fot. ASO

Zwycięstwem ekipy BMC zakończył się etap jazdy drużynowej na czas w Cholet. Nowym liderem został Greg van Avermaet (BMC).

Trzeci etap Wielkiej Pętli był jednym z najważniejszych w pierwszym tygodniu rywalizacji. Mowa oczywiście o drużynowej jeździe na czas, liczącej 35,5 kilometra.

Co ważne, już na samym początku rywalizacji, na trasę ruszyło kilka mocnych ekip. Zabawę zaczęła ekipa Mitchelton – Scott, po której na rampie startowej stanęli kolarze Sky i Movistar, co pozwoliło na aktywne oglądanie pojedynku kilku faworytów do wysokich pozycji w generalce.

Już na pierwszym pomiarze czasu stało się jasne, że różnice wcale nie muszą być duże. Pierwsze trzy zespoły zmieściły się bowiem w trzech sekundach, na mecie było już jednak nieco inaczej. Tam świetny rezultat 38:50 wykręcił Team Sky, który o 5 sekund pokonał Mitchelton – Scott i aż o 50 sekund ekipę Movistar. Chwilę później jednak wpadli na metę kolarze BMC, którzy wyszli na prowadzenie z czasem 38:46.

Środkowa część rywalizacji była przede wszystkim nieudana dla ekipy AG2R La Mondiale. Romain Bardet i jego koledzy, zgodnie z przewidywaniami, straciła do liderów minutę i 15 sekund, co dla lidera zespołu z pewnością jest bardzo złą wiadomością.

Dla największych faworytów wyścigu, równie ważna była druga część etapu, którą rozpoczęli kolarze Sunweb. Tom Dumoulin i jego koledzy, jak na mistrzów świata w drużynówce przystało, pojechali naprawdę mocno, lecz do najlepszych nieco zabrakło. Skończyło się na 11 sekundach straty do BMC.

Dość nieoczekiwanie, duże straty ponieśli zawodnicy Bahrain – Merida. Vincenzo Nibali i spółka przede wszystkim stracili w drugiej części etapu, na metę przyjeżdżając z rezultatem gorszym o minutę i sześć sekund od Richiego Porte i jego kompanów. Taka sytuacja z pewnością nie była przyjemna dla “Rekina z Mesyny”, który dołączył do grupy pościgowej tworzonej przez Romaina Bardet.

Gdy ekipa Bahrain – Meirda przekroczyła linię mety, stało się jasne, że namieszać mogą jeszcze kolarze Quick – Step Floors oraz BORA – hansgrohe. Od początku oba zespoły traciły jednak kilka bądź kilkanaście sekund. na drugim pomiarze czasu obroniła się za to jedynie ekipa Patricka Lefevere. “Polska” BORA traciła już bowiem ponad 30 sekund.

Ostatecznie “Wataha” straciła na mecie jedynie 6 sekund do triumfatorów, ocierając się wręcz o ponowne przejęcie prowadzenia w wyścigu. To trafiło jednak do Grega van Avermaeta, który może z powodzeniem dowieźć koszul do pierwszego górskiego etapu, który odbędzie się w przyszły wtorek.

Zespół BORA – hansgrohe stracił ostatecznie 50 sekund do zwycięzców.

Wyniki:
1 BMC RACING TEAM en 38’46”
2 TEAM SKY en 38’50” à 00’04”
3 QUICK – STEP FLOORS en 38’53” à 00’07”
4 MITCHELTON – SCOTT en 38’55” à 00’09”
5 TEAM SUNWEB en 38’58” à 00’11”
6 TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE en 39’21” à 00’35”
7 BORA – HANSGROHE en 39’36” à 00’50”
8 ASTANA PRO TEAM en 39’38” à 00’51”
9 TEAM KATUSHA ALPECIN en 39’39” à 00’52”
10 MOVISTAR TEAM en 39’40” à 00’53”
11 BAHRAIN – MERIDA en 39’52” à 01’06”
12 TEAM LOTTO NL – JUMBO en 40’02” à 01’15”
13 AG2R LA MONDIALE en 40’01” à 01’15”
14 TREK – SEGAFREDO en 40’02” à 01’16”
15 UAE TEAM EMIRATES en 40’25” à 01’38”
16 GROUPAMA – FDJ en 40’28” à 01’42”
17 TEAM FORTUNEO – SAMSIC en 40’33” à 01’46”
18 DIRECT ENERGIE en 40’38” à 01’51”
19 LOTTO SOUDAL en 40’38” à 01’51”
20 TEAM DIMENSION DATA en 40’39” à 01’52”
21 WANTY – GROUPE GOBERT en 41’10” à 02’24”
22 COFIDIS SOLUTIONS CREDITS en 42’09” à 03’23”

Klasyfikacja generalna:
1 GREG VAN AVERMAET BMC RACING TEAM les 419 km en 9H08’55”
2 TEJAY VAN GARDEREN BMC RACING TEAM
3 GERAINT THOMAS TEAM SKY 00’03”
4 PHILIPPE GILBERT QUICK – STEP FLOORS 00’05”
5 BOB JUNGELS QUICK – STEP FLOORS 00’07”
6 JULIAN ALAPHILIPPE QUICK – STEP FLOORS 00’07”
7 TOM DUMOULIN TEAM SUNWEB 00’11”
8 SØREN KRAGH ANDERSEN TEAM SUNWEB 00’11”
9 MICHAEL MATTHEWS TEAM SUNWEB 00’11”
10 RIGOBERTO URAN TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00’35”
11 RAFAL MAJKA BORA – HANSGROHE 00’50”
12 DANIEL OSS BORA – HANSGROHE 00’50”
13 JAKOB FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 00’51”
14 RICHIE PORTE BMC RACING TEAM 00’51”
15 ILNUR ZAKARIN TEAM KATUSHA ALPECIN 00’52”
16 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR TEAM 00’53”
17 MIKEL LANDA MEANA MOVISTAR TEAM 00’53”
18 CHRIS FROOME TEAM SKY 00’55”
19 TAYLOR PHINNEY TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00’56”
20 ADAM YATES MITCHELTON – SCOTT 01’00”
21 DARYL IMPEY MITCHELTON – SCOTT 01’00”
22 VINCENZO NIBALI BAHRAIN – MERIDA 01’06”
23 GORKA IZAGUIRRE INSAUSTI BAHRAIN – MERIDA 01’06”
24 MICHAEL VALGREN ANDERSEN ASTANA PRO TEAM 01’06”
25 ROMAIN BARDET AG2R LA MONDIALE 01’15”
26 STEVEN KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO 01’15”
27 PRIMOŽ ROGLIC TEAM LOTTO NL – JUMBO 01’15”
28 JOHN DEGENKOLB TREK – SEGAFREDO 01’16”
29 JASPER STUYVEN TREK – SEGAFREDO 01’16”
30 BAUKE MOLLEMA TREK – SEGAFREDO 01’16”
31 EGAN ARLEY BERNAL GOMEZ TEAM SKY 01’19”
32 PIERRE ROLLAND TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 01’26”
33 MIKEL NIEVE ITURRALDE MITCHELTON – SCOTT 01’26”
34 OLIVER NAESEN AG2R LA MONDIALE 01’31”
35 MACIEJ BODNAR BORA – HANSGROHE 01’32”
36 MAGNUS CORT NIELSEN ASTANA PRO TEAM 01’33”
37 SIMON GESCHKE TEAM SUNWEB 01’33”
38 ALEXANDER KRISTOFF UAE TEAM EMIRATES 01’38”
39 DANIEL MARTIN UAE TEAM EMIRATES 01’38”
40 CHAD HAGA TEAM SUNWEB 01’41”
41 RUDY MOLARD GROUPAMA – FDJ 01’42”
42 TANEL KANGERT ASTANA PRO TEAM 01’42”
43 RAMON SINKELDAM GROUPAMA – FDJ 01’42”
44 WARREN BARGUIL TEAM FORTUNEO – SAMSIC 01’46”
45 LAURENT PICHON TEAM FORTUNEO – SAMSIC 01’46”
46 YVES LAMPAERT QUICK – STEP FLOORS 01’46”
47 SYLVAIN CHAVANEL DIRECT ENERGIE 01’48”
48 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 01’49”
49 LILIAN CALMEJANE DIRECT ENERGIE 01’51”
50 THOMAS BOUDAT DIRECT ENERGIE 01’51”
51 MARK CAVENDISH TEAM DIMENSION DATA 01’52”
52 EDVALD BOASSON HAGEN TEAM DIMENSION DATA 01’52”
53 TIESJ BENOOT LOTTO SOUDAL 01’52”
54 REINARDT JANSE VAN RENSBURG TEAM DIMENSION DATA 01’52”
55 DOMENICO POZZOVIVO BAHRAIN – MERIDA 01’57”
56 JON IZAGUIRRE INSAUSTI BAHRAIN – MERIDA 01’57”
57 ROMAIN HARDY TEAM FORTUNEO – SAMSIC 02’03”
58 ANTWAN TOLHOEK TEAM LOTTO NL – JUMBO 02’06”
59 NAIRO QUINTANA MOVISTAR TEAM 02’08”
60 KOEN DE KORT TREK – SEGAFREDO 02’14”
61 MATHIAS FRANK AG2R LA MONDIALE 02’19”
62 MARCO MARCATO UAE TEAM EMIRATES 02’20”
63 GREGOR MÜHLBERGER BORA – HANSGROHE 02’20”
64 TIMOTHY DUPONT WANTY – GROUPE GOBERT 02’24”
65 DION SMITH WANTY – GROUPE GOBERT 02’24”
66 MICHAL KWIATKOWSKI TEAM SKY 02’28”
67 KRISTIJAN ÐURASEK UAE TEAM EMIRATES 02’29”
68 JHON DARWIN ATAPUMA HURTADO UAE TEAM EMIRATES 02’29”
69 EDWARD THEUNS TEAM SUNWEB 02’30”
70 ARTHUR VICHOT GROUPAMA – FDJ 02’33”
71 PAUL MARTENS TEAM LOTTO NL – JUMBO 02’33”
72 JULIEN VERMOTE TEAM DIMENSION DATA 02’34”
73 AMUND GRØNDAHL JANSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 02’35”
74 MAXIME BOUET TEAM FORTUNEO – SAMSIC 02’37”
75 STEFAN KÜNG BMC RACING TEAM 02’50”
76 SEP VANMARCKE TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 02’54”
77 DANIEL FELIPE MARTINEZ POVEDA TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 02’54”
78 MARK RENSHAW TEAM DIMENSION DATA 02’56”
79 SERGE PAUWELS TEAM DIMENSION DATA 02’56”
80 PETER SAGAN BORA – HANSGROHE 03’00”
81 DAMIANO CARUSO BMC RACING TEAM 03’02”
82 ROMAIN SICARD DIRECT ENERGIE 03’03”
83 AXEL DOMONT AG2R LA MONDIALE 03’07”
84 JACK BAUER MITCHELTON – SCOTT 03’11”
85 ELIE GESBERT TEAM FORTUNEO – SAMSIC 03’13”
86 MARCO MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT 03’15”
87 GUILLAUME MARTIN WANTY – GROUPE GOBERT 03’15”
88 JULIEN SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03’23”
89 PIERRE ROGER LATOUR AG2R LA MONDIALE 03’26”
90 ALEXIS VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE 03’31”
91 TOM SCULLY TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 03’34”
92 ANDREA PASQUALON WANTY – GROUPE GOBERT 03’36”
93 THOMAS DEGAND WANTY – GROUPE GOBERT 03’36”
94 AMAEL MOINARD TEAM FORTUNEO – SAMSIC 03’49”
95 SONNY COLBRELLI BAHRAIN – MERIDA 03’57”
96 MARCUS BURGHARDT BORA – HANSGROHE 03’58”
97 OMAR FRAILE MATARRANZ ASTANA PRO TEAM 03’58”
98 GIANNI MOSCON TEAM SKY 04’07”
99 DYLAN GROENEWEGEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 04’10”
100 KRISTIJAN KOREN BAHRAIN – MERIDA 04’12”
101 RICK ZABEL TEAM KATUSHA ALPECIN 04’13”
102 DAMIEN GAUDIN DIRECT ENERGIE 04’15”
103 TOM-JELTE SLAGTER TEAM DIMENSION DATA 04’20”
104 JENS KEUKELEIRE LOTTO SOUDAL 04’27”
105 ROBERT KIŠERLOVSKI TEAM KATUSHA ALPECIN 04’30”
106 ANDREY AMADOR MOVISTAR TEAM 04’33”
107 HEINRICH HAUSSLER BAHRAIN – MERIDA 04’34”
108 TIMO ROOSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 04’40”
109 SIMON GERRANS BMC RACING TEAM 04’41”
110 FERNANDO GAVIRIA RENDON QUICK – STEP FLOORS 04’44”
111 FLORIAN VACHON TEAM FORTUNEO – SAMSIC 04’49”
112 GUILLAUME VAN KEIRSBULCK WANTY – GROUPE GOBERT 04’54”
113 MAXIMILIANO ARIEL RICHEZE QUICK – STEP FLOORS 04’54”
114 NILS POLITT TEAM KATUSHA ALPECIN 04’54”
115 JASPER DE BUYST LOTTO SOUDAL 04’54”
116 JULIEN BERNARD TREK – SEGAFREDO 04’59”
117 ANDRÉ GREIPEL LOTTO SOUDAL 05’02”
118 MARCEL SIEBERG LOTTO SOUDAL 05’02”
119 TOMASZ MARCZYNSKI LOTTO SOUDAL 05’04”
120 PAVEL KOCHETKOV TEAM KATUSHA ALPECIN 05’06”
121 PATRICK BEVIN BMC RACING TEAM 05’07”
122 JEROME COUSIN DIRECT ENERGIE 05’17”
123 IMANOL ERVITI MOVISTAR TEAM 05’28”
124 TONY GALLOPIN AG2R LA MONDIALE 05’29”
125 DMITRIY GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 05’34”
126 REIN TAARAMÄE DIRECT ENERGIE 05’38”
127 MARC SOLER MOVISTAR TEAM 05’42”
128 TOMS SKUJINS TREK – SEGAFREDO 05’53”
129 JOSÉ ROJAS MOVISTAR TEAM 05’59”
130 JACOPO GUARNIERI GROUPAMA – FDJ 06’04”
131 PAWEL POLJANSKI BORA – HANSGROHE 06’04”
132 NIKI TERPSTRA QUICK – STEP FLOORS 06’09”
133 SIMON CLARKE TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 06’12”
134 MICHAEL GOGL TREK – SEGAFREDO 06’12”
135 NICOLAS EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 06’39”
136 DAVID GAUDU GROUPAMA – FDJ 06’47”
137 TONY MARTIN TEAM KATUSHA ALPECIN 06’54”
138 MICHAEL SCHÄR BMC RACING TEAM 06’57”
139 LAURENS TEN DAM TEAM SUNWEB 07’15”
140 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 07’25”
141 LUKAS PÖSTLBERGER BORA – HANSGROHE 07’28”
142 ROBERTO FERRARI UAE TEAM EMIRATES 07’36”
143 ANTHONY TURGIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 07’37”
144 CHRISTOPHE LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 07’37”
145 IAN BOSWELL TEAM KATUSHA ALPECIN 07’38”
146 YOANN OFFREDO WANTY – GROUPE GOBERT 07’49”
147 ROBERT GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 07’54”
148 ARNAUD DEMARE GROUPAMA – FDJ 08’01”
149 MATHEW HAYMAN MITCHELTON – SCOTT 08’08”
150 MARCEL KITTEL TEAM KATUSHA ALPECIN 08’11”
151 DANIEL NAVARRO GARCIA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 08’12”
152 MICHAEL HEPBURN MITCHELTON – SCOTT 08’23”
153 JESUS HERRADA COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 08’27”
154 RORY SUTHERLAND UAE TEAM EMIRATES 08’43”
155 JELLE VANENDERT LOTTO SOUDAL 08’46”
156 FRANCO PELLIZOTTI BAHRAIN – MERIDA 08’52”
157 LUKE ROWE TEAM SKY 09’22”
158 DAMIEN HOWSON MITCHELTON – SCOTT 09’31”
159 KEVIN LEDANOIS TEAM FORTUNEO – SAMSIC 09’33”
160 JAY ROBERT THOMSON TEAM DIMENSION DATA 09’42”
161 DANIELE BENNATI MOVISTAR TEAM 10’00”
162 SILVAN DILLIER AG2R LA MONDIALE 10’02”
163 WOUT POELS TEAM SKY 10’06”
164 JESPER HANSEN ASTANA PRO TEAM 10’16”
165 ANTHONY PEREZ COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 10’18”
166 OLIVIERO TROIA UAE TEAM EMIRATES 10’23”
167 TOBIAS LUDVIGSSON GROUPAMA – FDJ 10’30”
168 FABIEN GRELLIER DIRECT ENERGIE 10’34”
169 TIM DECLERCQ QUICK – STEP FLOORS 10’35”
170 DIMITRI CLAEYS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 11’32”
171 LUKE DURBRIDGE MITCHELTON – SCOTT 12’06”
172 JONATHAN CASTROVIEJO TEAM SKY 13’18”
173 OLIVIER LE GAC GROUPAMA – FDJ 13’55”
174 LAWSON CRADDOCK TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 18’26’