fot. Groupama-FDJ

Trzy do trzech – tyle wynosi bilans kolarzy, którzy odeszli i przyszli do drużyny Groupama-FDJ po sezonie 2018. W przyszłym roku francuski skład będzie liczył dwudziestu ośmiu zawodników, czyli tylu, ilu liczył teraz. 

W trakcie okna transferowego kierownictwo drużyny Groupama-FDJ przede wszystkim przedłużało kontrakty – w większości przypadków przynajmniej na dwa lata.

Po sezonie 2018 ekipę opuścili Jeremy Roy, który po szesnastu latach zakończył karierę, Davide Ciomolai, który odszedł do Israel Cycling Academy oraz Arthur Vichot (przenosiny do Vital Concept).

Z kolei skład Marca Madiota wzmocnili specjaliści od jazdy na czas – Stefan Kung i Miles Scotson oraz Kilian Frankiny, młody i obiecujący góral. Wszyscy przyszli z BMC Racing Team, która wraz z końcem sezonu zakończyła działalność.

W nadchodzącym roku po raz kolejny liderami Groupamy-FDJ będą specjalista od wyścigów etapowych, i powoli także od górzystych klasyków – Thibaut Pinot oraz sprinter i klasykowiec – Arnaud Demare.

Thibaut Pinot wygrał wyścig Tour of the Alps, będący próbą generalną przed Giro d’Italia, w którym to wyścigu jechał bardzo dobrze do przedostatniego etapu, kiedy to ledwo dojechał do mety z powodu zapalenia płuc i odwodnienia. Do ścigania, po przerwie przeznaczonej na rekonwalescencję i odpoczynek, wrócił w Tour de Pologne, gdzie zajął trzecie miejsce. Następnie odniósł dwa etapowe zwycięstwa w hiszpańskiej Vuelcie, a na zakończenie sezonu brylował we włoskich, jesiennych klasykach: Mediolan-Turyn i Il Lombardia.

Arnaud Demare zaś wygrał etap w Tour de France, Paryż-Nicea, Tour de Suisse oraz Tour Poitou-Charentes. Na podium stawał zaś w Mediolan-San Remo, Kuurne-Bruksela-Kuurne i EuroEyes Cyclassics Hamburg.

W sumie drużyna Groupama-FDJ odniosła w sezonie 2018 trzydzieści trzy zwycięstwa, ale w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) zajęła dopiero 14. miejsce na osiemnaście.

Przypomnijmy, że wcześniej ogłoszono, że od 2019 roku drużyna będzie miała również swoje zaplecze w postaci składu trzeciej dywizji.

Pełny skład drużyny Groupama-FDJ na sezon 2019:

Bruno Armirail, Mickael Delage, Antoine Duchesne, David Gaudu, Daniel Hoelgaard, Stefan Kung, Olivier Le Gac, Valentin Madouas, Steve Morabito, Georg Preidler, Anthony Roux, Miles Scotson, Ramon Sinkeldam, Benoit Vaugrenard, William Bonnet, Arnaud Demare, Kilian Frankiny, Jacopo Guarnieri, Ignatas Konovalovas, Matthieu Ladagnous, Tobias Ludvigsson, Rudy Molard, Thibaut Pinot, Sebastian Reichenbach, Marc Sarreau, Romain Seigle, Benjamin Thomas, Leo Vincent.