fot. Mitchelton-Scott

Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) odniosła etapowe zwycięstwo w koszulce liderki. Holenderka zaatakowała przed ostatnim podjazdem, jako pierwsza osiągnęła jego szczyt i mimo pomylenia drogi (!) nie dała się doścignąć peletonowi. 

Trasa drugiego etapu wyścigu Boels Ladies Tour prowadziła wokół holenderskiego miasta znanego fanom piłki nożnej – Nijmegen. Kolarki sześciokrotnie pokonały podjazd Berg en Dal (dł. 1,5 km; śr. nach. 3,9%). Co ciekawe, mimo że otwierającą wyścig, liczącą 3,3 km, jazdę na czas określano prologiem, to na oficjalnej stronie internetowej wyścigu ten etap określany był mianem numer dwa, a nie numer jeden, jak powinno mieć to miejsce po prologu.

Pierwsze akcje ofensywne rozpoczęły się dopiero 62 kilometry przed metą. Wówczas zaatakowała Rossella Ratto z drużyny Cylance Pro Cycling. Cztery kilometry później kontratakowała Amalie Dideriksen z Boels Dolmans i w ten sposób powstała dwuosobowa ucieczka.

Przez pewien czas goniły je Dalia Muccioli i Haidi Franz, ale zostały one doścignięte 32 kilometry przed metą. Za chwilę do peletonu wróciły również pierwsze uciekinierki dnia.

Na szóstej, a zatem ostatniej górskiej premii, najwyżej punktowała liderka wyścigu Annemiek van Vleuten, druga była Anna Van der Breggen, a trzecia Elisa Longho Borghini i to te zawodniczki wysforowały się jednocześnie na czoło.

Następnie van Vleuten pozostała samotnie na czele wyścigu, a za jej plecami bardzo mocno pracowała drużyna Boels Dolmans, najpewniej dla Anny Van der Breggen. Tempo narzucała nawet mistrzyni świata – Chantal Blaak.

10 kilometrów przed metą przewaga van Vleuten wynosiła 40 sekund nad zredukowanym peletonem. Niedługo później liderka wyścigu skręciła w niewłaściwy zakręt i straciła pół minuty. Natychmiast z powrotem zaczęła powiększać przewagę nad główną grupą i “na solo” przekroczyła linię mety, potwierdzając tym samym, że jest piekielnie mocna.

Warto odnotować, że druga była Eugenia Bujak, która jeszcze nie tak dawno reprezentowała Polskę. Podium uzupełniła Cecchini, prywatnie partnerka Elii Vivianiego – mistrza Włoch i kolarza Quick-Step Floors.

Wyniki drugiego etapu:

1 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women 3:28:29
2 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:12
3 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing
4 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM
5 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women
6 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
7 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
8 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling
9 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
10 Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
11 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM
12 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
13 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
14 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women
15 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
16 Tayler Wiles (USA) United States
17 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
18 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
19 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana
20 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
21 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
22 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
23 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
24 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini 0:00:16
25 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
26 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
27 Leah Thomas (USA) United States
28 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5
29 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:58
30 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team
31 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:59
32 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:02:18
33 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:12
34 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg
35 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling
36 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing
37 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:03:15
38 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg
39 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5
40 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
41 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
42 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products-Birk Sport
43 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies
44 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini
45 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM
46 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
47 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
48 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
49 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
50 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling
51 Lily Williams (USA) United States
52 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 0:06:02
53 Rotem Gafinovitz (Isr) Waowdeals Pro Cycling Team
54 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
55 Loes Adegeest (Ned) Netherlands
56 Danique Braam (Ned) Netherlands
57 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing
58 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
59 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
60 Julie Solvang (Nor) Hitec Products-Birk Sport
61 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling
62 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
63 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
64 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
65 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
66 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
67 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana
68 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg
69 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling
70 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
71 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing
72 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
73 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling
74 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing
75 Heidi Franz (USA) United States 0:08:45
76 Jolien D’Hoore (Bel) Mitchelton Scott Women
77 Rixt Meijer (Ned) Netherlands
78 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women
79 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott Women
80 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini
81 Marjolein van ‘T Geloof (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:11:06
82 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport 0:13:52
83 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products-Birk Sport
84 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:16:00
85 Margot Clyne (USA) United States 0:20:15
86 Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling
87 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb Women
DNF Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott Women
DNF Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
DNF Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women
DNF Amy Cure (Aus) Wiggle High5
DNF Annette Edmondson (Aus) Wiggle High5
DNF Maaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana
DNF Thea Thorsen (Nor) Hitec Products-Birk Sport
DNF Nina Kessler (Ned) Hitec Products-Birk Sport
DNF Jeydy Pradera Bernal (Cub) Astana Women’s Team
DNF Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling
DNF Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling
DNF Demi de Jong (Ned) Lotto Soudal Ladies
DNF Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
DNF Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Evy Kuijpers (Ned) Netherlands
DNF Paulien Koster (Ned) Netherlands
DNF Wendy Oosterwoud (Ned) Netherlands
DNF Janelle Cole (USA) United States

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women 3:32:41
2 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:29
3 Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women 0:00:30
4 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:00:31
5 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women 0:00:32
6 Anna van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:33
7 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women 0:00:37
8 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing 0:00:38
9 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 0:00:40
10 Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team
11 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:00:41
12 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:42
13 Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:00:44
14 Tayler Wiles (USA) United States
15 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:45
16 Leah Thomas (USA) United States 0:00:47
17 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM 0:00:48
18 Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM 0:00:50
19 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana 0:00:51
20 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:54
21 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini
22 Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:00:55
23 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
24 Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5 0:00:56
25 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:00:57
26 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:00:58
27 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling 0:01:02
28 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5 0:01:04
29 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:19
30 Elena Pirrone (Ita) Astana Women’s Team 0:01:38
31 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:23
32 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:02:47
33 Lisa Klein (Ger) Canyon-SRAM Racing 0:03:33
34 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5 0:03:34
35 Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:03:38
36 Lorena Wiebes (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:44
37 Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM 0:03:49
38 Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini
39 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products-Birk Sport 0:03:50
40 Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:03:51
41 Lily Williams (USA) United States 0:03:52
42 Yara Kastelijn (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team 0:03:54
43 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:55
44 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:03:57
45 Nina Buijsman (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:58
46 Anabelle Dreville (Fra) Lotto Soudal Ladies 0:03:59
47 Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling
48 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:04:00
49 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM 0:04:02
50 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling 0:04:12
51 Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:05:15
52 Mieke Kröger (Ger) Team Virtu Cycling 0:06:26
53 Christina Malling Siggaard (Den) Team Virtu Cycling 0:06:33
54 Trixi Worrack (Ger) Canyon-SRAM Racing
55 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing 0:06:35
56 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 0:06:36
57 Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling 0:06:40
58 Christa Riffel (Ger) Canyon-SRAM Racing 0:06:41
59 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
60 Rotem Gafinovitz (Isr) Waowdeals Pro Cycling Team 0:06:42
61 Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini
62 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini 0:06:43
63 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing
64 Loes Adegeest (Ned) Netherlands
65 Danique Braam (Ned) Netherlands 0:06:44
66 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini 0:06:47
67 Julie Solvang (Nor) Hitec Products-Birk Sport
68 Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling 0:06:49
69 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:06:51
70 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:06:52
71 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana
72 Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM 0:06:53
73 Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
74 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team
75 Jolien D’Hoore (Bel) Mitchelton Scott Women 0:09:09
76 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women 0:09:12
77 Georgia Williams (NZl) Mitchelton Scott Women 0:09:20
78 Karlijn Swinkels (Ned) Ale Cipollini 0:09:21
79 Rixt Meijer (Ned) Netherlands 0:09:29
80 Heidi Franz (USA) United States 0:09:31
81 Marjolein van ‘T Geloof (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:11:49
82 Susanne Andersen (Nor) Hitec Products-Birk Sport 0:14:40
83 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products-Birk Sport 0:14:44
84 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:16:38
85 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb Women 0:20:46
86 Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling 0:20:56
87 Margot Clyne (USA) United States 0:21:06