fot. Movistar

Hiszpańska drużyna World Tour Movistar, w której ścigają się m.in. mistrz świata Alejandro Valverde i podwójna mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska, postanowiła powołać zawody w zyskującym coraz większą popularność e-kolarstwie – Movistar Virtual Cycling. 

Pierwszy zawody z cyklu zostaną rozegrane w kwietniu, przy okazji wyścigu Paryż-Roubaix. Taka jest zresztą idea Movistar Virtual Cycling, aby e-wyścigi z tej serii odbywały się w tygodniach, w których są rozgrywane prestiżowe imprezy szosowe, zatem poza “Piekłem Północy” będą towarzyszyły m.in. Liége-Bastogne-Liége, Tour of California, Giro d’Italia, Critérium du Dauphiné, Tour de Suisse i Tour de France.

Zawodnicy biorący udział w Movistar Virtual Cycling będą korzystali z konkurencyjnej w stosunku do Zwifta platformy treningowej Bkool. Pozwala ona zarówno zawodowcom, jak i amatorom ścigać się w symulowanych warunkach wyścigowych w 3D – zawiera ona wirtualne dystanse, nachylenie, tzw. cień aerodynamiczny, różnorodne krajobrazy oraz zmienne warunki atmosferyczne.  Obecnie korzysta z niej ponad 100 tys. aktywnych użytkowników.

Poszczególne starty będą kwalifikacjami do finałów, które zostaną rozegrane podczas festiwalu rowerowego Festibike, który odbędzie się w dniach 13-15 września w Madrycie.

Przypomnijmy, że nie są to pierwsze zorganizowane oficjalnie zawody w e-kolarstwie. British Cycling powołała krajowe mistrzostwa w wirtualnej jeździe na dwóch kółkach, a ponadto istnieje Zwift Kiss Super League, w której rywalizują zawodowe drużyny kolarskie – m.in. Team Wiggins – Le Col, Israel Cycling Academy i Hagens Berman Axeon.