©Bettiniphoto / Astana Pro Team

Duńczyk po sprincie z małej grupy był najszybszy na mecie czwartego etapu Tour of Oman. Liderem pozostał Greg van Avermaet (BMC).

Czwarty dzień rywalizacji na Półwyspie Arabskim ponownie zwiastował spore emocje i mogliśmy spodziewać się walki “klasykowców”. Trzykrotna wspinaczka na Bousher Al Amerat powinna przerzedzić stawkę i odsiać sprinterów.Tuż po krótkiej wspinaczce na samym początku odcinka uformowała się sześcioosobowa ucieczka w składzie Jacques Janse Van Rensburg (Dimension Data), Loïc Chetout (Cofidis), Rémi Cavagna (Quick-Step Floors), Casper Pedersen (Aqua Blue Sport), Pieter Weening (Roompot-Nederlandse Loterij) oraz Jon Irisarri (Caja Rural-Seguros RGA). Nieco ponad 20 kilometrów od startu przewaga ustabilizowała się w okolicach dwóch minut, a rządy w peletonie objęła ekipa BMC Racing Team.

W połowie etapu dystans dzielący peleton od harcowników zmniejszył się już do minuty, a problemy zaczął mieć Chetout, który jako pierwszy odpadł z ucieczki. Podczas wspinaczek na Al Jabal Street przewaga zmalała jeszcze bardziej, a to zachęciło do kontr z peletonu. Do przodu przeskoczył m. in. Peter Stetina (Trek-Segafredo) i Amerykanin dołączył do samotnie już jadącego van Rensburga. Na szczycie ostatniej górskiej premii ten duet miał 40 sekund zapasu nad główną grupą.

Trzecia wspinaczka na Al Jabal Street sprawiła, że tempa nie wytrzymał van Rensburg i na przedzie jechał już samotnie Stetina. Z peletonu natomiast na atak zdecydował się Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), a poprawił Gorka Izagirre (Bahrain-Merida) i to doprowadziło do tego, że w głównej grupie zostało zaledwie 25 kolarzy.

Na zjazdach mocne tempo dyktowała ekipa BMC pracując na rzecz lidera wyścigu Grega van Avermaeta. Najsprytniej w końcówce pojechał jednak Magnus Cort Nielsen i to zawodnik Astany mógł cieszyć się z triumfu na 4. etapie Tour of Oman. Za plecami Duńczyka przyjechali Giovanni Visconti (Bahrain-Merida) i Alberto Bettiol (BMC). Liderem pozostał Greg van Avermaet.

Wyniki:

1 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 2:57:36
2 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
3 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:00:00
4 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
5 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
6 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
7 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:00
8 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:00
9 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
10 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
11 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:00
12 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
13 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:00:00
14 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
15 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
16 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 0:00:00
17 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
18 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:00
19 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
20 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
21 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
22 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:00:08
23 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:00:18
24 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:00:54
25 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:01:37
26 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:01:37
27 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:01:37
28 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:01:37
29 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:01:37
30 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:01:37
31 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:37
32 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:37
33 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:37
34 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:01:37
35 Natnael Berhane (Eri) Team Dimension Data 0:01:37
36 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:01:37
37 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:37
38 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:37
39 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:01:37
40 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:01:37
41 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:01:37
42 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:01:37
43 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:01:37
44 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:01:37
45 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:01:37
46 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:01:37
47 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:01:37
48 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:01:37
49 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:01:37
50 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:01:37
51 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
52 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
53 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:26
54 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:03:26
55 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:03:26
56 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:26
57 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:03:26
58 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:03:26
59 Arnaud Gérard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:03:26
60 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:03:26
61 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:03:26
62 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:03:26
63 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:06:58
64 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:06:58
65 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:06:58
66 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:07:43
67 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors 0:07:43
68 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:07:43
69 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:07:43
70 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:07:43
71 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:07:43
72 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:07:43
73 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:07:43
74 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:07:43
75 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:07:43
76 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:07:43
77 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:07:43
78 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:07:43
79 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:07:43
80 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:07:43
81 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:08:52
82 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:10:50
83 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:10:56
84 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Fortuneo – Samsic 0:10:56
85 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:10:56
86 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:56
87 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:10:56
88 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:56
89 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:10:56
90 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:56
91 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:10:56
92 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:10:56
93 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:10:56
94 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:10:56
95 Borut Bozic (Slo) Bahrain – Merida 0:10:56
96 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:56
97 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:10:56
98 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10:56
99 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:56
100 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:10:56
101 Maxime Daniel (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:10:56
102 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:10:56
103 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:10:56
104 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10:56
105 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:56
106 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:10:56
107 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:10:56
108 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:10:56
109 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:10:56
110 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:10:56
111 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:10:56
112 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:35
113 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:16:35
114 Bram Welten (Ned) Team Fortuneo – Samsic 0:16:35
115 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:16:35
116 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 0:16:35
117 Boris Vallée (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:16:35
118 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:16:35
119 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:16:35
120 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:16:35
121 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:16:35
122 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) BMC Racing Team 0:16:35
123 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:16:35
124 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:16:35
125 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:16:35

Klasyfikacja generalna:

1 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 15:54:20
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:09
3 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:00:13
4 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:16
5 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team 0:00:24
6 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:25
7 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Groupe Gobert 0:00:25
8 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:25
9 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:25
10 Merhawi Kudus (Eri) Team Dimension Data 0:00:33
11 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:00:33
12 Fabien Doubey (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:33
13 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:38
14 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:51
15 Giovanni Visconti (Ita) Bahrain – Merida 0:01:05
16 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:01:18
17 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:18
18 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:01:18
19 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:01:24
20 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 0:01:24
21 Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors 0:01:43
22 Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team 0:01:45
23 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:01:54
24 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:02:17
25 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:02:31
26 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:02:45
27 Natnael Berhane (Eri) Team Dimension Data 0:02:55
28 Steff Cras (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:02:55
29 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:02:55
30 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:03:01
31 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:07
32 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:03:10
33 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:03:19
34 Floris Gerts (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:25
35 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:25
36 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Fortuneo – Samsic 0:03:25
37 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 0:03:31
38 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:36
39 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:03:45
40 Tim Declercq (Bel) Quick Step Floors 0:03:47
41 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:04:06
42 Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team 0:04:18
43 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:05:01
44 Danilo Celano (Ita) Caja Rural – Seguros RGA 0:05:20
45 Florian Vachon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:05:24
46 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:05:39
47 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:05:50
48 Antonio Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:05:55
49 Przemyslaw Niemiec (Pol) UAE Team Emirates 0:06:12
50 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:06:15
51 Martijn Tusveld (Ned) Team Sunweb 0:07:40
52 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:08:03
53 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:08:07
54 Arnaud Gérard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:08:15
55 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:08:55
56 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:09:01
57 Rémi Cavagna (Fra) Quick Step Floors 0:09:26
58 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:10:18
59 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:10:19
60 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:10:24
61 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:10:29
62 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:11:06
63 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:11
64 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:11:29
65 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:11:44
66 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:12:04
67 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:12:32
68 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:13:09
69 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:12
70 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:13:38
71 Nicolas Dougall (RSA) Team Dimension Data 0:13:50
72 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:13:52
73 Casper Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:14:01
74 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:14:21
75 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:14:49
76 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:15:33
77 Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:16:08
78 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:16:10
79 Maxime Daniel (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:16:14
80 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:16:17
81 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:16:21
82 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:16:34
83 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:16:39
84 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:17:37
85 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:17:40
86 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:18:09
87 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:18:09
88 Michael Carbel Svendgaard (Den) Team Fortuneo – Samsic 0:18:12
89 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:18:44
90 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:17
91 Davide Martinelli (Ita) Quick Step Floors 0:19:37
92 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:37
93 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:19:38
94 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:20:08
95 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:21:14
96 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:23:07
97 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) BMC Racing Team 0:23:32
98 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:23:48
99 Borut Bozic (Slo) Bahrain – Merida 0:25:27
100 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:25:45
101 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:26:09
102 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:26:11
103 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:26:27
104 Baptiste Planckaert (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:27:23
105 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural – Seguros RGA 0:27:26
106 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:27:39
107 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:28:05
108 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:30:03
109 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:30:34
110 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:30:36
111 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 0:30:50
112 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:31:12
113 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:31:20
114 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:31:51
115 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Crédits 0:31:56
116 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:32:23
117 Fabio Jakobsen (Ned) Quick Step Floors 0:34:28
118 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:35:42
119 Bram Welten (Ned) Team Fortuneo – Samsic 0:36:15
120 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:36:25
121 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:38:03
122 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:38:10
123 Boris Vallée (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:41:39
124 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:41:56
125 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:45:50