ŻTC Bike Race

W niedzielę 15 kwietnia, pod Grodziskiem Mazowieckim rozegrano V Memoriał Eryka Stolarza, czym oficjalnie otwarto sezon kolarski 2018 na Mazowszu. Wyścig ma na celu upamiętnienie Eryka Stolarza, który był kolarzem klubu GKK OPTY-Mazowsze oraz Teamu Knauf i zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 24 lat.

Ta impreza od kilku lat otwiera sezon wyścigów szosowych w regionie. Niestety w tym roku, dla kat. Elity, Memoriał pokrywał się z ostatnim etapem XXXIII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour 2018” a dla juniora młodszego – z ostatnim dniem torowej eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, nieopodal w Pruszkowie. Mimo to, we wszystkich kategoriach wiekowych wystartowały 292 osoby. Wiele z nich start ten traktowało jako rewanż za ogólnopolskie rozpoczęcie sezonu w Sobótce sprzed tygodnia.

Start i metę umiejscowiono tradycyjnie w siedzibie firmy Wzorek w Chrzanowie Małym koło Grodziska Mazowieckiego. Na rundzie o długości 10,5 km znajdowało się kilka zakrętów oraz dwa podjazdy pod wiadukty, ale głównym czynnikiem mającym wpływ na rywalizację był mocno wiejący tego dnia wiatr. Ponadto, stałym elementem charakterystycznym dla tych zawodów, był ostry zakręt o 135 stopni w prawo, na 190 m przed linią mety.

Połączony peleton wyścigu głównego (elita m + masters m) liczył blisko 70 osób i miał do przejechania 87 km. Od startu nadawano wysokie tempo, a w grupie można było czuć nerwowość. Na długiej prostej z wiatrem do Milęcina przepychano się do przodu aby zająć dobre miejsce, na następującej kolejno długiej prostej „rantowej” – z wiatrem bocznym. Na pozostałych odcinkach tempo było szarpane i obfitowało w liczne próby odskoków. Na 3. rundzie od peletonu oderwała się trójka zawodników: Maciej Rogulski, Jarosław Górecki i Paweł Król. Ten ostatni zdecydował się na cofnięcie do peletonu, a pozostała dwójka zgodnie współpracując dojechała do mety.

Na mecie powiedzieli:

Marek Kapela (zwycięzca kat. młodzik)

Na dzisiejszy wyścig taktykę miałem zaplanowaną jeszcze przed startem – uciec na podjeździe pod wiadukt. Na początku wyścigu tempo nie było zbyt mocne, jednak po kilku kilometrach znacznie wzrosło. Tuż po zakończeniu pierwszego okrążenia nastąpiła kraksa, która podzieliła peleton. Pojedyncze osoby starały się uciec z pierwszej grupy jednak nikomu się to nie udało, ponieważ celowo dociągałem do nich resztę. Przez to osoby te traciły siły co dawało mi większe szanse na oderwanie się od grupy. Dwa kilometry do mety był ostatni – czwarty wiadukt. Przesunąłem się do lewej krawędzi jezdni, aby mieć jak najlepsze warunki do skoku. Sto metrów do szczytu wiaduktu zaatakowałem. Udało mi się wyrobić przewagę około 150 metrów. Do końca wyścigu jechałem już sam, więc mój plan został zrealizowany.

Maciej Chmielewski (zwycięzca kat. elita+u23)

Cały wyścig starałem się jechać z przodu, ale nie udało mi się zabrać z dwójką, która dojechała do mety i wygrała wyścig open. W grupie nie było za bardzo współpracy za to tempo było dość szarpane, ponieważ niektórzy próbowali dołączyć do dwóch uciekinierów, ale bez efektów. Na ostatnim okrążeniu skoczyłem na wiadukcie i udało się oderwać od grupy zasadniczej wraz z kolarzem z Olsztyna. Wspólnie dojechaliśmy do mety, a ja ostatecznie skończyłem zawody na czwartej pozycji w kategorii open, a na pierwszej wśród elity.

Olaf Kobus (zwycięzca kat. junior młodszy)

Dzisiejszy wyścig był dla mnie szczególnie ważny ze względu na to, że rozpoczynał sezon szosowy na moim rodzinnym Mazowszu. Przez cały wyścig moi klubowi koledzy kontrolowali peleton nie pozwalając nikomu odjechać, dzięki temu na ostatni kilometr wjechaliśmy wszyscy razem. Dobrze wiedziałem, że kluczowy jest ostatni zakręt. Mając doświadczenie z poprzedniego roku wiedziałem, że muszę być tam pierwszy aby myśleć o zwycięstwie. Swój plan wykonałem w 100% i na kresce rywalizowałem już tylko z kolegą z KKS Ciechanów. Wyścig w Grodzisku jest dla mnie szczęśliwy ponieważ wygrywam tu już drugi raz, a zwyciężyłem dzięki wspomagającej mnie drużynie.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Żaczka – Natalia Wielgo (RKS Family Active)

Żak – Mikołaj Langer (Warszawski Klub Kolarski)

Młodziczka – Maria Chrzanowska (GKK OPTY-Mazowsze Grodzisk Maz.)

Młodzik – Marek Kapela (GKK OPTY-Mazowsze Grodzisk Maz.)

Juniorka Młodsza – Natalia Krześlak (LSKK Bełchatów)

Junior Młodszy – Olaf Kobus (Warszawski Klub Kolarski)

Juniorka – Oliwia Majewska (UKS Copernicus – SMS Toruń)

Junior – Karol Wawrzyniak (TKK Pacific Nestlé Fitness Cycling Team)

Kobiety Open – Patrycja Lorkowska (TKK Pacific Nestlé Fitness Cycling Team)

Mężczyźni Elita – Maciej Chmielewski (Warszawski Klub Kolarski)

Mężczyźni Masters – Jarosław Górecki (Kolarski.eu)

Pełne wyniki wszystkich kategorii > http://www.mwzkol.pl/wyniki/2018/15-04-2018_Grodzisk_Mem_Stolarza.pdf