fot. Boucles de la Mayenne

Nacer Bouhanni (Cofidis) wygrał ostatni etap wyścigu Boucles de la Mayenne 2018, a zwycięstwo w klasyfikacji generalnej utrzymał doskonale znany z przełajów Mathieu van der Poel (Corendon-Circus). 

Trzeci i zarazem ostatni etap francuskiej “etapówki” Boucles de la Mayenne prowadził z Congrier do Laval i liczył 182 kilometry.

W ucieczkę dnia postanowiło się najpierw zabrać trzech kolarzy: Julien Morice (Vital Concept Cycling Club), Patrick Jäger (Team Vorarlberg Santic) oraz Vanthourenhout (Marlux – Bingoal). Później dojechali do nich Francesco Bettini (d’Amico – Utensilnord) oraz Stefan Bissegger (Akros – Renfer SA), zatem w sumie liczyła ona pięciu kolarzy.

W momencie, gdy przewaga uciekinierów oscylowała już jedynie około minuty, to z peletonu postanowili kontratakować Steven Tronet, Axel Journiaux i Nans Peters.

Gdy do mety pozostało około 40 kilometrów sytuacja w wyścigu zaczęła być bardzo dynamiczna – ucieczka dnia została skasowana, a kontratakujący również wrócili do peletonu.

25 kilometrów przed metą na czele wyścigu, z około 15-sekundową przewagą, jechał Kevin Ledanois z drużyny Fortuneo-Samsic. Jednak trzy kilometry później dogonił go peleton prowadzony przez drużynę Cofidis.

Drużynę Cofidis na chwilę zmieniła Delko Marseille, która przygotowała nieudany atak Iuriego Filosiego.

Ubiec sprinterów próbował jeszcze ponownie atakujący Kévin Le Cunff z ekipy St Michel – Auber93, ale nie udało się i drugie zwycięstwo z rzędu odniósł Nacer Bouhanni.

Niestety podczas tego etapu wydarzyła się kolejna kraksa z udziałem motocykla zaparkowanego na poboczu drogi. Całą sytuację widać na poniższym nagraniu video.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 4:32:34
2 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
3 Rudy Barbier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
4 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
5 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
6 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 0:00:00
7 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
8 Jérémy Leveau (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:00
9 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Burgos – BH 0:00:00
10 Armindo Fonseca (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:00
11 Alo Jakin (Est) St Michel – Auber 93 0:00:00
12 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:00
13 Max Kanter (GER) Development Team Sunweb 0:00:00
14 Eli Iserbyt (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:00
15 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:00:00
16 Ibai Salas Zorrozua (Esp) Burgos – BH 0:00:00
17 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:00
18 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
19 Jonas Rutsch (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:00:00
20 Flavien Maurelet (Fra) St Michel – Auber 93 0:00:00
21 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
22 Robert William Kessler (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:00:00
23 Dorian Godon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
24 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:00:07
25 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:07
26 Kévin Ledanois (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:07
27 Jérémy Cabot (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:07
28 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:00:07
29 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:07
30 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:07
31 Robin Froidevaux (SUI) Akros – Renfer SA 0:00:12
32 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:14
33 Julien Trarieux (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:20
34 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:23
35 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:25
36 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:25
37 Julien Duval (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:25
38 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:25
39 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:31
40 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:00:33
41 Damien Touzé (Fra) St Michel – Auber 93 0:00:36
42 Kevin Pauwels (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:38
43 Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb 0:00:39
44 Yoann Paillot (Fra) St Michel – Auber 93 0:00:39
45 Thomas Joseph (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:52
46 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:00:54
47 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:00:54
48 Justin Paroz (SUI) Akros – Renfer SA 0:00:55
49 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:55
50 Ettore Carlini (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:00:55
51 Nicolas Sessler (Bra) Burgos – BH 0:00:55
52 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:55
53 Lucas De Rossi (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:55
54 Joaquim Silva (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:55
55 Jérôme Mainard (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:55
56 Beñat Txoperena Matxikote (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:55
57 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:55
58 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:09
59 Valentin Madouas (Fra) Groupama – FDJ 0:01:09
60 James Mitri (NZl) Burgos – BH 0:01:10
61 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:01:10
62 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:01:16
63 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:26
64 Dorian Lübbers (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:01:38
65 Manuel Bosch (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:01:40
66 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:01:45
67 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:01:45
68 Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama – FDJ 0:01:46
69 Martin Alexander Salmon (GER) Development Team Sunweb 0:01:49
70 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:54
71 Tanguy Turgis (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:54
72 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:01:55
73 Emanuele Onesti (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:01:55
74 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:01:55
75 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:01:57
76 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:07
77 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:02:10
78 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:02:23
79 Sergio Rodriguez Reche (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:02:31
80 Stefan Bissegger (SUI) Akros – Renfer SA 0:02:38
81 Anthony Delaplace (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:02:42
82 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 0:02:56
83 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:02:56
84 Steven Tronet (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:02:56
85 José Mendes (Por) Burgos – BH 0:03:35
86 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:04:24
87 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:04:24
88 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:04:24
89 Adrian Gonzalez Velasco (Esp) Burgos – BH 0:04:24
90 Rafael Reis (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:24
91 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:04:24
92 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:04:24
93 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:04:27
94 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:44
95 Yannis Voisard (SUI) Akros – Renfer SA 0:05:58
96 Joseph Areruya (Rwa) Delko – Marseille Provence KTM 0:06:39
97 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:06:39
98 Joel Suter (SUI) Akros – Renfer SA 0:06:39
99 Angelo Raffaele (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:06:39
100 Samuel Leroux (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:07:58
101 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Cycling Club 0:07:58
DNF Tom Meeusen (Bel) Corendon – Circus
DNF Francesco Bettini (Ita) D’Amico – Utensilnord
DNF Mauricio Jose Moreira Guarino (Uru) Caja Rural – Seguros RGA
DNF Marc Dörrie (GER) Team Lotto – Kern Haus
DNF Robert Retschke (GER) Team Lotto – Kern Haus
DNF Richard Weinzheimer (GER) Team Lotto – Kern Haus
DNF Angelo De Clercq (Bel) Marlux – Bingoal
DNF Roman Maikin (Rus) Gazprom – RusVelo
DNF Lukas Rüegg (SUI) Team Vorarlberg – Santic
DNS Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country – Murias

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 12:58:23
2 Romain Seigle (Fra) Groupama – FDJ 0:00:13
3 Eli Iserbyt (Bel) Marlux – Bingoal 0:00:19
4 Max Kanter (GER) Development Team Sunweb 0:00:19
5 Gediminas Bagdonas (Ltu) Ag2r La Mondiale 0:00:21
6 Adam Toupalík (Cze) Corendon – Circus 0:00:21
7 Dorian Godon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:22
8 Alo Jakin (Est) St Michel – Auber 93 0:00:25
9 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:30
10 Jonas Rutsch (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:00:30
11 Kévin Ledanois (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:30
12 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:34
13 Jérémy Leveau (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:36
14 Jérémy Cabot (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:37
15 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:37
16 Flavien Maurelet (Fra) St Michel – Auber 93 0:00:37
17 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:41
18 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:43
19 Rudy Barbier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:44
20 Armindo Fonseca (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:00:45
21 Ibai Salas Zorrozua (Esp) Burgos – BH 0:00:45
22 Pierre Idjouadiene (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:00:52
23 Aritz Bagües Kalparsoro (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:54
24 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:57
25 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:01:01
26 Damien Touzé (Fra) St Michel – Auber 93 0:01:11
27 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:01:13
28 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel – Auber 93 0:01:18
29 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:19
30 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:29
31 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:32
32 Valentin Madouas (Fra) Groupama – FDJ 0:01:38
33 Jérôme Mainard (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:01:39
34 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:46
35 Joaquim Silva (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:07
36 Beñat Txoperena Matxikote (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:02:15
37 Lucas De Rossi (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:16
38 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:24
39 Anthony Maldonado (Fra) St Michel – Auber 93 0:02:28
40 Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb 0:02:35
41 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:46
42 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:03:01
43 Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:03:17
44 Julien Duval (Fra) Ag2r La Mondiale 0:03:26
45 Ettore Carlini (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:03:27
46 Robert William Kessler (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:03:27
47 Franck Bonnamour (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:03:30
48 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama – FDJ 0:03:52
49 Julien Trarieux (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:52
50 Yoann Paillot (Fra) St Michel – Auber 93 0:03:53
51 Justin Paroz (SUI) Akros – Renfer SA 0:03:56
52 Steven Tronet (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:04:30
53 Clément Chevrier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:30
54 Kevin Pauwels (Bel) Marlux – Bingoal 0:04:46
55 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:04:50
56 Martin Alexander Salmon (GER) Development Team Sunweb 0:04:51
57 Nicolas Sessler (Bra) Burgos – BH 0:04:51
58 Justin Mottier (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:04:56
59 Dorian Lübbers (GER) Team Lotto – Kern Haus 0:04:58
60 Julen Amezqueta Moreno (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:08
61 Jérôme Cousin (Fra) Direct Energie 0:05:17
62 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux – Bingoal 0:05:19
63 Benoît Vaugrenard (Fra) Groupama – FDJ 0:05:32
64 Manuel Bosch (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:05:41
65 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:05:42
66 Anthony Delaplace (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:05:45
67 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:47
68 James Mitri (NZl) Burgos – BH 0:05:49
69 Erwann Corbel (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:05:59
70 Ivan Martinelli (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:06:03
71 Marcel Meisen (GER) Corendon – Circus 0:06:20
72 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:07:17
73 Iuri Filosi (Ita) Delko – Marseille Provence KTM 0:07:48
74 Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:09:10
75 Tanguy Turgis (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:09:28
76 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:42
77 José Mendes (Por) Burgos – BH 0:10:54
78 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:10:57
79 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom – RusVelo 0:11:13
80 Emanuele Onesti (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:12:05
81 Thomas Joseph (Bel) Marlux – Bingoal 0:12:11
82 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:12:42
83 Stefan Bissegger (SUI) Akros – Renfer SA 0:13:02
84 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:13:27
85 Adrian Gonzalez Velasco (Esp) Burgos – BH 0:14:03
86 Rafael Reis (Por) Caja Rural – Seguros RGA 0:14:05
87 Robin Froidevaux (SUI) Akros – Renfer SA 0:14:24
88 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Burgos – BH 0:15:16
89 Samuel Leroux (Fra) Roubaix – Lille Métropole 0:15:30
90 Yannis Voisard (SUI) Akros – Renfer SA 0:15:54
91 Sergio Rodriguez Reche (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:16:06
92 Joel Suter (SUI) Akros – Renfer SA 0:16:11
93 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg – Santic 0:16:18
94 Joseph Areruya (Rwa) Delko – Marseille Provence KTM 0:16:23
95 Axel Journiaux (Fra) Direct Energie 0:16:39
96 David Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:19:08
97 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:20:19
98 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon – Circus 0:21:40
99 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:23:47
100 Steven Lammertink (Ned) Vital Concept Cycling Club 0:32:19
101 Angelo Raffaele (Ita) D’Amico – Utensilnord 0:34:21