fot. Boels-Dolmans

Holenderka zapewniła sobie zwycięstwo jeszcze przed rozegraniem ostatniego wyścigu – Madrid Challenge. Dzięki znakomitym wynikom w Ardenach i Wielkiej Brytanii na podium klasyfikacji znalazła się Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling)!

W sezonie 2017 rangę WorldTour otrzymało w sumie 20 wyścigów – 14 jednodniowych i 6 etapowych. Dzięki triumfom w Amstel Gold Race, La Fleche Wallone, Liege-Bastogne-Liege, Tour of California i Giro d’Italia na pierwszym miejscu w rankingu rywalizację zakończyła Anna Van der Breggen (Boels-Dolmans). Holenderka nie najlepiej zaczęła sezon, ale rozkręciła się w odpowiednim momencie i zdominowała ardeńskie klasyki, by następnie powiększyć przewagę podczas “etapówek”. W sumie zwyciężczyni uzbierała 1016 punktów.

Na drugim miejscu sklasyfikowana została Annemiek Van Vleuten (Orica-Scott). Na 989 “oczek” złożyły się m.in. trzecie miejsce w Giro d’Italia (dwa wygrane etapy), wysokie miejsca w Ardenach i triumf w Boels Rental Ladies Tour. Obie Holenderki nie zdecydowały się na start w Madrid Challenge, dlatego sytuacja była rozstrzygnięta już wcześniej.

Trzecie miejsce trafiło w dłonie Katarzyny Niewiadomej (WM3 Pro Cycling). Polka wygrała etap i klasyfikację generalną OVO Energy Women’s Tour, a do tego zajmowała lokaty w czołowej “10” w siedmiu wyścigach klasycznych i dwóch “etapówkach”. Na koncie Kasi znalazło się 856 punktów. Warto zaznaczyć, że po sukcesie w Wielkiej Brytanii to Polka przewodziła zestawieniu.

Czwarte miejsce zajęła Coryn Rivera (Team Sunweb), a piąte Elisa Longo Borghini (Wiggle High5). Co ciekawe każda z zawodniczek z czołowej “piątki” w przeciągu sezonu chociaż raz znajdowała się na pozycji liderki rankingu.

Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) zajęła 29., Anna Plichta (WM3 Pro Cycling) 115., a Małgorzata Jasińska (Cylance) 140. miejsce.

Trofeum dla najlepszej młodej kolarki wywalczyła Cecilie Uttrup Ludwig (Cervelo-Bigla), a najlepszą ekipą, podobnie jak przed sezonem, została Boels-Dolmans.

Pełny ranking indywidualny – tutaj

Pełny ranking drużynowy – tutaj