UCI

Komitet Zarządzający Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), który zebrał się podczas trwających mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w Bergen, zatwierdził zmiany w liczebności składów drużyn. Od przyszłego roku peleton będzie mógł liczyć maksymalnie stu siedemdziesięciu sześciu kolarzy.

Według nowych przepisów składy drużyn w wyścigach jednodniowych oraz kilkuetapowych będą liczyły siedem osób, natomiast w wielkich tourach, czyli w Giro d`Italia, Tour de France oraz Vuelta a España – osiem.

Międzynarodowa Unia Kolarska mówi, że wprowadziła te zmiany, by poprawić bezpieczeństwo kolarzy, kibiców oraz kolumny wyścigu.

Prace nad poprawą bezpieczeństwa w peletonie rozpoczęły się w ostatnich sezonach, w których zwiększyła się liczba wypadków z udziałem pojazdów kolumny wyścigu. Najbardziej tragiczny wydarzył się w ubiegłorocznej edycji wyścigu Gandawa-Wevelgem – belgijski kolarz Antoine Demoitié z drużyny Wanty – Groupe Gobert zmarł w wyniku obrażeń odniesionych po zderzeniu z motocyklem.

Mimo że informacja ta nie dotyczy bezpośrednio kolarstwa szosowego, to warto powiedzieć, iż torowe mistrzostwa świata 2019 odbędą się w Polsce, na torze w Pruszkowie. Tę decyzję także podjęto we wtorek w Bergen.