fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Gert Joeaar (Estonia) wygrał drugi etap na północy Europy. W klasyfikacji generalnej triumfował zwycięzca z pierwszego dnia, Karl Patrick Jauk (Estonia). Dzięki znakomitej jeździe Team Hurom Paweł Franczak awansował na podium “generalki”.

Drugi, ostatni odcinek wyścigu w Estonii miał długość 172.8km i został nazwany GP Tartu – do pokonania 172.8km po ulicach miasta, na które składało się 18 okrążeń po około 9.5km z dwoma “sztywnymi” podjazdami w centrum. Na starcie oczywiście pojawił się Team Hurom, którego liderem był Paweł Franczak – czwarty na pierwszym etapie.

Na ulicach miasta tempo było dość mocne – pojawiało się bardzo wiele odjazdów różnych zawodników, a jedynym zespołem, który starał się mocno gonić był Team Hurom liczący na szybkość Pawła Franczaka. Trud opłacił się na jednej z premii lotnych – “Franek” zyskał kilka sekund i zapewnił sobie pozycję na podium klasyfikacji końcowej. W środkowej części etapu odjechała ucieczka, która zyskała nawet 4 minuty, ale kontrolę w grupie wciąż utrzymywał polski zespół.

Po “skasowaniu” grupy pojawiały się kolejne skoki, a zwycięstwo padło łupem samotnego reprezentanta Estonii – Gerta Joeaara, który oderwał się 14km przed finiszem. 5 sekund za triumfatorem przyjechał peleton, z którego najszybsi byli Emils Liepins (Rietumu Banka-Riga) i Karl Patrick Lauk (Estonia). Ponownie czwarte miejsce zajął Paweł Franczak (Team Hurom), który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

1 JOEÄÄR Gert EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) les 172,8 km en 4h02’10”
2 LIEPINS Emils LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
3 LAUK Karl Patrick EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
4 FRANCZAK Pawel POL TEAM HUROM (THU) 00’05”
5 MUZYCHKIN Anton BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
6 PERON Andrea ITA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 00’05”
7 KULYK Andriy UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 00’05”
8 AHLSTRAND Jonas SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
9 RAMANAU Raman BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
10 LUNDER Nikolai Tefre NOR MEMIL PRO CYCLING (MPC) 00’05”
11 SHEMETAU Mikhail BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
12 KARALIOK Yauheni BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
13 DZERVUS Darijus LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 00’05”
14 LUNDER Mikkel Tefre NOR MEMIL PRO CYCLING (MPC) 00’05”
15 RÄIM Mihkel EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
16 VAHTRA Norman EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
17 JANSSEN Yannick NED MEMIL PRO CYCLING (MPC) 00’05”
18 MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL PRO CYCLING (MPC) 00’05”
19 BOGDANOVICS Maris LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
20 WILSON Edvin SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
21 KAUPAS Gediminas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 00’05”
22 NURMI Roope FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 00’05”
23 VORGANOV Eduard RUS MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
24 VENDELIN Karl-Arnold EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
25 KANEPEJS Deins LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
26 NISU Oskar EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
27 LAŠINIS Venantas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 00’05”
28 VAINIONPÄÄ Oskari FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 00’05”
29 BECIS Armands LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
30 VOSEKALNS Andris LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
31 BONDARENKO Pavlo UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 00’05”
32 ANDERBERG Hampus SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
33 LATON Eryk POL TEAM HUROM (THU) 00’05”
34 LUDVIGSSON Fredrik SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
35 TSISHKOU Raman BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 00’05”
36 ANIOLKOWSKI Stanislaw POL TEAM HUROM (THU) 00’05”
37 MALYNIVSKYI Vasyl UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 00’05”
38 SEPPÄ Lauri FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 00’05”
39 PRUUS Peeter EST RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
40 LUKSEVICS Viesturs LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’05”
41 PUNG Peeter EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’05”
42 TOMASIAK Konrad POL TEAM HUROM (THU) 00’05”
43 MATYSIAK Bartlomiej POL TEAM HUROM (THU) 00’05”
44 PYYKKÖNEN Aimo FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 00’05”
45 BRATASHCHUK Andrii UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 00’05”
46 BENGTSSON Filip SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
47 KASTEMYR Pontus SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’05”
48 POLI Umberto ITA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 00’12”
49 BANASZEK Norbert POL KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 00’14”
50 CLANCY Stephen IRL TEAM NOVO NORDISK (TNN) 00’38”
51 DE KEIJZER Gerd NED TEAM NOVO NORDISK (TNN) 00’38”
52 KAISLAVUO Jesse FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 00’41”
53 SISKEVICIUS Paulius LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 02’59”
54 LAAS Martin EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 03’02”
55 SIDEIKIS Povilas LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 03’09”
56 GUTEK Mikolaj POL TEAM HUROM (THU) 05’04”

Wycofani:

HETHERINGTON Ben GBR MEMIL PRO CYCLING (MPC)
KANERVA Hiski FIN MEMIL PRO CYCLING (MPC)
FRANCZAK Wojciech POL TEAM HUROM (THU)
SKORENKO Mykyta UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS)
BANASZEK Adrian POL KOLSS CYCLING TEAM (KLS)
SOLTASIUK Vladyslav UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS)
BENGTSSON Ludvig SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE)
GEMBECKAS Tomas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT)
PIKKARAINEN Timo FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN)
PUNKRYS Kasparas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT)
CHERHAL Corentin FRA TEAM NOVO NORDISK (TNN)
VALOGNES Quentin FRA TEAM NOVO NORDISK (TNN)
MIGDAL Wojciech POL TEAM HUROM (THU)
HÄNNINEN Aleksi FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN)
UUSIPERHE Jesse FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN)
MCCLURE Reid CAN TEAM NOVO NORDISK (TNN)
RACIUNAS Mykolas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT)

Klasyfikacja generalna:

1 LAUK Karl Patrick EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) en 8h28’53”
2 KANEPEJS Deins LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’09”
3 FRANCZAK Pawel POL TEAM HUROM (THU) 00’11”    
4 ANDERBERG Hampus SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 00’12”
5 RÄIM Mihkel EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’27”
6 BOGDANOVICS Maris LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’34”
7 PRUUS Peeter EST RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 00’44”
8 JOEÄÄR Gert EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 00’46”
9 VAHTRA Norman EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 01’01”
10 PERON Andrea ITA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 01’03”
11 AHLSTRAND Jonas SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 01’32”
12 WILSON Edvin SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 01’32”
13 LUDVIGSSON Fredrik SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 01’36”
14 POLI Umberto ITA TEAM NOVO NORDISK (TNN) 01’39”
15 LAAS Martin EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 04’10”
16 LIEPINS Emils LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 04’41”
17 MONCORGÉ Pierre FRA MEMIL PRO CYCLING (MPC) 04’46”
18 BONDARENKO Pavlo UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 04’47”
19 KARALIOK Yauheni BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 04’49”
20 DZERVUS Darijus LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 04’49”
21 LUNDER Nikolai Tefre NOR MEMIL PRO CYCLING (MPC) 04’49”
21 RAMANAU Raman BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 04’49”
23 JANSSEN Yannick NED MEMIL PRO CYCLING (MPC) 04’49”
24 MUZYCHKIN Anton BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 04’49”
25 VENDELIN Karl-Arnold EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 04’49”
25 NURMI Roope FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 04’49”
27 BECIS Armands LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 04’49”
28 LATON Eryk POL TEAM HUROM (THU) 04’49”    
29 LAŠINIS Venantas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 04’49”
30 VORGANOV Eduard RUS MINSK CYCLING CLUB (MCC) 04’49”
31 ANIOLKOWSKI Stanislaw POL TEAM HUROM (THU) 04’49”    
32 NISU Oskar EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 04’49”
33 KULYK Andriy UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 04’49”
34 LUNDER Mikkel Tefre NOR MEMIL PRO CYCLING (MPC) 04’49”
35 MALYNIVSKYI Vasyl UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 04’49”
36 VAINIONPÄÄ Oskari FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 04’49”
37 LUKSEVICS Viesturs LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 04’49”
38 TSISHKOU Raman BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 04’49”
39 KAUPAS Gediminas LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 04’49”
40 VOSEKALNS Andris LAT RIETUMU BANKA-RIGA (RBR) 04’49”
41 MATYSIAK Bartlomiej POL TEAM HUROM (THU) 04’49”    
42 BRATASHCHUK Andrii UKR KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 04’49”
43 TOMASIAK Konrad POL TEAM HUROM (THU) 04’49”    
44 BENGTSSON Filip SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 04’49”
45 KASTEMYR Pontus SWE NATIONAL TEAM SWEDEN (SWE) 04’49”
46 BANASZEK Norbert POL KOLSS CYCLING TEAM (KLS) 04’58”
47 SHEMETAU Mikhail BLR MINSK CYCLING CLUB (MCC) 05’09”
48 CLANCY Stephen IRL TEAM NOVO NORDISK (TNN) 05’22”
49 DE KEIJZER Gerd NED TEAM NOVO NORDISK (TNN) 05’22”
50 KAISLAVUO Jesse FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 05’25”
51 SISKEVICIUS Paulius LTU STAKI – TECHNORAMA (SIT) 08’23”
52 GUTEK Mikolaj POL TEAM HUROM (THU) 09’57”    
53 PYYKKÖNEN Aimo FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 12’39”
54 SEPPÄ Lauri FIN NATIONAL TEAM FINLAND (FIN) 16’00”
55 SIDEIKIS Povilas LTU NATIONAL TEAM LITHUANIA (LTU) 19’04”
56 PUNG Peeter EST NATIONAL TEAM ESTONIA (EST) 20’39”