Tour of Oman

Miguel Angel Lopez (Astana) wygrał królewski etap, ale to drugi na mecie Alexey Lutsenko (Astana) jest liderem Tour of Oman. 

W przedostatnim dniu Tour of Oman na kolarzy czekała najtrudniejsza przeprawa z finałową wspinaczką pod Jabal Al Akhdhar (5,7 km długości; średnie nachylenie 10,5 %). Etap liczył 152 kilometry i startował z Sama’il.

W ucieczkę dnia zabrali się dzisiaj: Marco Marcato (UAE-Team Emirates), Benjamin Declercq (Sport Vlaanderen – Baloise), Pim Ligthart (Roompot – Nederlandse Loterij), Nick Schultz (Caja Rural – Seguros RGA), Robin Carpenter i Adam De Vos (obaj Rally Cycling). Harcownicy mocno kręcili i pewnym momencie uzyskali nawet pięć minut przewagi.

Dużą grupę prowadzili przede wszystkim kolarze Bahrain Merida i Astany. 10 kilometrów przed metą z przewagi zostały tylko dwie minuty, a przed kolarzami była jeszcze wspinaczka pod Green Mountain (5,7 km długości; średnie nachylenie 10,5 %). Na początku podjazdu z ucieczki zaatakował Marcato, ale na jego kole utrzymał się Carpenter.

4000 metrów przed metą Carpenter zostawił Marcato i walczył samotnie o zwycięstwo. Jednak Amerykanin został doścignięty kilometr dalej. Mocne tempo podyktował Jan Hirt (Astana), a za nim dali radę pojechać tylko Miguel Angel Lopez i Alexey Lutsenko (Astana) oraz Gorka Izagirre (Bahrain – Merida).

Dominacja kolarzy Astany była dziś absolutna, a tempo kolarzy zespołu z Kazachstanu było zbyt mocne dla Izagirre, który odpadł na 2 kilometry przed metą. Po wykonanej pracy zluzował także Hirt i na czele zostali tylko Lutsenko i Lopez.

Lepszy na mecie okazał się Miguel Angel Lopez (Astana), ale to jego kolega z drużyny został liderem wyścigu przed ostatnim etapem. Trzeci był Jesús Herrada (Cofidis).

Wyniki piątego etapu:

1 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 3:43:58
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
3 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:12
4 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:15
5 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:22
6 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:00:25
7 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:33
8 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:43
9 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:47
10 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:49
11 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:52
12 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:59
13 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:01:02
14 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:01:13
15 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:01:13
16 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:01:32
17 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:32
18 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:01:51
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:02:00
20 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:02:12
21 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:02:18
22 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:02:20
23 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:02:20
24 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:02:20
25 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:33
26 Natnael Berhane (Eri) Team Dimension Data 0:02:53
27 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:02:55
28 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:59
29 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:19
30 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:20
31 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:03:23
32 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:03:29
33 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:03:32
34 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:03:34
35 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:03:34
36 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:54
37 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:26
38 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:04:28
39 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:49
40 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:05:06
41 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:05:13
42 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:05:24
43 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors 0:05:24
44 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:05:56
45 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:56
46 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:05:56
47 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:05:59
48 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:06:18
49 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:06:18
50 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:06:31
51 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:06:53
52 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:07:01
53 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:07:09
54 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:07:12
55 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:07:45
56 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:07:55
57 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:08:03
58 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:08:03
59 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:08:05
60 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:08:15
61 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:08:15
62 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:08:37
63 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:08:37
64 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:08:45
65 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:09:00
66 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:09:06
67 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) BMC Racing Team 0:09:08
68 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:09:08
69 Maxime Daniel (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:09:17
70 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:09:17
71 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:09:27
72 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:09:29
73 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:09:47
74 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:09:47
75 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:09:47
76 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:09:47
77 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:09:47
78 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:09:58
79 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:10:06
80 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:10:06
81 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:51
82 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:10:51
83 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:10:51
84 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:11:01
85 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:11:09
86 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:11:15
87 Borut Bozic (Slo) Bahrain – Merida 0:11:17
88 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:11:18
89 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:11:20
90 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:11:29
91 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:11:29
92 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:11:51
93 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:12:04
94 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:12:06
95 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:12:12
96 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:12:55
97 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:12:58
98 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:13:13
99 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:13:15
100 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:13:19
101 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:13:28
102 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:13:32
103 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:13:50
104 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 0:13:50
105 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:14:06
106 Arnaud Gérard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:14:10
107 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:14:12
108 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:14:14
109 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Fortuneo – Samsic 0:14:33
110 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:14:46
111 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:15:14
112 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:15:14
113 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:15:21
114 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:08
115 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:08
116 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:16:10
117 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:16:59
118 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:18:12
119 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:18:22
120 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:18:30
121 Bram Welten (Ned) Team Fortuneo – Samsic 0:18:30
122 Boris Vallée (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:18:50
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNF Brandon McNulty (USA) Rally Cycling

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 19:38:21
2 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 0:00:11
3 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:28
4 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:30
5 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:32
6 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:01:05
7 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:01:14
8 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:01:24
9 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:01:29
10 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:37
11 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:01:54
12 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:02:02
13 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:02:02
14 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:02:15
15 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:02:16
16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:02:17
17 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:02:34
18 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:03:06
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:03:15
20 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:03:15
21 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:48
22 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:04:09
23 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:05:40
24 Natnael Berhane (Eri) Team Dimension Data 0:05:45
25 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:05:47
26 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:06:23
27 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:06:30
28 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:06:42
29 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:07:18
30 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:36
31 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:08:05
32 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:08:06
33 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:08:24
34 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:09:08
35 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:09:23
36 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:29
37 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:09:41
38 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:10:29
39 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:11:27
40 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:11:35
41 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:12:15
42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:12:18
43 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:12:27
44 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:13:10
45 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:13:21
46 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:13:28
47 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:13:57
48 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:14:02
49 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:14:27
50 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:14:37
51 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:14:46
52 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors 0:14:47
53 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:15:23
54 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:16:39
55 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:17:06
56 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:17:27
57 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:17:35
58 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:17:35
59 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:17:37
60 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:17:52
61 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:18:30
62 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:18:58
63 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:02
64 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:19:22
65 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:19:34
66 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:19:53
67 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:20:42
68 Arnaud Gérard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:22:22
69 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:24:39
70 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:24:49
71 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:24:50
72 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:24:52
73 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:24:55
74 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:24:59
75 Maxime Daniel (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:25:28
76 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:26:15
77 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:26:56
78 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:27:37
79 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:27:46
80 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:27:53
81 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:27:53
82 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:28:43
83 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:28:46
84 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:29:21
85 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:29:34
86 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:29:57
87 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:30:16
88 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:30:34
89 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:31:23
90 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) BMC Racing Team 0:32:37
91 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Fortuneo – Samsic 0:32:42
92 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:32:44
93 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:32:58
94 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:33:55
95 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:34:49
96 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:35:05
97 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:36:00
98 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:36:14
99 Borut Bozic (Slo) Bahrain – Merida 0:36:41
100 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:36:44
101 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:37:16
102 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:37:19
103 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:37:54
104 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:38:15
105 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:38:34
106 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:39:04
107 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:39:38
108 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:42:44
109 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:43:52
110 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:45:23
111 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:45:33
112 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:46:08
113 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 0:48:15
114 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:49:07
115 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:49:37
116 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:50:10
117 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:52:14
118 Bram Welten (Ned) Team Fortuneo – Samsic 0:54:42
119 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:55:06
120 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:59:59
121 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 1:00:05
122 Boris Vallée (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:00:26