fot. Corendon - Circus

Zwycięstwem Adama Toupalika (Corendon – Circus) zakończył się trzeci etap Arctic Race of Norway. Liderem imprezy pozostał Sergei Chernetski (Astana).

Trzeci odcinek wyścigu po najbardziej na północ wysuniętej części Europy był stosunkowo łatwy, lecz w końcówce na zawodników czekała trudna runda w miejscowości Hammerfest.

Od początku etapu peleton był dość aktywny, a w ucieczkę dnia zabrało się dziewięciu zawodników. Byli to Willie Smit (Katusha – Alpecin), Tom Wirtgen (WB Aquaprotect), Johan Le Bon (Vital Concept), Connor Swift (Dimension Data), Axel Journiaux (Direct Energie), Adam Toupalik (Corendon – Circus), Richard Carpenter (Rally Cycling), Colin Joyce (Rally Cycling) oraz Oivind Lukkedahl (Coop). Ich przewaga momentami dochodziła do 3 minut, lecz w peletonie wszystko pod kontrolą miała grupa Astana.

Zgodnie z tym, czego wszyscy się spodziewali, zabawa zaczęła się na finałowych, ciężkich rundach w Hammerfest. Tam podzieliła się zarówno ucieczka, jak i peleton, w którym i tak tempo nie było przesadnie wysokie. 5 kilometrów przed metą na czele utrzymywali się Le Bon, Carpenter i Toupalik, a z tyłu mocne tempo narzucały grupy Astana oraz Sport Vlaanderen.

Ostatecznie wszystko rozstrzygnęło się na finałowym, krótkim podjeździe do mety. Tam najlepszy okazał się Toupalik, który utrzymał niewielką przewagę nad peletonikiem. Podium uzupełnili Mathieu van der Poel (Corendon – Circus) i Sergei Chernetski (Astana). Rosjanin utrzymał też prowadzenie w całym wyścigu.

Wyniki:
1 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 4:24:08
2 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:02
3 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 0:00:02
4 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:02
5 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:00:02
6 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:02
7 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:02
8 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:02
9 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:02
10 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:02
11 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:02
12 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:02
13 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:02
14 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:02
15 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:00:02
16 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:00:02
17 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:02
18 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:02
19 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:02
20 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:00:02
21 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:00:12
22 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:12
23 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:00:15
24 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:15
25 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:15
26 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:15
27 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:18
28 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:18
29 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:18
30 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:18
31 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:18
32 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:18
33 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:00:18
34 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:00:18
35 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:18
36 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:18
37 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:29
38 Clément Russo (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:29
39 Kent Main (RSA) Team Dimension Data 0:00:34
40 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:35
41 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:00:45
42 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:00
43 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:00
44 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:01:00
45 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:00
46 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:01:00
47 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:01:00
48 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:01:00
49 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:01:00
50 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:01:00
51 Connor Swift (GBr) Team Dimension Data 0:01:00
52 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:01:00
53 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:01:03
54 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:01:03
55 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:25
56 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:01:25
57 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis Solutions Crédits 0:01:25
58 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:01:41
59 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:01:41
60 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:01:41
61 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:01:41
62 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:41
63 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:41
64 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:01:41
65 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:41
66 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:01:41
67 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:01:41
68 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:01:41
69 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:01:41
70 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:01:41
71 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:01:57
72 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:57
73 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:57
74 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:01:57
75 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:02:41
76 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:02:41
77 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:03:05
78 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:03:19
79 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:44
80 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:44
81 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:04:08
82 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:04:08
83 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:04:08
84 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:04:08
85 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:04:08
86 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:04:08
87 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:04:08
88 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:07:20
89 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:07:20
90 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:09:20
91 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:09:20
92 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:09:20
93 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:09:20
94 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:09:20
95 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:09:20
96 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:09:20
97 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:09:20
98 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:09:20
99 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:09:20
100 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:20
101 Alexis Guerin (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:20
102 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:20
103 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:09:20
104 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:09:20
105 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:09:20
106 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:09:20
107 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:10:45
DNS Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits

Klasyfikacja generalna:
1 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 12:34:40
2 Markus Hoelgaard (Nor) Joker – Icopal 0:00:07
3 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:08
4 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:23
5 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:37
6 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:38
7 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker – Icopal 0:00:38
8 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:38
9 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:52
10 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:53
11 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:56
12 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:01:09
13 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:22
14 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:26
15 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:01:41
16 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:42
17 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:49
18 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:01:51
19 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:01:55
20 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:57
21 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:02:01
22 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:02:06
23 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:02:07
24 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:09
25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:02:29
26 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:43
27 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:02:51
28 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:03:02
29 Clément Russo (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:03:32
30 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:03:32
31 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:50
32 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:03:54
33 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 0:04:08
34 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:04:34
35 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:46
36 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:36
37 Connor Swift (GBr) Team Dimension Data 0:05:42
38 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:05:51
39 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:06:02
40 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:06:31
41 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:07:09
42 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:08:31
43 Kent Main (RSA) Team Dimension Data 0:08:39
44 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:08:51
45 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:12
46 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:09:21
47 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:09:49
48 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:10:14
49 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:10:59
50 Mekseb Debesay (Eri) Team Dimension Data 0:12:57
51 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:15:09
52 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:15:20
53 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:15:35
54 Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha – Alpecin 0:15:55
55 Anders Skaarseth (Nor) Cofidis Solutions Crédits 0:16:25
56 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker – Icopal 0:16:27
57 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:16:30
58 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop 0:16:37
59 Kenny Molly (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:16:48
60 Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:16:48
61 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:17:11
62 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:17:37
63 Martin Bugge Urianstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:18:47
64 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:18:56
65 Sébastien Delfosse (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:18:58
66 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:19:19
67 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:19:21
68 Yannick Martinez (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:19:54
69 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:55
70 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:20:10
71 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:20:26
72 Yoann Bagot (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:20:26
73 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:21:46
74 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:22:41
75 Eliot Lietaer (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:22:41
76 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:22:53
77 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie 0:22:54
78 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:24:01
79 Tom Wirtgen (Lux) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:24:29
80 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:25:15
81 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:25:31
82 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:25:44
83 Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus 0:25:44
84 Justin Jules (Fra) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:25:56
85 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:26:30
86 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:27:03
87 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:27:49
88 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:27:56
89 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:28:03
90 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:28:39
91 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:29:23
92 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:30:25
93 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:30:27
94 Gatis Smukulis (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:30:27
95 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko – Marseille Provence KTM 0:30:27
96 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:30:27
97 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:31:59
98 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:32:15
99 Julien Mortier (Bel) WB Aqua Protect – Veranclassic 0:32:41
100 Alexis Guerin (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:35:19
101 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:35:25
102 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko – Marseille Provence KTM 0:35:41
103 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:36:04
104 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:37:22
105 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 0:40:45
106 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:43:29
107 Sindre Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:51:28