Polski Związek Kolarski

Emocje po rezygnacji Dariusza Banaszka zdążyły już opaść. Tym samym zarząd Polskiego Związku Kolarskiego przygotowuje się do wewnętrznych wyborów, które wyłonią następcę jednego z najbardziej kontrowersyjnych prezesów PZKol w ostatnich latach.

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Kolarskiego, zarząd powinien wybrać nowego prezesa w ciągu miesiąca. Dodatkowo, kandydat zostaje powołany na stanowisko po uzyskaniu bezwględnej większości głosów (50% +1 głos w obecności co najmniej 3/5 zarządu).

Na ten moment, w skład zarządu PZKol wchodzi ośmiu członków. Są to Janusz Pożak, Andrzej Domin, Katarzyna Dzięcioł-Białowieżec, Zbigniew Klęk, Przemysław Bednarek, Andrzej Chmurzewski, Artur Szarycz i Robert Radosz. To właśnie ktoś z nich, w ciągu najbliższych miesięcy, będzie miał za zadanie wyprowadzić związek z kryzysu. Poniżej krótko przedstawiamy Państwu każdego z kandydatów.

Andrzej Domin
Jedna z najbardziej zasłużonych osób dla polskiego kolarstwa. W ostatnich latach Domin zajmował się prowadzeniem własnej grupy zawodowej, która odnosiła wiele sukcesów na krajowym podwórku. W kolarskim środowisku jest znany z bardzo chłodnego i spokojnego spojrzenia na świat.

Artur Szarycz
Prezes Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego i trenerem w klubie BCM Nowatex Ziemia Darłowska. W PZKol przewodniczy programowi szkółek kolarskich. W młodości 36-latek sam ścigał się na rowerze i po zakończeniu kariery postanowił poświęcić się szkoleniu młodzieży.

Zbigniew Klęk
Jeden z najlepszych polskich trenerów w kolarskiej historii. Wychowawca takich zawodników jak Rafał Majka czy Karol Domagalski. Wciąż prowadzi klub Krakus BBC Czaja.

Robert Radosz
Medalista mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. Zwycięzca etapowy podczas takich wyścigów jak Bałtyk – Karkonosze czy Tour of Hainan. Obecnie osoba związana z branżą rowerową.

Janusz Pożak
Były mistrz Polski w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Na przełomie wieków był radnym Lubartowa. w 2010 roku został radnym powiatu Lubartowskiego. Bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego i Sejmu z list Platformy Obywatelskiej.

Katarzyna Dzięcioł Biełowieżec
Założyciel i prezes Olsztyńskiego Klubu Kolarskiego. Jedna z osób ze stworzonym programem odnowy i rozwoju polskiego kolarstwa. Osoba bardzo mocno związana z programami rozwoju kolarstwa w kategoriach juniorskich. Zarządza projektami i jest wykładowcą akademickim.

Przemysław Bednarek
Organizator zawodowych i amatorskich wyścigów kolarskich. Dyrektor organizacyjny mistrzostw Polski w Sobótce. Osoba zaangażowana w działanie klubu Ślęża Sobótka.

Andrzej Chmurzewski
Wieloletni trener w klubie kolarskim w Koziegłowach. Uznawany za jednego z najlepszych działaczy sportowych w regionie Częstochowskim. Wychowywał wielu medalistów mistrzostw Polski. Z kolarstwem związany od ponad 30 lat.

Zapraszamy do głosowania:

Kto z obecnego zarządu Polskiego Związku Kolarskiego powinien zostać prezesem?