Giro Rosa

W piątek 30. czerwca rozpocznie się 28. edycja Giro d’Italia Internazionale Femminile, czyli najbardziej prestiżowego wyścigu dla kobiet.

Dziesięciodniowy wyścig Giro d’Italia Internazionale Femminile (w skrócie Giro Rosa) to impreza, na którą z utęsknieniem co roku czekają kibice kobiecego peletonu. Dwie czasówki (jedna drużynowa), kilka etapów sprinterskich, krótkie i strome podjazdy, a na koniec Wezuwiusz – tak w skrócie można scharakteryzować tegoroczną edycję.

Trasa

Wyścig rozpocznie się drużynową czasówką na dystansie 11,5 kilometra. Na drugim etapie usytuowano podjazd (5,2 km długości), ale po szczycie zostanie do mety 30 kilometrów i będzie to raczej dzień dla sprinterek. Także w kolejnych dwóch dniach swoje umiejętności powinny pokazywać najszybsze zawodniczki.

Etap numer pięć to wymagająca czasówka w Sant’elpidio a Mare, która powinna mocno przestawić klasyfikację generalną. Kolejne dwa dni to ponownie etapy dla sprinterek, choć siódmy odcinek może potoczyć się różnie. Ósmy dzień dla wielu to królewski etap, choć meta nie jest usytuowana na wzniesieniu. Przedostatni odcinek jest płaski, a w ostatnim dniu panie podczas typowego kryterium w Torre del Greco pokonają podjazd na Wezuwiusza (5,6 km długości; średnie nachylenie 6,4 %).

Etap 1: Aquileia – Grado 11,5km (jazda drużynowa na czas)

Etap 2: Zoppola – Montereale Valcellina 122,25km

Etap 3: San Fior – San Vendemiano  100km

Etap 4: Occhiobello – Occhiobello 118km

Etap 5: Saint’Elpidio a Mare – Saint’Elpidio a Mare 12,73km (jazda indywidualna na czas)

Etap 6: Roseto Degli Abruzzi – Roseto Degli Abruzzi 116,16km

Etap 7: Isernia – Baronissi 141,98km

Etap 8: Baronissi – Centola (Palinuro) 141,8km

Etap 9: Centola (Palinuro) – Polla 122,3km

Etap 10: Torre del Greco – Torre del Greco 124km

Faworytki

Z numerem jeden wystartuje ubiegłoroczna triumfatorka – Megan Guarnier (Boels – Dolmans Cycling Team). W 2015 roku wygrała tutaj Anna van der Breggen i właśnie duet Boels – Dolmans będzie chciał rozdawać karty już od samego początku wyścigu.

Warto zwrócić uwagę także na Claudię Lichtenberg (Wiggle High5), która powinna mieć spore wsparcie ekipy. Jedną z zawodniczek, która powinna namieszać w generalce jest Annemiek van Vleuten (Orica – Scott).

Na etapowe skalpy liczą przede wszystkim: Chloe Hosking (Alé Cipollini), Trixi Worrack i Barbara Guarischi (Canyon-SRAM), Lucinda Brand (Team Sunweb), Shara Gillow (FDJ-Futuroscope-NA), Annalisa Cucinotta (Lensworld-Zannata), Amalie Dideriksen (Boels – Dolmans Cycling Team), Giorgia Bronzini (Wiggle-High5) czy Thalita de Jong (Lares-Waowdeals).

Oczy polskich kibiców będą przede wszystkim zwrócone na Katarzynę Niewiadomą (WM3 Energie), która w 2016 roku była najlepszą młodą zawodniczką wyścigu, a teraz celuje jeszcze wyżej. W osiągnięciu dobrego wyniku będzie pomagać jej Anna Plichta. O dobrą lokatę w generalce powalczy Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling), a na sprinterskich etapach z dobrej strony powinna pokazać się Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana).