Cyklo / Szymon Gruchalski

Znakomity debiut w kalendarzu Cyklo zanotowało w ubiegłą niedzielę Cyklo Lębork. Wysoki poziom sportowy, świetna oprawa, znakomita lokalizacja, kolarska pogoda oraz wysoka frekwencja – czego chcieć więcej!

Jeszcze niedługo przed zawodami obawy uczestników budziła jakość nawierzchni na niektórych odcinkach trasy. Lokalny samorząd miał jednak wszystko pod kontrolą i kolarze pojechali już nowiuteńkim asfaltem. Znaczenie imprezy dla włodarzy miasta i powiatu – poza zleceniem inwestycji – udowodniła także ich obecność na samym wydarzeniu. Wyścig wystartowała Pani Teresa Ossowska-Szara – Starosta Powiatu Lęborskiego w towarzystwie Burmistrza Lęborka, Pana Witolda Namyślaka.

 To ważny sygnał dla środowiska kolarskiego – być może dzięki temu zaangażowaniu Lębork stanie się na stałe ważnym punktem na sportowej mapie Pomorza, a także mocnym akcentem w kalendarzu Trójmiejskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Pomoże w tym na pewno lokalizacja. Usytuowanie miasteczka imprezy w centralnym punkcie miasta na Placu Pokoju okazało się strzałem w dziesiątkę. Impreza stała się wydarzeniem dla lokalnej społeczności, a spore tłumy w okolicy mety dopingowały finiszujących kolarzy. Atmosfera była wyjątkowa i bez wątpienia zrobiła wrażenie na uczestnikach zawodów. Liczba startujących – jak na debiut w nowej lokalizacji, na dodatek dość odległej od Trójmiasta – była bardzo wysoka. Blisko 400 osób to znak, że pomysł na Cyklo Lębork jest tafiony i warto wrócić tu w przyszłym roku.

Pod względem sportowym o charakterze rywalizacji zadecydowała trasa. Każda z imprez w serii ENERGA CYKLO CUP ma nieco odmienny profil. Cyklo Lębork to trasa stosunkowo płaska, szybka – średnia prędkość zwycięzcy na długim dystansie to imponujące 41,42 km/h. Wartość, jakiej nie powstydziliby się zawodowcy.

Rywalizacja na dystansie 91 km w gronie panów toczyła się do samej kreski, a sam finisz był dodatkową atrakcją dla publiczności. Ostatecznie na swoją korzyść szalę zwycięstwa przechylił Arkadiusz Petka – reprezentant lokalnego klubu Lew Lębork. Nie było to jednak kurtuazja ze strony rywali, a wygrana po zażartej walce. Ostatnie 10 km to ciągłe próby ataków w czołowej grupce, które inicjowali przede wszystkim – poza Petką – także Krzysztof Krzywy, Piotr Osiński i Jarosław Kowalczyk. Swoich szans szukali także Piotr Polus, Łukasz Dutko i Jakub Ruciński. Ci zawodnicy uplasowali się ostatecznie na siedmiu pierwszych miejscach, kolejna grupa dotarła już z blisko 3-minutową stratą.

Podium zawodów uzupełnili ostatecznie Krzysztof Krzywy z Nexus Team i Piotr Polus z wysepka.pl

Także wśród Pań rywalizacja trwała do końca, a najlepszą z nich okazała się Agata Sobota z FTI Racing Team, wyprzedzając o zaledwie 4 sekundy Wiolettę Górską – Sierońską z gammafinanse.pl oraz o kolejnych kilkanaście sekund Magdalenę Zinkowską z Dądelo Huzar Bike Academy.

Na krótszym dystansie 44 km wśród panów finiszowała jeszcze większa grupa, a najlepszym sprinterem okazał się Przemysław Bartkowiak z klubu Sztajfa Gołaś Bikes, wyprzedzając Przemysława Zielińskiego z GK Gryf Tczew oraz Łukasza Janica reprezentującego STC Stargard. Zupełnie inaczej wśród Pań, gdzie Agnieszka Kubik z BCT Gdynia nie pozostawiła złudzeń rywalkom, następną na mecie Elżbietę Recę z Baszty Bytów wyprzedzając o ponad 3 minuty. Trzecie miejsce zajęła Beata Jarmołowicz z Dream Tri Team.

Komplet wyników i więcej informacji na temat imprezy: http://cyklo.info.pl/cyklo-lebork/

Galerie znakomitych zdjęć autorstwa Szymona Gruchalskiego tutaj: http://cyklo.info.pl/galerie/

Co nas jeszcze czeka w tym roku?

Nie będzie wiele czasu na odpoczynek, bo już niebawem kolejne imprezy szosowe w ramach ENERGA Cyklo Cup. To wyjątkowe wydarzenie zdominuje rywalizację na asfalcie w tym sezonie. Sądząc po listach zapisów można spodziewać się za każdym razem bardzo dużej frekwencji, porównywalnej z tą w Gniewinie (600 zawodników!) i – podobnie jak tam – uczestników z tak odległych lokalizacji jak Poznań, Piła, Szczecin, Toruń czy Warszawa.

W skład serii ENERGA Cyklo Cup wchodzą (poza Cyklo Lębork):

Cyklo Strzepcz | 24 czerwca 2018

Cyklo Pętla Reja – Sopot | 22 lipca 2018

Cyklo Pelplin | 12 sierpnia 2018

Cyklo Kartuzy | 1 września 2018

Dla serii obowiązuje klasyfikacja generalna, więc najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału we wszystkich imprezach. Nie jest to oczywiście „obowiązkowe” i wszyscy uczestnicy są zawsze mile widziani.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments