Fot. Orica-Scott

Holenderka wygrała królewski etap i ze sporą przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej przed ostatnim dniem rywalizacji.

Przedostatni etap Giro d’Italia Internazionale Femminile miał długość 104.7km i prowadził z Tricesimo na Monte Zoncolan.

Pierwszą ucieczkę stworzyły Silvia Valsecchi (Bepink), Sara Penton (Virtu Cycling) i Olena Pavlukhina (BTC City Ljubljana). Wszystko jednak wskazywało na to, że prawdziwa walka rozegra się na piekielnej wspinaczce pod Monte Zoncolan – peleton złapał czołówkę 10km przed szczytem i rozpoczęła się rywalizacja o klasyfikację generalną.

6km przed metą z przodu była tylko 15-osobowa grupka, w której znalazły się m.in. Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), Ane Sanesteban (Ale Cipollini), Ashleigh Moolman (Cervelo Bigla), Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Megan Guarnier (Boels Dolmans) czy Lucinda Brand (Team Sunweb).

Z kolejnymi kilometrami czołówka malała, aż 3km przed metą z przodu zostały już tylko Van Vleuten i Moolman. Liderka wyścigu niewiele ponad 2km przed szczytem zaatakowała i zostawiła rywalkę jadąc po etapowy sukces i powiększenie przewagi w “generalce”.

Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott) nie dała się złapać do samej mety i zaliczyła piękny triumf. Druga była Moolman, a trzecia Spratt. Na czwartej pozycji finiszowała Eider Merino (Team Movistar). Jedenasta była Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), co przyniosło spadek na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1 VAN VLEUTEN AnnemiekMitchelton-Scott3:17:54
2 MOOLMAN AshleighCervélo-Bigla Pro Cycling0:40
3 SPRATT AmandaMitchelton-Scott2:54
4 MERINO EiderMovistar Team2:59
5 GUARNIER MeganBoels – Dolmans Cycling Team4:00
6 BRAND LucindaTeam Sunweb4:06
7 SANTESTEBAN AneAlé Cipollini4:39
8 LUDWIG Cecilie UttrupCervélo-Bigla Pro Cycling4:52
9 GARCIA Margarita VictoriaMovistar Team5:16
10 AALERUD KatrineTeam Virtu Cycling Women5:28
11 NIEWIADOMA KatarzynaCanyon SRAM Racing5:42
12 MAGNALDI EricaBepink5:43
13 LONGO BORGHINI ElisaWiggle High55:59
14 STULTIENS SabrinaWaowDeals Pro Cycling6:00
15 GILLOW SharaFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope6:36
16 PINTAR UršaBTC City Ljubljana6:52
17 PALADIN AsjaValcar PBM8:08
18 BERTIZZOLO SofiaAstana Womens Team8:19
19 WINDER RuthTeam Sunweb8:20
20 WILES TaylerTrek – Drops,,
21 KIRCHMANN LeahTeam Sunweb8:28
22 LLAMAS LorenaMovistar Team9:14
23 CHRISTMAS DanielleBizkaia Durango – Euskadi Murias9:30
24 ARZUFFI Alice MariaBizkaia Durango – Euskadi Murias9:49
25 VYSOTSKA YevgeniaS.C. Michela Fanini Rox10:04
26 HAMMES KathrinTrek – Drops10:22
27 BUJAK EugeniaBTC City Ljubljana10:37
28 LABOUS JulietteTeam Sunweb10:41
29 QUAGLIOTTO NadiaTop Girls Fassa Bortolo10:57
30 MORENO Blanca LilianaAstana Womens Team11:06
31 POTOKINA AnnaServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling11:27
32 ZIGART UrskaBTC City Ljubljana11:33
33 LAIZANE LijaAromitalia Vaiano12:00
34 CHRISTIAN AnnaTrek – Drops12:04
35 DUVAL EugénieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope12:26
36 PIETERS AmyBoels – Dolmans Cycling Team12:52
37 BLAAK ChantalBoels – Dolmans Cycling Team,,
38 LIPPERT LianeTeam Sunweb12:53
39 JASINSKA MałgorzataMovistar Team12:55
40 CHACÓN LilibethS.C. Michela Fanini Rox13:14
41 MARKUS RiejanneWaowDeals Pro Cycling13:36
42 ROWE DanielleWaowDeals Pro Cycling,,
43 RITTER MartinaWiggle High513:38
44 KIRÁLY MónikaS.C. Michela Fanini Rox13:47
45 YONAMINE EriWiggle High513:50
46 ROOIJAKKERS PaulienaWaowDeals Pro Cycling14:05
47 RAGUSA KatiaBepink14:14
48 DE RANIERI LisaAromitalia Vaiano14:19
49 LOPEZ EnaraBizkaia Durango – Euskadi Murias14:21
50 BATAGELJ PolonaBTC City Ljubljana14:23
51 PARKINSON Abby-maeTrek – Drops14:37
52 VIECELI LaraAstana Womens Team14:42
53 CEOLONI AnnaS.C. Michela Fanini Rox15:03
54 MUCCIOLI DaliaValcar PBM,,
55 CANUEL Karol-AnnBoels – Dolmans Cycling Team15:09
56 CROMWELL TiffanyCanyon SRAM Racing15:24
57 KNETEMANN RoxaneAlé Cipollini15:30
58 BUURMAN EvaTrek – Drops,,
59 HANSELMANN NicoleCervélo-Bigla Pro Cycling15:38
60 RATTO RossellaCylance Pro Cycling,,
61 SAIFUTDINOVA NatalyaAstana Womens Team15:42
62 KOSTER ClaudiaTeam Virtu Cycling Women15:47
63 CORDON-RAGOT AudreyWiggle High516:20
64 VAN DIJK EllenTeam Sunweb,,
65 MARTINEZ CristinaBizkaia Durango – Euskadi Murias16:29
66 BIANNIC AudeMovistar Team16:33
67 CIPRIANI CarmelaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti16:38
68 BULLERI AlessiaAromitalia Vaiano16:39
69 HOLDEN ElizabethTrek – Drops16:43
70 GONZÁLEZ LucíaBizkaia Durango – Euskadi Murias16:44
71 FRANCHI ElenaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti16:47
72 CANVELLI VaniaTop Girls Fassa Bortolo,,
73 MAJERUS ChristineBoels – Dolmans Cycling Team16:51
74 COVRIG AnaEurotarget – Bianchi – Vitasana16:55
75 CECCHINI ElenaCanyon SRAM Racing16:59
76 CONFALONIERI Maria GiuliaValcar PBM17:15
77 PLICHTA AnnaBoels – Dolmans Cycling Team17:16
78 SILVESTRI DeboraEurotarget – Bianchi – Vitasana17:29
79 VALSECCHI SilviaBepink17:32
80 GUDERZO TatianaBepink,,
81 SLIK RozanneFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope17:42
82 KOSTER AnouskaWaowDeals Pro Cycling18:22
83 KOREVAAR JeanneWaowDeals Pro Cycling,,
84 BESSONE MarionServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling,,
85 PERINI ChiaraTop Girls Fassa Bortolo18:31
86 CASASOLA  SaraServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling18:58
87 FIDANZA AriannaEurotarget – Bianchi – Vitasana19:26
88 STEIGENGA NicoleBepink19:31
89 PENTON SaraTeam Virtu Cycling Women19:38
90 TOMASI LauraTop Girls Fassa Bortolo,,
91 KOPPENBURG ClaraCervélo-Bigla Pro Cycling20:08
92 LEPISTÖ LottaCervélo-Bigla Pro Cycling,,
93 RYAN AlexisCanyon SRAM Racing21:02
94 COLBORNE HenriettaBizkaia Durango – Euskadi Murias21:09
95 ROY SarahMitchelton-Scott,,
96 NESTI NicoleAromitalia Vaiano21:20
97 LELEIVYTE RasaAromitalia Vaiano21:27
98 GASPARINI AliceEurotarget – Bianchi – Vitasana21:28
99 GUTIÉRREZ SheylaCylance Pro Cycling21:32
100 FAHLIN EmiliaWiggle High5,,
101 PAYTON HannahTrek – Drops21:40
102 SCHNEIDER SkylarBoels – Dolmans Cycling Team21:43
103 DUYCK Ann-sophieCervélo-Bigla Pro Cycling,,
104 PATTARO FrancescaBepink21:47
105 BRAVARD CharlotteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope22:03
106 PISCIALI FrancescaTop Girls Fassa Bortolo22:34
107 POLLICINI SilviaValcar PBM22:43
108 BRONZINI GiorgiaCylance Pro Cycling23:36
109 RODRÍGUEZ GloriaMovistar Team23:37
110 PALADIN SorayaAlé Cipollini,,
111 ROSSATO BeatriceTop Girls Fassa Bortolo23:40
112 ELVIN GracieMitchelton-Scott23:41
113 BARNES AliceCanyon SRAM Racing24:15
114 MARTURANO GretaS.C. Michela Fanini Rox24:27
115 DOBRYNINA KseniyaServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling25:03
116 PAVLUKHINA OlenaBTC City Ljubljana25:25
117 BALDUCCI MichelaAromitalia Vaiano25:28
118 SANGUINETI IlariaValcar PBM25:52
119 BEGGIN SofiaAstana Womens Team25:53
120 SPEROTTO Maria VittoriaBepink26:02
121 MARCHESINI GiuliaAromitalia Vaiano27:02
122 GUARISCHI BarbaraTeam Virtu Cycling Women27:29
123 NORMAN HANSEN LouiseTeam Virtu Cycling Women27:37
124 TAGLIAFERRO MartaCylance Pro Cycling28:18
125 ALLEN JessicaMitchelton-Scott,,
126 ALONSO SandraBizkaia Durango – Euskadi Murias28:24
127 SALTON Basei MarziaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti28:29
128 HOSKING ChloeAlé Cipollini28:56
129 PERSICO SilviaValcar PBM29:16
130 D’HOORE JolienMitchelton-Scott29:24
DNS BASTIANELLI MartaAlé CipolliniDNS
DNS ERIC JelenaCylance Pro Cycling,,
DNS KITCHEN LaurenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope,,
DNS VOS MarianneWaowDeals Pro Cycling,,
DNS WILD KirstenWiggle High5,,

Klasyfikacja generalna:

1 VAN VLEUTEN AnnemiekMitchelton-Scott22:50:08
2 MOOLMAN AshleighCervélo-Bigla Pro Cycling3:35
3 SPRATT AmandaMitchelton-Scott5:53
4 BRAND LucindaTeam Sunweb7:05
5 GUARNIER MeganBoels – Dolmans Cycling Team8:43
6 LUDWIG Cecilie UttrupCervélo-Bigla Pro Cycling10:01
7 NIEWIADOMA KatarzynaCanyon SRAM Racing10:13
8 MERINO EiderMovistar Team11:12
9 LONGO BORGHINI ElisaWiggle High512:14
10 SANTESTEBAN AneAlé Cipollini12:35
11 STULTIENS SabrinaWaowDeals Pro Cycling12:46
12 GARCIA Margarita VictoriaMovistar Team13:28
13 WINDER RuthTeam Sunweb14:22
14 MAGNALDI EricaBepink14:35
15 GILLOW SharaFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope15:44
16 KIRCHMANN LeahTeam Sunweb16:11
17 WILES TaylerTrek – Drops17:01
18 AALERUD KatrineTeam Virtu Cycling Women18:18
19 PALADIN AsjaValcar PBM19:39
20 VYSOTSKA YevgeniaS.C. Michela Fanini Rox19:52
21 BERTIZZOLO SofiaAstana Womens Team20:23
22 HAMMES KathrinTrek – Drops21:03
23 PINTAR UršaBTC City Ljubljana21:29
24 LLAMAS LorenaMovistar Team21:54
25 BUJAK EugeniaBTC City Ljubljana22:40
26 ARZUFFI Alice MariaBizkaia Durango – Euskadi Murias23:19
27 QUAGLIOTTO NadiaTop Girls Fassa Bortolo23:37
28 CHRISTMAS DanielleBizkaia Durango – Euskadi Murias24:03
29 POTOKINA AnnaServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling26:53
30 PIETERS AmyBoels – Dolmans Cycling Team28:01
31 LABOUS JulietteTeam Sunweb29:15
32 VAN DIJK EllenTeam Sunweb32:25
33 CANUEL Karol-AnnBoels – Dolmans Cycling Team32:48
34 CHRISTIAN AnnaTrek – Drops33:19
35 BATAGELJ PolonaBTC City Ljubljana34:45
36 RITTER MartinaWiggle High535:01
37 CONFALONIERI Maria GiuliaValcar PBM35:48
38 RATTO RossellaCylance Pro Cycling35:56
39 DUVAL EugénieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope36:01
40 PALADIN SorayaAlé Cipollini36:08
41 MUCCIOLI DaliaValcar PBM36:10
42 YONAMINE EriWiggle High538:46
43 GUDERZO TatianaBepink,,
44 RAGUSA KatiaBepink39:02
45 MAJERUS ChristineBoels – Dolmans Cycling Team39:17
46 VIECELI LaraAstana Womens Team39:31
47 CIPRIANI CarmelaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti39:33
48 ROWE DanielleWaowDeals Pro Cycling39:55
49 LEPISTÖ LottaCervélo-Bigla Pro Cycling40:24
50 BLAAK ChantalBoels – Dolmans Cycling Team40:45
51 JASINSKA MałgorzataMovistar Team40:57
52 GONZÁLEZ LucíaBizkaia Durango – Euskadi Murias41:12
53 MARTINEZ CristinaBizkaia Durango – Euskadi Murias43:14
54 LIPPERT LianeTeam Sunweb43:30
55 CORDON-RAGOT AudreyWiggle High543:40
56 PARKINSON Abby-maeTrek – Drops45:00
57 GASPARINI AliceEurotarget – Bianchi – Vitasana45:35
58 MORENO Blanca LilianaAstana Womens Team46:17
59 CHACÓN LilibethS.C. Michela Fanini Rox47:10
60 MARKUS RiejanneWaowDeals Pro Cycling47:15
61 ZIGART UrskaBTC City Ljubljana47:16
62 CECCHINI ElenaCanyon SRAM Racing47:32
63 RYAN AlexisCanyon SRAM Racing47:41
64 KOREVAAR JeanneWaowDeals Pro Cycling48:05
65 LAIZANE LijaAromitalia Vaiano48:29
66 BIANNIC AudeMovistar Team48:31
67 CEOLONI AnnaS.C. Michela Fanini Rox48:43
68 FAHLIN EmiliaWiggle High550:00
69 ROSSATO BeatriceTop Girls Fassa Bortolo50:02
70 KOSTER AnouskaWaowDeals Pro Cycling50:21
71 KOPPENBURG ClaraCervélo-Bigla Pro Cycling50:57
72 KIRÁLY MónikaS.C. Michela Fanini Rox51:18
73 PENTON SaraTeam Virtu Cycling Women51:22
74 PAVLUKHINA OlenaBTC City Ljubljana55:36
75 SLIK RozanneFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope56:22
76 KOSTER ClaudiaTeam Virtu Cycling Women56:41
77 BRONZINI GiorgiaCylance Pro Cycling57:30
78 PLICHTA AnnaBoels – Dolmans Cycling Team57:52
79 BUURMAN EvaTrek – Drops59:09
80 POLLICINI SilviaValcar PBM1:00:30
81 CROMWELL TiffanyCanyon SRAM Racing1:00:49
82 TOMASI LauraTop Girls Fassa Bortolo1:01:28
83 BESSONE MarionServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling1:05:44
84 FRANCHI ElenaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti1:05:56
85 LELEIVYTE RasaAromitalia Vaiano1:06:19
86 GUTIÉRREZ SheylaCylance Pro Cycling1:06:32
87 HOLDEN ElizabethTrek – Drops1:06:38
88 COVRIG AnaEurotarget – Bianchi – Vitasana1:06:47
89 DUYCK Ann-sophieCervélo-Bigla Pro Cycling1:06:48
90 KNETEMANN RoxaneAlé Cipollini1:08:36
91 ELVIN GracieMitchelton-Scott1:09:23
92 HANSELMANN NicoleCervélo-Bigla Pro Cycling1:09:26
93 BRAVARD CharlotteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope1:10:39
94 SANGUINETI IlariaValcar PBM1:11:30
95 SAIFUTDINOVA NatalyaAstana Womens Team,,
96 VALSECCHI SilviaBepink1:11:40
97 CANVELLI VaniaTop Girls Fassa Bortolo1:12:17
98 ROY SarahMitchelton-Scott1:12:34
99 DOBRYNINA KseniyaServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling1:12:45
100 PAYTON HannahTrek – Drops1:13:48
101 NESTI NicoleAromitalia Vaiano1:14:13
102 ROOIJAKKERS PaulienaWaowDeals Pro Cycling1:14:54
103 FIDANZA AriannaEurotarget – Bianchi – Vitasana1:18:21
104 PERINI ChiaraTop Girls Fassa Bortolo1:18:29
105 COLBORNE HenriettaBizkaia Durango – Euskadi Murias1:18:30
106 BULLERI AlessiaAromitalia Vaiano1:20:30
107 GUARISCHI BarbaraTeam Virtu Cycling Women1:22:18
108 SPEROTTO Maria VittoriaBepink1:22:26
109 CASASOLA  SaraServetto – Stradalli Cycle – Alurecycling1:22:50
110 D’HOORE JolienMitchelton-Scott1:23:08
111 BEGGIN SofiaAstana Womens Team1:23:50
112 PISCIALI FrancescaTop Girls Fassa Bortolo1:24:00
113 MARTURANO GretaS.C. Michela Fanini Rox1:25:02
114 RODRÍGUEZ GloriaMovistar Team1:25:11
115 DE RANIERI LisaAromitalia Vaiano1:25:32
116 HOSKING ChloeAlé Cipollini1:26:20
117 PERSICO SilviaValcar PBM1:26:26
118 SCHNEIDER SkylarBoels – Dolmans Cycling Team1:27:06
119 TAGLIAFERRO MartaCylance Pro Cycling1:29:34
120 SILVESTRI DeboraEurotarget – Bianchi – Vitasana1:30:25
121 BALDUCCI MichelaAromitalia Vaiano1:32:52
122 LOPEZ EnaraBizkaia Durango – Euskadi Murias1:33:02
123 BARNES AliceCanyon SRAM Racing1:34:54
124 ALLEN JessicaMitchelton-Scott1:35:42
125 STEIGENGA NicoleBepink1:35:45
126 MARCHESINI GiuliaAromitalia Vaiano1:41:06
127 ALONSO SandraBizkaia Durango – Euskadi Murias1:42:01
128 NORMAN HANSEN LouiseTeam Virtu Cycling Women1:45:09
129 PATTARO FrancescaBepink1:58:00
130 SALTON Basei MarziaConceria Zabri-Fanini-Guerciotti2:02:20