fot. Marek Bala / naszosie.pl

Holenderka zwyciężyła w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet po ataku 7km przed metą. Najlepsza z Polek była Katarzyna Niewiadoma – piąta lokata! Srebro trafiło do Katrin Garfoot (Australia), a brąz do obrończyni tytułu Amalie Dideriksen (Dania).

Panie miały do pokonania 152.8km, na które składało się osiem okrążeń po 19.1km. Runda znana już była z poprzednich wyścigów ze startu wspólnego – najważniejszym punktem wydawał się podjazd pod Salmon Hill (1.5km, 6.4%). Na starcie stanęła reprezentacja Polski w składzie Eugenia Bujak, Małgorzata Jasińska, Marta Lach, Katarzyna Niewiadoma, Marta Lach i Ewelina Szybiak.

Jak często bywa w wyścigach elity pań od początku pojawiło się bardzo wiele ataków, które paliły na panewce. Dość spokojnie ściganie zaczęły Polki, które jednak czujnie pilnowały czoła peletonu. Na pierwszych dwóch okrążeniach uciekała Szwedka Sara Penton, do której doskoczyła Brytyjka Melissa Lowther, ale jeszcze przed końcem trzeciej rundy wszystkie kolarki były razem.

Poważniejszym atakiem okazała się akcja trio – Hannah Barnes (Wielka Brytania), Amy Pieters (Holandia) i Rachel Neylan (Australia). Bardzo silne zawodniczki uzyskały prawie minutę przewagi i gdy peleton rozpoczął mocną pogoń, to coraz liczniejsze stawało się… grupetto. Niestety duże kłopoty miały Marta Lach, Anna Plichta, Ewelina Szybiak i Małgorzata Jasińska. Szybiak i Plichcie udało się dogonić peleton tuż przed podjazdem na szóstym okrążeniu, ale niestety tempo pod górę ponownie je “zerwało”.

Wydawało się, że akcja Pieters, Barnes i Neylan skończy się na podjeździe pod Salmon Hill, 50km przed metą. Atak przedłużył jednak ucieczkę i na zjazdach czwórka miała kilkanaście sekund przewagi. Na mecie peleton był już z przodu i kolejne próby pojawiły się 37km przed metą. Odjazd powiódł się Janneke Ensing (Holandia), Danielle King (Wielka Brytania), Amanda Spratt (Australia) i Elise Delzenne (Francja). Po dość długiej pogoni do czołówki doskoczyła jeszcze Hanna Nilsson (Szwecja).

Podobnie jak wcześniej peleton nie odpuszczał grupki zbyt daleko i przewaga osiągnęła maksymalnie 40 sekund. Na przedostatnim podjeździe pod Salmon Hill nastąpił atak liderek – pierwsza ruszyła Anna Van der Breggen (Holandia), a na jej koło siadły m.in. Katarzyna Niewiadoma (Polska), Annemiek Van Vleuten (Holandia), Pauline Ferrand-Prevot (Francja), Katrin Garfoot (Australia), Cecilie Ludwig (Dania) i Tatiana Guderzo (Włochy). Bardzo mocne tempo sprawiło, że po kilkuset metrach faworytki dogoniły ucieczkę.

Zjazdy powiększyły przewagę czołowej grupki do 25 sekund, a jedyną zmianą był świetny przeskok Elise Delzenne. Dwunastoosobowa ucieczka około 7km przed przejazdem przez linię mety przestała mocno pracować i 3km dalej ponownie z przodu był duży peleton. Od razu po połączeniu grup zaatakowała Chantal Blaak (Holandia), z którą pojechały Hannah Barnes (Wielka Brytania) i Audrey Cordon (Francja). W pogoń rzuciła się Sarah Roy (Australia), ale nie potrafiła dogonić liderującego trio. Kolejną, która próbowała przeskoczyć była Rossella Ratto (Włochy).

Od samego podnóża Salmon Hill peleton zaczął mocno się rozrywać. Ponownie czujnie jechała Katarzyna Niewiadoma (Polska) pilnująca silnych Holenderek. Najważniejszy był jednak “najsztywniejszy” odcinek podjazdu. Tam ruszyła Niewiadoma i tempo Polki potrafiły utrzymać tylko Van Vleuten, Garfoot i Van der Breggen. Na szczycie czwórka złapała wcześniejszą ucieczkę i na czele była siódemka – Van Vleuten, Van der Breggen i Blaak (Holandia), Garfoot (Australia), Niewiadoma (Polska), Barnes (Wielka Brytania) i Cordon (Francja). Grupka goniąca traciła już 44 sekundy.

7km przed metą zaatakował Blaak i dość szybko zyskała przewagę ponad 20 sekund. Pozostałe początkowo nie goniły, a krótkie zrywy Brytyjki i Polki niewiele dały. 4km przed metą ponownie zaatakowała Niewiadoma. Niestety jej próba nie dała żadnego efektu i kolejne rozprężenie dało Blaak kilka dodatkowych sekund, które ostatecznie dały jej tytuł! Poobijana Holenderka ogromnie cieszyła się z wygranej, a z tyłu grupkę złapał peleton. Po medale finiszowały Garfoot i Amalie Dideriksen (Dania), a Niewiadoma zajęła wspaniałe, piąte miejsce!

TOP10:

  1. Chantal Blaak (Holandia)
  2. Katrin Garfoot (Australia) +28″
  3. Amalie Dideriksen (Dania) “
  4. Annemiek Van Vleuten (Holandia) “
  5. Katarzyna Niewiadoma (Polska) “
  6. Christine Majerus (Luksemburg) “
  7. Susanne Andresen (Norwegia) “
  8. Anna Van der Breggen (Holandia)
  9. Emilia Fahlin (Szwecja) “
  10. Elena Cecchini (Włochy) “