fot. LottoNL - Jumbo

Młody Amerykanin śmiało zaatakował na wspinaczce pod Empire Pass i we wspaniałym stylu dotarł na metę w Park City jako pierwszy pieczętując zwycięstwo w całym Tour of Utah.

Ostatni etap ścigania w USA to kolejny trudny, górski odcinek. Choć dystans całkowity wyniósł tylko 125 kilometrów to w końcówce zawodnicy musieli wspinać się na wymagający podjazd pod Empire Pass.

W głównej ucieczce dnia znalazło się piętnastu kolarzy, którzy przez większość czasu utrzymywali przewagę niecałych trzech minut. Atrakcję w trakcie dojazdu do decydującego Empire Pass zapewnił duet z Rally Cycling, kiedy to Evan Huffman został za ucieczką i zaczekał na kontrującego Kyle’a Murphy’ego. Akcja powiodła się tuż przed początkiem podjazdu, ale gdy tylko droga zaczęła się wznosić to Murphy zapłacił za ambitną jazdę i został z tyłu.

Już w początkowej fazie wspinaczki na atak zdecydował się Nate Brown (EF-Drapac) i zyskał 15 sekund przewagi nad Danielem Jaramillo (United Healthcare), Nicolą Conci (Trek-Segafredo) i Gavinem Manionem (United Healthcare). Z peletonu natomiast odskoczył lider wyścigu Sepp Kuss (LottoNL-Jumbo), a jedyny który był w stanie utrzymywać jego koło był Jack Haig i to właśnie ta dwójka z każdym kolejnym kilometrem dościgała kolejnych harcowników.

16 kilometrów przed metą Sepp Kuss raz jeszcze postanowił udowodnić, że jest bezsprzecznie najmocniejszy w tym wyścigu i zostawił Haiga, a chwilę później także i Nate Brown był bezradny wobec zawodnika LottoNL-Jumbo. Z tyłu natomiast dzielnie walczył Hugh Carty (EF-Drapac), który zostawił za plecami wicelidera Bena Hermansa (Israel Cycling Academy) i ruszył w pościg za samotnie prowadzącym Kussem.

Na szczycie wspinaczki lider był 45 sekund przed Carthym i ruszył w dół po kolejne etapowe zwycięstwo i triumf w całym wyścigu. Choć na przeszkodzie poza goniącymi rywalami stała jeszcze pogoda, bo zjazd odbywał się w ulewie, to nic nie było jednak w stanie zatrzymać Kussa. Z uśmiechem na twarzy Amerykanin przekroczył linię mety w Park City, a niecałe 10 sekund po nim na metę wpadł Haig wraz z Brentem Bookwalterem (BMC).

Wyniki ostatniego etapu:

1 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 3:09:22
2 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:08
3 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:08
4 Hugh Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:27
5 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:28
6 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:38
7 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:43
8 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Aevolo 0:01:14
9 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:14
10 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:01:15
11 Jack Burke (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:18
12 Michael Woods (Can) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:48
13 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:02:23
14 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:25
15 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:03:26
16 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:03:40
17 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:04:16
18 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:04:50
19 Alex Hoehn (USA) Aevolo 0:04:50
20 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:04:54
21 Tony Baca (Mex) 303 Project 0:05:02
22 Angus Lyons (Aus) Mobius – BridgeLane 0:05:25
23 Nickolas Zukowsky (Can) Silber Pro Cycling 0:06:11
24 Michel Ries (Lux) Trek – Segafredo 0:06:11
25 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:06:11
26 Edward Anderson (USA) Hagens Berman – Axeon 0:06:25
27 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:06:27
28 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:06:35
29 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:35
30 Flavio Alejandro De Luna Davila (Mex) 303 Project 0:06:37
31 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:06:37
32 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:06:37
33 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:06:37
34 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate – KHS Pro Cycling 0:06:45
35 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:06:48
36 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:07:08
37 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:07:13
38 Griffin Easter (USA) 303 Project 0:07:21
39 Jordan Cheyne (Can) Elevate – KHS Pro Cycling 0:07:32
40 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:07:39
41 Gage Hecht (USA) Aevolo 0:08:12
42 Connor Brown (NZl) Mobius – BridgeLane 0:08:34
43 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 0:08:55
44 Lionel Mawditt (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 0:09:26
45 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:09:26
46 Bernat Font Mas (Esp) 303 Project 0:09:28
47 Adam Roberge (Can) Silber Pro Cycling 0:10:03
48 Lance Haidet (USA) Aevolo 0:10:03
49 Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling 0:10:03
50 Charles-Etienne Chretien (Can) Silber Pro Cycling 0:10:03
51 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:10:43
52 Cullen Easter (USA) 303 Project 0:10:43
53 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling 0:11:36
54 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:12:07
55 Peter Livingstone (Aus) Mobius – BridgeLane 0:12:21
56 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:12:21
57 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:13:06
58 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman – Axeon 0:13:06
59 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 0:13:07
60 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:13:26
61 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:14:45
62 Morgan Schmitt (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:14:45
63 Brian McCulloch (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:14:49
64 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:14:56
65 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:16:34
66 Imerio Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:16:34
67 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:16:34
68 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:16:44
69 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:17:46
70 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:17:46
71 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:18:19
72 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton – Scott 0:18:34
73 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling 0:18:38
74 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 0:18:40
75 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:18:44
76 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:18:47
77 George Simpson (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 0:18:56
78 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:19
79 Cormac McGeough (Irl) Jelly Belly p/b Maxxis 0:19:26
80 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:20:15
81 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:20:15
82 Thomas Revard (USA) Hagens Berman – Axeon 0:20:41
83 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:20:46
84 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:20:46
85 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 0:21:23
86 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman – Axeon 0:21:23
87 Isaiah Newkirk (USA) 303 Project 0:21:23
88 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:21:26
89 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:22:37
90 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:22:37
91 Jan Maas (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:22:37
92 Jesse Coyle (Aus) Mobius – BridgeLane 0:22:37
93 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:22:37
94 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman – Axeon 0:22:41
DNF Danny Pate (USA) Rally Cycling
DNF Alan Marangoni (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini
DNF Benjamin Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Pier Andre Cote (Can) Silber Pro Cycling
DNF Danick Vandale (Can) Silber Pro Cycling
DNF Michael Hernandez (USA) Aevolo
DNF Laurent Gervais (Can) Aevolo
DNS Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale
DNS Samuel Bassetti (USA) Elevate – KHS Pro Cycling

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 21:41:12
2 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:02:09
3 Jack Haig (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:21
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:02:39
5 Hugh Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:42
6 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:58
7 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:03:39
8 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) Aevolo 0:03:57
9 Michael Woods (Can) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:04:38
10 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:05:50
11 Jack Burke (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 0:07:52
12 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:08:02
13 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:08:25
14 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:08:27
15 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:08:27
16 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:08:34
17 Alex Hoehn (USA) Aevolo 0:13:29
18 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:13:54
19 Angus Lyons (Aus) Mobius – BridgeLane 0:13:58
20 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:14:30
21 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:15:21
22 Nickolas Zukowsky (Can) Silber Pro Cycling 0:15:26
23 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling 0:15:54
24 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:17:13
25 Edward Anderson (USA) Hagens Berman – Axeon 0:17:20
26 Eder Frayre Moctezuma (Mex) Elevate – KHS Pro Cycling 0:17:37
27 Griffin Easter (USA) 303 Project 0:18:28
28 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:19:53
29 Michel Ries (Lux) Trek – Segafredo 0:21:04
30 Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:21:54
31 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:22:26
32 Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:24:48
33 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:27:36
34 Gage Hecht (USA) Aevolo 0:28:35
35 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:33:05
36 Alexander Evans (Aus) BMC Racing Team 0:33:19
37 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 0:33:39
38 Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:33:45
39 Peter Livingstone (Aus) Mobius – BridgeLane 0:34:53
40 Flavio Alejandro De Luna Davila (Mex) 303 Project 0:36:53
41 Connor Brown (NZl) Mobius – BridgeLane 0:38:20
42 Cullen Easter (USA) 303 Project 0:39:44
43 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:41:36
44 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:42:30
45 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 0:43:55
46 Bernat Font Mas (Esp) 303 Project 0:46:33
47 Thomas Revard (USA) Hagens Berman – Axeon 0:46:39
48 Jordan Cheyne (Can) Elevate – KHS Pro Cycling 0:47:16
49 Tony Baca (Mex) 303 Project 0:52:03
50 Isaiah Newkirk (USA) 303 Project 0:54:09
51 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:54:17
52 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:54:35
53 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:54:43
54 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:56:23
55 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:57:00
56 Charles-Etienne Chretien (Can) Silber Pro Cycling 0:57:21
57 Simone Ponzi (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:58:18
58 Damiano Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 0:58:57
59 Lionel Mawditt (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 1:00:41
60 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:01:02
61 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 1:01:19
62 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling 1:01:34
63 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:03:07
64 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 1:03:20
65 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:05:25
66 Jasper Philipsen (Bel) Hagens Berman – Axeon 1:06:51
67 Brayan Chaves Rubio (Col) Mitchelton – Scott 1:06:57
68 Imerio Cima (Ita) Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini 1:07:24
69 Ruben Companioni (Cub) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 1:07:56
70 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 1:07:58
71 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:09:09
72 Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling 1:09:15
73 Jonathan Brown (USA) Hagens Berman – Axeon 1:09:27
74 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 1:10:47
75 Lance Haidet (USA) Aevolo 1:11:30
76 Adam Roberge (Can) Silber Pro Cycling 1:12:02
77 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:13:29
78 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 1:14:07
79 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 1:15:47
80 George Simpson (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 1:16:41
81 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 1:16:58
82 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 1:18:22
83 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:18:38
84 Jan Maas (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:18:42
85 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 1:18:52
86 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:19:23
87 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 1:20:12
88 Morgan Schmitt (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 1:23:17
89 Brian McCulloch (USA) Elevate – KHS Pro Cycling 1:24:16
90 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 1:24:55
91 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 1:25:49
92 Cormac McGeough (Irl) Jelly Belly p/b Maxxis 1:26:26
93 Maikel Zijlaard (Ned) Hagens Berman – Axeon 1:30:06
94 Jesse Coyle (Aus) Mobius – BridgeLane 1:37:49