fot. Mitchelton-Scott

35-letnia Holenderka Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) wygrała ostatni etap wyścigu Giro Rosa i przypieczętowała sukces w klasyfikacji generalnej. W akcjach ofensywnych uczestniczyła zarówno Małgorzata Jasińska (Movistar), jak i Kasia Niewiadoma (Canyon-SRAM), która zajęła trzecie miejsce! 

W Giro d`Italia pań ostatni etap nie oznacza niespiesznej jazdy, polewania szampana i celebracji końca zmagań. Do przejechania było 120 kilometrów wokół Cividale del Friuli, a 10 kilometrów przed metą znajdowała się premia górska pierwszej kategorii.

W trzynastoosobową ucieczkę dnia zabrała się podwójna mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Movistar), której celem na ten wyścig było wygrać etap. Poza “Jasi” uciekały: Chantal Blaak (Boels – Dolmans Cycling Team), Chloe HoskingRoxane Knetemann (Alé Cipollini), Katia Ragusa (Bepink), Danielle Christmas (Bizkaia Durango – Euskadi Murias), Elena Cecchini (Canyon SRAM Racing), Carmela Cipriani (Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti), Sheyla Gutiérrez (Cylance Pro Cycling), Anna Ceoloni (S.C. Michela Fanini Rox), Juliette Labous (Team Sunweb), Eva Buurman (Trek – Drops), Jeanne Korevaar (WaowDeals Pro Cycling).

Przez chwilę wydawało się, że ucieczka ta może zakończyć się sukcesem, ponieważ 40 kilometrów przed metą przewaga wynosiła prawie cztery minuty, ale na początku podjazdu pierwszej kategorii zmalała jedynie do 30 sekund.

Podczas wspinaczki skrystalizowała się kolejna, licząca dziewięć kolarek czołówka. Znalazła się w niej Kasia Niewiadoma, a także liderka klasyfikacji generalnej Annemiek van Vleuten.

Maglia rosa zaatakowała chwilę później i utrzymała wystarczającą przewagę, by na mecie po raz trzeci w tym wyścigu unieść ręce w geście triumfu i tym samym przypieczętować zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Wyniki ostatniego etapu:

1 VAN VLEUTEN Annemiek Mitchelton-Scott 25 30 3:00:24
2 BRAND Lucinda Team Sunweb 20 18 0:27
3 NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 18 12 ,,
4 GUARNIER Megan Boels – Dolmans Cycling Team 16 7 ,,
5 GARCIA Margarita Victoria Movistar Team 14 4 ,,
6 SPRATT Amanda Mitchelton-Scott 12 3 ,,
7 MOOLMAN Ashleigh Cervélo-Bigla Pro Cycling 10 2 ,,
8 LUDWIG Cecilie Uttrup Cervélo-Bigla Pro Cycling 8 1 ,,
9 SANTESTEBAN Ane Alé Cipollini 6 ,,
10 LABOUS Juliette Team Sunweb 4 1:14
11 MERINO Eider Movistar Team 1:15
12 LONGO BORGHINI Elisa Wiggle High5 1:23
13 STULTIENS Sabrina WaowDeals Pro Cycling ,,
14 MAGNALDI Erica Bepink ,,
15 WILES Tayler Trek – Drops 1:43
16 BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 2:23
17 JASINSKA Małgorzata Movistar Team 3:04
18 CECCHINI Elena Canyon SRAM Racing 3:08
19 PALADIN Soraya Alé Cipollini ,,
20 RATTO Rossella Cylance Pro Cycling ,,
21 CHRISTMAS Danielle Bizkaia Durango – Euskadi Murias ,,
22 ARZUFFI Alice Maria Bizkaia Durango – Euskadi Murias ,,
23 PALADIN Asja Valcar PBM ,,
24 KIRCHMANN Leah Team Sunweb ,,
25 RAGUSA Katia Bepink ,,
26 WINDER Ruth Team Sunweb ,,
27 GILLOW Shara FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
28 KOREVAAR Jeanne WaowDeals Pro Cycling ,,
29 AALERUD Katrine Team Virtu Cycling Women ,,
30 HAMMES Kathrin Trek – Drops ,,
31 VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox ,,
32 CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team ,,
33 LLAMAS Lorena Movistar Team ,,
34 BUURMAN Eva Trek – Drops 3:25
35 LELEIVYTE Rasa Aromitalia Vaiano ,,
36 BERTIZZOLO Sofia Astana Womens Team 3:27
37 PINTAR Urša BTC City Ljubljana 3:46
38 MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team 4:28
39 KOSTER Anouska WaowDeals Pro Cycling ,,
40 PIETERS Amy Boels – Dolmans Cycling Team ,,
41 MARKUS Riejanne WaowDeals Pro Cycling ,,
42 DUVAL Eugénie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
43 VIECELI Lara Astana Womens Team ,,
44 GUTIÉRREZ Sheyla Cylance Pro Cycling ,,
45 CONFALONIERI Maria Giulia Valcar PBM ,,
46 ROWE Danielle WaowDeals Pro Cycling ,,
47 COVRIG Ana Eurotarget – Bianchi – Vitasana ,,
48 CIPRIANI Carmela Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti ,,
49 BATAGELJ Polona BTC City Ljubljana ,,
50 POTOKINA Anna Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
51 BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team ,,
52 QUAGLIOTTO Nadia Top Girls Fassa Bortolo ,,
53 SLIK Rozanne FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
54 CEOLONI Anna S.C. Michela Fanini Rox 4:33
55 PARKINSON Abby-mae Trek – Drops 4:45
56 PENTON Sara Team Virtu Cycling Women 4:59
57 GONZÁLEZ Lucía Bizkaia Durango – Euskadi Murias ,,
58 MARTINEZ Cristina Bizkaia Durango – Euskadi Murias 5:01
59 GUDERZO Tatiana Bepink 5:20
60 MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team ,,
61 VAN DIJK Ellen Team Sunweb 5:39
62 RYAN Alexis Canyon SRAM Racing ,,
63 CORDON-RAGOT Audrey Wiggle High5 ,,
64 HOLDEN Elizabeth Trek – Drops ,,
65 CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing ,,
66 BESSONE Marion Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
67 BRAVARD Charlotte FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
68 PERINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo ,,
69 YONAMINE Eri Wiggle High5 ,,
70 COLBORNE Henrietta Bizkaia Durango – Euskadi Murias 6:09
71 RITTER Martina Wiggle High5 ,,
72 ZIGART Urska BTC City Ljubljana ,,
73 POLLICINI Silvia Valcar PBM ,,
74 SAIFUTDINOVA Natalya Astana Womens Team ,,
75 KIRÁLY Mónika S.C. Michela Fanini Rox ,,
76 PLICHTA Anna Boels – Dolmans Cycling Team 7:19
77 LOPEZ Enara Bizkaia Durango – Euskadi Murias ,,
78 GASPARINI Alice Eurotarget – Bianchi – Vitasana 7:21
79 CHRISTIAN Anna Trek – Drops 7:40
80 CHACÓN Lilibeth S.C. Michela Fanini Rox ,,
81 FIDANZA Arianna Eurotarget – Bianchi – Vitasana 7:46
82 SILVESTRI Debora Eurotarget – Bianchi – Vitasana ,,
83 NESTI Nicole Aromitalia Vaiano ,,
84 MUCCIOLI Dalia Valcar PBM ,,
85 TOMASI Laura Top Girls Fassa Bortolo ,,
86 KNETEMANN Roxane Alé Cipollini 7:56
87 FAHLIN Emilia Wiggle High5 8:37
88 HOSKING Chloe Alé Cipollini ,,
89 KOSTER Claudia Team Virtu Cycling Women 8:43
90 STEIGENGA Nicole Bepink 8:53
91 CASASOLA Sara Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 9:02
92 TAGLIAFERRO Marta Cylance Pro Cycling 10:10
93 LAIZANE Lija Aromitalia Vaiano ,,
94 BULLERI Alessia Aromitalia Vaiano ,,
95 SALTON Basei Marzia Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 10:12
96 GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling Women ,,
97 PERSICO Silvia Valcar PBM ,,
98 BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano ,,
99 HANSELMANN Nicole Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
100 SANGUINETI Ilaria Valcar PBM 10:16
101 BRONZINI Giorgia Cylance Pro Cycling ,,
102 SPEROTTO Maria Vittoria Bepink ,,
103 NORMAN HANSEN Louise Team Virtu Cycling Women ,,
104 KOPPENBURG Clara Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
105 LIPPERT Liane Team Sunweb ,,
106 BEGGIN Sofia Astana Womens Team ,,
107 LEPISTÖ Lotta Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
108 BIANNIC Aude Movistar Team ,,
109 RODRÍGUEZ Gloria Movistar Team ,,
110 ALONSO Sandra Bizkaia Durango – Euskadi Murias 10:20
111 VALSECCHI Silvia Bepink 10:41
112 DOBRYNINA Kseniya Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 10:52
113 SCHNEIDER Skylar Boels – Dolmans Cycling Team 12:36
114 DUYCK Ann-sophie Cervélo-Bigla Pro Cycling 13:17
115 ROY Sarah Mitchelton-Scott ,,
116 ELVIN Gracie Mitchelton-Scott ,,
117 ALLEN Jessica Mitchelton-Scott ,,
118 D’HOORE Jolien Mitchelton-Scott ,,
119 PATTARO Francesca Bepink ,,
120 FRANCHI Elena Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti ,,
121 MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano ,,
122 MARTURANO Greta S.C. Michela Fanini Rox ,,
123 DE RANIERI Lisa Aromitalia Vaiano ,,
124 ROOIJAKKERS Pauliena WaowDeals Pro Cycling ,,
125 PAYTON Hannah Trek – Drops ,,
126 BARNES Alice Canyon SRAM Racing ,,
127 ROSSATO Beatrice Top Girls Fassa Bortolo ,,
128 CANVELLI Vania Top Girls Fassa Bortolo ,,
129 PISCIALI Francesca Top Girls Fassa Bortolo ,,
130 PAVLUKHINA Olena BTC City Ljubljana 14:49

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 1 – VAN VLEUTEN Annemiek Mitchelton-Scott 200 150 25:50:22
2 2 – MOOLMAN Ashleigh Cervélo-Bigla Pro Cycling 150 110 4:12
3 3 – SPRATT Amanda Mitchelton-Scott 125 90 6:30
4 4 – BRAND Lucinda Team Sunweb 100 80 7:36
5 5 – GUARNIER Megan Boels – Dolmans Cycling Team 85 70 9:20
6 6 – LUDWIG Cecilie Uttrup Cervélo-Bigla Pro Cycling 70 60 10:38
7 7 – NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 60 55 10:46
8 8 – MERINO Eider Movistar Team 50 50 12:37
9 10 ▲1 SANTESTEBAN Ane Alé Cipollini 40 45 13:12
10 9 ▼1 LONGO BORGHINI Elisa Wiggle High5 35 40 13:47
11 12 ▲1 GARCIA Margarita Victoria Movistar Team 30 36 14:05
12 11 ▼1 STULTIENS Sabrina WaowDeals Pro Cycling 25 32 14:19
13 14 ▲1 MAGNALDI Erica Bepink 20 28 16:08
14 13 ▼1 WINDER Ruth Team Sunweb 15 24 17:40
15 17 ▲2 WILES Tayler Trek – Drops 10 20 18:54
16 15 ▼1 GILLOW Shara FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 5 16 19:02
17 16 ▼1 KIRCHMANN Leah Team Sunweb 5 14 19:29
18 18 – AALERUD Katrine Team Virtu Cycling Women 5 12 21:36
19 19 – PALADIN Asja Valcar PBM 5 10 22:57
20 20 – VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 5 8 23:10
21 21 – BERTIZZOLO Sofia Astana Womens Team 5 6 24:00
22 22 – HAMMES Kathrin Trek – Drops 5 4 24:21
23 24 ▲1 LLAMAS Lorena Movistar Team 5 3 25:12
24 25 ▲1 BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 5 2 25:13
25 23 ▼2 PINTAR Urša BTC City Ljubljana 5 1 25:25
26 26 – ARZUFFI Alice Maria Bizkaia Durango – Euskadi Murias 5 26:37
27 28 ▲1 CHRISTMAS Danielle Bizkaia Durango – Euskadi Murias 5 27:19
28 27 ▼1 QUAGLIOTTO Nadia Top Girls Fassa Bortolo 5 28:15
29 31 ▲2 LABOUS Juliette Team Sunweb 5 30:39
30 29 ▼1 POTOKINA Anna Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 5 31:31
31 30 ▼1 PIETERS Amy Boels – Dolmans Cycling Team 3 32:39
32 33 ▲1 CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team 3 36:06
33 32 ▼1 VAN DIJK Ellen Team Sunweb 3 38:14
34 38 ▲4 RATTO Rossella Cylance Pro Cycling 3 39:14
35 35 – BATAGELJ Polona BTC City Ljubljana 3 39:23
36 40 ▲4 PALADIN Soraya Alé Cipollini 3 39:26
37 37 – CONFALONIERI Maria Giulia Valcar PBM 3 40:26
38 39 ▲1 DUVAL Eugénie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 3 40:39
39 34 ▼5 CHRISTIAN Anna Trek – Drops 3 41:09
40 36 ▼4 RITTER Martina Wiggle High5 3 41:20
41 44 ▲3 RAGUSA Katia Bepink 42:17
42 45 ▲3 MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team 43:55
43 41 ▼2 MUCCIOLI Dalia Valcar PBM 44:06
44 46 ▲2 VIECELI Lara Astana Womens Team 44:09
45 47 ▲2 CIPRIANI Carmela Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 44:11
46 51 ▲5 JASINSKA Małgorzata Movistar Team ,,
47 43 ▼4 GUDERZO Tatiana Bepink 44:16
48 48 – ROWE Danielle WaowDeals Pro Cycling 44:33
49 42 ▼7 YONAMINE Eri Wiggle High5 44:35
50 50 – BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team 45:23
51 52 ▲1 GONZÁLEZ Lucía Bizkaia Durango – Euskadi Murias 46:21
52 53 ▲1 MARTINEZ Cristina Bizkaia Durango – Euskadi Murias 48:25
53 55 ▲2 CORDON-RAGOT Audrey Wiggle High5 49:29
54 56 ▲2 PARKINSON Abby-mae Trek – Drops 49:55
55 49 ▼6 LEPISTÖ Lotta Cervélo-Bigla Pro Cycling 50:50
56 62 ▲6 CECCHINI Elena Canyon SRAM Racing ,,
57 64 ▲7 KOREVAAR Jeanne WaowDeals Pro Cycling 51:23
58 58 – MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team 51:47
59 60 ▲1 MARKUS Riejanne WaowDeals Pro Cycling 51:53
60 57 ▼3 GASPARINI Alice Eurotarget – Bianchi – Vitasana 53:06
61 67 ▲6 CEOLONI Anna S.C. Michela Fanini Rox 53:26
62 63 ▲1 RYAN Alexis Canyon SRAM Racing 53:30
63 61 ▼2 ZIGART Urska BTC City Ljubljana 53:35
64 54 ▼10 LIPPERT Liane Team Sunweb 53:56
65 70 ▲5 KOSTER Anouska WaowDeals Pro Cycling 54:59
66 59 ▼7 CHACÓN Lilibeth S.C. Michela Fanini Rox 55:00
67 73 ▲6 PENTON Sara Team Virtu Cycling Women 56:31
68 72 ▲4 KIRÁLY Mónika S.C. Michela Fanini Rox 57:37
69 68 ▼1 FAHLIN Emilia Wiggle High5 58:47
70 65 ▼5 LAIZANE Lija Aromitalia Vaiano 58:49
71 66 ▼5 BIANNIC Aude Movistar Team 58:57
72 75 ▲3 SLIK Rozanne FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1:01:00
73 71 ▼2 KOPPENBURG Clara Cervélo-Bigla Pro Cycling 1:01:23
74 79 ▲5 BUURMAN Eva Trek – Drops 1:02:43
75 69 ▼6 ROSSATO Beatrice Top Girls Fassa Bortolo 1:03:29
76 78 ▲2 PLICHTA Anna Boels – Dolmans Cycling Team 1:05:21
77 76 ▼1 KOSTER Claudia Team Virtu Cycling Women 1:05:34
78 81 ▲3 CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing 1:06:38
79 80 ▲1 POLLICINI Silvia Valcar PBM 1:06:49
80 77 ▼3 BRONZINI Giorgia Cylance Pro Cycling 1:07:56
81 82 ▲1 TOMASI Laura Top Girls Fassa Bortolo 1:09:24
82 85 ▲3 LELEIVYTE Rasa Aromitalia Vaiano 1:09:54
83 74 ▼9 PAVLUKHINA Olena BTC City Ljubljana 1:10:35
84 86 ▲2 GUTIÉRREZ Sheyla Cylance Pro Cycling 1:11:10
85 88 ▲3 COVRIG Ana Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:11:25
86 83 ▼3 BESSONE Marion Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:11:33
87 87 – HOLDEN Elizabeth Trek – Drops 1:12:27
88 93 ▲5 BRAVARD Charlotte FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1:16:28
89 90 ▲1 KNETEMANN Roxane Alé Cipollini 1:16:42
90 95 ▲5 SAIFUTDINOVA Natalya Astana Womens Team 1:17:49
91 84 ▼7 FRANCHI Elena Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:19:23
92 92 – HANSELMANN Nicole Cervélo-Bigla Pro Cycling 1:19:48
93 89 ▼4 DUYCK Ann-sophie Cervélo-Bigla Pro Cycling 1:20:15
94 94 – SANGUINETI Ilaria Valcar PBM 1:21:56
95 101 ▲6 NESTI Nicole Aromitalia Vaiano 1:22:09
96 96 – VALSECCHI Silvia Bepink 1:22:31
97 91 ▼6 ELVIN Gracie Mitchelton-Scott 1:22:50
98 99 ▲1 DOBRYNINA Kseniya Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:23:47
99 104 ▲5 PERINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo 1:24:18
100 105 ▲5 COLBORNE Henrietta Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:24:49
101 97 ▼4 CANVELLI Vania Top Girls Fassa Bortolo 1:25:44
102 98 ▼4 ROY Sarah Mitchelton-Scott 1:26:01
103 103 – FIDANZA Arianna Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:26:17
104 100 ▼4 PAYTON Hannah Trek – Drops 1:27:15
105 102 ▼3 ROOIJAKKERS Pauliena WaowDeals Pro Cycling 1:28:21
106 106 – BULLERI Alessia Aromitalia Vaiano 1:30:50
107 109 ▲2 CASASOLA Sara Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:32:02
108 107 ▼1 GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling Women 1:32:40
109 108 ▼1 SPEROTTO Maria Vittoria Bepink 1:32:52
110 111 ▲1 BEGGIN Sofia Astana Womens Team 1:34:16
111 116 ▲5 HOSKING Chloe Alé Cipollini 1:35:07
112 114 ▲2 RODRÍGUEZ Gloria Movistar Team 1:35:37
113 110 ▼3 D’HOORE Jolien Mitchelton-Scott 1:36:35
114 117 ▲3 PERSICO Silvia Valcar PBM 1:36:48
115 112 ▼3 PISCIALI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 1:37:27
116 120 ▲4 SILVESTRI Debora Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:38:21
117 113 ▼4 MARTURANO Greta S.C. Michela Fanini Rox 1:38:29
118 115 ▼3 DE RANIERI Lisa Aromitalia Vaiano 1:38:59
119 118 ▼1 SCHNEIDER Skylar Boels – Dolmans Cycling Team 1:39:52
120 119 ▼1 TAGLIAFERRO Marta Cylance Pro Cycling 1:39:54
121 122 ▲1 LOPEZ Enara Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:40:31
122 121 ▼1 BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano 1:43:14
123 125 ▲2 STEIGENGA Nicole Bepink 1:44:48
124 123 ▼1 BARNES Alice Canyon SRAM Racing 1:48:21
125 124 ▼1 ALLEN Jessica Mitchelton-Scott 1:49:09
126 127 ▲1 ALONSO Sandra Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:52:31
127 126 ▼1 MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano 1:54:33
128 128 – NORMAN HANSEN Louise Team Virtu Cycling Women 1:55:35
129 129 – PATTARO Francesca Bepink 2:11:27
130 130 – SALTON Basei Marzia Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 2:12:42