Tour of Norway

Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap Tour of Norway, zostając także liderem wyścigu.

W Hønefoss rozpoczęła się dzisiaj kolejna edycja Tour of Norway. Podczas pięciu dni kolarze musieli pokonać ponad 904 kilometry. Wśród startujących mieliśmy ekipę CCC Sprandi Polkowice w składzie: Michał Paluta, Adrian Kurek, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Kamil Małecki, Jakub Kaczmarek.

W pierwszym dniu zawodnicy zmierzyli się na pagórkowatej trasie Hønefoss – Asker o długości prawie 170 kilometrów. Po drodze czekały na nich dwie górskie premie, a finisz to 1600 metrów podjazdu o średnim nachyleniu 4,4 %.

W ucieczkę dnia zabrali się: Juan Pablo Villegas (Manzana Postobon), Ludvik Holstad (Team Sparebanken Sør) i Marius BlÅlid (Team FixIT.no). Trójka uzyskała w pewnym momencie nawet osiem minut przewagi. Na obu górskich premiach najlepszy był Villegas i to on do jutrzejszego etapu przystąpi w koszulce najlepszego górala.

Kolumbijczyk na drugiej premii zostawił współtowarzyszy i samotnie pomknął w stronę mety. Zgodnie z oczekiwaniami peleton nie pozwolił mu na zbyt wiele i skasował jego odjazd 25. kilometrów przed metą.

O zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Najszybszy okazał się Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). Norweg na kresce wyprzedził Tosha Van der Sande (Lotto Soudal) i Simona Gerransa (ORICA-Scott).

Najlepszy z Polaków, Jakub Kaczmarek (CCC Sprandi Polkowice) zajął 32. miejsce.

Wyniki pierwszego etapu:

1 NOREdvald Boasson Hagen (NOR) Dimension Data 4:14:01
2 BELTosh Van Der Sande (BEL) Lotto – Soudal 0:00
3 AUSSimon Gerrans (AUS) Orica – Scott 0:00
4 NORAugust Jensen (NOR) Coop 0:00
5 BELSander Armée (BEL) Lotto – Soudal 0:00
6 FRAMaxime Daniel (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:00
7 NEDJeroen Meijers (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00
8 DENRasmus Poulsen Guldhammer (DEN) Veloconcept 0:00
9 FRATony Gallopin (FRA) Lotto – Soudal 0:00
10 AUSNichola Schultz (AUS) Caja Rural – Seguros RGA 0:00
11 FRAAnthony Delaplace (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:00
12 BELPreben Van Hecke (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00
13 FRAArmindo Fonseca (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:00
14 NEDJetse Bol (NED) Manzana – Postobon 0:00
15 AUSRobert Power (AUS) Orica – Scott 0:00
16 NORBjørn Tore Nilsen Hoem (NOR) 0:00
17 COLWilmar Andrés Paredes Zapata (COL) Manzana – Postobon 0:00
18 NZLPatrick Bevin (NZL) Cannondale – Drapac 0:00
19 NEDPieter Weening (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00
20 ARGEduardo Sepúlveda (ARG) Fortuneo – Vital Concept 0:00
21 NEDNick Van Der Lijke (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00
22 NORØivind Lukkedal (NOR) Coop 0:00
23 BELAimé De Gendt (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00
24 AUTStefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 0:00
25 AUSJack Haig (AUS) Orica – Scott 0:00
26 NORÅsmund Romstad Løvik (NOR) FixIT.no 0:00
27 ERIMekseb Abrha Debesay (ERI) Dimension Data 0:00
28 NORCarl Fredrik Hagen (NOR) Joker – Icopal 0:00
29 BELEliot Lietaer (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00
30 ESPAntonio Molina Canet (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:00
31 FRAPierre Luc Périchon (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:00
32 POLJakub Kaczmarek (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:00
33 USALawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:00
34 AUSBen O’Connor (AUS) Dimension Data 0:00
35 NORAndreas Vangstad (NOR) Sparebanken Sør 0:00
36 BELGregory Habeaux (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00
37 POLMichal Paluta (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:00
38 NEDSjoerd Van Ginneken (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00
39 NORAudun Brekke Fløtten (NOR) Uno-X Hydrogen 0:00
40 POLPatryk Stosz (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:00
41 BELDimitri Peyskens (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00
42 POLAdrian Kurek (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:00
43 NORLars Petter Nordhaug (NOR) Aqua Blue Sport 0:00
44 NORTobias Foss (NOR) Joker – Icopal 0:00
45 RUSAlexander Porsev (RUS) Gazprom – RusVelo 0:00
46 BELDries Van Gestel (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00
47 BELAntoine Warnier (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:00
48 GBRDaniel Pearson (GBR) Aqua Blue Sport 0:00
49 POLPiotr Brozyna (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:16
50 NEDDylan Van Baarle (NED) Cannondale – Drapac 0:16
51 NORVegard Breen (NOR) Joker – Icopal 0:16
52 NORAnders Skaarseth (NOR) Joker – Icopal 0:16
53 DENAlexander Kamp Egested (DEN) Veloconcept 0:16
54 NEDDylan Groenewegen (NED) Lotto NL – Jumbo 0:19
55 NORKristian Aasvold (NOR) Sparebanken Sør 0:19
56 NORTorstein Traeen (NOR) Uno-X Hydrogen 0:19
57 RUSArtem Ovechkin (RUS) Gazprom – RusVelo 0:19
58 COLHernando Bohorquez Sanchez (COL) Manzana – Postobon 0:19
59 RUSArtur Ershov (RUS) Gazprom – RusVelo 0:19
60 DENMads Rahbek (DEN) Veloconcept 0:19
61 ESPLluís Guillermo Mas Bonet (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:22
62 RSAJay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:22
63 NORTrond Trondsen (NOR) Sparebanken Sør 0:27
64 BELTom Van Asbroeck (BEL) Cannondale – Drapac 0:31
65 BELJarl Salomein (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:31
66 COLFernando Orjuela Gutierrez (COL) Manzana – Postobon 0:33
67 BELSébastien Delfosse (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:38
68 RUSRoman Maikin (RUS) Gazprom – RusVelo 0:40
69 GBRJames Shaw (GBR) Lotto – Soudal 0:40
70 FRAJustin Jules (FRA) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:40
71 SUIMichael Albasini (SUI) Orica – Scott 0:40
72 NEDLars Boom (NED) Lotto NL – Jumbo 0:40
73 ESPHéctor Saez Benito (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:40
74 NEDTimo Roosen (NED) Lotto NL – Jumbo 0:40
75 NEDTom Leezer (NED) Lotto NL – Jumbo 0:40
76 ALGYoucef Reguigui (ALG) Dimension Data 0:51
77 DENNicolaj Steen (DEN) Veloconcept 0:51
78 AUSLeigh Howard (AUS) Aqua Blue Sport 0:51
79 RUSNikolay Trusov (RUS) Gazprom – RusVelo 1:00
80 BELLudovic Robeet (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 1:00
81 NEDJesper Asselman (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 1:00
82 NORHåkon Aalrust (NOR) 1:00
83 ESPAlex Aranburu Deba (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 1:04
84 RUSArtem Nych (RUS) Gazprom – RusVelo 1:32
85 SWEPhilip Lindau (SWE) Coop 1:42
86 GERRobert Wagner (GER) Lotto NL – Jumbo 2:13
87 AUSMitchell Docker (AUS) Orica – Scott 2:13
88 NORSyver Waersted (NOR) Uno-X Hydrogen 2:21
89 NORErik Nordsaeter Resell (NOR) Uno-X Hydrogen 2:21
90 NORAmund Grøndahl Jansen (NOR) Lotto NL – Jumbo 2:36
91 BELSep Vanmarcke (BEL) Cannondale – Drapac 2:36
92 BELWout Van Aert (BEL) Verandas Willems – Crelan 2:49
93 NEDSebastian Langeveld (NED) Cannondale – Drapac 2:49
94 NEDAndré Looij (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 2:49
95 DENMichael Reihs (DEN) Veloconcept 2:49
96 DENMark Sehested Pedersen (DEN) Veloconcept 2:49
97 COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL) Manzana – Postobon 2:49
98 GBRDaniel McLay (GBR) Fortuneo – Vital Concept 2:49
99 GERRoger Kluge (GER) Orica – Scott 2:49
100 BELKris Boeckmans (BEL) Lotto – Soudal 3:01
101 BELLouis Vervaeke (BEL) Lotto – Soudal 3:01
102 NORKen Eikeland (NOR) 5:23
103 AUSCalvin Watson (AUS) Aqua Blue Sport 5:23
104 NORKristoffer Halvorsen (NOR) Joker – Icopal 6:23
105 NORFridtjof Røinås (NOR) Sparebanken Sør 6:23
106 NORHerman Dahl (NOR) Sparebanken Sør 6:23
107 RWAAdrien Niyonshuti (RWA) Dimension Data 6:23
108 NORKristoffer Madsen (NOR) FixIT.no 6:23
109 NORHans Kristian Rudland (NOR) Uno-X Hydrogen 6:23
110 SUIDylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 6:23
111 NEDStan Godrie (NED) Verandas Willems – Crelan 6:23
112 SWEGustav Höög (SWE) Coop 6:23
113 BELOtto Vergaerde (BEL) Verandas Willems – Crelan 8:15
114 POLKamil Malecki (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 8:15
115 FINMatti Manninen (FIN) FixIT.no 8:51
116 IRLRyan Mullen (IRL) Cannondale – Drapac 8:59
117 NORLars Saugstad (NOR) Uno-X Hydrogen 8:59
118 COLJuan Pablo Villegas Cardona (COL) Manzana – Postobon 8:59
119 NORJon Soeveras Breivold (NOR) FixIT.no 8:59
120 LTUAidis Kruopis (LTU) Verandas Willems – Crelan 10:46
121 BELElias Van Breussegem (BEL) Verandas Willems – Crelan 10:46
122 BELChristophe Prémont (BEL) Verandas Willems – Crelan 10:46
123 NORMarius Blålid (NOR) FixIT.no 13:58
124 NORLudvik Holstad (NOR) Sparebanken Sør 16:39

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 NOREdvald Boasson Hagen (NOR) Dimension Data 4:13:51
2 BELTosh Van Der Sande (BEL) Lotto – Soudal 0:04
3 AUSSimon Gerrans (AUS) Orica – Scott 0:06
4 NORCarl Fredrik Hagen (NOR) Joker – Icopal 0:09
5 NORAugust Jensen (NOR) Coop 0:10
6 BELSander Armée (BEL) Lotto – Soudal 0:10
7 FRAMaxime Daniel (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:10
8 NEDJeroen Meijers (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10
9 DENRasmus Poulsen Guldhammer (DEN) Veloconcept 0:10
10 FRATony Gallopin (FRA) Lotto – Soudal 0:10
11 AUSNichola Schultz (AUS) Caja Rural – Seguros RGA 0:10
12 FRAAnthony Delaplace (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:10
13 BELPreben Van Hecke (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10
14 FRAArmindo Fonseca (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:10
15 NEDJetse Bol (NED) Manzana – Postobon 0:10
16 AUSRobert Power (AUS) Orica – Scott 0:10
17 NORBjørn Tore Nilsen Hoem (NOR) 0:10
18 COLWilmar Andrés Paredes Zapata (COL) Manzana – Postobon 0:10
19 NZLPatrick Bevin (NZL) Cannondale – Drapac 0:10
20 NEDPieter Weening (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10
21 ARGEduardo Sepúlveda (ARG) Fortuneo – Vital Concept 0:10
22 NEDNick Van Der Lijke (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10
23 NORØivind Lukkedal (NOR) Coop 0:10
24 BELAimé De Gendt (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10
25 AUTStefan Denifl (AUT) Aqua Blue Sport 0:10
26 AUSJack Haig (AUS) Orica – Scott 0:10
27 NORÅsmund Romstad Løvik (NOR) FixIT.no 0:10
28 ERIMekseb Abrha Debesay (ERI) Dimension Data 0:10
29 BELEliot Lietaer (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10
30 ESPAntonio Molina Canet (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:10
31 FRAPierre Luc Périchon (FRA) Fortuneo – Vital Concept 0:10
32 POLJakub Kaczmarek (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:10
33 USALawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:10
34 AUSBen O’Connor (AUS) Dimension Data 0:10
35 NORAndreas Vangstad (NOR) Sparebanken Sør 0:10
36 BELGregory Habeaux (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:10
37 POLMichal Paluta (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:10
38 NEDSjoerd Van Ginneken (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10
39 NORAudun Brekke Fløtten (NOR) Uno-X Hydrogen 0:10
40 POLPatryk Stosz (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:10
41 BELDimitri Peyskens (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:10
42 POLAdrian Kurek (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:10
43 NORLars Petter Nordhaug (NOR) Aqua Blue Sport 0:10
44 NORTobias Foss (NOR) Joker – Icopal 0:10
45 RUSAlexander Porsev (RUS) Gazprom – RusVelo 0:10
46 BELDries Van Gestel (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10
47 BELAntoine Warnier (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:10
48 GBRDaniel Pearson (GBR) Aqua Blue Sport 0:10
49 POLPiotr Brozyna (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 0:26
50 NEDDylan Van Baarle (NED) Cannondale – Drapac 0:26
51 NORVegard Breen (NOR) Joker – Icopal 0:26
52 NORAnders Skaarseth (NOR) Joker – Icopal 0:26
53 DENAlexander Kamp Egested (DEN) Veloconcept 0:26
54 NEDDylan Groenewegen (NED) Lotto NL – Jumbo 0:29
55 NORKristian Aasvold (NOR) Sparebanken Sør 0:29
56 NORTorstein Traeen (NOR) Uno-X Hydrogen 0:29
57 RUSArtem Ovechkin (RUS) Gazprom – RusVelo 0:29
58 COLHernando Bohorquez Sanchez (COL) Manzana – Postobon 0:29
59 RUSArtur Ershov (RUS) Gazprom – RusVelo 0:29
60 DENMads Rahbek (DEN) Veloconcept 0:29
61 ESPLluís Guillermo Mas Bonet (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:32
62 RSAJay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:32
63 NORTrond Trondsen (NOR) Sparebanken Sør 0:37
64 BELTom Van Asbroeck (BEL) Cannondale – Drapac 0:41
65 BELJarl Salomein (BEL) Sport Vlaanderen – Baloise 0:41
66 COLFernando Orjuela Gutierrez (COL) Manzana – Postobon 0:43
67 BELSébastien Delfosse (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:48
68 RUSRoman Maikin (RUS) Gazprom – RusVelo 0:50
69 GBRJames Shaw (GBR) Lotto – Soudal 0:50
70 FRAJustin Jules (FRA) WB Veranclassic – Aqua Protect 0:50
71 SUIMichael Albasini (SUI) Orica – Scott 0:50
72 NEDLars Boom (NED) Lotto NL – Jumbo 0:50
73 ESPHéctor Saez Benito (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 0:50
74 NEDTimo Roosen (NED) Lotto NL – Jumbo 0:50
75 NEDTom Leezer (NED) Lotto NL – Jumbo 0:50
76 ALGYoucef Reguigui (ALG) Dimension Data 1:01
77 DENNicolaj Steen (DEN) Veloconcept 1:01
78 AUSLeigh Howard (AUS) Aqua Blue Sport 1:01
79 RUSNikolay Trusov (RUS) Gazprom – RusVelo 1:10
80 BELLudovic Robeet (BEL) WB Veranclassic – Aqua Protect 1:10
81 NEDJesper Asselman (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 1:10
82 NORHåkon Aalrust (NOR) 1:10
83 ESPAlex Aranburu Deba (ESP) Caja Rural – Seguros RGA 1:14
84 RUSArtem Nych (RUS) Gazprom – RusVelo 1:42
85 SWEPhilip Lindau (SWE) Coop 1:52
86 GERRobert Wagner (GER) Lotto NL – Jumbo 2:23
87 AUSMitchell Docker (AUS) Orica – Scott 2:23
88 NORSyver Waersted (NOR) Uno-X Hydrogen 2:31
89 NORErik Nordsaeter Resell (NOR) Uno-X Hydrogen 2:31
90 NORAmund Grøndahl Jansen (NOR) Lotto NL – Jumbo 2:46
91 BELSep Vanmarcke (BEL) Cannondale – Drapac 2:46
92 BELWout Van Aert (BEL) Verandas Willems – Crelan 2:59
93 NEDSebastian Langeveld (NED) Cannondale – Drapac 2:59
94 NEDAndré Looij (NED) Roompot – Nederlandse Loterij 2:59
95 DENMichael Reihs (DEN) Veloconcept 2:59
96 DENMark Sehested Pedersen (DEN) Veloconcept 2:59
97 COLJuan Sebastián Molano Benavides (COL) Manzana – Postobon 2:59
98 GBRDaniel McLay (GBR) Fortuneo – Vital Concept 2:59
99 GERRoger Kluge (GER) Orica – Scott 2:59
100 BELKris Boeckmans (BEL) Lotto – Soudal 3:11
101 BELLouis Vervaeke (BEL) Lotto – Soudal 3:11
102 NORKen Eikeland (NOR) 5:33
103 AUSCalvin Watson (AUS) Aqua Blue Sport 5:33
104 NORKristoffer Halvorsen (NOR) Joker – Icopal 6:33
105 NORFridtjof Røinås (NOR) Sparebanken Sør 6:33
106 NORHerman Dahl (NOR) Sparebanken Sør 6:33
107 RWAAdrien Niyonshuti (RWA) Dimension Data 6:33
108 NORKristoffer Madsen (NOR) FixIT.no 6:33
109 NORHans Kristian Rudland (NOR) Uno-X Hydrogen 6:33
110 SUIDylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 6:33
111 NEDStan Godrie (NED) Verandas Willems – Crelan 6:33
112 SWEGustav Höög (SWE) Coop 6:33
113 BELOtto Vergaerde (BEL) Verandas Willems – Crelan 8:25
114 POLKamil Malecki (POL) CCC – Sprandi – Polkowice 8:25
115 FINMatti Manninen (FIN) FixIT.no 9:01
116 COLJuan Pablo Villegas Cardona (COL) Manzana – Postobon 9:05
117 IRLRyan Mullen (IRL) Cannondale – Drapac 9:09
118 NORLars Saugstad (NOR) Uno-X Hydrogen 9:09
119 NORJon Soeveras Breivold (NOR) FixIT.no 9:09
120 LTUAidis Kruopis (LTU) Verandas Willems – Crelan 10:56
121 BELElias Van Breussegem (BEL) Verandas Willems – Crelan 10:56
122 BELChristophe Prémont (BEL) Verandas Willems – Crelan 10:56
123 NORMarius Blålid (NOR) FixIT.no 14:03
124 NORLudvik Holstad (NOR) Sparebanken Sør 16:47