli ASD
DNF Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita-Prodir
DNF Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita-Prodir
DNF Deins Kanepejs (Lat) Amore & Vita-Prodir
DNF Andrea Meucci (Ita) Amore & Vita-Prodir
DNF Kristaps Pelcers (Lat) Amore & Vita-Prodir
DNF Ottavio Dotti (Ita) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Tommaso Fiaschi (Ita) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Filippo Baroncini (Ita) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Matteo Furlan (Ita) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Wilson Estiben Pena Molano (Col) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Thomas Pesenti (Ita) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Matús Stocek (Svk) Beltramitsa Hoppla’ Petroli Firenze
DNF Mattia Baldo (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
DNF Andrea Ferrari (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
DNF Nicholas Rinaldi (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
DNF Mirco Sartori (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
DNF Samuele Zambelli (Ita) Iseo Serrature-Rime-Carnovali
DNF Daniel Crista (Rom) Giotti Victoria
DNF Emil Dima (Rom) Giotti Victoria
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Giotti Victoria
DNF Simone Sterbini (Ita) Giotti Victoria
DNF Leonardo Bonifazio (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Antonio Di Sante (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Gianni Pugi (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis
DNF Niccolo’ Salvietti (Ita) Sangemini-Trevigiani-Mg.K Vis