Tour de Romandie

Omar Fraile (Astana) wygrał pierwszy etap Tour de Romandie. Nowym liderem został Primoz Roglic (Team LottoNL-Jumbo).

Po wczorajszym prologu we Fryburgu dzisiaj kolarze rywalizujący w Szwajcarii mieli do pokonania etap do Delémont o łącznej długości ponad 166 kilometrów. Po drodze cztery oznaczone podjazdy, ale trudności na trasie było o wiele więcej.

W ucieczkę dnia zabrali się: William Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale), Antoine Duchesne (Groupama – FDJ), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Remy Mertz (Lotto Soudal) i Marco Minaard (Wanty – Groupe Gobert).

Na dwóch pierwszych górskich premiach maksymalną ilość punktów zdobył Minaard, a lotna premia padła łupem Clarke’a. 50 kilometrów przed metą czołówka miała niespełna cztery minuty przewagi nad peletonem prowadzonym przez Sunweb.

Na Le Sommet (4,5 km długości; średnie nachylenie 7,3%) peleton mocno przyspieszył i zaczęła się selekcja od tyłu. Na szczycie ponownie najszybszy był Minnard i to kolarz Wanty został pierwszym liderem klasyfikacji górskiej.

Dość nieoczekiwanie ucieczka dobrze sobie radziła i na 27 km przed metą miała jeszcze trzy minuty zapasu. Na ostatnim podjeździe z peletonu zaatakowali: Thomas de Gendt (Lotto Soudal), Pavel Sivakov (Sky) i Lucas Hamilton (Mitchelton – Scott), jednak ta trójka szybko została zneutralizowana. Mocnego tempa dużej grupy nie wytrzymali między innymi Fernandro Gaviria i Elia Viviani (Quick Step Floors) oraz lider wyścigu – Michael Matthews (Sunweb).

Z czołówki zostali tylko Gougeard i Minaard, którzy na szczycie mieli do mety 18 kilometrów i ponad minutę przewagi nad peletonem, który już prowadził Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo).

11 kilometrów przed metą zaatakował Daniel Martin (UAE Team Emirates), który szybko dojechał do prowadzącej dwójki. Na zjeździe mocniej nacisnął Gougeard i Francuz zyskał trochę przewagi. Ostatnie 4 kilometry były po płaskim i to nie wróżyło uciekinierowi nic dobrego.

Alexis Gougeard nie chciał dać za wygraną, ale moc dużej grupy okazała się dla niego zbyt silna na 2000 metrów przed metą. Na ostatni kilometr jako pierwszy wjechał Rudy Molard (Groupama – FDJ), który chciał powtórzyć swoją akcję z Paryż – Nicea.

Ostatecznie Francuz został doścignięty na 200 metrów przed metą. Chaotyczny finisz wygrał Omar Fraile (Astana), który na kresce był szybszy niż Sonny Colbrelli (Bahrain – Merida). Trzeci był Rui Costa (UAE Team Emirates).

Nowym liderem został Primoz Roglic (Team LottoNL-Jumbo).

Wyniki pierwszego etapu:

1 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 4:03:42
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
3 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
4 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
5 Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
6 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
7 Pierre Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
8 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
9 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:00
10 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:00
11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:00
12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
13 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
14 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:00:00
15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:00
16 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
17 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
18 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:00
19 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
20 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
21 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
22 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:00:00
23 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
24 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
25 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:00:00
26 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
27 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
28 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:00
29 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:00:00
30 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:00
31 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
32 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
33 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:00
34 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
35 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:00
36 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:00
37 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:00
38 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:00
39 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:00
40 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:00
41 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:00:00
42 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
43 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:00
44 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
45 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
46 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
47 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:00
48 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
49 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
50 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
51 Hugh John Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
52 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
53 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:00:00
54 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:17
55 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:30
56 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:14
57 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:14
58 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:01:14
59 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:01:14
60 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:01:35
61 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 0:01:35
62 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:01:35
63 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:35
64 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:01:35
65 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:01:35
66 Sander Armee (Bel) Lotto – Soudal 0:01:35
67 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:35
68 Stef Clement (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:35
69 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:01:35
70 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:01:35
71 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:41
72 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:03:11
73 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:03:11
74 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:04:38
75 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:04:56
76 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:05:00
77 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:05:08
78 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:05:09
79 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:05:14
80 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:05:14
81 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 0:06:03
82 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:06:03
83 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:06:03
84 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:06:03
85 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:06:03
86 Remy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:07:09
87 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:08:31
88 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:09:34
89 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:09:34
90 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:09:34
91 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:34
92 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:09:34
93 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:09:34
94 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:09:34
95 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:09:34
96 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:09:34
97 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:09:34
98 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:09:34
99 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:09:34
100 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:09:34
101 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:09:34
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:09:34
103 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:09:34
104 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:14:07
105 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:14:07
106 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:14:07
107 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:16:18
108 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:16:18
109 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:16:18
110 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:16:18
111 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:18:03
112 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:18:03
113 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:18:03
114 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:03
115 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:18:03
116 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:18:03
117 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:18:03
118 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:03
119 Robert Thomas Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:18:03
120 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:18:03
121 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:18:03
122 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:18:03
123 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:18:03
124 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:18:03
125 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:18:03
126 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:03
127 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:03
128 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:18:03
129 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:26:39
130 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:26:39
131 Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ 0:26:39
DNS José Rojas (Esp) Movistar Team

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 4:09:16
2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:04
4 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:05
5 Pierre Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:05
6 Gorka Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:08
7 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:10
8 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:00:10
9 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:10
10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:13
11 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:13
12 Jon Izaguirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:14
13 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:15
14 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:15
15 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:15
16 Hugh John Carthy (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:16
17 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:16
18 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:17
19 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:18
20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:18
21 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:18
22 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:00:19
23 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:19
24 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:00:19
25 Simon Špilak (Slo) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
26 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:21
27 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:00:21
28 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:21
29 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:00:22
30 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:22
31 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:22
32 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:23
33 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:24
34 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:24
35 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:25
36 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:00:25
37 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:00:26
38 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:26
39 Nathan Brown (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:26
40 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:26
41 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:00:26
42 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:26
43 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:28
44 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:29
45 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain – Merida 0:00:29
46 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:29
47 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:00:30
48 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:31
49 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain – Merida 0:00:31
50 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:31
51 Mikel Nieve Iturralde (Esp) Mitchelton – Scott 0:00:36
52 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 0:00:40
53 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:41
54 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:00:45
55 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:51
56 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:34
57 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 0:01:39
58 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:01:41
59 David Lopez Garcia (Esp) Team Sky 0:01:43
60 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:44
61 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:01:45
62 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:46
63 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:01:57
64 Stef Clement (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:58
65 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:01:58
66 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:01:59
67 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:02:03
68 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:05
69 Sander Armee (Bel) Lotto – Soudal 0:02:06
70 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:02:08
71 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:02:12
72 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:03:23
73 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:03:50
74 Kilian Frankiny (SUI) BMC Racing Team 0:05:12
75 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:05:13
76 Pawel Poljanski (Pol) Bora – Hansgrohe 0:05:21
77 Louis Vervaeke (Bel) Team Sunweb 0:05:28
78 Simon Geschke (GER) Team Sunweb 0:05:30
79 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) UAE Team Emirates 0:05:36
80 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:05:41
81 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 0:06:26
82 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:06:26
83 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:06:28
84 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:06:30
85 Laurens Ten Dam (Ned) Team Sunweb 0:06:37
86 Remy Mertz (Bel) Lotto – Soudal 0:07:43
87 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:08:48
88 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:09:34
89 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:09:47
90 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha – Alpecin 0:09:50
91 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:09:55
92 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain – Merida 0:09:59
93 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:10:00
94 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:10:02
95 Kristijan Koren (Slo) Bahrain – Merida 0:10:04
96 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:10:05
97 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:10:06
98 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:10:07
99 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:10:08
100 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:10:13
101 Svein Tuft (Can) Mitchelton – Scott 0:10:18
102 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:20
103 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:10:22
104 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:14:20
105 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:14:41
106 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:14:54
107 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:16:55
108 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:16:59
109 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:17:04
110 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:17:12
111 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:18:25
112 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:18:27
113 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:18:29
114 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:31
115 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:18:34
116 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:18:35
117 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:36
118 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:18:36
119 Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:38
120 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:18:41
121 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:18:44
122 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:18:44
123 Gregory Daniel (USA) Trek – Segafredo 0:18:47
124 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:18:49
125 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:18:57
126 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:18:57
127 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:18:59
128 Robert Thomas Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:19:02
129 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:26:57
130 Davide Cimolai (Ita) Groupama – FDJ 0:27:23
131 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:27:25