Odpowiednie nawodnienie i żywienie są niezwykle ważne nie tylko podczas zawodów, ale także w trakcie treningu kolarskiego.

Dostarczanie płynów z minerałami oraz węglowodanami pozwala zawodnikowi być w pełni sił mimo upływu kilometrów. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz czynników takich jak wytrzymałość, temperatura czy też układ krążenia, potrzeby energetyczne każdego z nas różnią się od siebie.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, indywidualne zapotrzebowanie organizmu profesjonalnego zawodnika w węglowodany może sięgać aż 100 g na godzinę. W przypadku amatorów zapotrzebowanie to wynosi od 30 do 60 g węglowodanów na godzinę.

Aby zoptymalizować i przyspieszyć wchłanianie węglowodanów, należy po spożyciu żelu, batona lub gum, popić porcją około 200 ml wody. Gdy decydujesz się na starty na krótszych dystansach (do jednej godziny), przyjmowanie produktów energetycznych nie jest wskazane, ponieważ organizm zawodnika jest w stanie czerpać energię z własnych zapasów.

Przykładowa strategia żywieniowa Squeezy dla kolarzy startujących na dystansie 40-60 km to jeden żel energetyczny Squeezy Energy Gel w około 60-70 minucie wyścigu. Dla osób startujących na dystansie 70-100 km spożycie żelu powinno nastąpić w około 60-70 minucie, następnie w około 120 minucie, a przed rozpoczęciem czwartej godziny zmagań warto zażyć żel energetyczny z kofeiną, dzięki której będziemy mogli dać z siebie wszystko na finiszu. Na dłuższe wyścigi, powyżej 100 km, zdecydowanie lepiej zaopatrzyć w buteleczkę 125 ml zawierającą Squeezy Energy Gel. W wyścigach na dystansach Mega i Giga strategia żywieniowa jest następująca: przed upływem 60 minut 1 porcja (25 ml) żelu energetycznego, następnie po około 20-30 minutach paczka żelek Squeezy Energy Fruit Gum, a przed upływem drugiej godziny kolejna porcja żelu. Gdy minie kolejne pół godziny – aby żołądek nie czuł pustki – warto sięgnąć po baton energetyczny Squeezy Energy Bar o smaku owocowym i do końca wyścigu trzymać strategię żywieniową zakładającą przyjmowanie porcji żelu co pół godziny.

Wielu z Was pewnie się głowi jak zaopatrzyć swój organizm w taką ilość węglowodanów? Spieszymy z pomocą!

Jeden żel Squeezy Energy Gel zawiera 21g węglowodanów, a jego zalecane spożycie to 2-4 sztuki na godzinę.

Żele można śmiało zastąpić pysznymi żelkami owocowymi, których saszetka zawiera 36 g węglowodanów, a jej godzinne spożycie waha się między 1-2 saszetkami. Identycznie z kalorycznością i zalecanym godzinnym spożyciem wyglądają batony. Cała buteleczka 125 ml Squeezy Energy Gel dostarcza natomiast aż 83 g węglowodanów. Aby odpowiednio dbać o nawodnienie organizmu i „dostawę paliwa” warto w trakcie treningu i zawodów stosować rozpuszczalny napój izotoniczny Squeezy Energy Drink, którego 750 ml dostarcza 45 g węglowodanów wraz z niezbędnymi w trakcie wysiłku elektrolitami.

Pamiętaj o odpowiednim żywieniu i nawodnieniu, a nigdy więcej nie spotka Cię nieprzyjemność osłabienia w trakcie zawodów! Więcej na temat produktów, które wzniosą Twój organizm na kolarskie wyżyny, znajdziesz na http://squeezy.com.pl/.

Artykuł sponsorowany

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments