Foto: WWT Emakumeen XXXI. Bira

Holenderka wygrała trzeci etap WWT Emakumeen XXXI. Bira. Liderką pozostała Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott).

Przedostatni etap hiszpańskiego wyścigu dla kobiet liczył ponad 114 kilometrów, a start i meta usytuowane były w miejscowości Aretxabaleta. Na pagórkowatej trasie panie musiały dziś zmierzyć się z trzema podjazdami.

Na pierwszej lotnej premii (bez bonusowych sekund) jako pierwsza zameldowała się Katarzyna Pawłowska (Team Virtu Cycling Women), a w sprincie po sekundy najszybsza okazała się Anna van der Breggen (Boels – Dolmans).

Peleton cały czas jechał mocnym tempem i na kolejnych podjazdach następowała selekcja od tyłu. Dwie górskie premie wygrała Asja Paladin (Valcar PBM), a podczas trzeciego podjazdu z czołowej grupki zaatakowało dziesięć zawodniczek.

Z mocnego odjazdu samotnie postanowiła skontrować Pauliena Rooijakkers (WaowDeals Pro Cycling). Holenderka na 20 kilometrów przed metą miała 35 sekund przewagi nad goniącą ją dziewiątką zawodniczek i prawie cztery minuty nad zdziesiątkowanym peletonem.

Dystant mijał, a 25-latka nie dawała się złapać. Niestety dla dzielnej zawodniczki 8-osobowa grupa złapała ją zaledwie 4km przed finiszem. W sprincie najlepsza była Amy Pieters (Boels-Dolmans), która pokonała Emilię Fahlin (Wiggle High5) i Clarę Koppenburg (Cervelo Bigla). Taki układ sprawił, że ciasno zrobiło się w klasyfikacji generalnej – Georgia Williams (Mitchelton-Scott) zbliżyła się do Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott) na zaledwie 3 sekundy!

Wyniki trzeciego etapu:

1 Amy Pieters (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 3:02:00
2 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle – High5 0:00:00
3 Clara Koppenburg (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:00
4 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:00:00
5 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas 0:00:00
6 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:00:00
7 Demi De Jong (Ned) Lotto – Soudal Ladies 0:00:00
8 Paulien Rooijakkers (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:00:04
9 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:04
10 Anouska Koster (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:01:01
11 Lisa Brennauer (GER) Wiggle – High5 0:02:01
12 Katarzyna Pawlowska (Pol) Team Virtu Cycling 0:02:01
13 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:01
14 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 0:02:01
15 Olga Zabelinskaya (Rus) Cogeas 0:02:01
16 Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team 0:02:01
17 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 0:02:01
18 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:02:01
19 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:01
20 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:02:01
21 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:02:01
22 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Vaiano 0:02:01
23 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:01
24 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:02:01
25 Danielle Rowe (GBr) WaowDeals Pro Cycling 0:02:01
26 Lotta Lepistö (Fin) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:02:01
27 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:02:01
28 Amalie Dideriksen (Den) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:01
29 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:02:01
30 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women’s Team 0:02:01
31 Martina Ritter (AUT) Wiggle – High5 0:02:01
32 Mieke Kröger (GER) Team Virtu Cycling 0:02:01
33 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:02:01
34 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:02:01
35 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:01
36 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:02:18
37 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas 0:02:18
38 Riejanne Markus (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:02:18
39 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:02:18
40 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 0:02:18
41 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing 0:02:18
42 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:02:18
43 Lorena Llamas Garcia (Esp) Movistar Women’s Team 0:02:18
44 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 0:02:18
45 Jip Van Den Bos (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:18
46 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:02:18
47 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:02:18
48 Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:18
49 Charlotte Bravard (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:02:48
50 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:03:04
51 Elizaveta Oshurkova (Rus) Cogeas 0:03:04
52 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:03:04
53 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:03:04
54 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:03:04
55 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:03:04
56 Silvia Pollicini (Ita) Valcar – PBM 0:03:04
57 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:03:04
58 Elise Chabbey (SUI) Cogeas 0:03:04
59 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:03:04
60 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:03:04
61 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:03:04
62 Alice Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing 0:03:04
63 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:03:04
64 Alessia Vigilia (Ita) Valcar – PBM 0:03:04
65 Silvia Persico (Ita) Valcar – PBM 0:03:04
66 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:03:04
67 Ariadna Trias Jordan (Esp) Sopela Women’s Team 0:03:04
68 Yara Kastelijn (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:03:04
69 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:03:04
70 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:03:04
71 Letizia Borghesi (Ita) BePink 0:03:04
72 Sabrina Stultiens (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:03:04
73 Anna Potokina (Rus) Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 0:03:04
74 Roxane Knetemann (Ned) Alé Cipollini 0:03:04
75 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:12
76 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling 0:03:12
77 Rachel Neylan (Aus) Movistar Women’s Team 0:03:12
78 Asja Paladin (Ita) Valcar – PBM 0:03:12
79 Nicole Hanselmann (SUI) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:03:12
80 Mayuko Hagiwara (Jpn) Alé Cipollini 0:03:12
81 Coralie Demay (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:03:17
82 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini 0:03:19
83 Julie Van De Velde (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:04:54
84 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 0:04:54
85 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling 0:05:18
86 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle – High5 0:05:18
87 Sara Martin Martin (Esp) Sopela Women’s Team 0:05:18
88 Anna Plichta (Pol) Boels – Dolmans Cycling Team 0:05:18
89 Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas 0:06:06
90 Doris Schweizer (SUI) Team Virtu Cycling 0:08:20
91 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:12:19
92 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:12:19
93 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:12:19
94 Anne De Ruiter (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:12:19
95 Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini 0:12:19
96 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 0:12:19
97 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:12:19
98 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women’s Team 0:12:19
99 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:12:19
100 Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:12:19
101 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:12:19
102 Marta Cavalli (Ita) Valcar – PBM 0:12:19
103 Kaitlin Keough (USA) Cylance Pro Cycling 0:12:19
104 Elinor Barker (GBr) Wiggle – High5 0:12:19
105 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:12:19
106 Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:12:19
107 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling 0:12:19
108 Valerie Demey (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:13:07
109 Anabelle Dreville (Fra) Lotto – Soudal Ladies 0:13:07
110 Marjolein Van ‘T Geloof (Ned) Lotto – Soudal Ladies 0:14:12
111 Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:14:12
112 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Sopela Women’s Team 0:14:15
113 Lija Laizane (Lat) Aromitalia – Vaiano 0:20:58
114 Anna Badegruber (AUT) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:20:58
115 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling 0:20:58
DNF Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling
DNF Francesca Pattaro (Ita) BePink
DNF Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling
DNF Nikola Nosková (Cze) BePink
DNF Rosalia Ortiz Hano (Esp) Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling
DNS Ziortza Isasi Cristobal (Esp) Sopela Women’s Team

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton – Scott 6:29:38
2 Georgia Williams (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:03
3 Anna Van Der Breggen (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:12
4 Clara Koppenburg (GER) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:27
5 Amy Pieters (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:42
6 Lisa Brennauer (GER) Wiggle – High5 0:00:42
7 Paulien Rooijakkers (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:00:48
8 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:00:53
9 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 0:01:32
10 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:37
11 Martina Ritter (AUT) Wiggle – High5 0:01:39
12 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:01:40
13 Olga Zabelinskaya (Rus) Cogeas 0:02:03
14 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:02:06
15 Danielle Rowe (GBr) WaowDeals Pro Cycling 0:02:17
16 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 0:02:20
17 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women’s Team 0:02:24
18 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas 0:02:30
19 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:02:33
20 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:02:34
21 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing 0:02:34
22 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 0:02:46
23 Aafke Soet (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:02:53
24 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle – High5 0:02:56
25 Demi De Jong (Ned) Lotto – Soudal Ladies 0:02:57
26 Alexandra Manly (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:00
27 Amalie Dideriksen (Den) Boels – Dolmans Cycling Team 0:03:06
28 Katarzyna Pawlowska (Pol) Team Virtu Cycling 0:03:13
29 Gracie Elvin (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:20
30 Riejanne Markus (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:03:27
31 Jenelle Crooks (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:32
32 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:03:34
33 Sabrina Stultiens (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:03:36
34 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:03:56
35 Shara Gillow (Aus) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:04:00
36 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Women’s Team 0:04:06
37 Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team 0:04:08
38 Anouska Koster (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:04:28
39 Kelly Van Den Steen (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:04:29
40 Roxane Knetemann (Ned) Alé Cipollini 0:04:31
41 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:04:34
42 Rachel Neylan (Aus) Movistar Women’s Team 0:04:37
43 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women’s Team 0:04:40
44 Janneke Ensing (Ned) Alé Cipollini 0:05:15
45 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:05:26
46 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:05:36
47 Lorena Llamas Garcia (Esp) Movistar Women’s Team 0:05:55
48 Urška Žigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:06:05
49 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:06:06
50 Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling 0:06:24
51 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:06:59
52 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:07:04
53 Antri Christoforou (Cyp) Cogeas 0:07:09
54 Elizaveta Oshurkova (Rus) Cogeas 0:07:09
55 Cristina Martinez Bonafe (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:07:32
56 Evita Muzic (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:07:39
57 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Vaiano 0:07:54
58 Anna Potokina (Rus) Servetto – Stradalli Cycle – Alurecycling 0:07:59
59 Asja Paladin (Ita) Valcar – PBM 0:08:17
60 Elise Chabbey (SUI) Cogeas 0:08:28
61 Anna Plichta (Pol) Boels – Dolmans Cycling Team 0:08:34
62 Omer Shapira (Isr) Cylance Pro Cycling 0:09:05
63 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:09:14
64 Greta Richioud (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:09:58
65 Lotta Lepistö (Fin) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:10:02
66 Julie Van De Velde (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:10:11
67 Eri Yonamine (Jpn) Wiggle – High5 0:10:52
68 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:11:05
69 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 0:11:34
70 Alice Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing 0:12:01
71 Jip Van Den Bos (Ned) Boels – Dolmans Cycling Team 0:12:05
72 Nicole Hanselmann (SUI) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:12:07
73 Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling 0:12:24
74 Coralie Demay (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:13:25
75 Elise Maes (Lux) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:13:35
76 Charlotte Bravard (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:13:36
77 Doris Schweizer (SUI) Team Virtu Cycling 0:13:37
78 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:13:40
79 Alessia Vigilia (Ita) Valcar – PBM 0:13:54
80 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervélo – Bigla Pro Cycling Team 0:14:14
81 Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling 0:14:15
82 Silvia Persico (Ita) Valcar – PBM 0:14:32
83 Letizia Borghesi (Ita) BePink 0:14:41
84 Mayuko Hagiwara (Jpn) Alé Cipollini 0:14:46
85 Mieke Kröger (GER) Team Virtu Cycling 0:14:47
86 Silvia Pollicini (Ita) Valcar – PBM 0:15:04
87 Elinor Barker (GBr) Wiggle – High5 0:15:12
88 Victorie Guilman (Fra) FDJ – Nouvelle-Aquitaine – Futuroscope 0:15:28
89 Yara Kastelijn (Ned) WaowDeals Pro Cycling 0:15:37
90 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 0:16:25
91 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:16:36
92 Anabelle Dreville (Fra) Lotto – Soudal Ladies 0:16:58
93 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:17:14
94 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 0:17:37
95 Kaitlin Keough (USA) Cylance Pro Cycling 0:17:41
96 Gulnaz Badykova (Rus) Cogeas 0:18:28
97 Ariadna Trias Jordan (Esp) Sopela Women’s Team 0:21:03
98 Sara Martin Martin (Esp) Sopela Women’s Team 0:22:04
99 Marta Cavalli (Ita) Valcar – PBM 0:22:33
100 Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini 0:23:05
101 Katia Ragusa (Ita) BePink 0:23:43
102 Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:24:19
103 Valerie Demey (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:24:45
104 Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:24:58
105 Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:25:41
106 Lija Laizane (Lat) Aromitalia – Vaiano 0:25:43
107 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:26:56
108 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia Durango – Euskadi Murias 0:26:57
109 Anne De Ruiter (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:27:23
110 Enara Lopez Gallastegi (Esp) Sopela Women’s Team 0:28:43
111 Marjolein Van ‘T Geloof (Ned) Lotto – Soudal Ladies 0:28:44
112 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Cycling Team 0:29:15
113 Trine Schmidt (Den) Team Virtu Cycling 0:30:12
114 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women’s Team 0:31:43
115 Anna Badegruber (AUT) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:43:10