Mathieu van der Poel (Corendon-Circus) wygrał pierwszy etap Boucles de la Mayenne i przejął koszulkę lidera.

Pagórkowaty etap z Renault St Berthevin do Gorron o długości 176 kilometrów musieli pokonać dziś kolarze walczący we francuskim wyścigu. Po drodze pięć punktowanych podjazdów oraz sześć lotnych premii, ale tylko na dwóch z nich można było zarobić bonusowe sekundy do generalki.

W ucieczkę dnia postanowili się zabrać: Gianni Vermeersch (Corendon-Circus), Yohann Gene (Direct Energie), Mauricio Moreira (Caja Rural-Seguros RGA), Thomas Joseph (Marlux-Bingoal) i Benoît Cosnefroy (AG2R La Mondiale). Groźny dla lidera był przede wszystkim Cosnefroy, który tracił tylko 12 sekund i miał szanse na spore bonusy na premiach.

Przewaga ucieczki nie zbliżyła się nawet do trzech minut, ponieważ Cofidis cały czas kontrolował ten odjazd. Wspomniany Cosnefroy na lotnych premiach zarobił pięć sekund i zbliżył się do lidera na dystans tylko siedmiu sekund.

40 kilometrów przed metą z ucieczki zostali już tylko Gene i Vermeersch, ale dojechała do nich kolejna grupa zawodników. Moc peletonu była coraz większa i wszystko zjechało się na 10 kilometrów przed metą.

Finiszowy sprint to popis Mathieu van der Poela (Corendon-Circus), który po raz kolejny pokazał, że jazda na szosie sprawia mu dużo frajdy i czuje się w tym bardzo mocny. Holender został także nowym liderem wyścigu.

Kolejne miejsca zajęli Marc Sarreau (Groupama – FDJ) i Max Kanter (Development Team Sunweb).

Wyniki pierwszego etapu:

1 VAN DER POEL Mathieu Corendon – Circus NED les 176 km en 4h05’52” (moy. 42,95km/h) (b : 10”)
2 SARREAU Marc Groupama – Fdj FRA (b : 6”)
3 * KANTER Max Development Team Sunweb GER (b : 4”)
4 CORBEL Erwann Vital Concept Cycling Club FRA
5 KESSLER Robert William Team Lotto – Kern Haus GER
6 * TOUZE Damien St Michel – Auber 93 FRA
7 LEVEAU Jérémy Delko Marseille Provence Ktm FRA
8 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA
9 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA
10 BAGDONAS Gediminas Ag2r La Mondiale LTU
11 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 FRA
12 MADRAZO RUIZ Angel Delko Marseille Provence Ktm ESP
13 LEDANOIS Kevin Team Fortuneo – Samsic FRA
14 * ISERBYT Eli Marlux – Bingoal BEL
15 * TOUPALIK Adam Corendon – Circus CZE
16 HOELGAARD Daniel Groupama – Fdj NOR
17 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 EST
18 SEIGLE Romain Groupama – Fdj FRA
19 * MADOUAS Valentin Groupama – Fdj FRA
20 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA
21 VAN DER POEL David Corendon – Circus NED
22 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA
23 SHILOV Sergei Gazprom – Rusvelo RUS
24 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA
25 VANTHOURENHOUT Michael Marlux – Bingoal BEL
26 MOTTIER Justin Vital Concept Cycling Club FRA
27 * RUTSCH Jonas Team Lotto – Kern Haus GER
28 * MOBACH Jarno Development Team Sunweb NED
29 * SALMON Martin Alexander Development Team Sunweb GER
30 * IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Metropole FRA
31 MEISEN Marcel Corendon – Circus GER
32 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj FRA 11”
33 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale FRA 21”
34 COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA ‘ (b : 5”)
35 SALAS ZORROZUA Ibai Burgos – Bh ESP ‘
36 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
37 * GODON Dorian Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
38 BOEV Igor Gazprom – Rusvelo RUS ‘
39 TRONET Steven Roubaix Lille Metropole FRA ‘
40 GONZALEZ VELASCO Adrian Burgos – Bh ESP ‘
41 EZQUERRA MUELA Jesus Burgos – Bh ESP ‘
42 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club FRA ‘
43 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA ‘
44 BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
45 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘
46 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA ‘
47 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA ‘
48 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club BEL ‘
49 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence Ktm FRA ‘
50 COUSIN Jerome Direct Energie FRA ‘
51 SELLIER Simon Direct Energie FRA ‘
52 CARDIS Romain Direct Energie FRA ‘
53 DELAGE Mickael Groupama – Fdj FRA ‘
54 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU 26”
55 JAGER Patrick Team Vorarlberg Santic AUT 04h06’18” ‘
56 YSSAAD Yannis Caja Rural – Seguros Rga FRA ‘
57 * SUTER Joel Akros – Renfer Sa SUI ‘
58 SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros Rga POR ‘
59 ARSLANOV Ildar Gazprom – Rusvelo RUS ‘
60 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale FRA ‘
61 PETERS Nans Ag2r La Mondiale FRA ‘
62 MENDES José Burgos – Bh POR ‘
63 ONESTI Emanuele D`amico Utensilnord ITA ‘
64 VANTHOURENHOUT Dieter Marlux – Bingoal BEL ‘
65 LEROUX Samuel Roubaix Lille Metropole FRA ‘
66 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA ‘
67 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
68 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 FRA ‘
69 * LUBBERS Dorian Team Lotto – Kern Haus GER ‘
70 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 FRA ‘
71 * PAROZ Justin Akros – Renfer Sa SUI 36”
72 * ARERUYA Joseph Delko Marseille Provence Ktm RWA ‘
73 CHEVRIER Clement Ag2r La Mondiale FRA 39”
74 * VOISARD Yannis Akros – Renfer Sa SUI ‘
75 TXOPERENA MATXIKOTE Beñat Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘
76 REIS Rafael Caja Rural – Seguros Rga POR ‘
77 FIRSANOV Sergey Gazprom – Rusvelo RUS ‘
78 * MARKL Niklas Development Team Sunweb GER ‘
79 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence Ktm ITA ‘
80 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo RUS ‘
81 AMEZQUETA MORENO Julen Caja Rural – Seguros Rga ESP 47”
82 SESSLER Nicolas Burgos – Bh BRA 01’11”
83 MARTINELLI Ivan D`amico Utensilnord ITA 01’14”
84 CARLINI Ettore D`amico Utensilnord ITA ‘
85 * BISSEGGER Stefan Akros – Renfer Sa SUI ‘
86 BOSCH Manuel Team Vorarlberg Santic AUT 01’28”
87 * DORRIE Marc Team Lotto – Kern Haus GER 01’42”
88 BETTINI Francesco D`amico Utensilnord ITA 01’54”
89 * RUEGG Lukas Team Vorarlberg Santic SUI 01’55”
90 KOBERNYAK Evgeny Gazprom – Rusvelo RUS ‘
91 * MITRI James Burgos – Bh NZL ‘
92 RÜTTIMANN Jan Akros – Renfer Sa SUI ‘
93 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Credits FRA 02’28”
94 PAUWELS Kevin Marlux – Bingoal BEL 03’30”
95 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Muri ESP 03’35”
96 ABERASTURI IZAGA Jon Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘
97 * HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb GER 03’42”
98 * VANOVERBERGHE Jens Development Team Sunweb BEL 04’48”
99 VERMEERSCH Gianni Corendon – Circus BEL ‘
100 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL ‘
101 MEEUSEN Tom Corendon – Circus BEL ‘
102 * WEINZHEIMER Richard Team Lotto – Kern Haus GER ‘
103 JOURNIAUX Axel Direct Energie FRA 04’57”
104 GENE Yohann Direct Energie FRA ‘ (b : 2”)
105 SAMITIER SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Muri ESP 05’42”
106 * TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club FRA 07’09”
107 DE CLERCQ Angelo Marlux – Bingoal BEL ‘
108 * JOSEPH Thomas Marlux – Bingoal BEL 08’01”
109 RETSCHKE Robert Team Lotto – Kern Haus GER 09’37”
110 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘
111 LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club NED ‘
112 RAFFAELE Angelo D`amico Utensilnord ITA 12’04”
113 MOREIRA GUARINO Mauricio Jose Caja Rural – Seguros Rga URU ‘ (b: 5”)
114 TURGIS Jimmy Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
115 * MEILER Martin Team Vorarlberg Santic GER ‘
116 * CORRIDORI Edoardo D`amico Utensilnord ITA ‘
117 * FROIDEVAUX Robin Akros – Renfer Sa SUI ‘
118 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic FRA 15’15”

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 VAN DER POEL Mathieu Corendon – Circus NED les 180,5 km en 4h11’37” 43.037 km/h
2 SEIGLE Romain Groupama – Fdj FRA 11”
3 HOELGAARD Daniel Groupama – Fdj NOR 13”
4 * ISERBYT Eli Marlux – Bingoal BEL 16”
5 BAGDONAS Gediminas Ag2r La Mondiale LTU 18”
6 * TOUPALIK Adam Corendon – Circus CZE ‘
7 * KANTER Max Development Team Sunweb GER 19”
8 LEDANOIS Kevin Team Fortuneo – Samsic FRA 20”
9 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 EST 22”
10 * GODON Dorian Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
11 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA 24”
12 * MADOUAS Valentin Groupama – Fdj FRA 26”
13 SHILOV Sergei Gazprom – Rusvelo RUS 27”
14 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA ‘
15 * RUTSCH Jonas Team Lotto – Kern Haus GER ‘
16 SARREAU Marc Groupama – Fdj FRA 28”
17 * MOBACH Jarno Development Team Sunweb NED 29”
18 VAN DER POEL David Corendon – Circus NED ‘
19 MEISEN Marcel Corendon – Circus GER ‘
20 COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA ‘
21 CORBEL Erwann Vital Concept Cycling Club FRA 32”
22 * TOUZE Damien St Michel – Auber 93 FRA ‘
23 MADRAZO RUIZ Angel Delko Marseille Provence Ktm ESP 33”
24 MOTTIER Justin Vital Concept Cycling Club FRA ‘
25 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA 34”
26 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 FRA ‘
27 LEVEAU Jérémy Delko Marseille Provence Ktm FRA 36”
28 VANTHOURENHOUT Michael Marlux – Bingoal BEL 38”
29 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club FRA ‘
30 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA 41”
31 * IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 42”
32 SALAS ZORROZUA Ibai Burgos – Bh ESP ‘
33 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA 45”
34 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
35 DUVAL Julien Ag2r La Mondiale FRA 46”
36 * SALMON Martin Alexander Development Team Sunweb GER 47”
37 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale FRA 48”
38 SELLIER Simon Direct Energie FRA 50”
39 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country – Murias ESP 51”
40 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj FRA 52”
41 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 54”
42 BOEV Igor Gazprom – Rusvelo RUS ‘
43 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA ‘
44 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
45 MENDES José Burgos – Bh POR 55”
46 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club BEL ‘
47 BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
48 * SUTER Joel Akros – Renfer Sa SUI 56”
49 SILVA Joaquim Caja Rural – Seguros Rga POR 57”
50 CARDIS Romain Direct Energie FRA ‘
51 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 FRA 59”
52 LEROUX Samuel Roubaix Lille Metropole FRA 01’00”
53 PETERS Nans Ag2r La Mondiale FRA 01’01”
54 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
55 EZQUERRA MUELA Jesus Burgos – Bh ESP ‘
56 ARSLANOV Ildar Gazprom – Rusvelo RUS 01’02”
57 GONZALEZ VELASCO Adrian Burgos – Bh ESP 01’03”
58 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA ‘
59 * MARKL Niklas Development Team Sunweb GER 01’04”
60 * LUBBERS Dorian Team Lotto – Kern Haus GER 01’05”
61 REIS Rafael Caja Rural – Seguros Rga POR ‘
62 JAGER Patrick Team Vorarlberg Santic AUT 01’06”
63 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence Ktm ITA ‘
64 * ARERUYA Joseph Delko Marseille Provence Ktm RWA 01’08”
65 VANTHOURENHOUT Dieter Marlux – Bingoal BEL 01’09”
66 TXOPERENA MATXIKOTE Beñat Euskadi Basque Country – Murias ESP ‘
67 DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence Ktm FRA 01’10”
68 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo RUS 01’11”
69 YSSAAD Yannis Caja Rural – Seguros Rga FRA ‘
70 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU 01’12”
71 KESSLER Robert William Team Lotto – Kern Haus GER ‘
72 DELAGE Mickael Groupama – Fdj FRA 01’13”
73 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 FRA 01’16”
74 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA 01’17”
75 * VOISARD Yannis Akros – Renfer Sa SUI 01’20”
76 * PAROZ Justin Akros – Renfer Sa SUI ‘
77 CHEVRIER Clement Ag2r La Mondiale FRA ‘
78 FIRSANOV Sergey Gazprom – Rusvelo RUS 01’26”
79 AMEZQUETA MORENO Julen Caja Rural – Seguros Rga ESP 01’27”
80 TRONET Steven Roubaix Lille Metropole FRA 01’31”
81 ONESTI Emanuele D`amico Utensilnord ITA 01’34”
82 * BISSEGGER Stefan Akros – Renfer Sa SUI 01’51”
83 SESSLER Nicolas Burgos – Bh BRA 02’12”
84 CARLINI Ettore D`amico Utensilnord ITA 02’17”
85 BOSCH Manuel Team Vorarlberg Santic AUT 02’20”
86 MARTINELLI Ivan D`amico Utensilnord ITA 02’27”
87 RÜTTIMANN Jan Akros – Renfer Sa SUI 02’32”
88 * RUEGG Lukas Team Vorarlberg Santic SUI 02’38”
89 * DORRIE Marc Team Lotto – Kern Haus GER 02’44”
90 KOBERNYAK Evgeny Gazprom – Rusvelo RUS 02’46”
91 BETTINI Francesco D`amico Utensilnord ITA 02’47”
92 * MITRI James Burgos – Bh NZL 02’58”
93 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
94 PAUWELS Kevin Marlux – Bingoal BEL 04’05”
95 * HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb GER 04’15”
96 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Murias ESP 04’16”
97 ABERASTURI IZAGA Jon Euskadi Basque Country – Murias ESP ‘
98 MEEUSEN Tom Corendon – Circus BEL 05’13”
99 VERMEERSCH Gianni Corendon – Circus BEL 05’25”
100 * VANOVERBERGHE Jens Development Team Sunweb BEL 05’28”
101 * WEINZHEIMER Richard Team Lotto – Kern Haus GER 05’34”
102 JOURNIAUX Axel Direct Energie FRA 05’35”
103 GENE Yohann Direct Energie FRA 05’41”
104 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL 05’45”
105 SAMITIER SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country – Murias ESP 06’20”
106 * TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club FRA 07’31”
107 DE CLERCQ Angelo Marlux – Bingoal BEL 07’53”
108 * JOSEPH Thomas Marlux – Bingoal BEL 09’04”
109 LAMMERTINK Steven Vital Concept Cycling Club NED 10’06”
110 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country – Murias ESP 10’07”
111 RETSCHKE Robert Team Lotto – Kern Haus GER 10’45”
112 MOREIRA GUARINO Mauricio Jose Caja Rural – Seguros Rga URU 12’33”
113 * FROIDEVAUX Robin Akros – Renfer Sa SUI 12’45”
114 TURGIS Jimmy Cofidis, Solutions Credits FRA 12’59”
115 * MEILER Martin Team Vorarlberg Santic GER 13’12”
116 * CORRIDORI Edoardo D`amico Utensilnord ITA 13’15”
117 RAFFAELE Angelo D`amico Utensilnord ITA 13’27”
118 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic FRA 15’37”