fot. David Lappartient

Kandydat na stanowisko prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) David Lappartient opublikował manifest, w którym zapowiada m.in. walkę przeciwko dopingowi mechanicznemu, wprowadzenie całkowitego zakazu zażywania kortykosteroidów oraz restrukturyzację kalendarza wyścigów.

David Lappartient ogłosił niedawno, że zmierzy się z Brianem Cooksonem o fotel prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Stosownych formalności dopełnił dobę przed upływem ostatecznego terminu. Teraz przyszedł czas na opublikowanie manifestu, czyli swoistego programu wyborczego kandydata na jedno z najważniejszych stanowisk w kolarskim świecie.

Kalendarz UCI według Davida Lappartienta miałby zostać podzielony na trzy części: wielkie toury, jednodniowe wyścigi klasyczne oraz krótsze wyścigi etapowe. Zwiększyć ma się ranga samej dyscypliny, zarówno jej męskiej jak i kobiecej odmiany, co miałoby zostać osiągnięte poprzez sięgnięcie do korzeni tego sportu pochodzących z czasów jego świetności.

Lappartient zapowiada także zdecydowaną walkę z mechanicznym dopingiem poprzez zwiększenie kontroli, a także całkowite zakazanie zażywania kortykosteroidów. Obecnie kortykosteroidów nie można stosować w trakcie wyścigów oraz tydzień przed nimi. Rywal Briana Cooksona chce także rozszerzyć listę substancji zakazanych o inne środki, ale na razie nie sprecyzował jakie. Przy okazji, ciało Międzynarodowej Unii Kolarskiej zajmujące się dopingiem miałoby otworzyć się na inne dyscypliny sportu oraz przenieść swoją siedzibę ze Szwajcarii do innego kraju, bu uniezależnić się od UCI.

Francuz chciałby także zmienić formułę rozgrywania mistrzostw świata w kolarstwie, podczas których toczyłaby się równoległa rywalizacja w czterech dyscyplinach – BMX-ach, kolarstwie górskim, szosowym i torowym, a taka impreza miałaby odbywać się zawsze rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi. Z kolarstwa szosowego usunąłby drużynową jazdę na czas, zakazał łączności radiowej, a trasy wyścigów planował na ulicach miast, by zapewnić zawodnikom lepszy doping ze strony kibiców.

Głosowanie, podczas którego czterdziestu pięciu delegatów wybierze nowego (lub starego) prezydenta UCI odbędzie się 21 września podczas mistrzostw świata w norweskim Bergen. 44-letni David Lappartient może spodziewać się poparcia w Europie, natomiast Brian Cookson w Afryce, obu Amerykach i Azji.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments