fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Dyrektor Tour de France Christian Prudhomme powiedział francuskiej telewizji, że chce jak najszybszego wyjaśnienia sprawy związanej z dwukrotnym przekroczeniem przez czterokrotnego zwycięzcę tego wyścigu Chrisa Froome`a (Team Sky) dozwolonego stężenia salbutamolu w moczu. 

Christian Prudhomme dba o dobre imię wyścigu, którym zarządza i jednocześnie nie chce, aby powtórzyła się sytuacja z 2011 roku, kiedy to Alberto Contador wystartował w Wielkiej Pętli uzyskując rok wcześniej pozytywny wynik kontroli antydopingowej (clenbuterol). Hiszpan nie odniósł zwycięstwa (był piąty), ale i tak sytuacja ta negatywnie wpłynęła na wizerunek tamtej edycji.

Chcemy, żeby to zostało wyjaśnione, żeby pozbyć się wszystkiego, co negatywne i dwuznaczne. Domagamy się oczywiście także wszczęcia śledztwa i nie wyobrażamy sobie, by trwało ono miesiącami. UCI powinna udzielić odpowiedzi tak szybko jak to możliwe

– powiedział Christian Prudhomme.

Międzynarodowe media zastanawiają się, dlaczego Chris Froome i Team Sky wiedząc o pozytywnym wyniku kontroli antydopingowej, ogłosili, że ich celem w przyszłym sezonie będzie walka o ustrzelenie dubletu Giro/Tour.