uec.ch

Chociaż zainteresowaniem i rangą odbiegają jeszcze od najbardziej prestiżowych wyścigów etapowych czy jednodniowych kolarskiego kalendarza, Mistrzostwa Europy z każdym rokiem zyskiwać będą na znaczeniu, a wywalczone na nich tytuły z pewnością już niedługo staną się czymś więcej, niż tylko humorystycznym akcentem sportowego CV. Tegoroczna edycja rozgrywa się na Jutlandii, okazując najmniej znane oblicze kraju Hamleta i klocków LEGO.

Idylliczne oblicze Danii

Jeśli Dania kojarzy się Państwu ze stalowoszarym morzem, elektrowniami wiatrowymi i mostem nad cieśniną Oresund, rozgrywane od 2 do 6 sierpnia Mistrzostwa Europy są doskonałą okazją, by poznać nieco inną stronę tego małego skandynawskiego państewka. Areną zmagań juniorów, orlików oraz elity kobiet i mężczyzn w jeździe indywidualnej na czas i wyścigach ze startu wspólnego są łagodne wzniesienia i kręte szosy zapomnianej przez Boga i samych Duńczyków Jutlandii. Będzie tak pagórkowato, jak pozwala na to rzeźba terenu – czyli na nasze standardy płasko, jednak niedostatki trasy z pewnością zrekompensuje charakteryzująca Skandynawów wzorowa organizacja i kojarzona z tym krajem wysoka kultura kolarska.

Silny skład reprezentacji Polski

Dzięki świetnym wynikom osiągniętym przez reprezentantki i reprezentantów naszego kraju w tym sezonie, biało-czerwoni startują w Herning w maksymalnym składzie, wystawiając łącznie 44 zawodników.

Juniorzy – trenerzy: Waldemar Cebula, Tomasz Owsian

Burczak Dawid (LKK ZM „Warmia” Biskupiec-SMS Świdnica), Konieczny Mikołaj (KKS Gostyń-SMS Świdnica), Kostański Mateusz (KLTC Konin-SMS Toruń), Lewandowski Artur, Wawrzyniak Karol (UKS Copernicus-SMS Toruń), Maciejuk Filip (KS Pogoń Mostostal Puławy-SMS Żyrardów)

Juniorki- trener Marcin Adamów

Bielawska Klaudia (UKS Koźminianka Koźminek), Jaskulska Marta (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Kumięga Karolina (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Majewska Oliwia – (UKS Copernicus- SMS Toruń), Rysz Kaja (ZKS „Stal” Rzeszów), Tonder Sara (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów)

Mężczyźni U23 – trener Marek Leśniewski

Banaszek Alan, Brożyna Piotr, Paluta Michał (CCC Sprandi Polkowice), Konwa Piotr (TC Chrobry Scott Głogów), Sajnok Szymon (Attaque Team Gusto), Sławek Damian (GKS Cartusia), Norbert Banaszek (Kolss Cycling Team)

Kobiety U23 – trener Mariusz Mazur

Lach Marta, Nerlo Aurela (Mat Atom Deweloper), Perekitko Karolina (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Płosaj Nikol, Ratajczak Alicja (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), Różyńska Nikola (Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziądz), Skalniak Agnieszka (Astana Women’s Team)

Elita Mężczyzn – selekcjoner Piotr Wadecki

Banaszek Adrian (Kolss Cycling Team), Bernas Paweł (Domin Sport), Białobłocki Marcin, Paterski Maciej (CCC Sprandi Polkowice) Bodnar Maciej (Bora-hansgrohe), Domagalski Karol, Gradek Kamil (One Pro Cycling), Franczak Paweł (Team Hurom), Gołaś Michał (Team Sky), Stępniak Grzegorz (Wibatech 7R Fuji)

Elita Kobiet – selekcjoner Mariusz Mazur

Brzeźna Monika, Szybiak Ewelina, Wilkos Katarzyna (Mat Atom Deweloper), Bujak Eugenia (BT City Ljubliana), Jasińska Małgorzata (Cylance Pro Cycling), Karasiewicz Karolina (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Pawłowska Katarzyna (Boels Dolmans), Plichta Anna (WM3 Pro Cycling Team)

Harmonogram, profile i mapki

2 sierpnia
10:30 – 12:00 jazda indywidualna na czas juniorek (18,2 km)
12:45 – 14:30 jazda indywidualna na czas juniorów (31,5 km) > mapa i profil
15:00 – 16:15 jazda indywidualna na czas orliczek (31,5 km) > mapa i profil

3 sierpnia
09:30 – 11:15 jazda indywidualna na czas elity kobiet (31,5 km) > mapa i profil
12:15 – 14:15 jazda indywidualna na czas orlików (31,5 km) > mapa i profil
15:00 – 17:00 jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (46 km) > mapa i profil

4 sierpnia
09:00 – 11:00 wyścig ze startu wspólnego juniorek (60,3 km) > mapa i profil rundy
12:00 – 15:00 wyścig ze startu wspólnego orliczek (100,5 km) > mapa i profil rundy
16:00 – 19:00 wyścig ze startu wspólnego juniorów (120,6 km) > mapa i profil rundy

5 sierpnia
09:00 – 13:00 wyścig ze startu wspólnego orlików (160,8 km) > mapa i profil rundy
14:00 – 17:00 wyścig ze startu wspólnego elity kobiet (120,6 km) > mapa i profil rundy

6 sierpnia
11:00 – 17:00 wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (241,2 km) > mapa i profil rundy