Zwycięstwem Łukasza Owsiana (CCC Sprandi Polkowice) zakończył się trzeci, królewski etap CCC Tour – Grody Piastowskie. Polak został też liderem wyścigu.

Trzeci odcinek Grodów był zdecydowanie najtrudniejszym. Na 140-kilometrowej trasie z Pieszyc do Bielawy, peleton miał do pokonania 7 górskich premii, usytuowanych w samym centrum gór Sowich.

Od samego początku rywalizacji, zabawa była bardzo intensywna. Jako pierwszy na skok zdecydował się Davide Orrico (Voralberg santic), za którym później pogonili Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Ziga Groselj (Adria Mobil), Piotr Konwa (Elkov – Author) oraz Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx). Peleton od początku dał niewielkie pozwolenie harcownikom, dzięki czemu ich przewaga momentami wzrastała.

Na drugim podjeździe pod przełęcz Jugowską, sytuacja nabierała barw. W kontrataki zamieszani byli m.in. Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice) czy Andrey Vasiluk (Hurom). Ostatecznie jednak, w połowie dystansu, na czele, obok Owsiana, Groselja, Konwy i Orrico znaleźli się Romuald Thalman, Patrick Schelling (Voralberg Santic) oraz Matvey Nikitin (Astana City), a z tyłu gonić zaczął peleton prowadzony przez kolarzy Wibatech Merx.

Nieoczekiwanie, przed ostatnimi dwoma podjazdami, peleton postanowił odpuścić ucieczkę. Wówczas stało się jasne, że najbliżej zwycięstwa w wyścigu jest Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice). Na podjeździe pod Srebrną Górę, niespodziewanie z peletonu wyskoczył Jozsef Cerny (Elkov – Author), lecz grupa szybko wybiła mu z głowy dodatkowe harce.

Na ostatnim podjeździe miały miejsce kolejne zmiany. Wówczas na samotny atak zdecydował się Owsian, który zdołał dojechać na solo do mety z przewagą ledwie kilku sekund. Drugi był dziś Groselj, a trzeci Schelling. Pierwsza grupka z peletonu, w której znalazł się m.in. Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice), straciła ponad minutę, co starczyło dzisiejszemu zwycięzcy przejąć koszulkę lidera!

Top 3:
1. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)
2. Ziga Groselj (Adria Mobil)
3. Patrick Schelling (Voralberg Santic)

Klasyfikacja generalna:
1. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice).

Wyniki – tutaj.