Equipe Cycliste FDJ

Litwin z Fdj był najszybszy na piątym etapie. Nowym liderem został Clement Venturini (Cofidis). 

Przedostatni odcinek ścigania miał długość 184.8km i prowadził z Boeschepe do Cassel. Na kolarzy czekało aż dziewięć premii górskich i finisz na szczycie krótkiej wspinaczki. Większość dystansu stanowiło dziewięć okrążeń wokół Cassel.

Niedługo po starcie pojawiła się pierwsza ucieczka, do której załapało się aż trzynastu kolarzy, ale ciężka trasa sprawiła, że stawka mocno się mieszała.

45 kilometrów przed metą ucieczka miała niecałe 2 minuty przewagi, ale co rusz stawka się tasowała na brukowym podjeździe. Ostatecznie ucieczka została skasowana i około 15 kilometrów przed metą na czele jechała grupa w której znajdował się także lider Sylvain Chavanel (Direct Energie).

Popularny “Chava” nie był w stanie wytrzymać ciągłych ataków i trzy kilometry przed kreską odpadł z czołówki. Na brukowym odcinku tempo jeszcze bardziej podkręcił Olivier Naesen (Ag2r), a jego atak poprawił Ignatas Konovalovas. Litwin z FDJ utrzymał kilkumetrową przewagę na wspinaczce na Mont Cassel i mógł się cieszyć ze zwycięstwa. Drugie miejsce zajął Sander Armee (Lotto Soudal), a trzecie Naesen. Nowym liderem został czwarty na mecie Clement Venturini (Cofidis).

Wyniki piątego etapu:

1 KONOVALOVAS Ignatas FDJ 04:52:26 (b : 10”)
2 ARMEE Sander LTS 3 (b : 6”)
3 NAESEN Oliver ALM MT (b : 4”)
4 *VENTURINI Clément COF MT
5 FINETTO Mauro DMP 11
6 LIGTHART Pim RNL 32 (b : 2”)
7 CHAVANEL Sylvain DEN 44
8 RIBLON Christophe ALM MT
9 DASSONVILLE Flavien AUB 49
10 PICHON Laurent FVC 55
11 FILOSI Iuri NIP 01:08
12 *SENECHAL Florian COF 01:14
13 FERNANDEZ Delio DMP 01:48
14 LEVEAU Jérémy RLM 02:07
15 TRONET Steven ADT MT
16 HAUSSLER Heinrich TBM MT
17 MENUT David AUB MT
18 VANTOMME Maxime WVA MT
19 *BUDDING Martijn RNL MT
20 DUVAL Julien ALM MT
21 *THOMAS Benjamin ADT MT
22 CLAEYS Dimitri COF MT
23 DUYN Huub VWC MT
24 *VAN DER HOORN Taco RNL MT
25 CANAL Fabien ADT MT
26 DUCHESNE Antoine DEN MT
27 VEUCHELEN Frederik WGG MT (b : 1”)
28 *RICKAERT Jonas SVB MT
29 GATE Aaron ABS MT
30 FEILLU Brice FVC 02:13
31 BACKAERT Frederik WGG 02:14
32 *LE GAC Olivier FDJ 02:22
33 PETIT Adrien DEN MT
34 *PLANCKAERT Edward SVB 02:30
35 WALLAYS Jelle LTS MT
36 ISTA Kevin WVA 02:43 (b : 8”)
37 CUNEGO Damiano NIP 03:02
38 REINDERS Elmar RNL 03:50 (b : 1”)
39 *BONNAMOUR Franck FVC MT
40 JAKIN Alo AUB 04:06
41 KREDER Michel ABS 04:14
42 *FERASSE Thibault ADT 04:30
43 TURGIS Jimmy COF 06:23 (b : 3”)
44 MADRAZO Angel DMP 07:58
45 PACHER Quentin DMP 07:59
46 GAUDIN Damien ADT 09:11 (b : 3”)
47 MASSON Christophe WVA 11:04
48 SMUKULIS Gatis DMP 11:14
49 HANSEN Lasse Norman ABS 11:43
50 SIEBERG Marcel LTS MT
51 *NOPPE Christophe SVB MT
52 BOZIC Borut TBM MT
53 DEBUSSCHERE Jens LTS MT
54 *CARDIS Romain DEN MT
55 *WALLAYS Jens SVB MT
56 DE VRIES Berden RNL MT
57 *VAN LERBERGHE Bert SVB MT
58 MAES Nikolas LTS MT
59 *TURGIS Anthony COF MT
60 EL FARES Julien DMP MT
61 BAGDONAS Gediminas ALM MT
62 *LEDANOIS Kévin FVC MT
63 SISKEVICIUS Evaldas DMP MT
64 *BARBIER Rudy ALM MT
65 ANTONINI Simone WGG MT
66 JARRIER Benoît FVC MT
67 OFFREDO Yoann WGG MT
68 *PER David TBM MT
69 KREDER Raymond RNL MT
70 GERARD Arnaud FVC MT
71 STASSEN Julien WVA MT
72 *YSSAAD Yannis ADT MT
73 WANG Mei Yin TBM MT
74 *MERTZ Remy LTS MT
75 BALDO Nicolas AUB MT
76 MOUREY Francis FVC MT
77 DUMOULIN Samuel ALM MT
78 *NOVAK Domen TBM MT
79 *FRAPPORTI Mattia AND MT
80 *VENDRAME Andrea AND MT
81 *TOUZE Damien AUB 11:57
82 MARTINEZ Yannick DMP MT
83 *GRELLIER Fabien DEN 12:35
84 CABOT Jérémy RLM 12:54
85 *FOURNIER Marc FDJ 16:14
86 DEMARE Arnaud FDJ MT
87 *LECROQ Jérémy RLM MT
88 *DELTOMBE Kevin SVB MT
89 BESCOND Jérémy AUB MT
90 BONUSI Raffaello AND MT
91 FENN Andrew ABS MT
92 *SPENGLER Lukas WVA MT
93 GUARNIERI Jacopo FDJ MT
94 *ALAPHILIPPE Bryan ADT MT
95 *PACIONI Luca AND MT
96 *ARIESEN Tim RNL MT
97 *DUQUENNOY Jimmy WVA MT
98 *MALUCELLI Matteo AND MT
99 *BONIFAZIO Niccolo TBM MT
100 POULHIES Stéphane ADT MT
101 *WOUTERS Enzo LTS MT
102 MARANGONI Alan NIP MT
103 CANOLA Marco NIP MT
104 *KOBAYASHI Marino NIP MT
105 DEHAES Kenny WGG MT
106 VANBILSEN Kenneth COF MT
107 IRVINE Martyn ABS MT
108 *VERMEULEN Emiel RLM MT
109 VERMELTFOORT Coen RNL 16:23
110 NAPOLITANO Danilo WGG 16:24
111 CIMOLAI Davide FDJ 16:41
112 *SPREAFICO Matteo AND 20:08
113 FENG Chun Kai TBM MT
114 *CHETOUT Loïc COF MT
115 BENFATTO Marco AND MT
116 *SEYNAEVE Lander RLM MT
117 GENE Yohann DEN MT
118 DE PAUW Moreno SVB MT
119 PICHOT Alexandre DEN MT
120 *MARINI Nicolas NIP 21:00

Wycofali się:
KONING Peter ABS
*MERLIER Tim VWC
*HOFSTETTER Hugo COF
DUPONT Timothy VWC
JANS Roy WVA
*KIRSCH Alex WVA
MALDONADO Anthony AUB
CALLEEUW Joeri RLM
DEVRIENDT Tom WGG
BERLATO Giacomo NIP
ANTOMARCHI Julien RLM
LEVARLET Guillaume WGG
*SARREAU Marc FDJ
CORDEEL Sander VWC
LE CUNFF Kévin AUB
BLYTHE Adam ABS

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 *VENTURINI Clément COF en 21h22’22”
2 ARMEE Sander LTS 2
3 NAESEN Oliver ALM 7
4 KONOVALOVAS Ignatas FDJ 21
5 CHAVANEL Sylvain DEN 31
6 FINETTO Mauro DMP 42
7 *SENECHAL Florian COF 01:19
8 FILOSI Iuri NIP 01:29
9 LIGTHART Pim RNL MT
10 PICHON Laurent FVC 01:42
11 RIBLON Christophe ALM 01:43
12 VANTOMME Maxime WVA 02:26
13 *VAN DER HOORN Taco RNL 02:28
14 CLAEYS Dimitri COF MT
15 DUCHESNE Antoine DEN MT
16 PETIT Adrien DEN 02:43
17 *THOMAS Benjamin ADT 02:44
18 WALLAYS Jelle LTS 02:51
19 DASSONVILLE Flavien AUB MT
20 TRONET Steven ADT 02:54
21 MENUT David AUB MT
22 HAUSSLER Heinrich TBM MT
23 FEILLU Brice FVC MT
24 ISTA Kevin WVA 02:56
25 LEVEAU Jérémy RLM 03:06
26 *BONNAMOUR Franck FVC 04:21
27 *LE GAC Olivier FDJ 04:39
28 CANAL Fabien ADT 04:40
29 REINDERS Elmar RNL 04:48
30 KREDER Michel ABS 05:01
31 TURGIS Jimmy COF 07:19
32 *RICKAERT Jonas SVB 07:57
33 *BUDDING Martijn RNL 09:02
34 DUVAL Julien ALM 09:21
35 FERNANDEZ Delio DMP 10:23
36 GATE Aaron ABS 10:34
37 MASSON Christophe WVA 11:25
38 DUMOULIN Samuel ALM 11:41
39 *PLANCKAERT Edward SVB 11:47
40 *TURGIS Anthony COF 12:04
41 OFFREDO Yoann WGG MT
42 *CARDIS Romain DEN 12:42
43 JARRIER Benoît FVC MT
44 MAES Nikolas LTS MT
45 *VAN LERBERGHE Bert SVB 13:06
46 HANSEN Lasse Norman ABS MT
47 BALDO Nicolas AUB 13:20
48 *YSSAAD Yannis ADT 13:44
49 KREDER Raymond RNL 13:56
50 MOUREY Francis FVC 14:56
51 EL FARES Julien DMP 15:51
52 GERARD Arnaud FVC 16:09
53 SIEBERG Marcel LTS 16:29
54 *LECROQ Jérémy RLM 16:35
55 CANOLA Marco NIP MT
56 DUYN Huub VWC 17:04
57 *PER David TBM 17:50
58 SISKEVICIUS Evaldas DMP 18:25
59 DE VRIES Berden RNL 18:34
60 JAKIN Alo AUB 18:46
61 VEUCHELEN Frederik WGG 18:53
62 *GRELLIER Fabien DEN 19:11
63 *TOUZE Damien AUB 19:27
64 STASSEN Julien WVA 19:39
65 CUNEGO Damiano NIP 19:49
66 *NOPPE Christophe SVB 19:51
67 DEBUSSCHERE Jens LTS 20:32
68 BACKAERT Frederik WGG 21:47
69 *FERASSE Thibault ADT 21:51
70 GAUDIN Damien ADT 22:11
71 *LEDANOIS Kévin FVC 22:31
72 *MERTZ Remy LTS 22:45
73 DEHAES Kenny WGG 23:05
74 MADRAZO Angel DMP 23:15
75 DEMARE Arnaud FDJ 24:34
76 *DELTOMBE Kevin SVB 25:40
77 *VENDRAME Andrea AND 26:25
78 MARTINEZ Yannick DMP 26:35
79 *SPENGLER Lukas WVA 27:33
80 *BARBIER Rudy ALM 27:53
81 ANTONINI Simone WGG 28:30
82 VERMELTFOORT Coen RNL 28:37
83 NAPOLITANO Danilo WGG 28:49
84 *BONIFAZIO Niccolo TBM 29:41
85 BOZIC Borut TBM 29:45
86 *NOVAK Domen TBM 29:59
87 *DUQUENNOY Jimmy WVA 30:52
88 SMUKULIS Gatis DMP 31:21
89 *FRAPPORTI Mattia AND 31:58
90 PACHER Quentin DMP 31:59
91 BESCOND Jérémy AUB 32:18
92 *VERMEULEN Emiel RLM 32:28
93 *MALUCELLI Matteo AND 32:41
94 *KOBAYASHI Marino NIP 32:42
95 FENN Andrew ABS 33:31
96 WANG Mei Yin TBM 34:11
97 *ARIESEN Tim RNL 34:28
98 GUARNIERI Jacopo FDJ 35:44
99 *PACIONI Luca AND 36:45
100 *FOURNIER Marc FDJ 36:47
101 VANBILSEN Kenneth COF 36:56
102 MARANGONI Alan NIP 37:51
103 CIMOLAI Davide FDJ 38:10
104 POULHIES Stéphane ADT 38:35
105 *WOUTERS Enzo LTS 38:43
106 *WALLAYS Jens SVB 38:48
107 *SEYNAEVE Lander RLM 38:59
108 PICHOT Alexandre DEN 39:42
109 *MARINI Nicolas NIP 39:43
110 BENFATTO Marco AND 41:07
111 *SPREAFICO Matteo AND 42:11
112 *ALAPHILIPPE Bryan ADT 42:45
113 BAGDONAS Gediminas ALM 43:51
114 FENG Chun Kai TBM 43:53
115 GENE Yohann DEN 44:45
116 CABOT Jérémy RLM 45:17
117 BONUSI Raffaello AND 45:23
118 *CHETOUT Loïc COF 48:21
119 IRVINE Martyn ABS 49:02
120 DE PAUW Moreno SVB 58:44