ASO

David de la Cruz (Quick Step Floors) wygrał ostatni etap 75. edycji Paryż – Nicea. Cały wyścig padł łupem Sergio Henao (Sky), który pokonał Alberto Contadora o 2 sekundy.

Tylko 115 kilometrów ze startem i metą w Nicei było do pokonania na zakończenie “Wyścigu ku Słońcu”. Jednak na ten dystans składało się aż pięć podjazdów, w tym Côte de Peille i Col d’Èze.

Początkowe kilometry minęły na wielu atakach, które doprowadziły do tego, że w ucieczce znalazło się aż 24 zawodników i praktycznie wszyscy z nich nie stanowili zagrożenia dla zawodników walczących o klasyfikację generalną. Pierwsze trzy górskie premie harcownicy przejechali około 2 minuty przed peletonem, który spokojnie kontrolował sytuację.

Taki stan rzeczy nie odpowiadał Alberto Contadorowi. Zawodnik Trek – Segafredo, podobnie jak wczoraj, rozkręcił wraz z Jarlinsonem Pantano mordercze tempo pod Cote de Peille i nikt nie był w stanie utrzymać koła za “El Pistolero”. Hiszpan szybko przeskakiwał kolejnych zawodników z ucieczki i zyskiwał cenne sekundy nad mającym kłopoty liderem – Sergio Henao (Sky).

Tuż przed górską premią Contador złapał niemal wszystkich zawodników jadących przez peletonem i na zjazdach w stronę Col d’Eze korzystał na współpracy z pozostałymi kolarzami z ucieczki. U podnóża ostatniego podjazdu grupa z kolarzem Trek-Segafredo miała 40 sekund przewagi nad Sergio Henao. W połowie podjazdu atakował Soler i wygrał górską premię, ale na zjazdach cała trójka jechała razem. Za ich plecami trwały ataki, ale dzielnie bronił się Henao.

Na ulicach Nicei na atak zdecydował się Contador i zostawił de la Cruza i Solera. Kolarz Quick Step Floors kilometr przed metą zdołał jeszcze doścignąć “Księgowego” i wygrał etap. Contador zgarnął bonifikaty za drugą lokatę, ale…grupa pościgowa dojechała 20 sekund za ich plecami, a to oznaczało, że Henao wygrał wyścig o 2 sekundy przed Contadorem.

Wyniki ostatniego etapu

1 David De La Cruz (Spa) Quick-Step Floors 2:48:53
2 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo
3 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:00:05
4 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 0:00:21
5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors
6 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb
7 Diego Ulissi (Ita) Team UAE Emirates
8 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team
9 Arnold Jeannesson (Fra) Fortuneo – Vital Concept
10 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
11 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
12 Sergio Henao (Col) Team Sky
13 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors
14 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin
15 Simon Yates (GBr) Orica-Scott
16 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
17 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb
18 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
19 Jon Izaguirre (Spa) Bahrain-Merida
20 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
21 Simone Petilli (Ita) Team UAE Emirates 0:01:02
22 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:14
23 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
24 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
25 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:01:29
26 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:02:30
27 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe
28 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:02:33
29 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 0:02:54
30 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
31 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
32 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
33 Jose Herrada (Spa) Movistar Team
34 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:03:25
35 Romain Hardy (Fra) Fortuneo – Vital Concept
36 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept
37 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
38 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
39 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb
40 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
41 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida
42 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
43 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
44 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:06:13
45 Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates
46 Rudy Molard (Fra) FDJ
47 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
48 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
49 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
50 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
51 Jan Polanc (Slo) Team UAE Emirates
52 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
53 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe
54 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
55 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team
56 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
57 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
58 David Lopez (Spa) Team Sky
59 Michal Golas (Pol) Team Sky
60 Philip Deignan (Irl) Team Sky
61 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
62 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
63 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team
64 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
65 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
66 Sebastian Henao (Col) Team Sky
67 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:08:47
68 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
69 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 0:12:15
70 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
71 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
72 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
73 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors 0:12:40
74 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 0:14:33
75 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
76 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
77 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
78 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:16:37
79 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal
80 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
81 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
82 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
83 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
84 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin
85 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
86 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
87 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
88 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal
89 Christian Knees (Ger) Team Sky
90 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
91 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
92 Winner Anacona (Col) Movistar Team
93 Ben King (USA) Dimension Data
94 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
95 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
96 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM
97 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
98 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
99 Manuele Mori (Ita) Team UAE Emirates
100 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
101 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
102 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott
103 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
104 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
105 Luke Rowe (GBr) Team Sky
106 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
107 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
108 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
109 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
110 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
111 Mickael Delage (Fra) FDJ
112 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
113 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
114 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept
115 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
116 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
117 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM 18:42:00
118 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 20:56:00
119 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
120 Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin
121 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
122 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
123 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
124 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
125 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott
126 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
127 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
128 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
DNF Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors
DNF Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe
DNF Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe
DNF Michael Morkov (Den) Katusha-Alpecin
DNF Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
DNF Borut Bozic (Slo) Bahrain-Merida
DNF Zico Waeytens (Bel) Team Sunweb
DNF Tyler Farrar (USA) Dimension Data
DNF Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott
DNF Davide Cimolai (Ita) FDJ
DNF Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNF Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
DNF Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team
DNF Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
DNF Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
DNF Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNS Alberto Losada (Spa) Katusha-Alpecin
DNS Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb
DNS Jacopo Guarnieri (Ita) FDJ
DNS Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin

 

Klasyfikacja końcowa Paryż – Nicea

1 Sergio Henao (Col) Team Sky 29:50:29
2 Alberto Contador (Spa) Trek-Segafredo 0:00:02
3 Daniel Martin (Irl) Quick-Step Floors 0:00:30
4 Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team 0:00:01
5 Julian Alaphilippe (Fra) Quick-Step Floors 0:01:22
6 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:34
7 Jon Izaguirre (Spa) Bahrain-Merida 0:01:41
8 Warren Barguil (Fra) Team Sunweb 0:04:07
9 Simon Yates (GBr) Orica-Scott 0:04:39
10 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:09:14
11 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:14:26
12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:18:07
13 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:19:33
14 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:20:08
15 Romain Hardy (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:20:25
16 Rudy Molard (Fra) FDJ 0:20:53
17 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:25:07
18 Nicolas Roche (Irl) BMC Racing Team 0:30:49
19 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 0:31:55
20 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:33:25
21 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:35:07
22 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:35:14
23 David De La Cruz (Spa) Quick-Step Floors 0:36:07
24 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:36:23
25 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:38:30
26 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:41:14
27 Diego Ulissi (Ita) Team UAE Emirates 0:43:09
28 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:43:39
29 Jose Herrada (Spa) Movistar Team 0:44:04
30 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott 0:45:47
31 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:47:01
32 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:47:59
33 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:48:09
34 Arnold Jeannesson (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:48:46
35 Jan Bárta (Cze) Bora-Hansgrohe 0:48:48
36 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:50:33
37 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:51:04
38 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:51:52
39 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:52:01
40 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:52:08
41 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:53:30
42 Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida 0:53:41
43 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:55:20
44 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:57:24
45 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:58:00
46 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:58:52
47 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:59:05
48 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:59:11
49 Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:59:55
50 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 1:01:07
51 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 1:03:39
52 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 1:04:18
53 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 1:04:50
54 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac 1:05:14
55 Simone Petilli (Ita) Team UAE Emirates 1:05:31
56 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team 1:05:56
57 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 1:06:47
58 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 1:06:56
59 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 1:07:25
60 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 1:07:32
61 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 1:07:38
62 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 1:08:09
63 Ben Swift (GBr) Team UAE Emirates 1:10:23
64 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 1:10:33
65 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott 1:10:34
66 Laurent Pichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:11:54
67 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 1:11:59
68 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 1:12:06
69 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 1:12:40
70 Winner Anacona (Col) Movistar Team 1:13:00
71 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors 1:13:48
72 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 1:14:58
73 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott 1:15:06
74 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott 1:15:16
75 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 1:15:39
76 Philip Deignan (Irl) Team Sky 1:15:41
77 Christian Knees (Ger) Team Sky 1:16:04
78 Michal Golas (Pol) Team Sky 1:16:26
79 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM 1:18:10
80 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 1:18:17
81 Luke Rowe (GBr) Team Sky 1:18:25
82 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:20:37
83 Jan Polanc (Slo) Team UAE Emirates 1:20:44
84 Michael Albasini (Swi) Orica-Scott 1:20:59
85 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 1:21:18
86 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM 1:21:47
87 Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin 1:22:16
88 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 1:22:33
89 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 1:22:40
90 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:22:53
91 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 1:25:13
92 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida 1:25:33
93 Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin 1:25:46
94 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:26:15
95 Manuele Mori (Ita) Team UAE Emirates 1:26:17
96 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 1:26:30
97 David Lopez (Spa) Team Sky 1:28:26
98 José Mendes (Por) Bora-Hansgrohe 1:28:54
99 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:29:58
100 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 1:30:43
101 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 1:31:07
102 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 1:31:16
103 Olivier Le Gac (Fra) FDJ 1:31:31
104 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:31:41
105 Ben King (USA) Dimension Data 1:31:47
106 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 1:32:32
107 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:32:49
108 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 1:33:00
109 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:33:23
110 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ 1:35:41
111 Adam James Hansen (Aus) Lotto Soudal 1:36:50
112 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 1:37:08
113 Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM 1:37:25
114 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 1:37:41
115 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:37:47
116 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:40:46
117 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 1:41:25
118 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM 1:43:04
119 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 1:44:25
120 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:44:52
121 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 1:45:03
122 Mickael Delage (Fra) FDJ 1:46:11
123 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 1:46:32
124 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 1:46:37
125 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:47:08
126 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 1:51:58
127 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 1:56:03
128 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 2:05:49