Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Najlepszy to historia o niezwykłej, ponad czternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami. Jego życie to gotowy scenariusz na kilka książek. Sięgnij jednak po tę jedyną, którą autoryzował, i poczuj, jak to jest piąć się na sam szczyt tylko dzięki własnej determinacji i pomocy przyjaciół.

Historią Jerzego Górskiego zainteresował się również świat filmu. W dniu 17 listopada 2017 roku do kin wszejdzie film fabularny pod tytułem Najlepszy reżysera Bogów, Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos), który zachwycił recenzentów i zdobył aż pięć nagród podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Nagrodę Publiczności.

Recenzja reżysera do książki „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”

„Realizacja filmu Najlepszy i osobiste poznanie Jurka Górskiego były niezwykle inspirującymi doświadczeniami, które wiele w moim życiu zmieniły. Ale film to tylko film – rollercoaster emocji, trwający dwie godziny. Nie wszystko się zmieści. W tej książce znajdziecie pełną historię człowieka, który dokonał rzeczy niemożliwych, pokonał wszelkie bariery, jakie stawiało przed nim życie, świat i własne słabości. To historia, która nauczy was, podobnie jak mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko czasochłonne”.

– Łukasz Palkowski.

Łukasz Grass

Autor książki Najlepszy. Rocznik 1976. Dziennikarz (m.in. Business Insider Polska, TVN24, TOK FM, Discovery Channel). Założyciel portalu Akademia Triathlonu. Triathlonista amator, startuje na dystansach Ironman i Ironman 70.3. Uczestnik Mistrzostw Świata Ironman 70.3 w Las Vegas w kategorii wiekowej 35–39 lat. W 2012 roku ukazała się jego pierwsza książka Trzy mądre małpy.

Jerzy Górski

Bohater książki Najlepszy. Rocznik 1954. Prezes Centrum Sportowego „Głogowski Triathlon”, organizator imprez triathlonowych i biegowych (m.in. Sławskiego Festiwalu Triathlonu i Crossu Straceńców). Były członek Polskiego Związku Triathlonu. Zwycięzca prestiżowych zawodów Double Ironman w Huntsville w Alabamie (1990), uczestnik The Western States 100-Mile Endurance Run w Kalifornii (1990) oraz trzydniowych zawodów Ultraman na Hawajach (1995). W 1990 roku otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

Fragment książki

Zacząłem podgrzewać czekoladę, która bardzo szybko przemieniła się w lepką maź. Chwyciłem za strzykawkę i jednym pociągnięciem nabrałem gorący płyn do pojemnika z podziałką. Błyskawicznym ruchem wbiłem igłę między szóste a siódme żebro, dociskając jednocześnie tłok. Poczułem przeszywający ból i rozlewającą się w ciele czekoladę. W jednej chwili zacząłem się dusi. Nie mogłem nabrać nawet płytkiego oddechu. Upadłem. Zacząłem machać rękami, jakbym chciał nagarnąć powietrza do ust. Próbowałem coś krzyczę, ale powoli traciłem świadomość. Jak przez mgłę widziałem Brodę, który przerażony zaczął biegać po celi, walić w drzwi i wołać strażników.
– Więzień się dusi! Pomocy! Kurwa, pomocy! Więzień się dusi! – krzyczał.

Odgłosy wołania o pomoc i uderzania butów o metalowe schody więzienia słyszałem jakby z oddali, przytłumione. Zacząłem tracić przytomność. Przed oczami przewijał mi się film z życia. Ktoś cofał taśmę, a ja widziałem wszystkie okropności, które doprowadziły mnie do tego miejsca. Słyszałem nakładające się na siebie słowa, jakby niesione echem, z którymi kojarzyło się tylko zło: dolargan, kodeina, morfina, kokaina, heroina, wódka, papierosy, szpital psychiatryczny, wieszanie się, podcinanie żył, okradanie aptek, więzienie, milicyjny areszt, przypadkowy seks, ból, kłamstwa, przemoc, dzieciństwo, rodzina, pustka…
Umierałem.

Tytuł: Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
Autor: Grass Łukasz
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 272
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-11-08
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Indeks: 22833761
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments