Tour de Wallonie

Tim Wellens (Lotto Soudal) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Tour de Wallonie, a jego kolega z ekipy Jens Debusschere triumfował na ostatnim etapie.

W ostatnim dniu ścigania w Walonii kolarze startowali ze znanej miejscowości Huy, aby po prawie 188 kilometrach finiszować w Waremme. Po drodze czekały na nich cztery krótkie podjazdy i trzykrotnie możliwość walki o bonusowe sekundy na lotnych premiach.

Od samego początku mieliśmy ataki kolarzy Quick – Step Floors i Lotto Soudal. Na pierwszej lotnej premii trzy sekund zarobił Tim Wellens (Lotto – Soudal) i tym samym zrównał się czasowo z liderem wyścigu, którym jest Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions).

Po bufecie w odjazd zabrali się: James KNOX (Quick-Step Floors), Jhonnatan NARVAEZ (Quick-Step Floors), Valentin MADOUAS (Groupama-FDJ), Jhonatan RESTREPO VALENCIA (Team Katusha-Alpecin), Nick VAN DER LIJKE (Roompot-Nederlandse Loterij), Huub DUIJN (Vérandas Willems-Crelan), Patrick MÜLLER (Vital Concept), Jens ADAMS (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice), Fabien DOUBEY (Wanty-Groupe Gobert), Geoffrey SOUPE (Cofidis), Edward DUNBAR (Aqua Blue Sport), Aleksandr RIABUSHENKO (UAE Team Emirates), Tosh VAN DER SANDE (Lotto-Soudal), Thomas JOLY (Roubaix-Lille Métropole) i Preben VAN HECKE (Sport Vlaanderen-Baloise).

Na kolejnych podjazdach czołowa grupa uszczuplała się, a peleton cały czas kontrolował sytuację. Na 37 kilometrów przed metą na czele zostało 12 kolarzy z przewagą około 90 sekund.

Najdłużej na czele utrzymali się van der Sande, Riabushenko i Duijn. Trójka musiała uznać wyższość dużej grupy na 14 kilometrów przed metą. Po krótkiej chwili spokoju na samotny atak zdecydował się Remi Cavagna (Quick – Step Floors). Za Francuzem pognało kilku zawodników, w tym między innymi Conor Dunne (Aqua Blue Sport).

Francuz pięknie kręcił z przodu i na dwa kilometry przed metą miał jeszcze minimalną przewagę nad peletonem. Niestety dla niego moc grupy okazała się większa.

Finiszowy sprint najlepiej rozegrał Jens Debusschere (Lotto Soudal), który pokonał Alvaro Hodega (Quick – Step Floors). Trzeci był Ryan Gibbons (Dimension Data). Czwarte miejsce wywalczył Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions) i niestety zabrakło mu to do wywalczenia pierwszego miejsca w generalce.

Ostatecznie zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Tim Wellens (Lotto Soudal), który wygrał dzięki lepszym pozycjom na poszczególnych etapach.

Wyniki ostatniego etapu:

1 DEBUSSCHERE Jens BEL LTS les 187,5 km en 4h07’58” (moy. 45,369 km/h)
2 HODEG CHAGUI Alvaro Jose COL QST 00:00
3 GIBBONS Ryan RSA DDD 00:00
4 HERMANS Quinten BEL TFL 00:00
5 WELTEN Bram NED FST 00:00
6 PLANCKAERT Edward BEL SVB 00:00
7 HOFSTETTER Hugo FRA COF 00:00
8 DEHAES Kenny BEL WVA 00:00
9 HOELGAARD Daniel NOR GFC 00:00
10 CARDIS Romain FRA TDE 00:00
11 VAN GINNEKEN Sjoerd NED RNL 00:00
12 KUZNETSOV Viacheslav RUS TKA 00:00
13 TRONET Steven FRA RLM 00:00
14 WAEYTENS Zico BEL VWC 00:00
15 VAN GENECHTEN Jonas BEL VCC 00:00
16 GERTS Floris NED RNL 00:00
17 ANTONINI Simone ITA WGG 00:00
18 WELLENS Tim BEL LTS 00:00
19 TAMINIAUX Lionel BEL AAS 00:00
20 SPRENGERS Thomas BEL SVB 00:00
21 SOETE Daan BEL PSV 00:00
22 MANZIN Lorrenzo FRA VCC 00:00
23 MORI Manuele ITA UAD 00:00
24 BACKAERT Frederik BEL WGG 00:00
25 VAN DER LIJKE Nick NED RNL 00:00
26 SERRY Pieter BEL QST 00:00
27 DE WITTE Mathias BEL VWC 00:00
28 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI DDD 00:00
29 TURGIS Jimmy FRA COF 00:00
30 VAN STAEYEN Michaël BEL COF 00:00
31 MERLIER Braam BEL PSV 00:00
32 ARU Fabio ITA UAD 00:00
33 VAN MELSEN Kevin BEL WGG 00:00
34 PACHER Quentin FRA VCC 00:00
35 SWEECK Laurens BEL PSV 00:00
36 MACHADO Tiago POR TKA 00:00
37 VAN DER SANDE Tosh BEL LTS 00:00
38 DERNIES Tom BEL RLM 00:00
39 ADAMS Jens BEL PSV 00:00
40 EIKING Odd Christian NOR WGG 00:00
41 MADOUAS Valentin FRA GFC 00:00
42 MEIJERS Jeroen NED RNL 00:00
43 PLANCKAERT Baptiste BEL TKA 00:00
44 DUNNE Conor IRL ABS 00:00
45 ASGREEN Kasper DEN QST 00:00
46 DEBUY Anthony BEL AAS 00:00
47 TULIK Angelo FRA TDE 00:00
48 PLANCKAERT Emiel BEL SVB 00:00
49 DOUBEY Fabien FRA WGG 00:00
50 DELTOMBE Kevin BEL SVB 00:00
51 DUIJN Hubertus Martinus Cornelis NED VWC 00:00
52 WARBASSE Lawrence USA ABS 00:00
53 KNEISKY Morgan FRA RLM 00:00
54 SOUPE Geoffrey FRA COF 00:00
55 ARMIRAIL Bruno FRA GFC 00:00
56 MONIQUET Sylvain BEL AAS 00:00
57 AIT EL ABDIA Anass MAR UAD 00:00
58 BLYTHE Adam GBR ABS 00:00
59 ISTA Kevyn BEL WVA 00:00
60 DUNBAR Edward IRL ABS 00:00
61 NARVAEZ Jhonnatan ECU QST 00:00
62 PESTIAUX Yann BEL AAS 00:00
63 ROUX Anthony FRA GFC 00:00
64 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL TKA 00:00
65 KNOX James GBR QST 00:00
66 SPENGLER Lukas SUI WVA 00:00
67 SMIT Willem Jakobus RSA TKA 00:00
68 DENIFL Stefan AUT ABS 00:00
69 MONFORT Maxime BEL LTS 00:00
70 PEYSKENS Dimitri BEL WVA 00:00
71 DOUGALL Nicolas RSA DDD 00:00
72 MÜLLER Patrick SUI VCC 00:00
73 BAGOT Yoann FRA VCC 00:00
74 RUSSO Clement FRA FST 00:00
75 RIABUSHENKO Aleksandr BLR UAD 00:00
76 DEVOLDER Stijn BEL VWC 00:00
77 KREDER Michel NED ABS 00:00
78 LIVYNS Arjen BEL VWC 00:00
79 AERTS Toon BEL TFL 00:00
80 BOROŠ Michael CZE PSV 00:00
81 BUDDING Martijn NED RNL 00:00
82 OURSELIN Paul FRA TDE 00:00
83 VAN EMPEL Etienne NED RNL 00:00
84 MOTTIER Justin FRA VCC 00:00
85 MOLLY Kenny BEL AAS 00:00
86 VANTOMME Maxime BEL WVA 00:00
87 SELLIER Simon FRA TDE 00:00
88 WIRTGEN Tom LUX AAS 00:00
89 NIEMIEC Przemysław POL UAD 00:00
90 PETILLI Simone ITA UAD 00:00
91 BONO Matteo ITA UAD 00:00
92 CLEPPE Nicolas BEL TFL 00:00
93 VANBILSEN Kenneth BEL COF 00:00
94 MORTON Lachlan AUS DDD 00:00
95 KIRSCH Alex LUX WVA 00:00
96 JARRIER Benoit FRA FST 00:00
97 DE BONDT Dries BEL VWC 00:00
98 DLAMINI Nicholas RSA DDD 00:00
99 LE ROUX Romain FRA FST 00:00
100 VAN DER HAAR Lars NED TFL 00:00
101 ANTOMARCHI Julien FRA RLM 00:00
102 CAVAGNA Rémi FRA QST 00:00
103 MATHIS Marco GER TKA 00:21
104 BONNAMOUR Franck FRA FST 00:26
105 DEBESAY Mekseb ERI DDD 00:27
106 CIMOLAI Davide ITA GFC 00:29
107 JOLY Thomas FRA RLM 00:29
108 PETIT Adrien FRA TDE 00:29
109 WALLAYS Jelle BEL LTS 01:02
110 VAN HECKE Preben BEL SVB 01:25
111 SEIGLE Romain FRA GFC 01:31
112 CHETOUT Loic FRA COF 02:37
113 WOUTERS Enzo BEL LTS 03:07
114 DE WINTER Gordon BEL AAS 20:19

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Tim WELLENS LTS les 878,7 km en 20h22’26” (moy. 43,129 km/h)
2 Quinten HERMANS TFL 00:00
3 Pieter SERRY QST 00:07
4 Quentin PACHER VCC 00:09
5 Jhonnatan NARVAEZ QST 00:11
6 James KNOX QST 00:12
7 Viacheslav KUZNETSOV TKA 00:13
8 Lorrenzo MANZIN VCC 00:13
9 Frederik BACKAERT WGG 00:13
10 Fabio ARU UAD 00:13
11 Tiago MACHADO TKA 00:13
12 Amanuel GHEBREIGZABHIER WERKILUL DDD 00:13
13 Jhonatan RESTREPO VALENCIA TKA 00:19
14 Hubertus Martinus Cornelis DUIJN VWC 00:20
15 Nick VAN DER LIJKE RNL 00:21
16 Jens ADAMS PSV 00:21
17 Thomas SPRENGERS SVB 00:22
18 Jeroen MEIJERS RNL 00:22
19 Floris GERTS RNL 00:23
20 Jimmy TURGIS COF 00:23
21 Valentin MADOUAS GFC 00:23
22 Maxime MONFORT LTS 00:23
23 Michel KREDER ABS 00:23
24 Patrick MÜLLER VCC 00:23
25 Edward PLANCKAERT SVB 00:53
26 Romain CARDIS TDE 00:58
27 Kevin DELTOMBE SVB 01:02
28 Fabien DOUBEY WGG 01:12
29 Stefan DENIFL ABS 01:12
30 Tom WIRTGEN AAS 01:36
31 Odd Christian EIKING WGG 01:39
32 Angelo TULIK TDE 01:50
33 Mathias DE WITTE VWC 02:14
34 Toon AERTS TFL 02:14
35 Geoffrey SOUPE COF 02:53
36 Lachlan MORTON DDD 03:19
37 Anthony ROUX GFC 04:04
38 Edward DUNBAR ABS 04:09
39 Manuele MORI UAD 04:21
40 Maxime VANTOMME WVA 04:21
41 Anass AIT EL ABDIA UAD 04:34
42 Mekseb DEBESAY DDD 04:48
43 Dimitri PEYSKENS WVA 05:22
44 Laurens SWEECK PSV 06:03
45 Romain LE ROUX FST 06:03
46 Aleksandr RIABUSHENKO UAD 06:21
47 Zico WAEYTENS VWC 06:39
48 Willem Jakobus SMIT TKA 06:45
49 Kevyn ISTA WVA 07:43
50 Martijn BUDDING RNL 07:52
51 Sylvain MONIQUET AAS 08:26
52 Arjen LIVYNS VWC 08:46
53 Michael BOROŠ PSV 09:05
54 Simone PETILLI UAD 10:21
55 Tosh VAN DER SANDE LTS 10:45
56 Nicolas CLEPPE TFL 12:41
57 Kevin VAN MELSEN WGG 13:17
58 Sjoerd VAN GINNEKEN RNL 13:22
59 Matteo BONO UAD 13:23
60 Rémi CAVAGNA QST 13:43
61 Daan SOETE PSV 15:10
62 Stijn DEVOLDER VWC 16:34
63 Baptiste PLANCKAERT TKA 17:20
64 Dries DE BONDT VWC 17:38
65 Simone ANTONINI WGG 17:44
66 Benoit JARRIER FST 17:59
67 Romain SEIGLE GFC 18:19
68 Ryan GIBBONS DDD 18:31
69 Yoann BAGOT VCC 19:03
70 Hugo HOFSTETTER COF 19:40
71 Przemysław NIEMIEC UAD 19:45  
72 Thomas JOLY RLM 20:20
73 Kasper ASGREEN QST 20:33
74 Kenny MOLLY AAS 20:40
75 Braam MERLIER PSV 20:50
76 Loic CHETOUT COF 21:09
77 Lars VAN DER HAAR TFL 21:10
78 Jens DEBUSSCHERE LTS 21:42
79 Nicholas DLAMINI DDD 22:23
80 Nicolas DOUGALL DDD 22:50
81 Kenneth VANBILSEN COF 22:52
82 Emiel PLANCKAERT SVB 23:29
83 Steven TRONET RLM 24:50
84 Daniel HOELGAARD GFC 26:25
85 Michaël VAN STAEYEN COF 26:47
86 Julien ANTOMARCHI RLM 26:50
87 Davide CIMOLAI GFC 27:10
88 Paul OURSELIN TDE 27:46
89 Tom DERNIES RLM 27:53
90 Preben VAN HECKE SVB 28:19
91 Simon SELLIER TDE 28:51
92 Jonas VAN GENECHTEN VCC 28:52
93 Bram WELTEN FST 28:53
94 Yann PESTIAUX AAS 29:09
95 Lawrence WARBASSE ABS 29:36
96 Jelle WALLAYS LTS 29:58
97 Alex KIRSCH WVA 31:04
98 Clement RUSSO FST 31:13
99 Etienne VAN EMPEL RNL 32:24
100 Morgan KNEISKY RLM 33:12
101 Conor DUNNE ABS 33:36
102 Anthony DEBUY AAS 33:45
103 Lukas SPENGLER WVA 35:05
104 Bruno ARMIRAIL GFC 35:28
105 Alvaro Jose HODEG CHAGUI QST 35:34
106 Marco MATHIS TKA 37:31
107 Kenny DEHAES WVA 37:57
108 Adrien PETIT TDE 38:26
109 Adam BLYTHE ABS 40:10
110 Lionel TAMINIAUX AAS 41:53
111 Franck BONNAMOUR FST 42:23
112 Justin MOTTIER VCC 43:31
113 Enzo WOUTERS LTS 53:38
114 Gordon DE WINTER AAS 59:36