Fot. Tour of Britain / @swpixtweets

Australijczyk Caleb Ewan (Orica-Scott) był najszybszy na mecie pierwszego etapu Tour of Britain 2017 w Kelso. Dzięki bardzo aktywnej jeździe Karol Domagalski (ONE Pro Cycling) założył koszulkę najlepszego kolarza na lotnych premiach, a Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) trykot najlepszego górala. 

Mick Bennet, autor tegorocznej trasy Tour of Britain, nazwał ją “innowacyjną”. Formułę, która bardzo dobrze sprawdzała się w ciągu ostatniej dekady wyrzucono do kosza. Zamiast finiszów na szczytach, etapów przeładowanych podjazdami oraz pofałdowanej jazdy na czas, można spodziewać się prawie pewnych masowych sprintów na sześciu z ośmiu zaplanowanych etapów.

Organizatorzy chcieli, by trasa Tour of Britain 2017 sprzyjała sprinterom, którzy chcą przygotować się do mistrzostw świata w Bergen. Na starcie zameldowali się m.in.: Mark Cavendish (Dimension Data), Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Caleb Ewan (Orica-Scott) oraz Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin). Nie brakuje także kilku specjalistów od wyścigów klasycznych – wystarczy wymienić zwycięzcę Tour of Flanders 2017 Philippe`a Gilberta (Quick-Step Floors) oraz Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), który w tym sezonie wygrał aż trzy wyścigi jednodniowe (Strade Bianche, Mediolan-San Remo, Classica San Sebastian).

Pierwszy etap wyścigu liczył 190,1 km i prowadził z Edynburga do Kelso. Po raz drugi z rzędu Tour of Britain wystartował ze Szkocji. Kolarze na początku etapu przejechali Royal Mile, czyli głównym traktem edynburskiego Starego Miasta. Następnie skierowali się na wschód wzdłuż rzeki Firth, by potem pokonać pętlę po państwie dud, kiltu i whisky.

Ucieczkę dnia stworzyło ośmiu zawodników: Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Karol Domagalski (ONE), Rob Partridge (BIKE Channel Canyon), Connor Swift (Madison Genesis), Jacob Scott (An Post Chain Reaction), Gorka Izagirre (Movistar Team), Mark Mcnally (Wanty – Groupe Gobert) oraz Graham Briggs (JLT Condor).

Mimo że peleton zlikwidował odjazd nieco ponad 50 km przed metą, to przez kolejne 30 km na czele jechali Łukasz Owsian i Karol Domagalski, który wcześniej leżał w kraksie. Dzięki tej akcji Owsian wygrał drugą górską premię dnia na Scott`s View, a Domagalski lotną premię w Melrose i założył The Eisberg Sprints Jersey, czyli koszulę najlepszego kolarza na lotnych premiach. Natomiast do kolarza CCC powędrował trykot najlepszego górala.

O losach pierwszej odsłony rywalizacji zdecydował emocjonujący i bardzo wyrównany finisz z dużej grupy. Po fotofiniszu okazało się, że najszybszy był Caleb Ewan przed Edvaldem Boassonem Hagenem i Elią Vivianim.

Michał Kwiatkowski był ostatnim rozprowadzającym Elii Vivianiego, a wcześniej aktywnie jechał na czele głównej grupy.

Wyniki pierwszego etapu:

1 *EWAN Caleb 51 Orica – Scott 04:34:17
2 BOASSON HAGEN Edvald 2 Dimension Data ST
3 VIVIANI Elia 145 Team Sky ST
4 KRISTOFF Alexander 72 Katusha – Alpecin ST
5 *GAVIRIA Fernando 81 Quick Step Floors ST
6 *LAWLESS Christopher 31 Great Britain – GBR ST
7 JONES Brenton 111 Jlt Condor ST
8 MAES Nikolas 154 Lotto – Soudal ST
9 STYBAR Zdenek 86 Quick Step Floors ST
10 GERTS Floris 26 Bmc Racing Team ST
11 BEVIN Patrick 126 Cannondale – Drapac ST
12 PASQUALON Andrea 134 Wanty – Groupe Gobert ST
13 *SCHMIDT Mads Würtz 76 Katusha – Alpecin ST
14 SIEBERG Marcel 155 Lotto – Soudal ST
15 MEZGEC Luka 55 Orica – Scott ST
16 PATERSKI Maciej 175 Ccc Sprandi – Polkowice ST
17 *WOOD Oliver 36 Great Britain – GBR ST
18 *STEWART Mark 46 An Post – Chain Reaction ST
19 BARBIN Enrico 163 Bardiani – Csf ST
20 *MCCORMICK Hayden 14 One Pro Cycling ST
21 *SHAW James 151 Lotto – Soudal ST
22 MARTIN Tony 71 Katusha – Alpecin ST
23 SMITH Dion 135 Wanty – Groupe Gobert ST
24 DOWNING Russell 114 Jlt Condor ST
25 KOCH Jonas 173 Ccc Sprandi – Polkowice ST
26 *TEGGART Matthew 41 An Post – Chain Reaction ST
27 VAN BAARLE Dylan 121 Cannondale – Drapac ST
28 KÜNG Stefan 21 Bmc Racing Team ST
29 THWAITES Scott 5 Dimension Data ST
30 *MULLEN Ryan 123 Cannondale – Drapac ST
31 VAN HOECKE Gijs 96 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
32 DOWSETT Alex 191 Movistar Team ST
33 *DE PLUS Laurens 82 Quick Step Floors ST
34 GILBERT Philippe 83 Quick Step Floors ST
35 BENNATI Daniele 192 Movistar Team ST
36 HEPBURN Michael 52 Orica – Scott ST
37 *POLITT Nils 75 Katusha – Alpecin ST
38 HOLLENSTEIN Reto 74 Katusha – Alpecin ST
39 DILLIER Silvan 23 Bmc Racing Team ST
40 VAN EMDEN Jos 95 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
41 DURBRIDGE Luke 53 Orica – Scott ST
42 RICHEZE Ariel Maximiliano 85 Quick Step Floors ST
43 MEURISSE Xandro 131 Wanty – Groupe Gobert ST
44 ROSSKOPF Joseph 24 Bmc Racing Team ST
45 BOOM Lars 92 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
46 BOOKWALTER Brent 22 Bmc Racing Team ST
47 CASTROVIEJO Jonathan 193 Movistar Team ST
48 MACHADO Tiago 73 Katusha – Alpecin ST
49 KWIATKOWSKI Michal 144 Team Sky ST
50 DOULL Owain 142 Team Sky ST
51 THOMAS Geraint 141 Team Sky ST
52 IZAGIRRE Gorka 195 Movistar Team ST
53 ERVITI Imanol 194 Movistar Team ST
54 GARDIAS Dexter 62 Bike Channel – Canyon ST
55 TONELLI Alessandro 166 Bardiani – Csf ST
56 CAMPENAERTS Victor 93 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
57 *CARTHY Hugh 122 Cannondale – Drapac ST
58 *CICCONE Giulio 164 Bardiani – Csf ST
59 FORMOLO Davide 125 Cannondale – Drapac ST
60 SUTHERLAND Rory 196 Movistar Team ST
61 ORAM James 11 One Pro Cycling ST
62 DOMAGALSKI Karol 12 One Pro Cycling ST
63 MARTIN Daniel 84 Quick Step Floors ST
64 ROGLIC Primoz 94 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
65 GRADEK Kamil 13 One Pro Cycling ST
66 *KNOX James 35 Great Britain – GBR ST
67 KIRYIENKA Vasil 143 Team Sky ST
68 HANDLEY Richard 103 Madison – Genesis ST
69 HERMANS Ben 25 Bmc Racing Team 16
70 RENSHAW Mark 4 Dimension Data 29
71 KLUGE Roger 54 Orica – Scott 42
72 GULLEN James 115 Jlt Condor 01:50
73 GROENEWEGEN Dylan 91 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
74 *TOWNSEND Rory 66 Bike Channel – Canyon ST
75 THOMPSON Jay 6 Dimension Data ST
76 VON HOFF Steele 15 One Pro Cycling ST
77 *GOUGH Regan 43 An Post – Chain Reaction ST
78 MARCOTTE Eric 181 Cylance Pro Cycling ST
79 OWSIAN Lukasz 174 Ccc Sprandi – Polkowice ST
80 TRATNIK Jan 176 Ccc Sprandi – Polkowice ST
81 HOLMES Matthew 104 Madison – Genesis ST
82 SLATER Alistair 116 Jlt Condor ST
83 LEWIS Bryan 185 Cylance Pro Cycling 03:57
84 LOWSLEY-WILLIAMS James 63 Bike Channel – Canyon 06:26
85 BLAIN Alexandre 101 Madison – Genesis ST
86 *WOUTERS Enzo 156 Lotto – Soudal ST
87 *TANFIELD Harry 65 Bike Channel – Canyon ST
88 *SWIFT Connor 106 Madison – Genesis ST
89 *LEYSEN Senne 153 Lotto – Soudal ST
90 GIBBONS Thomas 136 Wanty – Groupe Gobert ST
91 SIMION Paolo 165 Bardiani – Csf ST
92 *ALBANESE Vincenzo 161 Bardiani – Csf ST
93 MCNALLY Mark 133 Wanty – Groupe Gobert ST
94 SHAW Damien 45 An Post – Chain Reaction ST
95 WILLIAMS Peter 16 One Pro Cycling ST
96 GUNMAN Taylor 102 Madison – Genesis ST
97 MCEVOY Jonathan 105 Madison – Genesis ST
98 *MCKENNA Sean 42 An Post – Chain Reaction ST
99 BIBBY Ian 112 Jlt Condor ST
100 DIAZ Andres 182 Cylance Pro Cycling ST
101 *HAYTER Ethan 33 Great Britain – GBR ST
102 *HENNESSY Jacob 34 Great Britain – GBR ST
103 MURPHY Kyle 186 Cylance Pro Cycling ST
104 PHINNEY Taylor 124 Cannondale – Drapac ST
105 *POWER Robert 56 Orica – Scott ST
106 *SCOTT Jacob 44 An Post – Chain Reaction ST
107 BOECKMANS Kris 152 Lotto – Soudal ST
108 EISEL Bernhard 3 Dimension Data 07:30
109 CAVENDISH Mark 1 Dimension Data ST
110 *GEOGHEGAN HART Tao 146 Team Sky ST
111 *BANASZEK Alan 172 Ccc Sprandi – Polkowice ST
112 ANDREETTA Simone 162 Bardiani – Csf ST
113 GARIBAY Orlando 183 Cylance Pro Cycling 11:05
114 BIALOBLOCKI Marcin 171 Ccc Sprandi – Polkowice ST
115 BRIGGS Graham 113 Jlt Condor 12:43
116 PARTRIDGE Robert 64 Bike Channel – Canyon ST
117 KREDER Wesley 132 Wanty – Groupe Gobert ST
118 OPIE Chris 61 Bike Channel – Canyon ST
119 *HARTLEY Adam 32 Great Britain – GBR ST

DNF  GROVE Samuel Hunter 184 Cylance Pro Cycling

Klasyfikacja generalna:

1 *EWAN Caleb 51 Orica – Scott 04:34:07
2 BOASSON HAGEN Edvald 2 Dimension Data 03
3 DOMAGALSKI Karol 12 One Pro Cycling 04
4 VIVIANI Elia 145 Team Sky 06
5 KRISTOFF Alexander 72 Katusha – Alpecin 10
6 *GAVIRIA Fernando 81 Quick Step Floors ST
7 *LAWLESS Christopher 31 Great Britain – GBR ST
8 JONES Brenton 111 Jlt Condor ST
9 MAES Nikolas 154 Lotto – Soudal ST
10 STYBAR Zdenek 86 Quick Step Floors ST
11 GERTS Floris 26 Bmc Racing Team ST
12 BEVIN Patrick 126 Cannondale – Drapac ST
13 PASQUALON Andrea 134 Wanty – Groupe Gobert ST
14 *SCHMIDT Mads Würtz 76 Katusha – Alpecin ST
15 SIEBERG Marcel 155 Lotto – Soudal ST
16 MEZGEC Luka 55 Orica – Scott ST
17 PATERSKI Maciej 175 Ccc Sprandi – Polkowice ST
18 *WOOD Oliver 36 Great Britain – GBR ST
19 *STEWART Mark 46 An Post – Chain Reaction ST
20 BARBIN Enrico 163 Bardiani – Csf ST
21 *MCCORMICK Hayden 14 One Pro Cycling ST
22 *SHAW James 151 Lotto – Soudal ST
23 MARTIN Tony 71 Katusha – Alpecin ST
24 SMITH Dion 135 Wanty – Groupe Gobert ST
25 DOWNING Russell 114 Jlt Condor ST
26 KOCH Jonas 173 Ccc Sprandi – Polkowice ST
27 *TEGGART Matthew 41 An Post – Chain Reaction ST
28 VAN BAARLE Dylan 121 Cannondale – Drapac ST
29 KÜNG Stefan 21 Bmc Racing Team ST
30 THWAITES Scott 5 Dimension Data ST
31 *MULLEN Ryan 123 Cannondale – Drapac ST
32 VAN HOECKE Gijs 96 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
33 DOWSETT Alex 191 Movistar Team ST
34 *DE PLUS Laurens 82 Quick Step Floors ST
35 GILBERT Philippe 83 Quick Step Floors ST
36 BENNATI Daniele 192 Movistar Team ST
37 HEPBURN Michael 52 Orica – Scott ST
38 *POLITT Nils 75 Katusha – Alpecin ST
39 HOLLENSTEIN Reto 74 Katusha – Alpecin ST
40 DILLIER Silvan 23 Bmc Racing Team ST
41 VAN EMDEN Jos 95 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
42 DURBRIDGE Luke 53 Orica – Scott ST
43 RICHEZE Ariel Maximiliano 85 Quick Step Floors ST
44 MEURISSE Xandro 131 Wanty – Groupe Gobert ST
45 ROSSKOPF Joseph 24 Bmc Racing Team ST
46 BOOM Lars 92 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
47 BOOKWALTER Brent 22 Bmc Racing Team ST
48 CASTROVIEJO Jonathan 193 Movistar Team ST
49 MACHADO Tiago 73 Katusha – Alpecin ST
50 KWIATKOWSKI Michal 144 Team Sky ST
51 DOULL Owain 142 Team Sky ST
52 THOMAS Geraint 141 Team Sky ST
53 IZAGIRRE Gorka 195 Movistar Team ST
54 ERVITI Imanol 194 Movistar Team ST
55 GARDIAS Dexter 62 Bike Channel – Canyon ST
56 TONELLI Alessandro 166 Bardiani – Csf ST
57 CAMPENAERTS Victor 93 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
58 *CARTHY Hugh 122 Cannondale – Drapac ST
59 *CICCONE Giulio 164 Bardiani – Csf ST
60 FORMOLO Davide 125 Cannondale – Drapac ST
61 SUTHERLAND Rory 196 Movistar Team ST
62 ORAM James 11 One Pro Cycling ST
63 MARTIN Daniel 84 Quick Step Floors ST
64 ROGLIC Primoz 94 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
65 GRADEK Kamil 13 One Pro Cycling ST
66 *KNOX James 35 Great Britain – GBR ST
67 KIRYIENKA Vasil 143 Team Sky ST
68 HANDLEY Richard 103 Madison – Genesis ST
69 HERMANS Ben 25 Bmc Racing Team 26
70 RENSHAW Mark 4 Dimension Data 39
71 KLUGE Roger 54 Orica – Scott 52
72 OWSIAN Lukasz 174 Ccc Sprandi – Polkowice 01:58
73 GULLEN James 115 Jlt Condor 02:00
74 GROENEWEGEN Dylan 91 Team Lotto.Nl – Jumbo ST
75 *TOWNSEND Rory 66 Bike Channel – Canyon ST
76 THOMPSON Jay 6 Dimension Data ST
77 VON HOFF Steele 15 One Pro Cycling ST
78 *GOUGH Regan 43 An Post – Chain Reaction ST
79 MARCOTTE Eric 181 Cylance Pro Cycling ST
80 TRATNIK Jan 176 Ccc Sprandi – Polkowice ST
81 HOLMES Matthew 104 Madison – Genesis ST
82 SLATER Alistair 116 Jlt Condor ST
83 LEWIS Bryan 185 Cylance Pro Cycling 04:07
84 MCNALLY Mark 133 Wanty – Groupe Gobert 06:31
85 LOWSLEY-WILLIAMS James 63 Bike Channel – Canyon 06:36
86 BLAIN Alexandre 101 Madison – Genesis ST
87 *WOUTERS Enzo 156 Lotto – Soudal ST
88 *TANFIELD Harry 65 Bike Channel – Canyon ST
89 *SWIFT Connor 106 Madison – Genesis ST
90 *LEYSEN Senne 153 Lotto – Soudal ST
91 GIBBONS Thomas 136 Wanty – Groupe Gobert ST
92 SIMION Paolo 165 Bardiani – Csf ST
93 *ALBANESE Vincenzo 161 Bardiani – Csf ST
94 SHAW Damien 45 An Post – Chain Reaction ST
95 WILLIAMS Peter 16 One Pro Cycling ST
96 GUNMAN Taylor 102 Madison – Genesis ST
97 MCEVOY Jonathan 105 Madison – Genesis ST
98 *MCKENNA Sean 42 An Post – Chain Reaction ST
99 BIBBY Ian 112 Jlt Condor ST
100 DIAZ Andres 182 Cylance Pro Cycling ST
101 *HAYTER Ethan 33 Great Britain – GBR ST
102 *HENNESSY Jacob 34 Great Britain – GBR ST
103 MURPHY Kyle 186 Cylance Pro Cycling ST
104 PHINNEY Taylor 124 Cannondale – Drapac ST
105 *POWER Robert 56 Orica – Scott ST
106 *SCOTT Jacob 44 An Post – Chain Reaction ST
107 BOECKMANS Kris 152 Lotto – Soudal ST
108 EISEL Bernhard 3 Dimension Data 07:40
109 CAVENDISH Mark 1 Dimension Data ST
110 *GEOGHEGAN HART Tao 146 Team Sky ST
111 *BANASZEK Alan 172 Ccc Sprandi – Polkowice ST
112 ANDREETTA Simone 162 Bardiani – Csf ST
113 GARIBAY Orlando 183 Cylance Pro Cycling 11:15
114 BIALOBLOCKI Marcin 171 Ccc Sprandi – Polkowice ST
115 BRIGGS Graham 113 Jlt Condor 12:50
116 PARTRIDGE Robert 64 Bike Channel – Canyon 12:52
117 KREDER Wesley 132 Wanty – Groupe Gobert 12:53
118 OPIE Chris 61 Bike Channel – Canyon ST
119 *HARTLEY Adam 32 Great Britain – GBR ST