Fot. Orica-Scott

Holenderka wygrała królewski etap i ze sporą przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej przed ostatnim dniem rywalizacji.

Przedostatni etap Giro d’Italia Internazionale Femminile miał długość 104.7km i prowadził z Tricesimo na Monte Zoncolan.

Pierwszą ucieczkę stworzyły Silvia Valsecchi (Bepink), Sara Penton (Virtu Cycling) i Olena Pavlukhina (BTC City Ljubljana). Wszystko jednak wskazywało na to, że prawdziwa walka rozegra się na piekielnej wspinaczce pod Monte Zoncolan – peleton złapał czołówkę 10km przed szczytem i rozpoczęła się rywalizacja o klasyfikację generalną.

6km przed metą z przodu była tylko 15-osobowa grupka, w której znalazły się m.in. Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), Ane Sanesteban (Ale Cipollini), Ashleigh Moolman (Cervelo Bigla), Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), Megan Guarnier (Boels Dolmans) czy Lucinda Brand (Team Sunweb).

Z kolejnymi kilometrami czołówka malała, aż 3km przed metą z przodu zostały już tylko Van Vleuten i Moolman. Liderka wyścigu niewiele ponad 2km przed szczytem zaatakowała i zostawiła rywalkę jadąc po etapowy sukces i powiększenie przewagi w “generalce”.

Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott) nie dała się złapać do samej mety i zaliczyła piękny triumf. Druga była Moolman, a trzecia Spratt. Na czwartej pozycji finiszowała Eider Merino (Team Movistar). Jedenasta była Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), co przyniosło spadek na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1  VAN VLEUTEN Annemiek Mitchelton-Scott 3:17:54
2  MOOLMAN Ashleigh Cervélo-Bigla Pro Cycling 0:40
3  SPRATT Amanda Mitchelton-Scott 2:54
4  MERINO Eider Movistar Team 2:59
5  GUARNIER Megan Boels – Dolmans Cycling Team 4:00
6  BRAND Lucinda Team Sunweb 4:06
7  SANTESTEBAN Ane Alé Cipollini 4:39
8  LUDWIG Cecilie Uttrup Cervélo-Bigla Pro Cycling 4:52
9  GARCIA Margarita Victoria Movistar Team 5:16
10  AALERUD Katrine Team Virtu Cycling Women 5:28
11  NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 5:42
12  MAGNALDI Erica Bepink 5:43
13  LONGO BORGHINI Elisa Wiggle High5 5:59
14  STULTIENS Sabrina WaowDeals Pro Cycling 6:00
15  GILLOW Shara FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 6:36
16  PINTAR Urša BTC City Ljubljana 6:52
17  PALADIN Asja Valcar PBM 8:08
18  BERTIZZOLO Sofia Astana Womens Team 8:19
19  WINDER Ruth Team Sunweb 8:20
20  WILES Tayler Trek – Drops ,,
21  KIRCHMANN Leah Team Sunweb 8:28
22  LLAMAS Lorena Movistar Team 9:14
23  CHRISTMAS Danielle Bizkaia Durango – Euskadi Murias 9:30
24  ARZUFFI Alice Maria Bizkaia Durango – Euskadi Murias 9:49
25  VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 10:04
26  HAMMES Kathrin Trek – Drops 10:22
27  BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 10:37
28  LABOUS Juliette Team Sunweb 10:41
29  QUAGLIOTTO Nadia Top Girls Fassa Bortolo 10:57
30  MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team 11:06
31  POTOKINA Anna Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 11:27
32  ZIGART Urska BTC City Ljubljana 11:33
33  LAIZANE Lija Aromitalia Vaiano 12:00
34  CHRISTIAN Anna Trek – Drops 12:04
35  DUVAL Eugénie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 12:26
36  PIETERS Amy Boels – Dolmans Cycling Team 12:52
37  BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team ,,
38  LIPPERT Liane Team Sunweb 12:53
39  JASINSKA Małgorzata Movistar Team 12:55
40  CHACÓN Lilibeth S.C. Michela Fanini Rox 13:14
41  MARKUS Riejanne WaowDeals Pro Cycling 13:36
42  ROWE Danielle WaowDeals Pro Cycling ,,
43  RITTER Martina Wiggle High5 13:38
44  KIRÁLY Mónika S.C. Michela Fanini Rox 13:47
45  YONAMINE Eri Wiggle High5 13:50
46  ROOIJAKKERS Pauliena WaowDeals Pro Cycling 14:05
47  RAGUSA Katia Bepink 14:14
48  DE RANIERI Lisa Aromitalia Vaiano 14:19
49  LOPEZ Enara Bizkaia Durango – Euskadi Murias 14:21
50  BATAGELJ Polona BTC City Ljubljana 14:23
51  PARKINSON Abby-mae Trek – Drops 14:37
52  VIECELI Lara Astana Womens Team 14:42
53  CEOLONI Anna S.C. Michela Fanini Rox 15:03
54  MUCCIOLI Dalia Valcar PBM ,,
55  CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team 15:09
56  CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing 15:24
57  KNETEMANN Roxane Alé Cipollini 15:30
58  BUURMAN Eva Trek – Drops ,,
59  HANSELMANN Nicole Cervélo-Bigla Pro Cycling 15:38
60  RATTO Rossella Cylance Pro Cycling ,,
61  SAIFUTDINOVA Natalya Astana Womens Team 15:42
62  KOSTER Claudia Team Virtu Cycling Women 15:47
63  CORDON-RAGOT Audrey Wiggle High5 16:20
64  VAN DIJK Ellen Team Sunweb ,,
65  MARTINEZ Cristina Bizkaia Durango – Euskadi Murias 16:29
66  BIANNIC Aude Movistar Team 16:33
67  CIPRIANI Carmela Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 16:38
68  BULLERI Alessia Aromitalia Vaiano 16:39
69  HOLDEN Elizabeth Trek – Drops 16:43
70  GONZÁLEZ Lucía Bizkaia Durango – Euskadi Murias 16:44
71  FRANCHI Elena Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 16:47
72  CANVELLI Vania Top Girls Fassa Bortolo ,,
73  MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team 16:51
74  COVRIG Ana Eurotarget – Bianchi – Vitasana 16:55
75  CECCHINI Elena Canyon SRAM Racing 16:59
76  CONFALONIERI Maria Giulia Valcar PBM 17:15
77  PLICHTA Anna Boels – Dolmans Cycling Team 17:16
78  SILVESTRI Debora Eurotarget – Bianchi – Vitasana 17:29
79  VALSECCHI Silvia Bepink 17:32
80  GUDERZO Tatiana Bepink ,,
81  SLIK Rozanne FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 17:42
82  KOSTER Anouska WaowDeals Pro Cycling 18:22
83  KOREVAAR Jeanne WaowDeals Pro Cycling ,,
84  BESSONE Marion Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling ,,
85  PERINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo 18:31
86  CASASOLA  Sara Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 18:58
87  FIDANZA Arianna Eurotarget – Bianchi – Vitasana 19:26
88  STEIGENGA Nicole Bepink 19:31
89  PENTON Sara Team Virtu Cycling Women 19:38
90  TOMASI Laura Top Girls Fassa Bortolo ,,
91  KOPPENBURG Clara Cervélo-Bigla Pro Cycling 20:08
92  LEPISTÖ Lotta Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
93  RYAN Alexis Canyon SRAM Racing 21:02
94  COLBORNE Henrietta Bizkaia Durango – Euskadi Murias 21:09
95  ROY Sarah Mitchelton-Scott ,,
96  NESTI Nicole Aromitalia Vaiano 21:20
97  LELEIVYTE Rasa Aromitalia Vaiano 21:27
98  GASPARINI Alice Eurotarget – Bianchi – Vitasana 21:28
99  GUTIÉRREZ Sheyla Cylance Pro Cycling 21:32
100  FAHLIN Emilia Wiggle High5 ,,
101  PAYTON Hannah Trek – Drops 21:40
102  SCHNEIDER Skylar Boels – Dolmans Cycling Team 21:43
103  DUYCK Ann-sophie Cervélo-Bigla Pro Cycling ,,
104  PATTARO Francesca Bepink 21:47
105  BRAVARD Charlotte FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 22:03
106  PISCIALI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 22:34
107  POLLICINI Silvia Valcar PBM 22:43
108  BRONZINI Giorgia Cylance Pro Cycling 23:36
109  RODRÍGUEZ Gloria Movistar Team 23:37
110  PALADIN Soraya Alé Cipollini ,,
111  ROSSATO Beatrice Top Girls Fassa Bortolo 23:40
112  ELVIN Gracie Mitchelton-Scott 23:41
113  BARNES Alice Canyon SRAM Racing 24:15
114  MARTURANO Greta S.C. Michela Fanini Rox 24:27
115  DOBRYNINA Kseniya Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 25:03
116  PAVLUKHINA Olena BTC City Ljubljana 25:25
117  BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano 25:28
118  SANGUINETI Ilaria Valcar PBM 25:52
119  BEGGIN Sofia Astana Womens Team 25:53
120  SPEROTTO Maria Vittoria Bepink 26:02
121  MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano 27:02
122  GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling Women 27:29
123  NORMAN HANSEN Louise Team Virtu Cycling Women 27:37
124  TAGLIAFERRO Marta Cylance Pro Cycling 28:18
125  ALLEN Jessica Mitchelton-Scott ,,
126  ALONSO Sandra Bizkaia Durango – Euskadi Murias 28:24
127  SALTON Basei Marzia Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 28:29
128  HOSKING Chloe Alé Cipollini 28:56
129  PERSICO Silvia Valcar PBM 29:16
130  D’HOORE Jolien Mitchelton-Scott 29:24
DNS  BASTIANELLI Marta Alé Cipollini DNS
DNS  ERIC Jelena Cylance Pro Cycling ,,
DNS  KITCHEN Lauren FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,,
DNS  VOS Marianne WaowDeals Pro Cycling ,,
DNS  WILD Kirsten Wiggle High5 ,,

Klasyfikacja generalna:

1  VAN VLEUTEN Annemiek Mitchelton-Scott 22:50:08
2  MOOLMAN Ashleigh Cervélo-Bigla Pro Cycling 3:35
3  SPRATT Amanda Mitchelton-Scott 5:53
4  BRAND Lucinda Team Sunweb 7:05
5  GUARNIER Megan Boels – Dolmans Cycling Team 8:43
6  LUDWIG Cecilie Uttrup Cervélo-Bigla Pro Cycling 10:01
7  NIEWIADOMA Katarzyna Canyon SRAM Racing 10:13
8  MERINO Eider Movistar Team 11:12
9  LONGO BORGHINI Elisa Wiggle High5 12:14
10  SANTESTEBAN Ane Alé Cipollini 12:35
11  STULTIENS Sabrina WaowDeals Pro Cycling 12:46
12  GARCIA Margarita Victoria Movistar Team 13:28
13  WINDER Ruth Team Sunweb 14:22
14  MAGNALDI Erica Bepink 14:35
15  GILLOW Shara FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 15:44
16  KIRCHMANN Leah Team Sunweb 16:11
17  WILES Tayler Trek – Drops 17:01
18  AALERUD Katrine Team Virtu Cycling Women 18:18
19  PALADIN Asja Valcar PBM 19:39
20  VYSOTSKA Yevgenia S.C. Michela Fanini Rox 19:52
21  BERTIZZOLO Sofia Astana Womens Team 20:23
22  HAMMES Kathrin Trek – Drops 21:03
23  PINTAR Urša BTC City Ljubljana 21:29
24  LLAMAS Lorena Movistar Team 21:54
25  BUJAK Eugenia BTC City Ljubljana 22:40
26  ARZUFFI Alice Maria Bizkaia Durango – Euskadi Murias 23:19
27  QUAGLIOTTO Nadia Top Girls Fassa Bortolo 23:37
28  CHRISTMAS Danielle Bizkaia Durango – Euskadi Murias 24:03
29  POTOKINA Anna Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 26:53
30  PIETERS Amy Boels – Dolmans Cycling Team 28:01
31  LABOUS Juliette Team Sunweb 29:15
32  VAN DIJK Ellen Team Sunweb 32:25
33  CANUEL Karol-Ann Boels – Dolmans Cycling Team 32:48
34  CHRISTIAN Anna Trek – Drops 33:19
35  BATAGELJ Polona BTC City Ljubljana 34:45
36  RITTER Martina Wiggle High5 35:01
37  CONFALONIERI Maria Giulia Valcar PBM 35:48
38  RATTO Rossella Cylance Pro Cycling 35:56
39  DUVAL Eugénie FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 36:01
40  PALADIN Soraya Alé Cipollini 36:08
41  MUCCIOLI Dalia Valcar PBM 36:10
42  YONAMINE Eri Wiggle High5 38:46
43  GUDERZO Tatiana Bepink ,,
44  RAGUSA Katia Bepink 39:02
45  MAJERUS Christine Boels – Dolmans Cycling Team 39:17
46  VIECELI Lara Astana Womens Team 39:31
47  CIPRIANI Carmela Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 39:33
48  ROWE Danielle WaowDeals Pro Cycling 39:55
49  LEPISTÖ Lotta Cervélo-Bigla Pro Cycling 40:24
50  BLAAK Chantal Boels – Dolmans Cycling Team 40:45
51  JASINSKA Małgorzata Movistar Team 40:57
52  GONZÁLEZ Lucía Bizkaia Durango – Euskadi Murias 41:12
53  MARTINEZ Cristina Bizkaia Durango – Euskadi Murias 43:14
54  LIPPERT Liane Team Sunweb 43:30
55  CORDON-RAGOT Audrey Wiggle High5 43:40
56  PARKINSON Abby-mae Trek – Drops 45:00
57  GASPARINI Alice Eurotarget – Bianchi – Vitasana 45:35
58  MORENO Blanca Liliana Astana Womens Team 46:17
59  CHACÓN Lilibeth S.C. Michela Fanini Rox 47:10
60  MARKUS Riejanne WaowDeals Pro Cycling 47:15
61  ZIGART Urska BTC City Ljubljana 47:16
62  CECCHINI Elena Canyon SRAM Racing 47:32
63  RYAN Alexis Canyon SRAM Racing 47:41
64  KOREVAAR Jeanne WaowDeals Pro Cycling 48:05
65  LAIZANE Lija Aromitalia Vaiano 48:29
66  BIANNIC Aude Movistar Team 48:31
67  CEOLONI Anna S.C. Michela Fanini Rox 48:43
68  FAHLIN Emilia Wiggle High5 50:00
69  ROSSATO Beatrice Top Girls Fassa Bortolo 50:02
70  KOSTER Anouska WaowDeals Pro Cycling 50:21
71  KOPPENBURG Clara Cervélo-Bigla Pro Cycling 50:57
72  KIRÁLY Mónika S.C. Michela Fanini Rox 51:18
73  PENTON Sara Team Virtu Cycling Women 51:22
74  PAVLUKHINA Olena BTC City Ljubljana 55:36
75  SLIK Rozanne FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 56:22
76  KOSTER Claudia Team Virtu Cycling Women 56:41
77  BRONZINI Giorgia Cylance Pro Cycling 57:30
78  PLICHTA Anna Boels – Dolmans Cycling Team 57:52
79  BUURMAN Eva Trek – Drops 59:09
80  POLLICINI Silvia Valcar PBM 1:00:30
81  CROMWELL Tiffany Canyon SRAM Racing 1:00:49
82  TOMASI Laura Top Girls Fassa Bortolo 1:01:28
83  BESSONE Marion Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:05:44
84  FRANCHI Elena Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 1:05:56
85  LELEIVYTE Rasa Aromitalia Vaiano 1:06:19
86  GUTIÉRREZ Sheyla Cylance Pro Cycling 1:06:32
87  HOLDEN Elizabeth Trek – Drops 1:06:38
88  COVRIG Ana Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:06:47
89  DUYCK Ann-sophie Cervélo-Bigla Pro Cycling 1:06:48
90  KNETEMANN Roxane Alé Cipollini 1:08:36
91  ELVIN Gracie Mitchelton-Scott 1:09:23
92  HANSELMANN Nicole Cervélo-Bigla Pro Cycling 1:09:26
93  BRAVARD Charlotte FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1:10:39
94  SANGUINETI Ilaria Valcar PBM 1:11:30
95  SAIFUTDINOVA Natalya Astana Womens Team ,,
96  VALSECCHI Silvia Bepink 1:11:40
97  CANVELLI Vania Top Girls Fassa Bortolo 1:12:17
98  ROY Sarah Mitchelton-Scott 1:12:34
99  DOBRYNINA Kseniya Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:12:45
100  PAYTON Hannah Trek – Drops 1:13:48
101  NESTI Nicole Aromitalia Vaiano 1:14:13
102  ROOIJAKKERS Pauliena WaowDeals Pro Cycling 1:14:54
103  FIDANZA Arianna Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:18:21
104  PERINI Chiara Top Girls Fassa Bortolo 1:18:29
105  COLBORNE Henrietta Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:18:30
106  BULLERI Alessia Aromitalia Vaiano 1:20:30
107  GUARISCHI Barbara Team Virtu Cycling Women 1:22:18
108  SPEROTTO Maria Vittoria Bepink 1:22:26
109  CASASOLA  Sara Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 1:22:50
110  D’HOORE Jolien Mitchelton-Scott 1:23:08
111  BEGGIN Sofia Astana Womens Team 1:23:50
112  PISCIALI Francesca Top Girls Fassa Bortolo 1:24:00
113  MARTURANO Greta S.C. Michela Fanini Rox 1:25:02
114  RODRÍGUEZ Gloria Movistar Team 1:25:11
115  DE RANIERI Lisa Aromitalia Vaiano 1:25:32
116  HOSKING Chloe Alé Cipollini 1:26:20
117  PERSICO Silvia Valcar PBM 1:26:26
118  SCHNEIDER Skylar Boels – Dolmans Cycling Team 1:27:06
119  TAGLIAFERRO Marta Cylance Pro Cycling 1:29:34
120  SILVESTRI Debora Eurotarget – Bianchi – Vitasana 1:30:25
121  BALDUCCI Michela Aromitalia Vaiano 1:32:52
122  LOPEZ Enara Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:33:02
123  BARNES Alice Canyon SRAM Racing 1:34:54
124  ALLEN Jessica Mitchelton-Scott 1:35:42
125  STEIGENGA Nicole Bepink 1:35:45
126  MARCHESINI Giulia Aromitalia Vaiano 1:41:06
127  ALONSO Sandra Bizkaia Durango – Euskadi Murias 1:42:01
128  NORMAN HANSEN Louise Team Virtu Cycling Women 1:45:09
129  PATTARO Francesca Bepink 1:58:00
130  SALTON Basei Marzia Conceria Zabri-Fanini-Guerciotti 2:02:20